More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 7.)

  Analiza niedzielnych gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I: 3- i 4-letnie kłusaki francuskie, 2400 m

  Wycofane zostały Joy Pawelce i Irbis Pawelce. Po dwóch udanych tegorocznych startach uczestnicy Ligi Ekspertów mocno wierzą w zwycięstwo wałacha Inoui de Boijaret (25 wskazania). W obu startach dość wyraźnie pokonał biegającego na równym poziomie Iron Alba Vela. Zawiodły natomiast sprowadzone z Ukrainy Infanta, a zwłaszcza legitymująca się fenomenalnym bilansem zwycięstw Iriska OV (5 wskazań). To chyba jeszcze zbyt wcześnie, żeby je skreślać. Dzisiaj, w rywalizacji wyłącznie w gronie kłusaczej „młodzieży” powinny wypaść lepiej. Zagadkę stanowi Isalyne d’Abomey (1 typ w LE), która bez sukcesów biegała we Francji. Warto jednak pamiętać, że konie sprowadzane przez Władysława Pandela bardzo dobrze radzą sobie w Polsce – świetna Goteborg, czy niezłe Grisette Mesloise i Havana Flash.

  Stawkę uzupełnia Just Be Free, córka przeciętnej Saveur d’Anjou. Raczej trudno im będzie włączyć się do walki o czołowe miejsca w starciu ze starszymi i doświadczonymi rywalami.

  II: 4-letnie i starsze folbluty, III gr., 1300 m

  Rola faworytki z pewnością przypadnie podopiecznej trenera Macieja Jodłowskiego, klaczy Lady Joanna. Czterolatka dobrze rozpoczęła sezon, zajmując drugie miejsce w bardziej wymagającej stawce niż ta, która spotka teraz na dystansie 1300 metrów, dlatego trudno się dziwić, że aż 22 ekspertów wskazuje ją na pierwsze miejsce. Minusem będą dodatkowe kilogramy za start grupę niżej, które poniesie, podobnie jak Polonia Spirif F (w siodle Anton Turgaev)i Kaszi. Klacz na zwycięstwo była typowana w Lidze Ekspertów trzykrotnie, natomiast ośmioletni weteran gonitw sprinterskich tylko raz. Trzykrotnie na pierwsze miejsce typowane były także trenowane poza Służewcem Tribunal i El Pago Pago. Ten drugi lepiej w przeszłości wchodził w sezon. Niżej zostały ocenione szanse Ujoor, Błękitnej Laguny i Arkano (brak wskazań na zwycięstwo).   

  III: 3-letnie debiutujące folbluty, III gr., 1600 m

  Przed nami kolejna gonitwa dla trzyletnich debiutantów. Liczna stawka zapowiada duże emocje i utrudnia zadanie wytypowania zwycięzcy, jednak uczestnicy Ligi Ekspertów niemal zgodnie wskazują na pierwsze miejsce przede wszystkim dwójkę koni. Dokładnie połowę typów zgromadziła Find The Queen ze stajni Janusza Kozłowskiego. Sam trener ostrożnie wypowiada się o jej szansach, wskazując, że klacz nadal się rozwija i powinna poprawiać z każdym startem. Drugim faworytem będzie z pewnością Fair Master, z dziesięcioma wskazaniami w Lidze. Ojciec gniadosza, dał m.in. niezłego Master Powera, którego także trenował Andrzej Walicki. Master Power w wieku trzech lat był drugi w Iwna i trzeci w Derby. Dwa wskazania otrzymały: syn Motivatora, Izalor oraz zagadkowa Naiade Des Sources. A po jednym Katana Max i Miss Molly.

  IV: 4-letnie i starsze araby, III gr., 2000 m

  Wycofane zostały Zeeba Al Khalediah oraz Matador. Według typerów w Lidze Ekspertów, w walce o zwycięstwo powinien znaleźć się duet pięciolatków – Sir Amer i Wasmy Al Khalediah, które podzieliły między sobą wszystkie wskazania, gromadząc odpowiednio: 12 i 20. Niezłym występem rozpoczął sezon pierwszy z tego duetu. Na dystansie dwóch kilometrów walczył do końca o wygraną z wyżej notowanym rywalem. Teraz także trafił na wyraźnie wyżej klasyfikowanego w handicapie Wasmy Al Khalediah, który stosunkowo późno skończył – w grudniu bez powodzenia ścigał się w gonitwie Listed we Włoszech (ale nie stracił wiele dystansu). Wcześniej radził sobie na Służewcu bardzo dobrze i zgodnie z notowaniami, w III grupie powinien być pierwszym kandydatem do zwycięstwa. Z pozostałej trójki najlepiej na torze spisywał się dotychczas Celebryk, ale Zoi i Hudjel de Bozouls mogą się jeszcze poprawiać.

  V: 4-letnie i starsze folbluty, III gr., 2200 m

  Wycofana została Killing me softly. Od zwycięstwa rozpoczęła sezon Australian Spring. Nic więc dziwnego, że to ona zgromadziła najwięcej wskazań wśród typerów (15). Klacz zbiera pozytywne opinie w stajni. Wydaje się, że warunki gonitwy także jej sprzyjają. Pretendentami do wygranej będą Virago Westminster i Bat Eater (zgromadziły po siedem wskazań). Ta dwójka zanotowała świetny zeszłoroczny sezon, wygrywając po trzy razy. Na ich niekorzyść przemawia brak tegorocznego przetarcia i, w przypadku czterolatka, najwyższa waga w polu. Podobną poniesie Trollstroem, który zajął odległe miejsce w Handicapie Otwarcia. Można oczekiwać po nim poprawy, zwłaszcza na miękkiej bieżni. Podopieczny Adama Wyrzyka trzykrotnie znalazł się w typach Ligi na pierwszym miejscu. Pozostałe mają niższe notowania, ale niespodzianki ze strony Luaithriona, Pileckiego lub Parysa wykluczyć nie można.

  VI – Wiosenny Sprint: 3-letnie i starsze kłusaki francuskie, 1600 m

  Zapowiada się niesamowita walka, ponieważ na sprinterskim (dla kłusaków) dystansie przyjdzie rywalizować aż 12 zaprzęgów. Bez wątpienia numerem jeden jest obecnie Factoriel, którego uczestnicy Ligi Ekspertów uznają za „konia dnia” (29 wskazań, najwięcej w całej dwudniówce). Do formy wałacha trudno mieć zastrzeżenia, natomiast jedynym minusem jest fakt, że preferuje on bardziej klasyczne dystanse.

  Pozostałe trzy głosy otrzymały utalentowane klacze Goteborg (2) i Furnika (1). Obie nieoczekiwanie bezbarwnie przeszły w pierwszym tegorocznym występie, co stawia znak zapytania przy ich obecnej formie. Lepiej od nich zaprezentowały się Eden Pierji (powinien mu odpowiadać dystans) oraz Fend d’Ukraine – wałachy pobiegną z szansami na wywalczenie miejsce w czołówce, choć w przypadku Fenda może niepokoić odległy numer startowy.

  W innych biegach z dobrej strony pokazały się Curly Light i Espoir de Bellon oraz George Banks. Z tego trio chyba ten ostatni ma największe szanse na sprawienie niespodzianki. Niżej trzeba ocenić szanse Emesto Quantum oraz pięciolatków – Hello Billa, Hugo de Boisa oraz Hadola de Brion.

  VII: 3-letnie folbluty, III gr., 1800 m

  Mocnym kandydatem do zwycięstwa będzie irlandzki Serpention, który na inaugurację sezonu zajął wysokie trzecie miejsce w Memoriale Tomasza Dula. Według trenera Adama Wyrzyka, możemy spodziewać się z jego strony poprawy. Na jego zwycięstwo wskazuje 22 typerów. Z kolei pięciu typerów upatruje wygranej Lucky Fate’a, najmniej doświadczonego, obok Chou Pet’a, uczestnika tej gonitwy. Oba ogiery swoje pierwsze starty miały w końcówce poprzedniego sezonu, ale to Lucky Fate ma już na swoim koncie tegoroczny start, gdzie wypadł solidnie. Trenowany przez Saliha Plavaca Chou Pet otrzymał jedno wskazanie w Lidze Ekspertów, podobnie jak Amon The Great, który też rozpoczął karierę od wygranej, ale w kolejnych startach już tak dobrze nie było. Najmocniej roczarował w tegorocznym debiucie. Trzykrotnie na pierwszym miejscu w typach znalazł się Filibert.  

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (32 uczestników):

  I – Inoui de Boijaret, 25 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Lady Joanna, 22
  III – Wasmy Al Khalediah, 20
  IV – Find The Queen, 16
  V – Australian Spring, 15
  VI – Factoriel, 29
  VII – Serpention, 22

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Factoriel, 29/32 (91% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – V

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły