More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 10.)

  Analiza sobotnich gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I: 3- i 4-letnie kłusaki francuskie, 2400 m

  Wycofana została Just Be Free. Po zwycięskim debiucie na Służewcu znacznie wzrosły notowania Isalyne d’Abomey, która dość pewnie pokonała mocno faworyzowanego wówczas Inoui de Boijaret. W tej sytuacji zmieniły się też przewidywania typerów – tym razem aż 23-krotnie na pierwsze miejsce została wskazana klacz, natomiast wygraną wałacha przewiduje 5 ekspertów. Zdecydowanie poprawiła się Iriska OV, którą liczy najmocniej trzech typerów.

  Pozostała trójka nie jest wymieniana w gronie kandydatów do ewentulanej wygranej. Iron Alba Vel i Infanta kończyły dość blisko siebie, natomiast Indio Wedhorn debiutuje, więc stanowi sporą niewiadomą.

  II: 3-letnie folbluty, wył. III gr., 1600 m (seria A)

  Dość zagadkowa i, wydaje się, wyrównana stawka, jednak uczestnicy Ligi Ekspertów zdecydowanie wyróżnili dwa konie: mającego za sobą niezły debiut we Wrocławiu Mageeka (16 wskazań) oraz klacz Airy Top (11). Ogier w dość mocnym wyścigu na Partynicach zajął trzecie miejsce. Teoretycznie powinien się poprawić, krótszy dystans również może mu bardziej odpowiadać. Dla Airy Top (też była trzecia, ale na Słuzewcu) z kolei raczej korzystne będzie wydłużenie o 300 m, więc z pewnością warto ją liczyć. Pojedynczych zwolenników mają syn znakomitej Kundalini (Oaks, St. Leger, druga w Derby i WW) – Krissh (2), dobrze oceniany Polonez (1) oraz chyba jeszcze nie do końca sprawdzona Nadia Morandi (1). One również mogą posiadać rezerwy, na co liczą ich trenerzy.

  W perspektywie przyzwoitego debiutu chyba trochę niedoceniany jest Indefinitely (był piąty, ok. 3 dł. za Airy Top), trudno ocenić także Sofronię, bowiem klacz nieźle radziła sobie w wieku dwóch lat, natomiast kompletnie zawiodła w tegorocznym starcie. Mogła być to jednorazowa wpadka. Teoretycznie mniejsze wydają się szanse dość mało doświadczonego potomstwa og. Big Luck – Te Quiero Boya oraz Usanti, ale jeszcze niewiele o nich wiadomo.

  III: 3-letnie debiutujące klacze arabskie krajowej hodowli (PASB), II gr., 1600 m

  Wycofane zostały Albira i Efel. Bardzo liczna stawka debiutantek oznacza spore wyzwanie dla typerów. Największą liczbę wskazań (aż 19) uzyskała El Nadira ze stajni Macieja Jodłowskiego. Ciekawy rodowód i wysoka forma stajni przekonały typerów. Drugą najczęściej typowaną klaczą jest Kiki (7), za którą także przemawia dobrze przygotowanie koni Cornelii Fraisl.

  Swoich zwolenników mają również pozytywnie oceniana Ghala Al Khalediah, dobrego pochodzenia Cehilla (po 2 typy) oraz zagadkowa Kometa (1). Pozostałe nie są liczone, ale w takiej stawce niespodzianki absolutnie wykluczyć nie można. Na Aressie pojedzie Ireneusz Wójcik.

  IV: 3-letnie folbluty, III gr., 1800 m

  Typerzy najczęściej wskazują na Conalla Cernacha (aż 20 razy na pierwsze miejsce), który nieźle rozpoczął ten sezon, sygnalizując wykonany przez zimę progres. W parze ze Szczepanem Mazurem (swoim współwłaścicielem) powinien się liczyć w rozgrywce. Wysoko stoją również notowania Respecta (7), który mógł się podobać w debiucie. Jeśli poradzi sobie z dłuższym o 500 m dystansem, to będzie groźny. Trochę liczone są jeszcze: zagadkowa Sara Smile (2), która słabo biegała w Irlandii, ciekawego pochodzenia Księżna Nocy (1) oraz Inter Reel (1) – po nim można się spodziewać znacznej poprawy.

  Na solidnym poziomie biega Signor Cava (pojedzie Martin Srnec), więc płatne miejsce z pewnością jest w jego zasięgu. Po nieudanych tegorocznych biegach niżej stoją notowania Iskry One oraz Warszawy Express.

  V: 4-letnie i starsze araby, II gr., 1800 m

  Kapitalnie zaprezentował się ostatnio Wasmy Al Khalediah. W tej, dość mocnej, stawce jest uznawany za faworyta (20 wskazań). W pierwszym starcie na Służewcu świetne wrażenie sprawił Helfik de Bozouls (6) – tym razem ogier wystąpi pod nadwagą. Trzecim kandydatem do rozgrywki wydaje się Got de Lagarde (3).

  Do walki o czołowe miejsca mogą włączyć się klacze: Djenah i Hadjar, prezentujące zbliżone możliwości. Obie uzyskały po jednym wskazaniu. Notowania pozostałych koni stoją niżej.

  Solidny duet ogierów wystawianych przez Małgorzatę Łojek, Musab-Eldas, z pewnością nie podda się bez walki. Pierwszemu zadanie może utrudnić wysoka waga, natomiast warunki gonitwy są korzystne dla dosiadanego przez ucznia Eldasa (tylko 58 kg). Niezłe są janowskie Suzana i Floryna, jednak poprzeczkę w rywalizacji ze starszymi końmi mają zawieszoną wysoko. Są szykowane pod kątem Oaks. Absolutną outsiderką jest Lorelei.

  VI: 4-letnie i starsze folbluty, II gr., 1800 m

  Z największymi szansami na zwycięstwo wystartuje Noble Eagle (17 wskazań), chociaż dzielny wałach preferuje suchą bieżnię. Z pozostałych koni najmocniej liczone są Lady Gabi i Quibou, które mają po pięć wskazań.

  Wszystkie pozostałe uzyskały po jednym typie na pierwsze miejsce i rzeczywiście, trudno je zupełnie odrzucić. Islamabad pokazał kapitalny finisz przy szybkiej końcówce, a Don Zou i Grants Black nieznacznie z nim przegrały. Bardzo dobry w poprzednim sezonie It’s a Green Thing (w siodle Martin Srnec) zaliczył łagodny start i można się po nim spodziewać wyraźnej poprawy.

  VII: 4-letnie i starsze klacze arabskie, wył. III gr., 1800 m

  Wycofane zostały Asrar Al Khalediah i Ehssana. Kolejny ciekawie obsadzony wyścig. Typerzy wskazują przede wszystkim na dwie klacze: Kabarę Al Jasrę (14 razy na pierwszym miejscu) oraz Mantaę (11). Obie pokazały się z dobrej strony i zyskały największe zaufanie typerów. Być może rozegrają wyścig między sobą. Czterech zwolenników ma szybka Zeeba Al Khalediah, a po jednym biegnąca w tych samych barwach Aliat Al Khalediah oraz niedawna debiutantka Ibelia du Pouy.

  Pozostałe nie są liczone.

  VIII: 4-letnie i starsze folbluty, III gr., 2000 m

  Parę faworytów tworzą Adahlen (19 wskazań) oraz Delos (10). To konie, które ścigały się w przeszłości na wyższym poziomie i chyba rzeczywiście wypada przyznać im największe szanse. Zagadkowy jest Caresser. Po niezbyt udanym poprzednim sezonie, nieźle rozpoczął bieżący. Jeśli nawiąże do dawnych wyników, to nie jest bez szans, chociaż raczej wolałby krótszy dystans. Dwa wskazania uzyskał Leading Lion, który niedawno błysnął formą. Jeśli utrzyma wysoką dyspozycję, to może sprawić niespodziankę. Podobnie jak on, w słabszym towarzystwie, z dobrej strony pokazał się So Good Malpic, więc i jego nie wypada pochopnie skreślać. Mniejsze szanse wydają się mieć Sileroy, Książę Nocy i Tham Luang.

  IX: 3-letnie i starsze kłusaki francuskie, 2400 m

  Wyjątkowa zgodność typerów sugeruje, że murowanym kandydatem do wygranej będzie Gobs (wszystkie 31 wskazań). Jeśli nie zdarzą się jakieś nieprzewidziane sytuacje, to o kolejne miejsca powinny walczyć Grinder, For Ever Cool i derbistka Hmara d’Ukraine. W kratkę biega Hello Bill, a niezły Henzo du Pont ma kłopoty z czystym kłusem. Doświadczony Emesto Quantum w tym roku trochę rozczarowuje, ale też nie warto go całkowicie skreślać. Mniejsze szanse wydaje się Hadol de Brion oraz Historia Pawelce, chociaż klacz ostatnio zasygnalizowała zwyżkę formy.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (31 uczestników):

  I – Isalyne d’Abomey, 23 wskazania na pierwsze miejsce
  II – Mageek, 16
  III – El Nadira, 19
  IV – Conall Cernach, 20
  V – Wasmy Al Khalediah, 20
  VI – Noble Eagle, 17
  VII – Kabara Al Jasra, 14
  VIII – Adahlen, 19
  IX – Gobs, 31

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Gobs, 31/31 (100% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – VI

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły