More

  Trenowany w Anglii syn Dubawiego Modern Games faworytem francuskiego Derby

  We Francji rozgrywane są ostatnie sprawdziany przed Prix du Jockey Club, czyli Derby w Chantilly (5 czerwca, dystans 2100 m, pula nagród 1,5 mln euro). W dwóch ostatnich latach francuskie Derby wygrywali goście z Wysp Brytyjskich – w 2020 roku Mishriff w treningu Johna Gosdena, a w ubiegłym sezonie St Mark’s Basilica trenera Aidana O’Briena. Czy uda im się to trzeci raz? Wielkim faworytem francuskiego Derby 2022 stał się trenowany właśnie w Anglii przez Charliego Appelby – Modern Games (Dubawi – Modern Ideals po New Approach), który 15 maja na Longchamp dość swobodnie wygrał dla stajni Godolphin klasyk Poule d’Essai des Poulains, czyli francuski odpowiednik 2000 Guineas Stakes.

  Weekend 4-5 czerwca w Paryżu może być bardzo ekscytujący dla polskich i francuskich kibiców sportu. W tych dniach zostaną rozegrane finały tenisowego turnieju French Open na kortach imienia Rolanda Garrosa, które położone są nieopodal, niemal vis a vis, po drugiej stronie ulicy, od słynnego toru Longchamp, na którym rozgrywana jest najważniejsza gonitwa w Europie – Prix l’Arc de Triomphe. Jest ogromna szansa, że w finale kobiet wystąpi fenomenalnie ostatnio grająca Iga Świątek, która wygrywała już French Open w 2020 roku.

  Francuskie Derby są co prawda rozgrywane kilkadziesiąt kilometrów dalej, bo na podparyskim torze Chantilly, ale wielkim faworytem tego wyścigu (notowania 2:1) jest koń, który swój ostatni triumf święcił właśnie w pobliżu kortów Rolanda Garrosa – na Longchamp. Trenowany w Anglii przez słynnego Charliego Appelby’ego  Modern Games w pięknym stylu wygrał francuskie 2000 Guineas Stakes pod Williamem Buickiem, od kilku lat jeżdżącym na pierwszą rękę dla szejka Mohammeda al Maktouma, jako następca samego Lanfranco Dettoriego.

  Syn Dubawiego w Poule d’Essai des Poulains w roli zdecydowanego faworyta (2:1) pokonał o ponad długość trenowanego we Francji totalnego outsidera (113:1!) ogiera Texas (Wootton Bassett – Texalova po Dream Ahead). Trzeci był drugi z przedstawicieli stajni Godolphin Tribalist (Farhh – Fair Daughter po Nathaniel), którego opiekunem jest legendarny we Francji trener Andre Fabre. Modern Games otrzymał za ten wyścig rating 115 funtów w Racing Post.

  Modern Games wygrał Poule d’Essai des Poulains, teraz jest faworytem francuskiego Derby

  Przed tym wyścigiem Modern Games biegał jako dwulatek 6 razy i 4 razy zwyciężał. Po wygraniu we wrześniu Tattersalls Stakes G3 na 1400 m w Newmarket, w listopadzie odważnie został wysłany do USA, gdzie na torze Del Mar zwyciężył w Breeders Cup Juvenile Turf o półtorej długości przed Tiz The Bomb. W tym roku do startu wyszedł po raz pierwszy właśnie na Longchamp.

  Co ciekawe, matka Modern Games – Modern Ideals (po angielskim derbiście New Approach, z matki po kolejnym derbiście Nashwanie) była słaba wyścigowo. Biegała dwa razy i była bez miejsca, ale jest półsiostrą bardzo dobrego ogiera Ultra, który został teraz reproduktorem.  

  Modern Games wywodzi się z rodziny 22-b z wybornej odnogi klaczy Konafa, która była druga w klasyku 1000 Guineas, a do jej potomków należą tak znakomite konie jak Hector Protector, Proskona, Korveya, Keos, Shanghai i Bosra Sham.

  Po tym zwycięstwie Modern Games, który ma zgłoszenie do Prix du Jockey Club, stał się bardzo mocnym kandydatem do zwycięstwa właśnie we francuskim Derby (notowania 2:1). Od 2005 roku, gdy Derby we Francji wygrywał w barwach stajni Godolphin Shamardal, wyścig ten jest rozgrywany na dystansie 2100, a nie 2400 m, co jest korzystne dla Modern Games.

  Link do rodowodu Modern Games:

  https://www.pedigreequery.com/modern+games

  Drugim faworytem na francuskie Derby (6:1) jest obecnie Al Hakeem (Siyouni – Jadhaba po Galileo), który 3 maja wygrał dla katarskich szejków z Al Shaqab Racing, pod Cristianem Demuro, Prix de Suresnes LR na 2000 m w Chantilly, w którym rozbił aż o 4 długości utalentowanego Yoozunę (Kizuna – Your Game po Montjeu), należącego do rodziny Wertheimerów. Ojciec Yoozuny – Kizuna to japoński derbista, który po wygraniu we Francji Prix Niel G2 na 2400 m był czwarty w Nagrodzie Łuku Triumfalnego.

  Syn Siyouniego Al Hakeem jest drugim faworytem na francuskie Derby

  Co ciekawe, ale przede wszystkim dające do myślenia, przed tym triumfem w Listed Al Hakeem wygrał w marcu wyścig conditions w Chantilly na 1600 m, w którym tylko o długość pokonał ogiera Westminster Night (Morandi – Fontaine Margot po Ballingarry), należącego do partnera sezonu 2022 na Służewcu, firmy Westminster.

  Przed dwoma tygodniami trenowany przez Vaclava Lukę Westminster Night zajął drugie miejsce w Velkiej Jarni Cenie, czyli czeskim odpowiedniku 2000 Guineas. Jak twierdzi wybitny znawca rodowodów i światowych wyścigów oraz hodowli Marek Pawełek, Westminster Night jest w stanie wygrać nawet dwa wyścigi LR w tym sezonie.

  Al Hakeem tylko o długość pobił w marcu w Chantilly Westminster Night

  Link do wyniku French 2000 Guineas:
  https://www.france-galop.com/fr/course/detail/2022/P/MEtSUCt6ajhpS0lwekdEWDlMOXl1QT09

  Również 6:1 liczony jest na Derby w Chantilly kolejny podopieczny Charliego Appelby, biegający dla stajni Godolphin – Native Trail (Oasis Dream – Needleleaf po Observatory), który był championem dwulatków w Europie po wygraniu Dewhurst i National Stakes G1. W tym roku, a po zwycięstwie w Craven Stakes G3 na 1600 m, był drugi w 2000 Guineas w Newmarket (krótko za Coroebusem), wygranym dubletem przez stajnię Godolphin. Następnie triumfował w klasyku na milę w Irlandii. Kwestia czy jest w stanie wytrzymać dystans 2100 m.  

  Native Trail był championem dwulatków w Europie, niepokonanym w czterech startach. Wygrał National Stakes (Ire-G1,2yoC&F,7fT,Cur), Dewhurst Stakes (GB-G1,NG,7fT,Nmk) i Superlative Stakes (GB-G2,2yo,7fT,Nmk). Do tego dołożył wiosną zwycięstwo w gonitwie przygotowawczej do 2000 Guineas – Craven Stakes G3 w Newmarket na 1600 m. Ale w klasyku nie dał rady, był drugi, wygrał go dopiero w Irlandii.

  W 2000 Guineas Stakes w Newmarket Native Trail zajął drugie miejsce za Coroebus. Czy wygra Derby w Chantilly?

  Native Trail zarobił dotąd dla szejka Mohammeda 904 tysiące funtów. To nie jest koń wyhodowany w Darley, aż trzykrotnie zmieniał właściciela na aukcjach, zanim trafił do Godolphin. Wyhodowany przez francuską Le Haras D’Haspel jako źrebak został sprzedany za 50 tysięcy euro, jako roczniak kosztował 67 tysięcy gwinei, a szejk Mohammed kupił go na aukcji Breeze Up (koni w treningu) wiosną 2021 roku za 210 tysięcy gwinei i w ten sposób miał w stajni championa dwulatków w Europie.

  Notowania 7:1 na francuskie Derby ma trenowany na Wyspach Brytyjskich przez Rogera Variana – Eydon (Olden Times – Moon Mountain po Frankel), który w kwietniu wygrał dla księcia Faisala wyścig Listed na 1800 m w Newmarket, a następnie – z pozycji outsidera – był czwarty w klasyku 2000 Guineas Stakes na 1600 m, niecałe 5 długości za Coroebusem. Eydon jest z wybornej rodziny 2-d, idzie wprost od Natalmy, jak wybitne reproduktory – Northern Dancer, Danehill, Machiavellian, Halo, czy polska derbistka 2019 Nemezis.   

  W zależności od bukmachera notowania od 5 do 9:1 ma Nations Pride (Teofilo – Important Time po Oasis Dream), okrzyknięty w tym tygodniu czarnym koniem stajni Godolphin i trenera Charliego Appelby na angielskie Derby w Epsom, które są rozgrywane 4 czerwca, a więc dzień przed Derby we Francji.

  Nie wiadomo jeszcze, gdzie trener Appelby i szejk Mohammed wystawią Nations Pride, czy w Derby w Epsom, czy w Chantilly

  Trener Appelby i stajnia Godolphin mają kilka znakomitych trzylatków i jeszcze nie zdecydowali ostatecznie, które pobiegną w Derby w Anglii w Epsom, a które we Francji w Chantilly. Nations Pride 29 kwietnia wygrał o 7 długości LR w Newmarket na 2000 m.

  Umiarkowaną faworytką (3:1) francuskiego Oaks (19 czerwca, również w Chantilly na 2100 m) także jest trenowana w Anglii, przez Johna Gosdena – Nashwa (Frankel – Princess Loulou po Pivotal), która wygrała Fillies Trial Stakes LR na 2000 m. Jest ona też drugą faworytką na angielski Oaks za Emily Upjohn  (2:1), niepokonaną w trzech startach córką Sea The Starsa.

  Córka Frankela – Nashwa jest pierwszą faworytką na Prix de Diane (francuski Oaks) i drugą na angielski Oaks w Epsom

  Bukmacherzy nie bardzo wierzą w francuskie klacze, bo drugą faworytką (4:1) Prix de Diane jest trenowana przez Aidana O’Briena, dla potentatów z Coolmore, wybornego pochodzenia Tuesday (Galileo – Lillie Langtry po Danehill Dancer), siostra wspaniałej Minding, która była druga w w Irish 1000 Guineas Stakes i trzecia w klasyku na milę dla klaczy w Anglii.

  Ciagle wysoko stoją szanse w francuskim Oaks (5:1) niepokonanej w czterech startach w wieku dwóch lat Inspiral. Jednak trenowana przez Johna Gosdena córka Frankela została wycofana z 1000 Guineas w Newmarket i w tym roku jeszcze nie wyszła do startu, co budzi obawy o jej stan zdrowia.    

  W francuskim 1000 Guineas zwyciężyła (notowana 10:1), pod doświadczonym Geraldem Mossem, trenowana w tym kraju przez Mikela Delzanglesa Mangoustine (Dark Angel – Zotilla po Zamindar), która niespodziewanie pokonała w walce faworyzowaną Cachet, sensacyjną zwyciężczynię 1000 Guineas Stakes w Newmarket oraz Times Square po Zaraku. W Oaks Mangoustine jest notowana od 6 do 10:1.

  Mangoustine wygrywa francuskie 1000 Guineas przed Cachet, klasyczną zwyciężczynią na milę z Newmarket

   Link do zapisu do French 1000 Guineas:
  https://www.france-galop.com/fr/course/detail/2022/P/ZXdHc3NiejdLbno5eVcxZE41YlhpQT09

  W najbliższą sobotę 28 maja do gonitwy Grand Prix de Bordeaux LR (1900 m, 30 tysięcy euro za zwycięstwo) zgłoszony jest syn Ecosse’a, wyhodowany przez braci Andrzeja i Ryszarda Zielińskich w Nowej Wronie pod Warszawą – czteroletni Falvio, który był najlepszym koniem polskiej hodowli w Derby 2021 na Służewcu. Podopieczny Alicji Karkosy biegał już we Francji dwa razy, zajął bliskie 5 miejsce w gonitwie conditions i jedenaste (ale z niedużą stratą) w LR na Longchamp na 1800 m.

  Lista zwycięzców francuskiego Derby pod tym linkiem:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Prix_du_Jockey_Club

  Robert Zieliński, ekspert Służwiec iTV

  Na zdjęciu tytułowym Modern Games wygrywa jako dwulatek Breeders Cup Juvenile Turf. Po zwycięstwie w French 2000 Guineas jest także faworytem francuskiego Derby w Chantilly na 2100 m

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły