More

  Wielka trójka w Nagrodzie Tiumena

  Sobota, 28 maja 2022, godz. 16:37 – gon. 6

  Nagroda Tiumena

  Międzynarodowa gonitwa z przeszkodami dla 5-letnich i starszych koni pod patronatem Polskiego Klubu Wyścigów Konnych.

  Dystans 4400 m

  1. Larizano

  Zaprawiony w przeszkodowych bojach 14-letni Larizano (po Jape), trenujący w Czechach pod okiem swojego hodowcy i właściciela Stanislava Popelki, ten sezon rozpoczął tradycyjnie od gonitwy I kat. Prvomajova steeplechase w Lysa nad Labem, którą wygrał dopiero za czwartym podejściem. Zwyciężył łatwo, pokonując triumfatora Wielkiej Pardubickiej z 2019 r. Theophilosa ze stajni słynnego czeskiego trenera Josefa Vani.

  W poprzednim sezonie sięgnął wreszcie po zwycięstwo w jednej z dwóch najważniejszych gonitw na Partynicach, wygrywając Crystal Cup. Wcześniej kilka razy był bliski tego sukcesu: trzy razy finiszował na drugim miejscu w Wielkiej Wrocławskiej – w 2015 r. pół długości za Delight My Fire, w 2019 r. o szyję za Rekim i w poprzednim sezonie 2½ dł. za Brunch Royalem, a także raz w Crystal Cup – w 2020 r. dwie długości za Cosmic Magic. W Wielkiej Wrocławskiej 2021 o siedem długości wyprzedził Haad Rina, ale w Crystal Cup 2020 pokonał go tylko o krótki łeb.

  Larizano, fot. A. Pyzara (źródło: koniewyscigowe.pl)

  2. Tonerre

  Podopieczny partynickiego trenera Roberta Świątka Tonerre (po Sidestep) w tym sezonie jeszcze nie startował. Jest jednym z dwóch pięciolatków w stawce. W ubiegłym roku należał do czołówki uczestników cyklu gonitw z przeszkodami dla czteroletnich koni. Odniósł jedno zwycięstwo, wyraźnie pokonując Ministra Wojny, a także dwa razy zajął drugie miejsce, również będąc lepszym od rywala, który w jednym przypadku nie ukończył gonitwy, omijając obowiązkowy przejazd. Świetnie spisywał się również jako trzylatek w cyklu gonitw z płotami, trzykrotnie sięgając po zwycięstwo.

  3. Derby Plus

  Derby Plus (po Coastal Path) jest dziewięcioletnim wałachem rasy AQPS, którego w Czechach trenuje Vendula Jircakova. W tym roku jeszcze nie biegał, w swoim ostatnim ubiegłorocznym występie zajął trzecie miejsce w krosowej gonitwie na dystansie 4500 m we francuskim Saumur.

  Do ubiegłego roku ścigał się na torach Francji, gdzie w ciągu trzech ostatnich sezonów startował w gonitwach krosowych, z których trzy wygrał (wszystkie w 2019 r.), a w kilku innych zajmował płatne miejsca; raz zanotował upadek i raz został zatrzymany.

  Najcenniejsze sukcesy tego konia, to wygranie dwóch gonitw na torze Le Lion d’Angers – Prix Groupama  na dyst. 4500 m i Prix Prix Henri de Cholet na dyst. 4400 m; trzecie zwycięstwo miało miejsce w krosie na dyst. 4300 m w Saumur.

  4. Cosmic Magic

  W tegorocznej Nagrodzie Otwarcia Sezonu Przeszkodowego na Partynicach 7-letnia Cosmic Magic (po Kamsin), trenowana w Czechach przez Radima Bodlaka, spotkała się z Haad Rinem. Jednak do spodziewanego pojedynku tych dwóch znakomitych koni nie doszło, ponieważ już na czwartej przeszkodzie, przejściu drogi, z Cosmic Magic spadł jeździec.

  W sezonie 2020 Cosmic Magic pozostała niepokonana w swoich czterech startach na Partynicach, wygrywając m.in. Wielką Wrocławską i Crystal Cup. Poprzedni rok miała mniej udany z powodu kontuzji, której doznała już na początku sezonu, ale jesienią zdołała wygrać we Wrocławiu dwie gonitwy – Nagrodę Masiniego i Nagrodę Zamknięcia Sezonu, w której pokonała o szyję Nicka.

  Cosmic Magic, fot. Agata Władyczka

  5. Nick

  Nick (po Jape), 11-letni podopieczny trenerki Elwiry Porębnej, nie ukończył Nagrody Otwarcia Sezonu Przeszkodowego – na przeszkodzie wodnej drogę przeciął mu koń bez jeźdźca i sam też stracił dżokeja. W ubiegłorocznej Nagrodzie Tiumena zajął bliskie trzecie miejsce w 11-konnej stawce, a w Nagrodzie Zamknięcia Sezonu 2021 przegrał z Cosmic Magic niemal w samym celowniku o szyję. W 2020 r. był trzeci w Nagrodzie Zamknięcia Sezonu ze znaczną stratą do zwycięskiego Haad Rina. Ma na koncie jedno zwycięstwo na Partynicach – w 2019 roku wygrał Nagrodę Zamknięcia Sezonu.

  Nick, fot. A.Pyzara (źródło: koniewyscigowe.pl)

  6. Haad Rin

  Trenowany przez Roberta Świątka na Partynicach 8-letni Haad Rin (po Samum) bez problemu wygrał Nagrodę Otwarcia Sezonu Przeszkodowego, ale miał ułatwione zadanie, ponieważ z jego najgroźniejszej rywalki Cosmic Magic jeździec spadł już na czwartej przeszkodzie.

  W poprzednim sezonie był trzeci w Wielkiej Wrocławskiej, tracąc siedem długości do drugiego na celowniku Larizano, a w Crystal Cup 2020 także finiszował na trzecim miejscu, dwie długości za Cosmic Magic i o krótki łeb za Larizano.  W 2020 r. wygrał Nagrodę Zamknięcia Sezonu z bardzo dużą przewagą nad Nickiem.

  W roku 2021 Haad Rin dwukrotnie startował na zagranicznych torach –  był czwarty w gonitwie rangi G1 Grande Steeple Chase Di Milano we Włoszech i piąty w 11-konnej stawce krosowej gonitwy we francuskim Compiegne.

  Haad Rin, fot. Agata Władyczka

  7. Minister Wojny

  Drugi z pięciolatków w stawce, trenowany na Partynicach przez Michała Borkowskiego Minister Wojny (po Indy Champ), rozpoczął swoje tegoroczne starty od zwycięstwa w gonitwie na dyst. 3850 m rozegranej podczas inauguracji sezonu we Wrocławiu, demonstrując dobry finisz. Tym razem będzie miał do czynienia z bardziej wymagającymi rywalami i trudniejszymi przeszkodami, jak bankiet czy przejście drogi.

  W poprzednim sezonie ścigał się w cyklu gonitw z przeszkodami dla czteroletnich koni – jedną wygrał i raz był drugi. Jednej gonitwy nie ukończył z powodu ominięcia obowiązkowego przejazdu, w wygranym przez Tonerre wyścigu przybiegł piąty około ośmiu długości za zwycięzcą. W wieku trzech lat bardzo dobrze biegał w cyklu gonitw z płotami, odnosząc dwa zwycięstwa.

  Minister Wojny, fot. Wiktor Rzeżuchowski

  Piotr Pękala, Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły

  Ta strona jest przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich.

  Potwierdź, że masz ukończone 18 lat lub opuść stronę.