More

  Wielka trójka w Nagrodzie Tiumena

  Sobota, 28 maja 2022, godz. 16:37 – gon. 6

  Nagroda Tiumena

  Międzynarodowa gonitwa z przeszkodami dla 5-letnich i starszych koni pod patronatem Polskiego Klubu Wyścigów Konnych.

  Dystans 4400 m

  1. Larizano

  Zaprawiony w przeszkodowych bojach 14-letni Larizano (po Jape), trenujący w Czechach pod okiem swojego hodowcy i właściciela Stanislava Popelki, ten sezon rozpoczął tradycyjnie od gonitwy I kat. Prvomajova steeplechase w Lysa nad Labem, którą wygrał dopiero za czwartym podejściem. Zwyciężył łatwo, pokonując triumfatora Wielkiej Pardubickiej z 2019 r. Theophilosa ze stajni słynnego czeskiego trenera Josefa Vani.

  W poprzednim sezonie sięgnął wreszcie po zwycięstwo w jednej z dwóch najważniejszych gonitw na Partynicach, wygrywając Crystal Cup. Wcześniej kilka razy był bliski tego sukcesu: trzy razy finiszował na drugim miejscu w Wielkiej Wrocławskiej – w 2015 r. pół długości za Delight My Fire, w 2019 r. o szyję za Rekim i w poprzednim sezonie 2½ dł. za Brunch Royalem, a także raz w Crystal Cup – w 2020 r. dwie długości za Cosmic Magic. W Wielkiej Wrocławskiej 2021 o siedem długości wyprzedził Haad Rina, ale w Crystal Cup 2020 pokonał go tylko o krótki łeb.

  Larizano, fot. A. Pyzara (źródło: koniewyscigowe.pl)

  2. Tonerre

  Podopieczny partynickiego trenera Roberta Świątka Tonerre (po Sidestep) w tym sezonie jeszcze nie startował. Jest jednym z dwóch pięciolatków w stawce. W ubiegłym roku należał do czołówki uczestników cyklu gonitw z przeszkodami dla czteroletnich koni. Odniósł jedno zwycięstwo, wyraźnie pokonując Ministra Wojny, a także dwa razy zajął drugie miejsce, również będąc lepszym od rywala, który w jednym przypadku nie ukończył gonitwy, omijając obowiązkowy przejazd. Świetnie spisywał się również jako trzylatek w cyklu gonitw z płotami, trzykrotnie sięgając po zwycięstwo.

  3. Derby Plus

  Derby Plus (po Coastal Path) jest dziewięcioletnim wałachem rasy AQPS, którego w Czechach trenuje Vendula Jircakova. W tym roku jeszcze nie biegał, w swoim ostatnim ubiegłorocznym występie zajął trzecie miejsce w krosowej gonitwie na dystansie 4500 m we francuskim Saumur.

  Do ubiegłego roku ścigał się na torach Francji, gdzie w ciągu trzech ostatnich sezonów startował w gonitwach krosowych, z których trzy wygrał (wszystkie w 2019 r.), a w kilku innych zajmował płatne miejsca; raz zanotował upadek i raz został zatrzymany.

  Najcenniejsze sukcesy tego konia, to wygranie dwóch gonitw na torze Le Lion d’Angers – Prix Groupama  na dyst. 4500 m i Prix Prix Henri de Cholet na dyst. 4400 m; trzecie zwycięstwo miało miejsce w krosie na dyst. 4300 m w Saumur.

  4. Cosmic Magic

  W tegorocznej Nagrodzie Otwarcia Sezonu Przeszkodowego na Partynicach 7-letnia Cosmic Magic (po Kamsin), trenowana w Czechach przez Radima Bodlaka, spotkała się z Haad Rinem. Jednak do spodziewanego pojedynku tych dwóch znakomitych koni nie doszło, ponieważ już na czwartej przeszkodzie, przejściu drogi, z Cosmic Magic spadł jeździec.

  W sezonie 2020 Cosmic Magic pozostała niepokonana w swoich czterech startach na Partynicach, wygrywając m.in. Wielką Wrocławską i Crystal Cup. Poprzedni rok miała mniej udany z powodu kontuzji, której doznała już na początku sezonu, ale jesienią zdołała wygrać we Wrocławiu dwie gonitwy – Nagrodę Masiniego i Nagrodę Zamknięcia Sezonu, w której pokonała o szyję Nicka.

  Cosmic Magic, fot. Agata Władyczka

  5. Nick

  Nick (po Jape), 11-letni podopieczny trenerki Elwiry Porębnej, nie ukończył Nagrody Otwarcia Sezonu Przeszkodowego – na przeszkodzie wodnej drogę przeciął mu koń bez jeźdźca i sam też stracił dżokeja. W ubiegłorocznej Nagrodzie Tiumena zajął bliskie trzecie miejsce w 11-konnej stawce, a w Nagrodzie Zamknięcia Sezonu 2021 przegrał z Cosmic Magic niemal w samym celowniku o szyję. W 2020 r. był trzeci w Nagrodzie Zamknięcia Sezonu ze znaczną stratą do zwycięskiego Haad Rina. Ma na koncie jedno zwycięstwo na Partynicach – w 2019 roku wygrał Nagrodę Zamknięcia Sezonu.

  Nick, fot. A.Pyzara (źródło: koniewyscigowe.pl)

  6. Haad Rin

  Trenowany przez Roberta Świątka na Partynicach 8-letni Haad Rin (po Samum) bez problemu wygrał Nagrodę Otwarcia Sezonu Przeszkodowego, ale miał ułatwione zadanie, ponieważ z jego najgroźniejszej rywalki Cosmic Magic jeździec spadł już na czwartej przeszkodzie.

  W poprzednim sezonie był trzeci w Wielkiej Wrocławskiej, tracąc siedem długości do drugiego na celowniku Larizano, a w Crystal Cup 2020 także finiszował na trzecim miejscu, dwie długości za Cosmic Magic i o krótki łeb za Larizano.  W 2020 r. wygrał Nagrodę Zamknięcia Sezonu z bardzo dużą przewagą nad Nickiem.

  W roku 2021 Haad Rin dwukrotnie startował na zagranicznych torach –  był czwarty w gonitwie rangi G1 Grande Steeple Chase Di Milano we Włoszech i piąty w 11-konnej stawce krosowej gonitwy we francuskim Compiegne.

  Haad Rin, fot. Agata Władyczka

  7. Minister Wojny

  Drugi z pięciolatków w stawce, trenowany na Partynicach przez Michała Borkowskiego Minister Wojny (po Indy Champ), rozpoczął swoje tegoroczne starty od zwycięstwa w gonitwie na dyst. 3850 m rozegranej podczas inauguracji sezonu we Wrocławiu, demonstrując dobry finisz. Tym razem będzie miał do czynienia z bardziej wymagającymi rywalami i trudniejszymi przeszkodami, jak bankiet czy przejście drogi.

  W poprzednim sezonie ścigał się w cyklu gonitw z przeszkodami dla czteroletnich koni – jedną wygrał i raz był drugi. Jednej gonitwy nie ukończył z powodu ominięcia obowiązkowego przejazdu, w wygranym przez Tonerre wyścigu przybiegł piąty około ośmiu długości za zwycięzcą. W wieku trzech lat bardzo dobrze biegał w cyklu gonitw z płotami, odnosząc dwa zwycięstwa.

  Minister Wojny, fot. Wiktor Rzeżuchowski

  Piotr Pękala, Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły