More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 2.)

  Analiza sobotnich gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I – Nagroda Otwarcia Sezonu Kłusaczego: 3-letnie i starsze kłusaki francuskie, 2400 m

  Na starcie stanie elita trenowanych w Polsce kłusaków francuskich. Najlepszy w przekroju całego ubiegłego sezonu Factoriel uzyskał również największą liczbę wskazań w Lidze Ekspertów – 22. Warto jednak wziąć pod uwagę, że zazwyczaj nie najlepiej rozpoczynał sezony. Pięć zwycięstw w 10 ubiegłorocznych startach robi wrażenie. Bardzo podobnym bilansem może pochwalić się Goteborg (4 wskazania w LE) i  wydaje się, że sześciolatka może wysoko zawiesić rywalom poprzeczkę w tym sezonie. O jedno wskazanie więcej (5) uzyskał Fend d’Ukraine, który z kolei często imponuje wiosenną formą. W sulce będzie miał Huberta Bagińskiego, trzeciego w ostatnim czempionacie (za Tarasem Salivonchykiem i Henandzem Mikshą). Dodatkowym atutem Fenda będzie przetarcie w Niemczech – zajął 4. miejsce pod koniec marca.

  Z pozostałych koni jedynie Eden Pierji uzyskał jedno wskazanie. W sezonie 2021 potrafił wygrywać z najlepszymi, a w tym roku już ma za sobą cztery starty w Niemczech. W najlepszym z nich wywalczył trzecią lokatę, ale 27 marca uległ Fendowi. Wydaje się, że groźniejsza może być nieobliczalna Furnika, która ma ogromne możliwości. Niestety, ostrej klaczy dość regularnie przytrafiają się galopy, co znacznie utrudnia jej ocenę.

  Niżej trzeba ocenić dotychczasowe wyniki Havany Flash, choć najmłodsza uczestniczka tego wyścigu z pewnością może znacząco progresować. Bardzo trudne zadanie czeka For Ever Cool.

  II: 3-letnie folbluty, III gr., 1600 m

  Wycofana została Mary Blueberry. Rola mocnego faworyta przypadnie Filibertowi, który wśród uczestników Ligi Ekspertów cieszy się zdecydowanie największym zaufaniem (23 wskazania / 32 typujących). Kasztanowi nie udało się wygrać w wieku dwóch lat, ale aż trzykrotnie był drugi i raz trzeci. Trafiał przy tym na mocnych konkurentów, więc trudno mu coś zarzucić.

  Zwycięstwa w wieku dwóch lat w tym towarzystwie odniosły jedynie Joy Bere (4 wskazania) oraz polskiej hodowli ogierek Santo Elmo (1). Z tego tytułu poniosą 2 kg nadwagi. Klacz poprzedni sezon otwierała we Francji, zajmując dalsze miejsca, jednak po przyjeździe na Służewiec od razu wygrała. Potem nieźle radziła sobie na poziomie pozagrupowym, zajmując cenne drugie miejsce w rywalizacji o Nagrodę Efforty (z dużą stratą do Westminster Cat). Tutaj trzeba się z nią liczyć. Santo Elmo mógł się podobać, szczególnie w rywalizacji z innymi końmi polskiej hodowli (np. ukończył bieg o szyję za mocnym og. Magic). Może jednak potrzebować trochę czasu i dłuższego dystansu.

  Spośród pozostałych koni jako kandydaci do wygranej wskazywane są: Lady Jaguar (2), Good Gift (1) oraz Nadaal (1), na którym pojedzie Oskar Nowak (55 kg). Mają jeszcze dość mało doświadczenia i powinny się poprawić. Na ten moment chyba największe szanse z tego trio ma Good Gift, choć jego rówieśnicy ze stajni Krzysztofa Ziemiańskiego nie wypadli szczególnie imponująco w tegorocznych debiutach. Niżej będą stały notowania Signora Cavy i Sopota, chociaż trenerzy oceniają je dość pozytywnie.

  III: 4-letnie i starsze araby, III gr., 2000 m

  Bardzo interesujący wyścig, w którym na pierwszy plan wysuwa się najczęściej typowany (21) Got de Lagarde. Ogier bardzo dobrze radził sobie na polskich torach w ub. sezonie i zademonstrował swoje możliwości. Jego atutem będzie „przetarcie” na początku kwietnia w Holandii, natomiast lekko niepokoić może fakt, że wypadł w nim słabo.

  Numerem drugim w notowania ekspertów (6 wskazań) jest trudny jeszcze do oceny Sir Amer. Wyrośnięty syn legendarnego Amera ma za sobą jedynie dwa starty, w których pokazał się z dobrej strony, ale na nieco niższym poziomie. Można spodziewać się po nim postępów, a towarzysze stajenni pokazali się w pierwszy dzień wyścigowy z dobrej strony. W tej sytuacji trzeba liczyć się również z nieco chimerycznym Iago (3).

  Warto obserwować niezłego No Neveur Saularie (1) oraz nieoglądaną od roku Mantęę. Jeśli klacz nawiąże do swojej dawnej formy, to może być groźna. Trudne zadanie czeka niezłego Farhata (1), natomiast za outsiderów trzeba uznać dobrego pochodzenia Magora HB (powinien się rozkręcać) oraz Sukcesa, które do tej pory jeszcze nie zdołały wygrać.

  IV: 4-letnie i starsze folbluty, hcp. III gr., 1800 m

  Wycofany został Monte Carlo. Najmocniej liczone przez uczestników Ligi Ekspertów są konie dosiadane przez mniej doświadczonych jeźdźców – bardzo zdolna Hyderabadi (aż 20 wskazań) oraz Indian Galeste (5). Dla klaczy sporą przeszkodą może okazać się najwyższa waga w polu – 61,5 kg, chociaż w przeszłości już z taką musiała się mierzyć. Indian Galeste tworzy zgrany duet z młodą amazonką, co dało im dwa zwycięstwa w poprzednim sezonie. Nie są bez szans i tym razem.

  Co ciekawe, każdy spośród uczestników biegu ma przynajmniej jedno wskazanie na zwycięstwo. Niezła Tres Amour poniesie 61 kg, co przemawia na jej niekorzyść. W lepszej sytuacji będą: Makhalan (55,5), doświadczona Bint Marshal (56,5) oraz specjalista od wyścigów płotowych Leading Lion (57,5). Najsłabszy w stawce Power Spirit (47) spróbuje wykorzystać warunki gonitwy i zdecydowanie najniższą wagę w polu.

  V: 4-letnie i starsze folbluty, II gr., 1600 m

  Wycofane zostały It’s a Green Thing, Virago Westminster i Italia Bere. Kolejny ciekawy wyścig, który wydaje się mieć dość mocnego faworyta – Emiliano Zapatę (19 wskazań), ale większość koni ma swoich zwolenników. Jedynie dwójka polskiej hodowli, Don Zou i Islamabad, nie uzyskały typów na zwycięstwo.

  Dla Emiliano Zapaty dystans 1600 m jest idealny. Doświadczony miler poniesie najwyższą wagę w polu, mimo to trzeba się z nim mocno liczyć. Groźny może być duet wystawiany przez Krzysztofa Ziemiańskiego: nieobliczalny, ale błyskotliwy Quibou oraz solidny Grants Black. W notowaniach ekspertów wyżej jednak znalazł się Adahlen (5 wskazań), czwarty w ubiegłorocznym Derby. Siwek pokazał dużo możliwości, chociaż korzystniejszy byłby dla niego raczej dłuższy dystans. Nieco za długo może się natomiast okazać dla jego towarzyszki stajennej Alis Gloriae, do tej pory najlepiej spisującej się w sprintach.

  Najbardziej zagadkowym uczestnikiem biegu jest Ventura Kingdom, po raz pierwszy startujący na Służewcu. Czterolatek miał całkiem udaną jesień, a tym roku już czterokrotnie biegał w Niemczech (w tym raz wygrał). Trudno ocenić jego poziom, ale wydaje się, że może być widoczny.

  VI: 4-letnie araby, III gr., 1600 m

  Wycofana została Konstancja. Zdaniem uczestników Ligi Ekspertów w tym wyścigu zobaczymy największego faworyta dnia – Sharm El Sheikh (aż 27 wskazań). Ogier ma za sobą jedyny, zwycięski start, jesienią ubiegłego roku, w którym pokonał m. in. dwójki dzisiejszych rywali – Irokę de Bozouls i Inouka de Bozouls. To właśnie Iroka de Bozouls wydaje się główną rywalką faworyta. Klacz uzyskała trzy wskazania, a jej atutem będzie większe od przeciwnika doświadczenie (biegała cztery razy). Liczona jest również Zbrojna Fata (2 typy), mająca za sobą szereg wartościowych wyników z poprzedniego sezonu (jedno zwycięstwo i aż pięć drugich miejsc). Trzeba ją ocenić nieco wyżej od Federiki, której nie udało się wygrać. Nie można natomiast wykluczyć sporych postępów ze strony półbrata bardzo dobrego Gatsby’ego, Inouka de Bozouls, oraz niosącej korzystną wagę, debiutującej na Służewcu Ideale de Bozouls.

  VII: 3-letnie folbluty, wył. III gr., 1300 m

  To może być jeden z najciekawszych wyścigów weekendu, bowiem na starcie stanie liczna grupa trzylatków, które nie błysnęły w wieku dwóch lat, ale mogą znacznie się poprawić w tym roku. Najsolidniej prezentowały się Emperor’s Game (dwukrotnie drugi i raz trzeci) oraz Ana Swing (raz druga i aż czterokrotnie trzecia). Zdaniem uczestników Ligi Ekspertów, dużo wyżej stoją notowania ogiera, który uzyskał 12 wskazań. W zestawieniu jednak nieco wyżej znalazła się Favourable Spirit (14 typów), mająca za sobą jedynie udany debiut – była druga do Chandalara pod koniec sezonu.

  Szanse pozostałych koni stawiane są zdecydowanie niżej. Po jednym wskazaniu uzyskały: Zaknafein, Caro Giorgio, Snajper, Cinamoon, Ana Swing oraz Cosmic Gift. Z tego grona krótki dystans powinien najbardziej odpowiadać Zaknafeinowi, Cosmic Gift, a być może również Caro Giorgio. Sporo powinien poprawić się w tym roku Cinamoon, chociaż on legitymuje się raczej dystansowym rodowodem.

  Nieźle w wieku dwóch lat zadebiutował Krissh, więc nie należy go zbyt pochopnie skreślać. Solidny start we Wrocławiu zanotowały Storm in the Stars (rozczarował za drugim razem) i Dywizjon, mające pozytywne opinie trenerów. Real Life może potrzebować więcej czasu, żeby się rozbiegać.

  Wyścig pełen zagadek.

  VIII: 3-letnie i starsze kłusaki francuskie, 2400 m

  Typerzy dość mocno faworyzują Fulhama (22 wskazania), który ma spore możliwości, ale jego największym mankamentem jest częstotliwość galopów i dyskwalifikacji (w 2021 – 40%). Co ciekawe, żaden z jego rywali nie zdołał wygrać w ciągu ostatnich dwóch lat. Drugi w notowania, z sześcioma wskazaniami, jest dość solidny Emesto Quantum. Wydaje się pewnym kandydatem do zajęcia płatnego miejsca. Dobry w przeszłości Curly Light ma już swoje lata i słaby poprzedni sezon za sobą. O premiowane lokaty mogą powalczyć Historia Pawelce (niezła, ale też często dyskwalifikowana) oraz mające za sobą tegoroczne przetarcie Grisette Mesloise (3) i doświadczony Espoir de Bellon. Trudne do oceny są czterolatki: Iron Alba Vel (1) oraz Inoui de Boijaret, ale ich szanse trzeba ocenić wyżej niż słabych Gatsby Cerise i 10-letniego Czardasza.  

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (32 uczestników):

  I – Factoriel, 22 wskazania na pierwsze miejsce
  II – Filibert, 23
  III – Got de Lagarde, 21
  IV – Hyderabadi, 20
  V – Emiliano Zapata, 19
  VI – Sharm El Sheikh, 27
  VII – Favourable Spirit, 14
  VIII – Fulham, 22

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Sharm El Sheikh, 27/32 (84% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – VII

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły