More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 15.)

  Analiza niedzielnych gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I: 3-letnie folbluty, III gr., 2000 m

  Wycofane zostały Inter Reel, Lucky Fate oraz Russian Symphony. W tej sytuacji mocną faworytką uczestników LE jest mająca za sobą niezły debiut Miss Molly (21 wskazań). W inauguracyjnym starcie mógł podobać się również silny Notar (3) Ogromną przewagę doświadczenia nad rywalami będzie miał Impas (6 typów). Nie można wykluczyć, że to wykorzysta. Shazawar rozpoczął karierę w ub. roku i wypadł przeciętnie, choć jego strata nie była duża. W tym jeszcze nie startował, co przemawia przeciwko niemu.

  II – Nagroda Borka – Wathba Stallions Cup: 3-letnie araby, I gr., 1800 m

  Wycofany został Speed Awam. W tej sytuacji głosy podzieliły się niemal równo pomiędzy trzy konie: Salsabila II (11 wskazań), Shandharh Alfalah (10) oraz Hilal Muscata (10). Trudno je porównać między sobą. Pełen brat dobrej Athal Bint Gifary, Salsabil II, sprawił dobre wrażenie w debiucie i jako jedyny ma w nogach start na 1800 m. Shandharh Alfalah (pojedzie Dastan Sabatbekov) wygrała w dobrym czasie we Wrocławiu. To bardzo wyrośnięta, mocna klacz. Hilal Muscat przewyższa rywali doświadczeniem. W obu dotychczasowych startach wypadł bardzo dobrze.

  Z pozostałej trójki szanse szwedzkiej Anything Goes trzeba ocenić wyżej niż janowskiego Oberona i michałowskiego Embera, które prawdopodobnie powalczą o najniższe płatne miejsce.

  III: 4-letnie i starsze folbluty, II gr., 1600 m

  Wycofana została Scuti. Wygląda na to, że jest liczna grupa kandydatów do zwycięstwa, jednak niemal połowa typerów stawia na błyskotliwego Quibou (15 wskazań). Ogier ostatnio o około 1,5 dł. pokonał Don Zou (1) i It’s a Green Thing (2), a nieco wyraźniej Islamabada (wcześniej wygrał w dobrym stylu) oraz Grants Blacka. Mimo wszystko wynik kolejnej konfrontacji między nimi wydaje się sprawą otwartą. Liczną grupę zwolenników ma doświadczony Caresser (9 typów), ostatnio bowiem ładnie wypadł na nie do końca dla niego optymalnym dystansie 2000 m. Poniesie korzystną wagę i na milę może być bardzo groźny.

  Swoich zwolenników mają również preferująca rozgrywki sprinterskie Lady Joanna (2), dzielny Louisville (1) oraz zagadkowa Polonia Spirit F (1), która ten sezon rozpoczęła we Francji, a na Służewc straciła kilka długości do Lady Joanny. Solidny Tullamore trafił na mocne towarzystwo, ale nie można mu odbierać szans na udany występ, choć z pewnością wolałby krótszy dystans.

  IV: 3-letnie araby, II gr., 2000 m

  Wycofany został Matador Al Gunay. Pięć koni ma za sobą już występy w wyścigach, pozostała trójka debiutuje. Co ciekawe, to właśnie jeden z debiutantów – John d’Vialettes, jest faworytem w LE (17 wskazań na zwycięstwo). Z pewnością wpływ ma na to fakt, że to jego wybrał Dastan Sabatbekov, a nie Jalmę d’Vialettes (2 typy na zwycięstwo), która nieźle zadebiutowała, zajmując trzecie miejsce. O 0,75 dł. przegrała z nią Djasca d’Altus. W innym wyścigu Shaher Al Khalediah (10 wskazań, pojedzie na nim Ireneusz Wójcik) wyraźnie, o 11 dł., pokonał Satama Al Khalediaha. Dwa niezłe starty we Wrocławiu ma za sobą Zaman Muscat (1). Jest dobrze oceniany przez trenera, ale nie zawsze daje z siebie 100%. Ciekawie zapowiadają się dobrego pochodzenia Meli Melo P Kossack oraz Jafar des Arnets (1 wskazanie).

  V – Nagroda Aschabada: 3-letnie folbluty, I gr., 2200 m

  Stawka zgromadziła konie o dość zróżnicowanym doświadczeniu. Najwięcej startowały Filibert oraz Scarlett Jive. W wieku dwóch lat osiągały solidne wyniki, ale pierwsze zwycięstwa odniosły w tym roku. Na ogierze, który uzyskał jedno wskazanie w LE, pojedzie Artur Klochynkyi.

  Najliczniejsze grono zwolenników będzie miał zapewne Magic, najczęściej typowany na pierwsze miejsce w LE – 17-krotnie. Ogier był 5. w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego, a wcześniej wygrał Memoriał Tomasza Dula. Z czołówką rocznika ścigał się w tym roku bez sukcesów Akurat, jednak tym razem ma zdecydowanie niżej zawieszoną poprzeczkę, więc trudno go skreślać. W Westminster Rulera jego strata nie była duża do liderów rocznika.

  W tym sezonie karierę rozpoczęły dobrze oceniany przez trenera American Basset (3 wskazania), Izalor (2) oraz najmocniej z nich liczony Respect (8). Jaki jest pułap ich możliwości? Nieco więcej dowiemy się o nich w niedzielę.

  VI: 4-letnie i starsze araby, wył. III gr., 1800 m

  Zdecydowanym faworytem uczestników Ligi Ekspertów jest No Neveur Saularie (26 wskazań), a za jego jedynego konkurenta uważany jest niedawny debiutant Taranom (5). Na celowniku dzieliły je dwie długości, jednak trzeba zakładać, że ten drugi pójdzie do przodu, więc wynik rywalizacji nie wydaje się z góry przesądzony. W tym samym wyścigu nieco słabiej wypadły Gabonn i Alnnajm, ale tym razem oba będą miały w siodłach dżokejów, co może znacząco wpłynąć na ich postawę.

  Na dość solidnym poziomie biegają Heliades Armor oraz Magor HB, będące kandydatami do płatnych miejsc. Niżej trzeba ocenić szanse Federiki i Pueblosa. Zagadkowy jest debiutujący w wieku czterech lat Ramz Alshajaa. Zdaniem trenerki zapowiada się obiecująco, ale może potrzebować nabrać doświadczenia.

  VII: 3-letnie folbluty, wył. III gr., 1300 m

  Wynikami w wieku dwóch lat wyróżnił się Donny di, jednak w tym roku nie startował. To utrudnia jego ocenę i nieco zmniejsza szanse, jednak uczestnicy Ligi Ekspertów mimo wszystko najczęściej wskazywali go jako potencjalnego zwycięzcę – 16-krotnie. Zbliżone notowania mają natomiast: Polonez (6), Cosmic Gift (4), Ana Swing (3) oraz Sowa Matylda (2).

  Pozostałe do tej pory radziły sobie bardzo słabo lub mają niewielkie doświadczenie i nie są liczone.

  VIII: 4-letnie i starsze araby, II gr., 2000 m

  Mocno faworyzowany jest Wasmy Al Khalediah (27 wskazań na zwycięstwo), na którym pojedzie tym razem Anton Turgaev. Ogier ostatnio wyprzedził Hadjar (2), Djenah (1), Eldasa oraz Musaba (w siodle Szczepan Mazur). Odległości nie były jednak bardzo duże, więc na dystansie o 200 m dłuższym hierarchia może się nieco zmienić. Jedno wskazanie na pierwsze miejsce uzyskał 12-letni Ouzbeks du Panjshir, który, podobnie jak Mantaa, nie jest bez szans na dobry wynik. Trudne zadanie czeka Echarona.  

  IX: 4-letnie i starsze klacze (folbluty), III gr., 1800 m

  Wycofana została Jumeirah Beach. Największą liczbę wskazań w LE uzyskała Australian Spring (13), która ostatnio wypadła nadspodziewanie bezbarwnie. Być może na krótszym dystansie znów pokaże się z najlepszej strony. Wysoko stoją też notowania rozpoczynającej sezon Maitresse En Titre (7) oraz doświadczonej Dame Gladys (6). Trochę liczone są również Zireael (3) i Miss Equus (2). Wydaje się, że każda z tej piątki może walczyć o zwycięstwo. Mniejsze szanse mają Dasoudi i Szafirka.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (31 uczestników):

  I – Miss Molly, 21 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Salsabil II, 11
  III – Quibou, 15
  IV – John d’Vialettes, 17
  V – Magic, 17
  VI – No Neveur Saularie, 26
  VII – Donny di, 16
  VIII – Wasmy Al Khalediah, 27
  IX – Australian Spring, 13

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Factoriel, 27/31 (87% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – II

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły