More

  Czy trener Jodłowski znów wygra wyścig dla dwulatków?

  ANALIZA SZANS I SYLWETKI KONI

  Gonitwa 1 – niedziela, 26 czerwca 2022, godzina 14.30

  Gonitwa dla 2-letnich koni II grupy, które nie biegały. Dystans 1000 m.

  1. DRINK LIFE

  Pełna siostra Dakini, która w sezonie 2021 była, obok Dacinniego, najlepszym dwulatkiem polskiej hodowli. Wyhodowana i trenowana przez Saliha Plavaca Drink Life (wymiary 157-179-18,5) jest jednym z nielicznych koni polskiej hodowli, który ma obustronnie niezłej klasy sprinterski rodowód.

  Po wycofaniu trzech koni, w tej skromnej czterokonnej stawce w najgorszym wypadku będzie walczyła z polskiej hodowli klaczą Thetis o trzecie miejsce, a nie można wykluczyć, że zagrozi importowanym Marigold Blossom i Imperatorowi Antoniusowi.

  – Drink Life ma trochę szybkości, najkrótszy dystans powinien być dla niej odpowiedni, dlatego zapisałem ją właśnie do tego wyścigu. Z końmi zagranicznej hodowli raczej nie będzie jej łatwo powalczyć już za pierwszym razem – powiedział Salih Plavac.

  Jej ojciec Exciting Life dał w roczniku obecnych trzylatków, oprócz Dakini, także ogiera Akurat, który wygrał Nagrodę Nemana jako dwulatek, był szósty w nagrodach Strzegomia i Rulera. Po Exciting Life dobrze biegały też Meeting Life, Dakar, czy Rakija.

  Exciting Life (po Titus Livius) biegał dla rodziny Plavaców 21 razy, wygrał 5 wyścigów i około 73 tysiące euro. W Polsce wygrał nagrody Ministra Rolnictwa, Syreny i Deer Leapa. W Niemczech dwulatkiem był drugi na 1200 m w Kronimu Rennen LR. Jako trzylatek wygrał w Niemczech gonitwę Scherping Rennen LR na 1200 m  i był trzeci w G3 w Niemczech i we Włoszech na 1300 i 1400 m oraz czwarty we Francji w Criterium de Maisons-Laffitte (G2) 1200m.

  Wyhodowana przez Kishore Mirpuriego matka Dakini i Drink Life – Daremi (po synu Miswaki – bardzo dobrym sprinterze i reproduktorze Tertullianie, który jest wnukiem Allegretty, podobnie jak Galileo i Sea The Stars) biegała w Polsce 15 razy, wygrała 5 grupowych wyścigów (na dystansach 1200-1600 m) i ponad 49 tysięcy zł. Była też druga w sprinterskiej Nagrodzie Deer Leapa za Star Pokerem, a przed Modraszkiem. Dakini jest jej pierwszym, a Drink Life drugim, biegającym przychówkiem.

  Babka Dakini i Drink Life – Durova (po Soviet Star) była jednym z pierwszych koni importowanych do Polski przez Kishore Mirpuriego. Na 8 startów wygrała 3 wyścigi i 46 tysięcy złotych. Zwyciężyła w sprinterskich nagrodach Haracza, Przedświta i Dżudo, była druga w Rzecznej, Syreny i Criterium. Oprócz Daremi wygrywała na torze czwórka koni od Durovej – Decidela, Dazzler, Dark Vader (w debiucie pokonał Cacciniego) i Dragon Ball.

  2. MERKURY

  Został wycofany.

  3. SKARBIE

  Została wycofana.

  4. MARIGOLD BLOSSOM

  Pierwszy w sezonie 2022 wyścig w Polsce dla dwulatków wygrał trenowany przez Macieja Jodłowskiego Doppio. W jego ślady spróbuje pójść koleżanka stajenna Marigold Blossom (wymiary 157-176-19), też dosiadana przez Sanżara Abajewa, która ma szybszy rodowód od Doppio, dlatego startuje na 1000 m, a ogier biegał na 1200 m (oba konie są spokrewnione poprzez Fastnet Rock).

  Ojciec Marigold Blossom – Footstepsinthesand (syn Giant’s Causeway, synu Storm Cata) biegał tylko trzy razy i trzy razy wygrał, w tym jako dwulatek G3 na 1400 m w Irlandii, a jako trzylatek klasyk 2000 Guineas Stakes w Anglii na 1600 m (rating 118).

  Najlepszym synem Footstepsinthesand w Polsce był oczywiście Star Poker, który na 19 startów w Polsce wygrał 7 wyścigów (zarobił 215 tysięcy złotych), w tym Dorpata, Dakoty, Jurjewicza, Syreny, Mosznej, Deer Leapa. Jest ciągle rekordzistą służewieckiego toru na dystansach 1400 (1 min 22,7 s) i 1600 m (1 min 34,3). Po karierze wyścigowej kasztanowaty Star Poker trafił jako reproduktor do Krasnego.

  W sumie w Polsce biegało 9 koni po Footstepsinthesand, z których 6 zwyciężało. Oprócz Star Pokera były to Valkirie, Zireael, Jago, Sypnij Groszzem i Atacama Crossing.

  Footstepsinthesand zaczynał krycie w 2006 roku w Coolmore dość wysoko, od 25 tysięcy euro. W 2011 roku cena spadła do 10 tysięcy euro, w tym roku jako dwudziestolatek kryje w Castle Hyde Stud w Irlandii po 12 500 euro.  

  Kilkanaście koni po nim przekroczyło rating 110 funtów, a kilkadziesiąt 100 funtów. Najlepsze to Heshem (4 zwycięstwa, ponad 1,1 mln funtów na koncie i rating 120) oraz z tym samym ratingiem Pure Champion, który wygrał siedem gonitw.

  Matka Marigold Blossom – Rockstar Night jest córką australijskiego championa sprinterów Fastnet Rock (po Danehill), tak jak ojciec Doppio – Fascinating Rock. Rockstar Night nie biegała, ale pochodzi z wybornej rodziny żeńskiej 1-f, wprost od słynnej klaczy Best in Show, która jest jej czwartą matką.

  Z tej rodziny pochodzą tak wyborne konie jak Nijinsky, Raise a Native, El Gran Senor, a bezpośrednio z tej odnogi Aviance, Chimes of Freedom, Denon, czy Aldebaran, a także kryjący w Polsce Arithmancer oraz derbista ze Służewca 2021 Guitar Man.    

  5. THETIS

  Oprócz Drink Life polską hodowlę w tej gonitwie będzie reprezentowała Thetis (wymiary 154-176-19), której hodowcą jest Jerzy Engel, były selekcjoner reprezentacji Polski, hodowca Delosa, Tebi, czy Domindara oraz niedawnej zwyciężczyni, pogromczyni septymowiczów Trelli.

  Thetis jest córką ogiera Duke of Zamindar (po Zamindar, synu Gone West). Wyhodowany przez Jerzego Engela Domindar był w tym roku na wiosnę drugim w Polsce koniem po Duke of Zamindar, który wygrał gonitwę (biegało ich dotąd sześć). W ubiegłym roku jako dwulatka wygrała też Tutulala. Duke of Zamindar (po Zamindarze, synu Gone West) biegał w Polsce dla rodziny Engelów 14 razy, wygrał 4 wyścigi  (w tym Nagrodę Życia Warszawy) i 69 tysięcy złotych.

  Babka Thetis Tebi (po niemieckim derbiście Belenusie) była bardzo dobrą klaczą wyścigową. Na 15 startów wygrała 5 wyścigów i 45 tysięcy złotych. Wygrała pierwszogrupowe nagrody Dandolo i Demon Cluba, była druga w Krasne i Sac a Papier, piąta w Wielkiej Warszawskiej. Tebi urodziła Tebinio, Tebidoro, Tebirettę i po Ecosse – Tebirę, matkę Thetis.

  Tebira biegała 9 razy, wygrała dwa wyścigi i ponad 43 tysiące złotych. Obie gonitwy wygrała jako dwulatka, w tym Nagrodę Skarba, później biegała słabo. Urodziła wcześniej jednego konia, właśnie Trellę po Caccinim, która dwa razy biegała jako trzylatka i raz wygrała.

  6. IMPERATOR ANTONIUS

  Drugi dwulatek wystawiany w tym sezonie przez Adama Wyrzyka. W sobotę trenowany przez niego Fierce Eagle zajął po walce drugie miejsce, nieznacznie ulegając trenowanemu przez Macieja Jodłowskiego Doppio. Wiele wskazuje na to, że tym razem znów będziemy mieli pojedynek trenerów Jodłowskiego i Wyrzyka, czyli Marigold Blossom kontra Imperator Antonius (wymiary 157-173-18).

  – Imperator Antonius to szczupły, lekki i sprytny konik. Nie wykluczam, że zbierze się już za pierwszym razem, ale nie jest to pewne – powiedział trener Wyrzyk.

  Ojciec Imperatora Antoniusa – Holy Roman Emperor (po Danehill, synu Danziga, od L’On Vite po Secretariat) ma świetne notowania na polskim rynku. Biegało po nim w Polsce 14 koni, z których 11 zwyciężało. Holy Roman Emperor odznaczył się  w Polsce jako ojciec tak znakomitych koni jak Inter Royal Lady, Emperor Ajeez, Wedding Ring, czy skuteczne na niższym poziomie La Factrice, Mourtajez, Gran Emperor.

  Holy Roman Emperor był championem dwulatków w Europie, wygrał na 7 startów 4 wyścigi 764 tysiące dolarów dla Johna Magniera, głównego właściciela słynnej stadniny Coolmore i byłego właściciela Manchesteru United. Wygrał dwie gonitwy G1 – we Francji Gran Criterium, a w Irlandii Phoenix Stakes, był też drugi w Anglii w Dewhurst Stakes (rating 125 funtów).

  Zaczynał kryć w 2008 roku od 35 tysięcy euro, w tym sezonie jako osiemnastolatek kryje po 10 tysięcy euro. Przez te lata dał kilkadziesiąt koni black type z ratingiem powyżej 100 funtów, trzy z nich przekroczyły 120 funtów – Beauty Only, Designs On Rome i Romanised. Konie po nim zwykle najlepiej czuły się na dystansach w granicach 1600 m.

  Matka Imperatora Antoniusa – Fanny Squeers (po angielskim derbiście New Approach, synu Galileo) jest zinbredowana 4×4 na Miswaki, ojca słynnej Urban Sea (zwyciężczyni Łuku, matka Galileo i Sea The Stars) oraz Daltawy, matki Dalakhaniego i Daylamiego. Fanny Squeers biegała tylko dwa razy w Newmarket jako trzylatka i wypadła słabo (rating ledwie 56 funtów). Była w debiucie 10 na 14 koni na 2000 m i ósma na 9 koni na 2400 m, aż 31 długości za zwycięzcą.

  Fanny Squeers urodziła wcześniej Tereshkovą (po Sea The Moon, ojcu Moonu, championki dwulatków w Polsce w sezonie 2021), która w trzech startach nie zajęła płatnego miejsca, rating zaledwie 57 funtów.

  Dobra na torze i w hodowli była za to babka Imperatora Antoniusa – Whazzat (po Daylami, synu Doyouna), która na 9 startów wygrała dwa wyścigi, w tym jako dwulatka Chesham Stakes LR na 1400 m podczas Royal Ascot. Jako trzylatka była druga w Listed dla klaczy na 2000 m w Doncaster. Osiem koni od niej zwyciężało, a najlepszy był James Garfield, który wygrał 3 wyścigi, w tym jako dwulatek Mill Reef Stakes G2 na 1200 m w Newbury oraz jako trzylatek na tym samym torze Greenham Stakes G3 na 1400 m, był też drugi w Prix Maurice de Gheest G1 na 1300 m w Deauville.  

  7. CITRONELLA

  Została wycofana.

  NOTOWANIA KONI:

  2:1 Marigold Blossom, 3:1 Imperator Antonius, 5:1 Drink Life, 8:1 Thetis.

  Link do programu wyścigowego na 25 czerwca:

  https://torsluzewiec.pl/wp-content/uploads/2022/06/PG_16-17.pdf

  Robert Zieliński, ekspert Służewiec iTV

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły