More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 5.)

  Analiza niedzielnych gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I: 3-letnie i starsze kłusaki francuskie, 2400 m

  Wycofany został Irbis Pawelce. Uczestnicy Ligi Ekspertów bardzo mocno faworyzują wałacha Inoui de Boijaret (23 wskazania), który udanie rozpoczął starty na Służewcu, zajmując tydzień temu trzecie miejsce. Jego atutem jest czempion powożących w sulce i przygotowywanie do wyścigów przez czempionkę trenerów.

  Druga w notowaniach jest ukraińska Infanta (6), która biegała na równym, wysokim poziomie w swojej ojczyźnie, aż siedmiokrotnie zajmując drugie miejsce w sezonie 2021. Trzy wskazania uzyskała najstarsza w stawce For Ever Cool – dwa ostatnie sezony w jej wykonaniu były słabe. Tydzień temu była ostatnia, w silniejszej konkurencji.

  Z grona pozostałych koni wyróżnił się dotąd Hadol de Brion, który w połowie ubiegłego sezonu wygrał wyścig i był dwukrotnie drugi. Iron Alba Vel (w sulce Hubert Bagiński) biega na równym, średnim poziomie, natomiast posiadająca trochę talentu Historia Pawelce ma kłopoty z galopami.

  II: 4-letnie i starsze folbluty, III gr., 1800 m

  Zarówno dla Noble Eagle’a, jak i trenowanego we Wrocławiu Napstona dzisiejsza gonitwa będzie z pewnością przetarciem przed sezonem płotowym. Podopieczny trenera Kozłowskiego jest zdecydowanym faworytem wśród typerów w Lidze Ekspertów, z 20 wskazaniami. Swoich zwolenników będzie miał także, mający już tegoroczne przetarcie Philbert. W sezonowym debiucie nie sprostał roli faworyta, ale wyścig nie ułożył mu się najlepiej. Dziewięciu typerów wskazało go na pierwsze miejsce. Dwa wskazania otrzymał It’s a Green Thing, a jedno Italia Bere. Stawkę uzupełnia duet ze stajni Adama Wyrzyka: nieobliczalny Sileroy i czołowa dwulatka sezonu 2020 Lady Gabi. Klaczy trudno odbierać szanse na właczenie sie do walki o czołowe miejsca.

  III: 3-letnie debiutujące araby polskiej hodowli (PASB), II gr., 1600 m

  Wycofane zostały Gad i Kiki. W Lidze Ekspertów najmocniej liczony jest Speed Gromalia. Ogier jest półbratem świetnej Shanon Queen, ale też słabej Szatynki. Stajnia Janusza Kozłowskiego zaprezentowała wysoką formę u progu sezonu, co też jest istotne. Drugim najczęściej wskazywanym na zwycięstwo koniem jest Martell – jego ojciec i dziadek świetnie spisywali się na torze, ale brat Madmax zawodził. Przeciętnie na torze radziła sobie matka Morana, natomiast jego siostra Majra oraz półbrat Matador potrafiły wygrywać na poziomie niższych grup.

  Stawkę uzupełnia dwójka klaczy wystawianych przez Macieja Jodłowskiego. Na torze lepiej radziła sobie matka Epii, Epiona, choć w hodowli dała słabo biegającą Esmeradę. Z kolei Albana (matka Amaretty) wystartowała tylko dwukrotnie (druga i piąta), ale pochodzi z ciekawej rodziny żeńskiej, a jej rodzeństwo: Achilles, Amarantka, Ajron biegało bardzo dobrze.

  Trudne wyzwanie dla typerów, choć na starcie stanie tylko 5 koni.

  IV: 3-letnie klacze (folbluty), III gr., 1600 m

  Aż dziewiętnastokrotnie na pierwszym miejscu w typach pojawiła się Scarlett Jive i to jej przypadnie niewdzięczna rola faworytki. Klacz w treningu Wojciecha Olkowskiego, jest obok Duszki i Jowity, najbardziej doświadczona w rywalizacji na wyścigowej bieżni i w pierwszym starcie sezonu to powinno zaprocentować. Jowita (cztery wskazania) jako jedyna w stawce ma na swoim koncie zwycięstwo, przez co poniesie dodatkowe kilogramy za start grupę niżej. Czterech typerów wskazało też na wygraną Warszawy Express. Trener w nią wierzy, ale zaznacza, że ma niełatwy charakter. Trzy wskazania otrzymała Miss Margot, która w zeszłym roku zanotowała niezłe dwa starty. Po jednym wskazaniu otrzymały: Mary Blueberry i debiutująca Grande Plaine.

  V – Memoriał Stanisława Sałagaja: 4-letnie ogiery i klacze arabskie, hcp. I gr., 2000 m

  Bardzo interesująca stawka, w której może znaleźć się kilku uczestników tegorocznego Derby Arabskiego. Nie wystartują w nim na pewno francuskiej hodowli Al Jassim (60,5 kg) oraz Athal Bint Gifara (58), najwyżej wycenione w tym towarzystwie. Ogier ścigał się w prestiżowych gonitwach i mimo najwyższej wagi w polu jest faworytem typerów (aż 26 wskazań). Klacz ma w tym gronie dwóch zwolenników i może być groźna, bo również zaprezentowała sporo talentu.

  Spośród polskich koni wyróżniły się Almared (3 typy) i Ewest (1). Czy nawiążą walkę z zagranicznej hodowli rywalami? Na pewno warto je obserwować pod kątem przyszłych startów. Bardzo dobrze radził sobie również Dragado, a drugi z michałowskich koni – Endemol wyraźnie rozkręcił się jesienią. Przyzwoicie biegał Momo, który poniesie tylko 49,5 kg. Wydaje się, że mimo wszystko trudno będzie mu włączyć się do walki o czołowe miejsca.

  VI: 3-letnie i starsze kłusaki francuskie, 2400 m

  Liczne grono zwolenników ma Gobs, którego na pierwsze miejsce wytypowało aż 14 ekspertów. Wałach fantastycznie zamknął zeszłoroczne zmagania i w tym roku może dołączyć do czołówki, jeśli utrzyma tendencję wzrostową. Pozostałe głosy rozłożyły się między piątkę koni: pobudliwego Grindera (2), zwyciężczynię sprzed tygodnia Grisette Mesloise (3), derbistkę Hmarę d’Ukraine (4), solidnego George’a Banksa (5) oraz legitymującą się fenomenalną karierą z ukraińskich torów Iriskę OV (4). Ta ostatnia wygrywała 18 razy z 19 startach!

  Nie są typowane: doświadczone Emesto Quantum i Elka Ludoetka, niezły Hello Bill oraz słaby Gatsby Cerise.

  VII: 4-letnie i starsze klacze arabskie, III gr., 1600 m

  Eksperci mocno wskazują na Djenah, która została wytypowana aż 24-krotnie na pierwsze miejsce. Zarówno ona, jak i jej teoretycznie najgroźniejsza konkurentka Hadjar (7 wskazań), poniosą bardzo wysoką wagę – 64 kg. Po jednym razie na pierwszym miejscu w typach znalazły się dzielna Ehssana (w siodle Aleksander Reznikov) oraz korzystająca z ulgi wagi Asrar Al Khalediah. Na krótkim dystansie nie należy lekceważyć szybkiej Zeeby Al Khalediah. Utalentowaną klaczą jest szykowana do Oaks Haidea. Słabsza wydaje się Corsicana.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (32 uczestników):

  I – Inoui de Boijaret, 23 wskazania na pierwsze miejsce
  II – Noble Eagle, 20
  III – Speed Gromalia, 16
  IV – Scarlett Jive, 19
  V – Al Jassim, 26
  VI – Gobs, 14
  VII – Djenah, 24

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Al Jassim, 26/32 (81% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – VI

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły