More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 11.)

  Analiza niedzielnych gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I – Memoriał Henryka Stermacha: 3-letnie i starsze kłusaki francuskie, 2400 m

  Wycofana została Goteborg. Pomimo ostatniego zwycięstwa Fend d’Ukraine, nadal zdecydowanym faworytem ekspertów jest Factoriel (28 wskazań). Wydaje się, że dłuższy dystans rzeczywiście powinien być dla niego korzystniejszy. Fend d’Ukraine na pierwszym miejscu został wymieniony tylko dwukrotnie. Jeden typer przewiduje niespodziankę w postaci wygranej Elki Ludoetki. Z koni nietypowanych chyba największe szanse na włączenie się do rozgrywki ma błyskotliwa Furnika, która jednak ma słabszą wiosnę.

  Weteran Curly Light, prezentujący podobny poziom Espoir de Bellon oraz rozkręcająca się Grisette Mesloise z pewnością powalczą o płatne miejsca.

  II: 4-letnie i starsze folbluty, wył. III gr., 1800 m

  Wycofana została Dekarta. 15 typerów przewiduje zwycięstwo znakomitego pochodzenia Damask Blade’a, mającego za sobą niezłe wejście w sezon. Nieznacznie lepsza od niego okazała się wówczas Miss Equus (5 wskazań), natomiast nieco dalej uplasowała się wracająca po długiej przerwie Elvas (1) – ta ostatnia powinna się poprawiać. Dalsze miejsca zajęły preferująca elastyczną bieżnię Valkirie oraz startująca po raz pierwsze w Polsce Killing me softly.

  Po rozczarowującym pierwszym tegorocznym występie, lepiej zaprezentował się Luaithrion. Tym razem 6 typerów wskazuje go na pierwsze miejsce. Swoich zwolenników (4) ma również Zireael, na której pojedzie Szczepan Mazur.

  Nie są typowane Showmeyouheaven, Lyudochka, Fanny Mendelson i Nadworny. Wydaje się jednak, że dwie pierwsze mogą powalczyć o czołowe miejsca. Fanny Mendelson pauzowała bardzo długo, więc być może potrzebuje tego startu, żeby wciągnąć się na nowo do rywalizacji na torze. Mniejsze szanse ma Nadworny.

  III: 3-letnie araby, II gr., 1600 m

  Wycofane zostały Giulietta i Jabha de Faust. Nie jest zaskoczenie, że uczestnicy Ligi Ekspertów wskazują przede wszystkim na dwa konie, które już startowały. 20 z nich spodziewa się zwycięstwa Hilala Muscata, natomiast 8 przewiduje, że tym razem to Salsabel Al Khalediah będzie najlepsza. Pozostała trójka typerów uważa, że nie powinno się lekceważyć Jalmy d’Vialettes ze stajni Cornelii Fraisl, mimo braku doświadczenia.

  Pozostała dwójka – Djasca d’Altus oraz Matador Al Gunay, także mają ciekawe rodowody.

  IV – Nagroda Kabareta: 4-letnie ogiery i klacze arabskie, kat. B, 2200 m

  Faworytem publiczności i ekspertów jest Al Jassim (23 wskazania), zwycięzca Memoriału Stanisława Sałagaja. W perspektywie ostatniego wyniku, trochę niedoceniana wydaje się Athal Bint Gifara, która przegrała z ogierem tylko o 0,5 dl., ale tym razem jest tylko raz typowana na zwycięstwo. Trzecim kandydatem do rozgrywki będzie Han Rastaban (7), jedyny przedstawiciel polskiej hodowli. Minusem w jego przypadku jest brak tegorocznego przetarcia.

  Z pozostałej trójki na ten moment wydaje się wyróżniać niepokonany w dwóch startach Sharm El Sheikh. Trudno ocenić jego rzeczywisty poziom, ale ogier z pewnością jest bardzo szybki. Gensika, za zeszłoroczne osiągnięcia, trzeba ocenić nieco niżej, chociaż w ostatnim starcie pobiegł naprawdę dobrze. Stawkę uzupełnia dobrego pochodzenia debiutant – trenowany w Czechach Zenhaf.

  V – Memoriał Jerzego Jednaszewskiego: 3-letnie folbluty, I gr., 2200 m

  Na pierwsze miejsce typowane przede wszystkim są dwa konie – wysoko oceniany w stajni i zagadkowy Le Destrier (14 razy) oraz zwycięzca gonitwy o Nagrodę Irandy, Don Kasters (13). Pierwszy z nich wygrał łatwo we Wrocławiu, ale raczej w przeciętnej stawce. Ma jednak zgłoszenia do Derby oraz Prix l’Arc de Triomphe, więc wiązane są z nim bardzo duże nadzieje. Don Kasters pokazał do tej pory sporo talentu i jeśli tor nie będzie zbyt grząski, to nie powinno go zabraknąć w rozgrywce.

  Na pierwsze miejsce typowane, ale znacznie rzadziej, są jeszcze: utalentowany polski Magic (2), pokonany ostatnio przez Don Kastersa Taymour (1) oraz wyrośnięty Johnny Double (1).

  Z niezłej strony w tym roku pokazały się Domindar, Przystojnykaźmierz oraz Dywizjon, ale pierwszy i trzeci ścigały się dotąd na niższym poziomie, więc są trudne do oceny. Z kolei nieźle radzący sobie w wieku dwóch lat Dacinni, w tegorocznym biegu nie zabłysnął. Dodatkowo, wraz z Don Kastersem poniesie najwyższą wagę w polu. Niżej będą stały notowania pozostającego bez wygranej Burschiego, a także mających za sobą zwycięstwa w słabszych stawkach Scarlett Jive i Nomen Omen.

  VI: 4-letnie i starsze araby, wył. III gr., 1600 m

  Wycofany został Zhaker Muscat. Najliczniejsze grono zwolenników ma No Neveur Saularie (19), a drugim często typowanym koniem jest Al Abjar (10). Rzeczywiście, ta dwójka ma za sobą dobre rozpoczęcie sezonu i powinna liczyć się w walce o czołowe miejsca. Po jednym wskazaniu uzyskały jeszcze Najem du Solei oraz Iroka de Bozouls. Trudno odbierać szanse na dobrą lokatę szybkiemu Gabonnowi, podobnie jak niezłemu Alnnajmowi.

  Mniejsze szanse wydają się mieć Ivory de Bozouls, a szczególnie Gideon i Al-Wir. Trudno natomiast ocenić trójkę debiutantów: Hermesa d’Etiolles, Djassy A oraz Taranoma. Legitymują się ciekawymi rodowodami i niewykluczone, że któryś z nich sprawi niespodziankę.

  VII: 3-letnie folbluty, wył. III gr., 1600 m (seria B)

  Zdaniem uczestników LE o zwycięstwo powinny walczyć Lucky Fate (19) oraz Miss Margot (9). Pierwszy z nich prezentuje się bardzo solidnie, natomiast Miss Margot dysponuje dobrym finiszem. Jako potencjalni kandydaci do zwycięstwa wymieniane są jeszcze progresujące Mary Blueberry (2) oraz Feothan (1).

  Pozostałe dotąd nie zachwycały, ale mają jeszcze niewiele doświadczenia, więc powinny się poprawiać.

  VIII: 4-letnie i starsze araby, III gr., 2000 m

  Zdecydowanym faworytem wydaje się Idelin de Bozouls (25 wskazań), który bardzo dobrze zaprezentował się w dwóch występach. Za jego główną rywalkę uważana jest Awrad Al Khalediah, lubiąca dystanse od 2000 m w górę. Dwa wskazania uzyskała debiutująca na Służewcu Rana P, wcześniej ścigająca się w Belgii.

  Notowania pozostałych stoją niżej, ale to niezłe konie, więc zbyt pochopnie nie należy ich skreślać.

  IX: 4-letnie i starsze folbluty, hcp. III gr., 1400 m

  Zdecydowanie najwięcej zwolenników (19) wśród typerów ma startujący pod najwyższą wagą w polu Monte Carlo. W dalszej kolejności liczone są Harlem (6) i Amant (3), ale swoich zwolenników mają także lubiący elastyczną bieżnię Calmir (2) oraz Ujoor (1).

  Mniejsze szanse przyznawane są Mister Luisowi oraz Błękitnej Lagunie, jednak nie należy zapominać, że poniosą w tym handikapie najniższe wagi.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (31 uczestników):

  I –Factoriel, 28 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Damask Blade, 15
  III – Hilal Muscat, 20
  IV – Al Jassim, 23
  V – Le Destrier, 14
  VI – No Neveur Saularie, 19
  VII – Lucky Fate, 19
  VIII – Idelin de Bozouls, 25
  IX – Monte Carlo, 19

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Factoriel, 28/31 (90% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – III

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły