More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 4.)

  Analiza sobotnich gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I: 4-letnie i starsze araby, wył. III gr., 1800 m

  Dwukrotnie jesienią spotkały się Honney de Bozouls oraz Heliades Armor. W obu startach lepszy był podopieczny Cornelii Fraisl, jednak za drugim razem różnica była minimalna (łeb). Niewykluczone, że rozegrają wyścig między sobą, chociaż uczestnicy Ligi Ekspertów o wiele mocniej liczą pierwszego z nich – uzyskał 18 wskazań, podczas gdy rywal tylko jedno. Warto zwrócić uwagę na przynajmniej dwa inne konie, również pojawiające się w typach. Pięcioletni Al Abjar (12 wskazań) wyróżnia się znakomitym pochodzeniem. We Francji spisywał się słabo, co jednak nie przekreśla jego szans na Służewcu. Uzyskał pozytywną ocenę trenera. Poprawy spodziewać można się po Zhaker Muscat (1), który trochę w kratkę biegał w wieku trzech lat. Ścigał się jednak w wymagających stawkach.

  Dużo niżej trzeba ocenić dotychczasowe starty bułgarskiego Kadeta (w siodle Stefano Mura) oraz polskiej Ziki. Nie można natomiast wykluczyć, że niezłym koniem będzie Sensational – syn bardzo dobrego No Risk Al Maury (jego potomstwo dobrze sobie radzi także w Polsce) oraz oaksistki Sajry.

  II: 4-letnie i starsze folbluty, wył. III gr., 1000 m (seria A)

  Na najkrótszym dystansie, jaki rozgrywany jest na Służewcu, po podzieleniu wyścigu, w szranki stanie siódemka koni. Zdecydowanymi faworytkami gonitwy będą dwie koleżanki stajenne: Arabella i Zireael. Wszystkie typy uczestników Ligi Ekspertów rozłożyły się właśnie pomiędzy te klacze (Arabella – 24, Zireael – 12). Kandydatkami do wyższego płatnego miejsca, a może sprawienia niespodzianki, powinny być Dżemma i Szarotka, a także Sayif Shadad. Doświadczony Calmir z pewnością wolałby elastyczną bieżnię.

  III: 3-letnie debiutujące araby, II gr., 1400 m

  Wycofany został Shamel Al Khalediah. Biorąc pod uwagę rodowody debiutujących w tym biegu koni, wydaje się mieć on znakomitą obsadę. Uznawany przez typerów za faworyta (aż 23 wskazania) Speed Awam jest z kolei bratem najlepszej trzylatki poprzedniego sezonu – Love Awam, a jego towarzysz stajenny Jocker de Bozouls, szybkiego Guajoka. Krótki dystans powinien im odpowiadać. Świetnie na torze radziło sobie rodzeństwo Salsabel Al Khalediah. Dwukrotnie wskazywana w LE na zwycięstwo klacz jest siostrą zwycięzców najważniejszych gonitw na Służewcu oraz gonitw Pattern w Europie, Salama i Shadwana Al Khalediah, oraz półsiostrą niezłych klaczy: Awrad i Asrar. 

  Hilal Muscat ma opinię konia bystrego, dobrze galopującego. Jego ojciec był bardzo szybkim arabem, wygrał na dystansie 1200 m wyścig G1 w Anglii. Mijar Ibra jest synem Mareda Al Sahra, który dał już dwóch polskich derbistów (Wielkiego Dakrisa i Alsahra). Zagadkowa jest wyhodowana w Niemczech Milana Al Gunay z mocnej stajni Macieja Janikowskiego. Ona jako jedyna z pozostałych koni została wymieniona na pierwszym miejscu przez jednego z typerów.

  IV: 4-letnie i starsze araby, II gr., 1600 m

  Wycofany został Alnnajm. Chociaż nie jest to bieg handikapowy, to konie poniosą dość mocno zróżnicowane wagi, co nie ułatwia prognozowania wyniku. Świetny sezon ma za sobą Frehel de Bozouls. Wiosną odniósł trzy zwycięstwa na poziomie grupowym, a latem finiszował na trzecim miejscu w rekordowo szybkim Al Khalediah Poland Cup. Jeśli zregenerował się przez zimę, to nawet pod waga 64 kg będzie trudno go pokonać. W LE uzyskał 19 wskazań. Świetnie karierę rozpoczął jego towarzysz stajenny Idelin de Bozouls, znajdujący się na przeciwnym biegunie, jeśli chodzi o warunki wagowe – poniesie tylko 55 kg. Jego wygrana była imponująca, co znalazło odzwierciedlenie w Lidze Ekspertów – 9 wskazań.

  Dwa konie pobiegną w barwach stajni Zbigniewa Górskiego, chociaż każdy z nich ma innego trenera. Krótki dystans wskazuje teoretycznie na Eldasa (trzykrotnie typowany na zwycięstwo), jednak on zazwyczaj lepiej spisywał się w drugiej części sezonu. Czteroletnia Dalma jest półsiostrą świetnego Dragona. Być może wolałaby dłuższy dystans, mimo to trudno ją skreślić. Wicederbista Hamal ma niemałe możliwości, jednak w 2021 roku nie potrafił ich zaprezentować. Czy odzyskał formę sprzed dwóch lat? Stawkę uzupełnia niezły Nestor, którego raczej czeka tu trudne zadanie, chociaż akurat znalazł się na pierwszym miejscu w prognozach jednego z typerów.

  V: 4-letnie i starsze folbluty, hcp. III gr., 2000 m

  Przed nami handicap, w którym konie poniosą bardzo zróżnicowane wagi, co może mieć znaczenie, zwłaszcza na dystansie 2000 metrów. Zdecydowanie najwyżej sklasyfikowany w handikapie jest duet Adama Wyrzyka Betfan Little Lucky Charm. Wałach poniesie najwyższą wagę w polu, pomimo dosiadu uczennicy (-4 kilogramy). Betfan zgromadził na swoim koncie siedem wskazań w Lidze Ekspertów, o dwa więcej niż Little Lucky Charm. Faworytem typerów jest natomiast Bertrimont (pojedzie Kamil Grzybowski), którego wskazano dziewięciokrotnie. Trener Emil Zahariev przyznaje, że warunki gonitwy sprzyjają ogierowi. Swoich zwolenników mają też Jumeirah Beach (6 wskazań) oraz Sarayn (3).

  VI: 4-letnie i starsze araby, hcp. III gr., 1400 m

  Wycofana została Konstancja. Dość trudny do typowania handikap, w którym konie poniosą bardzo zróżnicowane wagi. Zdecydowanie najwięcej wskazań ekspertów uzyskała Ivory de Bozouls (aż 21), niosąca najwyższą wagę w polu. Klacz biegała w ub. roku na średnim, ale solidnym poziomie. W trzech ostatnim występach mogła podobać się niezłego pochodzenia Lorelei, typowana na pierwsze miejsce siedmiokrotnie. Ona i trzeci w notowaniach (3 wskazania) Machir JR poniosą umiarkowane wagi. Ogierek biegał przeciętnie, ale wyraźnie poprawił się jesienią. Ostatnim z koni typowanych na pierwsze miejsce jest jedyny starszy arab w stawce – Hermes. Dzięki dosiadowi amazonki poniesie 58 kg.

  Warunki gonitwy są korzystne dla pozostałej dwójki. Lepsze wyniki w wieku trzech lat osiągała Supra – dwukrotnie udało się jej wywalczyć trzecie miejsce. Być może niska waga pozwoli jej powalczyć o podobny wynik. Trudniejszy do oceny jest Cmok Cmok. Jego matka dawała utalentowane konie. Niewykluczone, że mało jeszcze doświadczony ogier poprawił się przez zimę, co w połączeniu z najniższą wagą w polu, może zaowocować niespodzianką. 

  VII: 3-letnie folbluty, hcp. III gr., 1600 m

  Siódma gonitwa będzie jedną z bardziej zagadkową w dniu. Umiarkowaną faworytką będzie francuskiej hodowli Chibani, którą na pierwsze miejsce typuje 11 uczestników LE. Trener Andrzej Walicki ocenia, że klacz ma szansę na wygraną, ale nie wyróżnia się niczym specjalnym. Oprócz niej, typerzy dość szeroko rozdzielili swoje głosy. Pięciu z nich zwycięzcę upatruje w Conall Cernach, a grupę koni z czterema wskazaniami tworzą: Karak, Sofronia i Nadia Morandi. Swojego podopiecznego, zgłoszonego do Derby ogiera Nomen Omen, chwali trener Krzysztof Ziemiański, ale tylko jeden typer przewiduje jego wygraną. Pozostałe głosy przypadły Księżnej Nocy.

  VIII: 4-letnie i starsze folbluty, wył. III gr., 1000 m (seria B)

  Wycofana została Terre de Breizh. Druga odsłona podzielonego na dwie serie sprintu. Wynikami wyróżnia się Fear of the Dark, którego zwycięstwo przewiduje aż 69% typerów. Dystans będzie sprzyjał ogierowi, ale w tak szybkiej gonitwie mogą zaważyć niuanse. Swoich zwolenników będzie miał doświadczony Harlem. Krótki dystans zdecydowanie sprzyja Lesvosowi, natomiast zagadką będzie postawa The Kid Bobby B, ścigającego się dotąd na dłuższych dystansach. Nie bez szans na miejsce w czołówce jest Ujoor, natomiast Degusta wystąpi w roli outsiderki.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (32 uczestników):

  I – Honney de Bouzouls, 18 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Arabella, 24
  III – Speed Awam, 23
  IV – Frehel de Bozouls, 19
  V – Bertrimont , 19
  VI – Ivory de Bozouls, 21
  VII – Chibani, 11
  VIII – Fear of the Dark, 23

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Arabella, 24/32 (75% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – VII

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły