More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 13.)

  Analiza niedzielnych gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I: 3-letnie i starsze kłusaki francuskie, 1600 m

  Pięć zwycięstw z rzędu ma na swoim koncie Gobs (w sulce ponownie Henandz Miksha) i to on jest zdecydowanie najczęściej typowany na pierwsze miejsce – 24 razy. Wydaje się, że zrobił spore postępy w ostatnich miesiącach i może być trudny do pokonania. Z pozostałych koni najmocniej liczone są George Banks (4) oraz Elka Ludoetka (3). Jeden typer przewiduje zwycięstwo Grisette Mesloise. Niezłą formę prezentują ostatnio Emesto Quantum (dwukrotnie trzeci) oraz preferujący elastyczną bieżnię Buzyrys, więc niespodzianki z ich strony do końca wykluczyć nie można. Stawkę uzupełnia Havana Flash (powozić będzie Anna Tomczak), która jak na razie spisuje się przeciętnie.

  II – Nagroda Kurozwęk: 4-letnie i starsze araby, hcp. kat. B, 2600 m

  Długi dystans i spore różnice w niesionych wagach mogą zrekompensować skromną obsadę gonitwy i zapewnić emocje. Najwyższą wagę, aż 64 kg, poniesie Got de Lagarde, ale prezentowana przez niego forma znalazła uznanie wśród typerów – został 9-krotnie wskazany na pierwsze miejsce. Większą liczbę zwolenników (19) ma jedynie Purhib, niosący o 2 kg mniej.

  Długi dystans powinien odpowiadać Celebrykowi (3 wskazania). Poniesie on 57 kg, więc dość wyraźnie mniej niż wymienieni rywale. W podobnej sytuacji jest Hamal (1), który ostatnio pokazał się z nieco lepszej strony niż pod koniec poprzedniego sezonu. Najniższą wagę w polu będzie miał na grzbiecie Dragado (Aslan Kardanov, 52,5 kg). Niewykluczone, że na długim dystansie wykorzysta ten atut i sprawi jakąś niespodziankę, chociaż jego notowania nie będą prawdopodobnie stały zbyt wysoko.

  III: 3-letnie folbluty, III gr., 2000 m

  Ciekawa stawka, w której typerów czeka dość trudne wyzwanie. W Lidze Ekspertów na pierwsze miejsce najczęściej wskazywane są dwie klacze: Chibani (12 razy) oraz Singers Star (10). Pierwsza z nich ostatnio błysnęła formą i jeśli utrzyma tendencję zwyżkową, powinna być w rozgrywce. Singers Star biega na solidnym poziomie – w tym roku przegrała tylko z dwójką uczestników biegu o Nagrodę Iwna. Szanse na rozgrywanie wyścigu przyznawane są również Filibertowi (4) – ostatnio wygrał po raz pierwszy oraz Sigismundus Rex (3) – trener ciągle wierzy w jego poprawę.

  Pojedyncze wskazania uzyskały jeszcze Good Gift, Grande Plaine oraz Amon The Great. Nie są liczone z kolei Tazra, Spear Dancer oraz Empire of The Sun – ten ostatni w tym roku jeszcze nie biegał, ale ma pozytywną ocenę trenera Wojciecha Olkowskiego.

  IV: 4-letnie araby, III gr., 2000 m

  Zbliżoną liczbę typowań na pierwsze miejsce uzyskały: Idelin de Bozouls (12), Inouk de Bozouls (9) oraz Jabaar (9). Najwięcej doświadczenia z tej trójki ma Inouk, na którym pojedzie Dastan Sabatbekov. Z kolei Idelin bardzo dobrze rozpoczął karierę, natomiast w ostatnim starcie lekko rozczarował. Jabaar niedawno debiutował i do końca usiłował walczyć o zwycięstwo. Zapewne będzie szedł do przodu. Czy to wystarczy, żeby już tym razem pokonać rywali?

  Z pozostałych koni liczona jest jeszcze Dalma, na którą wskazało dwóch uczestników LE. Niewykluczone, że o miejsce w czołówce powalczy Gensik, ponieważ ostatnio biegł na poziomie pozagrupowym. Tym razem rywale są słabsi. Mimo poczynionych postępów trudno o sukces może być Sukcesowi i Edormanie, a jeszcze niżej powinny stać notowania Makarimy (pojedzie Karolina Kamińska). Zagadkowy jest Zenith, syn dającego bardzo dobre konie Assy’ego.

  V: 4-letnie i starsze folbluty, III gr., 1400 m

  W roli faworyta wystartuje doświadczony Tribunal, który ma za sobą udane wejście w sezon. 15 uczestników LE spodziewa się jego zwycięstwa. 7-krotnie w zestawieniu na pierwszym miejscu pojawia się El Pago Pago – z dobrej strony pokazał się biegnąc po dłuższej przerwie. Liczone są również nieźle dysponowane The Kid Bobby B (4) i Alis Gloriae (4), a także biegająca trochę bez szczęścia Freya Z (2). chyba zwycięstwo żadnego z tej piątki nie będzie szczególnym zaskoczeniem.

  W dalszej kolejności wypada wymienić Duke’a Caracana, Charlotte RMP, Arkano oraz Herbatkę, które nie są bez szans na wywalczenie płatnych lokat. Wydaje się także, że sprowadzona z Wielkiej Brytanii West Side Glory może pokusić się o sprawienie niespodzianki. Dużą niewiadoma jest również 5. w ukraińskim Derby Edgar, mający na swoim koncie kilka wartościowych wyników. Trudno go porównać do koni ścigających się w Polsce. Doświadczony Largo Forte pobiegnie po 1,5-rocznej przerwie, więc czeka go trudniejsze zadanie.

  VI: 3-letnie araby eksterierowe, II gr., 1600 m

  Pod koniec maja na Służewcu spotkały się Ahmed i Cesita. Wówczas o 5 dł. lepszy okazał się ogier, ale tym razem typerzy mocniej stawiają na klacz, która została wytypowana na pierwsze miejsce aż 15-krotnie. Ogier otrzymał 8 głosów, o jeden więcej niż mająca za sobą przeciętny debiut w gronie koni polskiej hodowli Estatura. Prawdopodobnie cała trójka zrobi postępy, więc trudno przewidzieć wynik ich konfrontacji. Przyzwoicie karierę we Wrocławiu rozpoczęła Esparella, choć gonitwa została rozegrana w słabym czasie.

  Pozostała trójka debiutuje. Janowskie Elgidia i Alexeja na papierze wydają się mieć większe szanse niż Fister, którego rodzeństwo biegała przeciętnie.

  VII: 4-letnie i starsze folbluty, hcp. III gr., 1800 m

  Kolejny wyścig, w którym zdania uczestników LE są dość mocno podzielone. Najwyżej stoją notowania Betfana (14), który ostatnio pokazał się z dobrej strony. Tym razem dosiądzie go Szczepan Mazur. Liczone są również So Good Malpic oraz Toccatina. Ogier, po wygranej w słabej stawce, ostatnio przebiegł bezbarwnie. Toccatina średnio sobie poradziła w dość mocnym towarzystwie. Swoich zwolenników mają również: próbowany z czołówką Ventura Kingdom (3), nieobliczalny Muminek (2), niezły Indian Galeste (1) oraz trochę rozczarowująca Jumeirah Beach (1).

  Korzystne wagi spróbują wykorzystać Lily Rose, Zoya RMP oraz Mister Luis, który już raz w tym roku sprawił dużą niespodziankę w handikapie.

  VIII: 3-letnie i starsze kłusaki francuskie, 1600 m

  Wycofany został Grinder. W tej sytuacji typerzy są przekonani, że zwycięstwo odniesie jeden z dwóch koni biegnący w barwach stajni Hottrotter – 20 przewiduje wygraną dobrze się ostatnio prezentującego Hello Billa, a 12 wskazuje na poprawiającą się ukraińską Iriskę OV. Żaden z pozostałych koni nie jest wymieniany na pierwszym miejscu.

  W walce o płatne miejsca nie powinno zabraknąć Infanty oraz For Ever Cool. Nieco słabszy wydaje się Hadol de Brion. Hronika dopiero rozpoczyna sezon, więc jej aktualna forma jest sporą niewiadomą.

  IX: 3-letnie folbluty, II gr., 2000 m

  Wycofana została Amazing Love. Faworytem publiczności będzie Tajfun, który po niezbyt udanych startach w rywalizacji z czołówką rocznika, schodzi na poziom grupowy. Uzyskał 17 wskazań na zwycięstwo. 9-krotnie do wygranej typowany jest potężny Maggiore, prezentujący solidną formę. Wydaje się, że dla tej dwójki będzie to sprawdzian pod kątem ewentualnego startu w Derby. Po słabszym wejściu w sezon, zdecydowanie lepiej zaprezentował się Dariyangel (1), w innym biegu całkiem nieźle wypadł Santo Elmo (1). Zagadkowe są dwa pozostałe konie. Northern Poker (1) pokazał się z dobrej strony i na razie trudno ocenić pułap jego możliwości. Podobnie jest w przypadku Fuero Royal (2), który wygrał w dobrym stylu w stawce debiutantów.

  X: 4-letnie i starsze araby, III gr., 1600 m

  W gronie koni walczących o zwycięstwo nie powinno zabraknąć Hudjela de Bozouls, który jest 12-krotnie wskazywany na pierwsze miejsce. Nieco niżej stoją notowania drugiego z koni Cornelii Fraisl, Parhessa (8). Groźną rywalką pod Szczepanem Mazurem może być Aliat Al Khalediah (5). Dwójka typerów zakłada, że także Cis ma szanse na udział w rozgrywce.

  Pozostała trójka wydaje się słabsza. Trudno się spodziewać niespodzianki ze strony Al-Wira i Ziki, natomiast dobrego pochodzenia mało doświadczony Hermes d’Etiolles powinien się poprawiać.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (32 uczestników):

  I –Gobs, 24 wskazania na pierwsze miejsce
  II – Purhib, 19
  III – Chibani, 12
  IV – Idelin de Bozouls, 12
  V – Tribunal, 15
  VI – Cesita, 15
  VII – Betfan, 14
  VIII – Hello Bill, 20
  IX – Tajfun, 17
  X – Hudjel de Bozouls, 12

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Gobs, 24/32 (75% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – IV

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły