More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 17.)

  Analiza niedzielnych gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I: 2-letnie folbluty, II gr., 1000 m

  Wycofane zostały Mercury, Skarbie i Citronella. Na starcie pozostała skromna ilościowo, ale ciekawa stawka. Zdecydowanie najwięcej głosów w Lidze Ekspertów uzyskała Marigold Blossom (21), która legitymuje się milerskim rodowodem. Numerem dwa jest znakomitego pochodzenia Imperator Antonius (9) – syn świetnie znanego w Polsce Holy Roman Emperor (dał. m. in. fantastyczną Inter Royal Lady, świetnego milera Emperora Ajeez, czy zwyciężczynię Wiosennej Wedding Ring) i wnuk angielskiego derbisty New Approach. Pozostałe dwie klacze są polskiej hodowli. Drink Life jest siostrą szybkiej Dakini, która w wieku dwóch lat wygrała trzy wyścigi, natomiast Thetis półsiotrą Trelli (wygrała w drugim starcie). Zapowiada się ciekawy wyścig.

  II – Nagroda Janowa: 4-letnie ogiery i klacze arabskie krajowej hodowli (PASB), kat. A, 2600 m

  Wycofany został Wirgilion. Po ostatniej imponującej wygranej, bitym faworytem wydaje się Almared (28 wskazań). Po jeden raz na pierwsze miejsce wytypowane zostały jeszcze: El Nazir, Munes i Oficer. Ich ścieżki przygotowań były różne. El Nazir rozpoczął sezon dopiero pod koniec maja i zajął trzecie miejsce w biegu o Nagrodę Pamira, ulegając Almaredowi o 13 długości. Munes w dobrym stylu wygrał gonitwę handikapową na początku sezonu, jednak od tamtej pory pauzował. Oficer ma za sobą dwa starty w biegach III gr. – najpierw był piąty, a ostatnio drugi.

  Wydaje się, że kandydatami do płatnych miejsc mogą być jeszcze: Ewest, który bardzo dobrze zaprezentował się w rywalizacji o Nagrodę Pamira, oraz wyraźnie przez niego pokonane, ale kończące blisko siebie: Zbrojna Fata, Sensational, Farhat i Lafadi Shah. Niżej trzeba ocenić tegoroczne występy Cepuna, Hellady, Atlasa, Endemola, Sabamiry i Suzany (w siodle Sergey Vasyutov), jednak nie można wykluczyć jakiejś niespodzianki.

  III – Gonitwa uczniowska (2): 3-letnie folbluty, wył. III gr., 1600 m

  Wycofany został Nadaal. Uczestnicy LE bardzo mocno faworyzują Kyriosa (24 wskazania), mającego za sobą trzy solidne występy. Trzykrotnie typowany I’Pipo mocno rozczarował w ostatnim starcie, natomiast minimalnie mniej liczony Indefinetely (2) ma jeszcze niewiele doświadczenia i powinien się poprawiać. Pojedyncze wskazania uzyskały zagadkowa Katana Max oraz ukraiński Algoritm. Z pozostałych wyróżnia się dysponująca niezłym finiszem Miss Margot.

  IV – Women Power Series (2): 3-letnie folbluty, III gr., 1800 m

  Rywalizacja najlepszych amazonek jak zawsze zapowiada się ciekawie. Zwyciężczyni pierwszej gonitwy cyklu, Karolina Kamińska, dosiądzie programowego faworyta – Domindara. W tym roku już na nim wygrała, więc nie może dziwić, że także uczestnicy LE najczęściej wskazują na ten duet – 19 razy. Numerem dwa w zestawieniu jest Empire of the Sun (9), dosiadany przez doświadczoną Darię Pantchev. Ogier ma jeszcze stosunkowo niewielkie doświadczenie, podobnie jak liczone w dalszej kolejności Mary Blueberry (Joanna Wyrzyk) oraz La Vie (Joanna Rychlak). O płatne miejsca powinny walczyć także Terchova pod Małgorzatą Kryszyłowicz oraz Duszka pod Anną Gil. Trudno ocenić debiutującą Niguę, na której pojedzie Martyna Sommer. Jej marka Nemi oraz półsiotra Nota, wygrały po dwie gonitwy.

  V – Nagroda Ofira: 4-letnie i starsze araby, kat. A, 2000 m

  W starciu najlepszych arabów mocnym faworytem ekspertów jest Rasmy Al Khalediah, wytypowany na pierwsze miejsce aż 23 razy. Zobaczymy, czy zagrożą mu trochę liczone Bieshan (3) oraz Salam Al Khalediah (2). Pojedyncze wskazania uzyskały również Apollo del Sol, Wasma Al Khalediah oraz Wielki Dakris. Niżej stoją notowania Dragona, jednak derbisty nie można lekceważyć. Nieliczony jest też Mayar Al Khalediah, który w ostatnim czasie obniżył loty. Czy jeszcze wróci do wielkiej formy? Wydaje się, że jego szanse byłyby większe na miękkiej bieżni.

  VI: 2-letnie debiutujące klacze (folbluty), II gr., 1200 m

  Wycofana została Torpeda. Głosy ekspertów rozłożyły się między trzy klacze irlandzkiej hodowli, przy czym trenowane przez Macieja Jodłowskiego Gandia (19) i Renoma (10) są zdecydowanie częściej wymieniane na pierwsze miejsce niż Queen Capella (2). Z pozostałej trójki „najszybszy” rodowód ma Piosenka, córka milerów Star Pokera i Pianoforte.

  VII: 3-letnie araby krajowej hodowli (PASB), II gr., 2000 m

  Wycofane zostały Ormena i Speed Gromalia. Wyścig, w którym trudno wskazań faworyta, a głosy rozłożyły się na wszystkie konie. Zdecydowanie najwięcej uzyskał półbrat Dragona, Dahry i Dalmy – Dorian (17). Jego rodzeństwo wygrywało w debiutach. Pozostałe mają zbliżone notowania. Oprócz wspomnianego ogiera, karierę rozpoczynają jeszcze: mocna Albira (3), syn dającego utalentowane konie SS Mothilla Wictorius (3) oraz nieduża Efel (2).

  Pozostała trójka będzie chciała wykorzystać atut wyścigowego doświadczenia, chociaż zamykały one pole w swoich debiutanckich wyścigach. Dla Erudyta (1) korzystne powinno być wydłużenie dystansu, ale chyba nieco wyżej trzeba ocenić Zalabara (2, w siodle Dastan Sabatbekov) oraz Ornilię Fatę JR (2).

  VIII: 4-letnie i starsze folbluty, III gr., 2200 m

  Najmocniej liczony jest dobrze dysponowany Trollstroem (18), który o wygraną powinien walczyć z Delosem (10). Nie można wykluczyć, że do rozgrywki włączą się Luaithrion (2) lub niedawny zwycięzca z Wrocławia – Parys (1). Niżej trzeba ocenić tegoroczne starty Księcia Nocy, Indiana Galeste oraz Bint Marshal.

  IX: 4-letnie i starsze araby, III gr., 2200 m

  Eksperci przewidują zwycięstwo jednego z dwóch koni: Bashara Ibn Sayfa (23) lub Hermesa d’Etiolles (7). Mocniej typowany jest pierwszy z nich, co nie powinno dziwić. Na płatnym miejscu nie powinno zabraknąć Parhessa, natomiast z trójki koni polskiej hodowli chyba najwyżej trzeba ocenić Machira JR. Zagadkowy jest niemiecki Zenith, który powinien się poprawić w porównaniu z debiutem.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (31 uczestników):

  I – Marigold Blossem, 21 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Almared, 28
  III – Kyrios, 24
  IV – Domindar, 19
  V – Rasmy Al Khalediah, 23
  VI – Gandia, 19
  VII – Dorian, 17
  VIII – Trollstroem, 18
  IX – Bashar Ibn Sayf, 23

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Almared, 28/31 (90% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – VII

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły