More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 16.)

  Analiza sobotnich gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I – Nagroda Bojgarda: 4-letnie i starsze folbluty, gonitwa płotowa dla debiutantów, 3000 m

  Wycofany został Koenigsbrunn. Uczestnicy Ligi Ekspertów wyraźnie wskazali na Dominę (aż 29 wskazań), na której pojedzie utytułowany Rostislav Bens. W towarzystwie wyróżnia się również Ventura Kingdom (1), a jeden z typerów przewiduje wygraną Mister Luisa (1). Ten ostatni nie zachwycał w biegach płaskich, ale zrobił postępy, a ponadto jest synem dobrego płotowca Noridona. Trudne do oceny są pozostałe konie: Khamsin RMP, Dream It Possible (w siodle Ulan Kozhomkulkov) oraz Killing me softly (pojedzie Karolina Kamińska).

  II – Nagroda Hubala: 4-letnie i starsze folbluty, płoty, 3000 m

  Wycofane zostały Toccatina i Smashing. Typerzy jednogłośnie wskazali na Noble Eagle. Wałach poniesie najwyższą wagę w polu, jednak góruje nad rywalami klasą zarówno w biegach płaskich, jak i płotowych. Wydaje się, że drugie szanse trzeba przyznać Artyście (Joanna Balcerska), który ma za sobą jedno zwycięstwo w tej konkurencji, natomiast słabe Błękitna Laguna (Ulan Kozhomkulov), Jarzębina (Tomasz Pastuszka) i Szafirka (Pavel Peprna) powalczą o kolejne miejsca.

  III: 2-letnie debiutujące folbluty, II gr., 1400 m

  Wycofana została Miss Marie. Faworytem ekspertów jest Doppio (26 typów), a za jego najgroźniejszego konkurenta uznawany jest Fierce Eagle (5). Są to dwa konie irlandzkiej hodowli. Z grona polskich dwulatków najszybszy rodowód ma Dżajawarman, jednak Perlios i Samum też mogą się pokazać.

  IV: 3-letnie araby krajowej hodowli (PASB), II gr., 2000 m (seria A)

  Z koni, które już biegały, najwyższe miejsce zajął Agusan (2 wskazania), ale ścigał się w gonitwie eksterierowej. Dość wyraźnie pokonał Płomienia. W tej sytuacji najwyżej trzeba ocenić wynik Taleda Al Khalediah (11). El Nadira (16), dwukrotnie miała pecha – za pierwszym razem, zaraz po starcie, spadł z niej jeździec. Za drugim razem została zwolniona z dyspozycji sędziego startera. Wydaje się mieć spory potencjał.

  Pozostała piątka debiutuje. To araby o ciekawym pochodzeniu: Proza jest córką zwycięzcy biegu o Nagrodę Europy, Sartejano, Westfal po dającym niezłe potomstwo Haddagu Al Khalediah, a ojcowie Filemony (Kurier) i Małej Miss (Ontario HF, uzyskała 2 wskazania) z dobrej strony pokazali się w hodowli. Zagadkowy jest Klif – po niezłym Boyu Mugatinie i córce świetnego Dostatoka (niestety zawodzącego w hodowli), bardzo słabej na torze Kamianie.

  V: 4-letnie i starsze folbluty, hcp. III gr., 1600 m

  Mimo wysokiej wagi, faworytem w Lidze Ekspertów jest Monte Carlo (21 typów na pierwsze miejsce). W gronie potencjalnych zwycięzców, ale zdecydowanie rzadziej, wymieniane są jeszcze: Valkirie (4), Muminek (2), Power Spirit (2) i Strielka (2). Valkirie ma niezbyt udaną wiosnę i z pewnością lepiej czułaby się na elastycznej bieżni, jednak w tym towarzystwie powinna się liczyć. Muminek biega w kratkę, a dosiad Dastana Sabatbekova będzie jego atutem. Power Spirit i Strielka poniosą zdecydowanie korzystniejsze wagi, co postarają się wykorzystać. Stawkę uzupełniają niezła, dosiadana przez mało doświadczoną amazonkę Szarotka oraz bardzo rozczarowujący w tym roku Makhalan – czy przebudzi się pod jedną z najniższy wag?

  VI: 4-letnie i starsze folbluty, wył. III gr., 2000 m

  Bardzo doświadczona i solidna Showmeyourheaven zgromadziła zdecydowanie najwięcej wskazań ekspertów – 25. Klacz przyzwoicie rozpoczęła sezon i powinna się poprawić. W drugiej kolejności liczony jest Sileroy (4). To kasztan o sporych możliwościach, ale bardzo nieobliczalny. Mógł się podobać w ostatnim występie, w dość mocnej stawce. Po jednym wskazaniu uzyskały klacze: Fanny Mendelson oraz Lily Rose. Z tej pary chyba większe rezerwy powinna posiadać pierwsza, która do tej pory zaliczyła jedynie dwa starty. Pozostałe nie są liczone.

  VII: 4-letnie i starsze araby,  wył. III gr., 1600 m

  Wycofana została Akwalady, a Sanzhar Abaev pojedzie na Konstancji. W tej licznej stawce uczestnicy Ligi Ekspertów stawiają na debiutującą Medan (15). Trener Cornelia Fraisl pozytywnie się o niej wypowiada, ale obawia się, jak czterolatka zachowa się, debiutują w takim „tłumie”. Spośród lepiej znanych publiczności koni, największe grono zwolenników ma Zhaker Muscat (10). Ogier nie zachwycił w tym roku, jednak tym razem trafił na przeciętnych rywali. Niezła w przeszłości Asrar Al Khalediah (2) powinna być w tym biegu widoczna, poprawić może się również belgijska Rana P (2). Pojedyncze wskazania uzyskały jeszcze progresujące Sukces i Prius.

  VIII: 3-letnie folbluty, III gr., 1300 m

  Wycofany został Real Life. Bardzo dobre wrażenie w jedynym tegorocznym starcie sprawił Caro Giorgio, ale pobiegnie po dłuższej przerwie. Mocno odczuł tamten bieg i miał przerwę także w pracy treningowej. Mimo wszystko to on uzyskał najwięcej wskazań ekspertów – 18. Zbliżone są notowania Big Banga (7) oraz Signora Cavy (5), biegających w „kratkę”. Jedno wskazanie ma jeszcze dość zagadkowy Chou Pet. Dotychczasowe dokonania Nigrosy i Naiade des Sources nie przekonały ekspertów. Z tej dwójki większe szanse na sprawienie niespodzianki wydaje się mieć ta mniej doświadczona – Naiade.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (31 uczestników):

  I – Domina, 29 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Noble Eagle, 31
  III – Doppio, 26
  IV – El Nadira, 16
  V – Monte Carlo, 21
  VI – Showmeyourheaven, 25
  VII – Medan, 15
  VIII – Caro Giorgio, 18

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Noble Eagle, 31/31 (100% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – VII

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły