More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 14.)

  Analiza sobotnich gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I: 3- i 4-letnie kłusaki francuskie, 2400 m

  Trzy konie wydają się wyróżniać w tej stawce i to one są typowane przez uczestników Ligi Ekspertów. Numerem jeden jest Inoui de Boijaret, którego wygraną przewiduje aż 23 typerów. Wałach w tym roku wygrał już dwukrotnie. Raz pokonała go Isalyne d’Abomey (3 wskazania) – dla niej będzie to trzeci start na warszawskim torze. Trochę wyżej oceniana jest Iriska OV (5), powoli się poprawiająca.

  Z pozostałej czwórki najlepszy wydaje się Iron Alba Vel, najczęściej klasyfikowany na czwarty miejscu (aż ośmiokrotnie w niedługiej karierze!). Ostra Infanta radzi sobie przeciętnie, choć jej szanse wydają się większe niż dwójki trzylatków: Just Be Free i debiutującego Je T’Aime Meinhart.

  II: 3-letnie klacze (folbluty), wył. III gr., 1600 m

  Wycofana została Find the Queen. Trudno wskazać faworytkę tego wyścigu. Najwięcej razy wytypowana na pierwsze miejsce została Warszawa Express (18), która biegała dotąd poniżej oczekiwań, lepsze starty przeplatając słabszymi. Groźną rywalką dla niej może być druga w zestawieniu Sara Smile (9), mająca za sobą dopiero jeden występ na Służewcu – straciła wówczas 2,5 dł. do Warszawy Express. Przyzwoicie karierę rozpoczęła Primaveraa (4 wskazania), nieco niżej wypada ocenić debiut Trelli. Wynikami nie zachwycają Kaliope i Nigrosa, chociaż w tej stawce mogą powalczyć o płatne miejsca. Trudna do oceny jest Miracle Star – jej debiut w wieku dwóch lat był nieudany, w tym roku pobiegnie po raz pierwszy.

  III: 3-letnie araby krajowej hodowli (PASB), II gr., 1400 m

  Liczna stawka, w której mamy czwórkę absolutnych debiutantów oraz El Nadirę, która poprzednio tuż po starcie „zgubiła” jeźdźca. Trzeba powiedzieć, że bazując na rodowodach, ta grupa prezentuje się bardzo ciekawie. Shine Gromalia jest półsiostrą bardzo dobrej Sweet Dream, niezłego Sahiba oraz słabej Surprise. Jej ojciec wygrał Janowa i był trzeci w Derby. Stajenny dżokej pojedzie jednak na Erwanie, bracie dzielnego Ewesta (za tydzień pobiegnie w Janowa). Raz typowany na pierwsze miejsce Adrian, syn oaksistki Afrah, jest blisko spokrewniony ze świetnym w wieku trzech lat Arashem oraz derbistą Alsahrem. Z kolei Winyl to potomek triumfatora biegu o Nagrodę Europy Sartejano oraz oaksistki Wiatki. Wspomniana El Nadira (6 wskazań) to natomiast półsiostra niezłych El Nazira i El Nasiry.

  Trochę łatwiej, przynajmniej teoretycznie, powinna przyjść ocena koni, mających już wyścig w nogach. Z tego grona wydają się wyróżniać drugie w debiutach Ormena (9 wskazań, pojedzie na niej Artur Klochynskyi) oraz Kiki (najwięcej typów na pierwsze miejsce – 15). Nieźle zaprezentowała się Wilanda Fata, a przeciętnie Martell. Niżej trzeba ocenić osiągnięcia Grafini, Aressy i Nadry Alhaifi, chociaż nie można wykluczyć wyraźnego progresu z ich strony.

  IV: 3-letnie folbluty, hcp. III gr., 1800 m

  Kolejny trudny do typowania wyścig. Zdecydowanie największym uznaniem typerów cieszy się Conall Cernach, aż 21-krotnie wskazywany na pierwsze miejsce. Ogier ostatnio nieźle finiszował i jeśli tym razem wcześniej się rozpędzi, może być trudny do pokonania. W jednym wyścigu spotkały się ostatnio Nadia Morandi (2 typy), Krissh (2) i Airy Top (4), w tej kolejności mijając celownik. Dzieliło je zaledwie 0,5 dł., więc rywalizacja między nimi wydaje się otwarta. W teoretycznie najmniej korzystnej sytuacji jest zwyciężczyni, Nadia Morandi, niosąca tym razem o 1,5 kg więcej. Grono koni typowanych do zwycięstwa zamyka Apfel Nonantaise (2), która po nieudanym wejściu w sezon, wyraźnie się poprawiła.

  Nie można skreślać Nomen Omen, chociaż nie poradził sobie w mocniejszej stawce. Z szansami na dobry wynik pobiegnie też Tutulala. Poniosą umiarkowane wagi, co może im pomóc. Przeciętnie w tym roku spisuje się Silveriyana, a Galeriusz jest słaby i chyba nawet zdecydowanie najmniejsze obciążenie w stawce raczej nie doda mu skrzydeł. Późno sezon rozpoczyna Angelus Satani. Zdaniem trenera, może potrzebować jeszcze trochę czasu, aby osiągnąć optymalną formę.

  V – Nagroda Green Maestro: 3-letnie folbluty, I gr., 1400 m

  Wycofana została Be My Girl. Na zdecydowanego faworyta wyrasta Syriusz, którego na pierwsze miejsce wskazało 24 uczestników LE. Minusem ogiera jest fakt, że wszyscy rywale korzystają z ulgi wagi za start grupę wyżej. Z tego grona najmocniej liczone są Marvelous Stam (3) oraz Groszek (3). Jedno wskazanie na pierwsze miejsce ma też robiący postępy Feothan. Przyzwoicie w Wiosennej wypadła niedawno Charming Wiktoria, więc choćby z tego powodu nie można jej odbierać szans na dobry występ. Outsiderką będzie nie radząca sobie zbyt dobrze w tym roku Joy Bere.

  VI: 4-letnie i starsze araby, III gr., 1400 m

  Krótki dystans powinien odpowiadać doświadczonym Najemowi du Soleil (9 wskazań), Anwar Al Khalediah (4) oraz ostrej Zeebie Al Khalediah (5). Zwycięstwo żadnego z nich nie byłoby niespodzianką, jednak typerzy najczęściej stawiali na Kabarę Al Jasrę (12). Klacz ma za sobą udane występy na nieco dłuższych dystansach. Al Abjar w pierwszym tegorocznym starcie pokazał się z bardzo dobrej strony, a w drugim zabrakło mu sił na prostej. Nie można wykluczyć, że znów będzie groźny. Z niewielkimi szansami choćby na zajęcie najniższego płatnego miejsca biegną Al-Zar i Al-Wir.

  VII: 4-letnie i starsze folbluty, III gr., 1200 m

  Wycofane zostały Nandi i Duke Caracan. Liczna i wyrównana stawka. Na pierwszym miejscu w LE najczęściej wymieniane są: Inter Approach (12), Harlem (7, pojedzie Anton Turgaev) oraz Fear of the Dark (6). Pierwszy z nich ładnie wygrał ostatnio we Wrocławiu, drugi biega na dość stabilnym poziomie i ma bardzo korzystny numer startowy, a trzeci lubi rozgrywki na krótkich dystansach i poniesie korzystną wagę pod amazonką.

  Z pozostałych na pierwszej pozycji wymieniane są jeszcze: Elvas (trzykrotnie), Kodi Express (1), Cape’cry (1) oraz Gone Hill (1). Pierwsza biegała średnio na nieco dłuższych dystansach, drugi dopiero rozpoczyna sezon, więc w teorii nieco większe szanse wydaje się mieć biegnąca w tych samych barwach Cape’cry, która nieźle wypadła na 1000 m. Gone Hill nie poradził sobie w starciu z czołówką sprinterów i jest trudniejszy do oceny. Inulla już raz w tym roku sprawiła dużą niespodziankę, natomiast Lesvos (w siodle Kamil Grzybowski), Dżemma i Ujoor mają za sobą solidne starty. Onyks nieznacznie przegrał z Dżemmą.

  VIII: 3-letnie i starsze kłusaki francuskie, 2800 m

  Na długim dystansie rola zdecydowanego faworyta przypadnie Factorielowi, którego na pierwsze miejsce typuje aż 29 uczestników LE. Pozostałe dwa głosy wspierają błyskotliwą, ale zawodzącą w tym roku Furnikę. Niezły początek sezonu mają za sobą Fend d’Ukraine oraz Eden Pierji, więc raczej nie należy ich lekceważyć. Zdecydowanie poniżej ubiegłorocznego poziomu spisuje się Goteborg, jednak to dobra klacz i zawsze może się przebudzić. Pozostałe wydają się mieć mniejsze szanse.

  IX: 4-letnie i starsze klacze arabskie, III gr., 2000 m

  Wycofana została Hellada. Typerzy dość mocno faworyzują Awrad Al Khalediah (23 wskazania). Po dobrym drugim występie wysoko oceniana jest także Ibelia du Pouy (5). Dwa wskazania uzyskała Zoi, a jedno debiutująca Sadya di Castagnoli. Niżej stoją notowania Haidei oraz mało doświadczonej SS Alreem.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (31 uczestników):

  I – Inoui de Boijaret, 23 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Warszawa Express, 18
  III – Kiki, 15
  IV – Conall Cernach, 21
  V – Syriusz, 24
  VI – Kabara Al Jasra, 12
  VII – Inter Approach, 12
  VIII – Factoriel, 29
  IX – Awrad Al Khalediah, 23

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Factoriel, 29/31 (94% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – VI

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły