More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 9.)

  Analiza niedzielnych gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I: 4-letnie i starsze folbluty, III gr., 1000 m (seria B)

  Typy uczestników Ligi Ekspertów rozłożyły się na trzy klacze. Najwięcej wskazań – 15, uzyskała Gloria F, która w pierwszym tegorocznym starcie, na dystanse o 400 m dłuższym, osłabła na prostej i zajęła dalsze miejsce. Właśnie na 1000 m nieźle wypadła Dżemma, walcząc o czołowe miejsce. Siwka tym razem uzyskała 7 wskazań. O trzy więcej zebrała natomiast Herbatka, mająca za sobą nieudany debiut płotowy. W poprzednim sezonie odniosła dwa zwycięstwa w sprintach.

  Z pozostałej czwórki warto wyróżnić Onyksa, dobrze czującego się na krótkich dystansach. Tym razem pojedzie na nim dość mało doświadczona amazonka, za to wałach poniesie bardzo korzystną wagę. Cape’cry po udanym zeszłorocznym debiucie obniżyła loty, daleka od dawnej formy jest również siedmioletnia Ujoor. Z kolei Degusta wydaje się najsłabsza w tym towarzystwie.

  II: 3-letnie folbluty, hcp. III gr., 2000 m

  Wycofany został Conall Cernach, natomiast w Lidze Ekspertów największym zaufaniem obdarzany jest drugi z koni wystawianych przez Adama Wyrzyka – Sigismundus Rex. Ogier nieźle finiszował przy szybkiej końcówce, co jest dobrym prognostykiem przed kolejnymi startami. Nieznacznie przegrał z nim wówczas Dariyangel (tym razem w siodle Martin Srnec), który był z kolei dużo ofensywniej przeprowadzony. Wydaje się, że może posiadać jeszcze rezerwy, jednak nie znalazł uznania wśród typerów – tylko jeden widzi w nim zwycięzcę.

  Swoich zwolenników mają również startujący po korzystniejszą wagą Spear Dancer (8 wskazań) oraz najwyżej oceniony w tej stawce Karak (5). Mniejsza szanse wypada przyznać startującej pod najniższą wagą Kaliope oraz Galeriuszowi.

  III: 3-letnie debiutujące araby eksterierowe, II gr., 1400 m

  Wycofany został Semko. O tym, jak trudny do typowania jest ten wyścig, świadczy fakt, że każdy z koni przynajmniej raz został wskazany na pierwsze miejsce. Największą liczbę takich typów zebrały Ahmed (10) i Oberon (8), a za nimi są kolejne konie z Janowa Podlaskiego: Erudyt (6) i Agusan (4). Trener Vasyutov uważa, że cała czwórka prezentuje zbliżony poziom, a wynik może być przede wszystkim uzależniony od rodzaju rozgrywki. Trzy wskazania uzyskała Cesita, wywodząca się z niezłej rodziny, półsiostra dobrego Celebryka. Płomień (1) ma mniej wyścigowy rodowód ze strony matki, natomiast jego ojciec Ganges dał już kilka dzielnych koni.

  IV – Gonitwa uczniowska (1): 4-letnie i starsze folbluty, wył. III gr., 1600 m

  Kolejny bardzo wyrównany wyścig.  10 uczestników Ligi Ekspertów postawiło na Indiana Galeste, który dobrze się zna z dosiadającą go amazonką, Klaudią Zwolińską. Tworzą zgrany duet i mieli już okazję świętować zwycięstwo w ub. roku. Liczone są również Muminek z utalentowany Oskarem Nowakiem w siodle oraz Mala Czarna, dobrze spisująca się pod niskimi wagami. Te konie uzyskały po 6 głosów. O dwa wskazania mniej ma Fugaz, a po trzy Arkano i The Kid Bobby B. Jedynie Suwenir nie jest liczony, ale warto pamiętać, że on również w przeszłości potrafił sprawiać niespodzianki.

  Każde rozstrzygnięcie wydaje się możliwe!

  V – Nagroda Bandosa: 5-letnie i starsze araby, kat. B, 2200 m

  Wycofany został Purhib. Zdecydowanie najmocniej typowany jest Dragon (aż 28 razy), który ma za sobą bardzo udane rozpoczęcie sezonu. W zaciętej walce tylko minimalnie przegrał z Rasmym Al Khalediah, a dość wyraźnie pokonał mające po jednym wskazaniu Mayara Al Khalediah i Wielkiego Dakrisa  oraz nieliczoną tym razem Wasmę Al Khalediah.

  Dwóch typerów najwyżej ocenia szanse Apollo del Sol, który ładnie się rozwija i też ma za sobą niezłe wejście w sezon. Zdecydowanie przegrał z nim ostatnio Kenjiy, wydający się mieć niewielkie szanse w tej stawce.

  VI: 3-letnie klacze (folbluty), III gr., 1800 m

  Wycofane zostały Ligia i Airy Top. Po udanym występie w gonitwie o Nagrodę Dżamajki rola zdecydowanej faworytki przypadnie Zarine. Lekkie wydłużenie dystansu powinno wyjść jej na dobre. 22 typerów to właśnie ją wskazało na pierwsze miejsce.

  Swoich, choć znacznie mniej licznych, zwolenników mają również niedawna debiutantka – Saxon Way (4 wskazania) oraz Apfel Nonantaise (3). Pozostałe głosy uzyskały pokonana ostatnio o 1,75 dł. przez Zarine Australian Reef oraz półsiostra Anatora – Ana Swing (1). Niżej stoją notowania biegającej na solidnym poziomie Duszki oraz mających za sobą niezbyt udane wejście w sezon Chibani i Dominanty. 2 kg nadwagi za start grupę niżej w tym biegu poniosą Zarine, Apfel Nonantaise oraz Dominanta.

  VII: 4-letnie i starsze araby, hcp. III gr., 2000 m

  W Lidze Ekspertów liczone w zasadzie są tylko dwa konie: Inouk de Bozouls (15 wskazań) oraz Magor HB (14). W pierwszym tegorocznym starcie lepiej zaprezentował się ten drugi, ale rywal poniesie o kilka kg mniej, a ponadto także ma za sobą udany start. Wydaje się mocno prawdopodobne, że zwycięzca wyłoni się spośród tej dwójki.

  Po jednym wskazaniu uzyskały jednak także Cepun, Cis oraz Edormana, więc niewykluczone, że jakaś niespodzianka z nich strony jest możliwa. O płatne miejsce z pewnością może powalczyć najstarszy w tej stawce Matador, a być może także biegnące pod niskimi wagami Dream Day oraz Prius. Mimo bardzo korzystny warunków gonitwy, mniejsze szanse wydaje się mieć Ceo.

  VIII: 3-letnie folbluty, II gr., 1600 m

  Wycofane zostały Nadia Morandi oraz Nomen Omen. Spośród pozostałej piątki najwyżej stoją notowania Lady Jaguar (20 typów na pierwsze miejsce), która udanie rozpoczęła bieżący sezon i niewykluczone, że pójdzie za ciosem. Siedmiu zwolenników w LE ma Marvelous Stam – ogier biegał na wysokim poziomie w wieku dwóch lat, ale kompletnie zawiódł w rywalizacji o Nagrodę Strzegomia. Jeśli nawiąże do zeszłorocznych osiągnięć, to na pewno powinien się tu liczyć.

  Wśród potencjalnych zwycięzców wymieniane są również Rock Me Amadeus (trzykrotnie) oraz Shy Boy (dwukrotnie). Pierwszy z nich zawiódł na dłuższym dystansie, a drugi przyzwoicie wypadł pod niską wagą. Trudny do oceny jest Northert Poker, mając za sobą jedynie zwycięski debiut w wieku dwóch lat. Typerzy nie obdarzyli go zaufaniem.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (32 uczestników):

  I – Gloria F, 15 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Sigismundus Rex, 18
  III – Ahmed, 10
  IV – Indian Galeste, 10
  V – Dragon, 28
  VI – Zarine, 22
  VII – Inouk de Bozouls, 15
  VIII – Lady Jaguar, 20

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Dragon, 28/32 (88% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – III

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły