More

  Trzy wnuczki Galileo w gonitwie dla dwuletnich klaczy

  ANALIZA SZANS I SYLWETKI KONI

  Gonitwa 6 – niedziela, 26 czerwca 2022, godzina 17.20

  Gonitwa dla 2-letnich klaczy II grupy, które nie biegały. Dystans 1200 m.

  1. FREE GAL

  Jedna z trzech klaczy polskiej hodowli w tym wyścigu i jeden z czterech koni zgłoszonych przez trenera Macieja Jodłowskiego (Torpeda została jednak wycofana). Pojedzie na Free Gal (wymiary 154-177-19) stajenny dżokej Kamil Grzybowski, ale w sobotę na lepszego dwulatka – zwycięskiego Doppio – został zapisany Sanżar Abajew, który w tym wyścigu dosiądzie u trenera Jodłowskiego klaczy Gandia.

  Free Gal jest córką ogiera Camerun (po Singspielu, synu Ine The Wings, od Cantalupe po Priolo), konia roku 2012 w Polsce, który był późny i dystansowy. Trenowany przez Marka Nowakowskiego Camerun biegał dla Zygmunta Sobolewskiego 23 razy, wygrał 11 wyścigów i ponad 397 tysięcy złotych. Wygrał nagrody: Wielką Warszawską, Prezesa Totalizatora Sportowego, St. Leger, Kozienic i dwa razy Widzowa.

  Po Camerunie biegało dotąd 6 koni, z których wygrała tylko Toretta, trzy wyścigi jako trzyletnia na dystansach 1800-2200 m.

  Z matki Free Gal powinna mieć więcej szybkości. Jest córką klaczy Free-Lu (po synu Rainbow Questa – Exaltation, który dał tak dobre konie jak Dżulietto, Ułan, Tybet, czy ostatnio Santo Elmo, który pobiegnie w Derby), która w treningu Macieja Jodłowskiego biegała 22 razy, wygrała 2 wyścigi (jako dwu i trzyletnia na 1200 m) i 35 tysięcy złotych. Free Gal jest jej pierwszym przychówkiem.

  Bardzo szybka i dobra wyścigowa była babka Free Gal – Freedom (po sprinterze All Hands On Deck), która biegała 57 razy i wygrała dla Sławomira Donieckiego aż 19 wyścigów i 191 tysięcy złotych, w tym nagrody Rzecznej, Mosznej, Haracza, Przedświta i dwa razy Syreny. Biegała od niej jedynie Free-Lu.   

  2. GANDIA

  Jedna z trzech klaczy, które pobiegną w tym wyścigu, trenowanych przez Macieja Jodłowskiego. Wyrośnięta i potężnie zbudowana Gandia (wymiary 166-189-21) należy do Panów Gawryszewskiego i Wiśniewskiego, podobnie jak Doppio (wraz z Zygmuntem Sobolewskim), który wygrał pierwszy w tym roku wyścig dla dwulatków w Polsce (ci trzej dżentelmeni są też właścicielami Jolly Jumpera, zwycięzcy Nagrody Rulera). Gandia będzie zapewne faworytką wyścigu.

  Gandia ma bardzo szybki rodowód, jest blisko zinbredowana 3×3 na znakomitego sprintera i reproduktora – Pivotala (wygrał kultowe gonitwy G1 na 1000 m Nunthorpe Stakes i King’s Stand Stakes), który w szczytowym momencie krył klacze po 85 tysięcy funtów. Pivotal jest ojcem tak znakomitych koni jak: Farhh, Addeybb, Kyllachy, African Story, Excellent Art., Sariska, Eagle Top, Captain Rio, Falco.  

  Ojciec Gandii – Dragon Pulse (po Kyllachy, synu Pivotala właśnie) był niezłym sprinterem/milerem. Biegał tylko 7 razy, wygrał trzy wyścigi i 128 tysięcy funtów (rating 116). Jako dwulatek zwyciężył w Futurity Stakes G2 na 1400 m w Curragh i był drugi w National Stakes G1 na 1400 m, też w Curragh w Irlandii. Jako trzylatek biegał trzy razy – wygrał Prix de Fontainebleau G3 na Longchamp na 1600 m, następnie zajmował 9 (French 2000 Guineas) i 11 miejsce (Ascot) w gonitwach G1 na milę (rating 116 funtów).

  W latach 2013-2020 krył po 6-8 tysięcy euro, ale w dwóch ostatnich sezonach cena stanówki spadła do 2 tysięcy euro. Cały czas stoi w Irish National Stud. Dał dotąd 8 koni z ratingiem powyżej 100 funtów, ale żaden  z nich nie przekroczył w Racing Post oceny 108. Po jednym wyścigu w Polsce wygrały po nim – Cyrano, Pharell, Iskra One i Kingi Star, bez zwycięstwa biegał Dream of Dragon.

  Matka Gandii – Gift From Heaven (po Excellent Art, synu Pivotala) biegała tylko dwa razy jako dwulatka dla właścicieli stadniny Coolmore (rating 94 funty). W debiucie na 1200 m w Fairyhouse wygrała o 3 długości, w październiku była ósma na 11 koni w Newmarket w Rockfel Stakes G2 dla klaczy na 1400 m, 5,5 długości za zwycięską Just The Judge.

  Gift From Heaven urodziła wcześniej trzy konie, z których dwa wygrały (oba po świetnym Invincible Spirit). Spiorad (rating 97) wygrał 5 razy w handicapach (4 razy na 1600 m i raz na 2000 m), a Marbella (rating 72) raz we Francji na 2100 m.    

  3. TORPEDA

  Została wycofana.

  4. PIOSENKA

  Jedna z dwóch klaczy zgłoszonych do tej gonitwy przez Kazimierza Rogowskiego. Rodzice Piosenki (nie mierzona, zinbredowana 4×4 na Rainbow Quest, zwycięzcę Łuku i znakomitego reproduktora) odnosili spore sukcesy na Służewcu, ich córce jednak w tej stawce może być ciężko o dobre miejsce.

  Matka Piosenki – Pianoforte (po synu Lomiatasa, niemieckim derbiście Belenusie, który dał tak dobre konie jak Hipoliner, Kardinale, Intens, czy Kundalini) została wyhodowana przez rodzinę Gorczyców. Na 12 startów wygrała dla nich trzy wyścigi i ponad 63 tysiące złotych.

  Jej największym sukcesem było zwycięstwo w klasycznej Nagrodzie Wiosennej pod francuskim dżokejem Fabienem Lefebvre, ale później zajmowała już dalekie miejsca. Piosenka będzie pierwszym koniem od Pianoforte, który wystartuje na Służewcu.

  Ojciec Piosenki – Star Poker (Footstepsinthesand – Samphire Red po Sri Pekan) na 19 startów w Polsce wygrał 7 wyścigów (zarobił 215 tysięcy złotych), w tym Dorpata, Dakoty, Jurjewicza, Syreny, Mosznej, Deer Leapa. Jest ciągle rekordzistą służewieckiego toru na dystansach 1400 (1 min 22,7 s) i 1600 m (1 min 34,3). Po karierze wyścigowej kasztanowaty Star Poker trafił jako reproduktor do Krasnego.

  W roli ogiera czołowego nie sprawdził się tak dobrze jak na torze, jego dość liczne potomstwo nie odnosiło znaczących sukcesów w gonitwach pozagrupowych, w tym roku Star Poker w stadninie Krasne nie był już używany.

  Dotychczas biegało po nim w Polsce 45 koni, z których 16 zwyciężało. Po dwa zwycięstwa odniosły Krokan (był piąty w Nagrodzie Pink Pearla), Torrent, Tarkan. Po razie zwyciężały Fangio i Toghun, które następnie zostały sprzedane do Francji. Fangio, hodowli Kishore Mirpuriego, wygrał tam 2 płotowe wyścigi sprzedażowe i 22 tysiące euro.

  Toghun też dwa razy wygrał reclamery w płotach, a uzbierał więcej – prawie 40 tysięcy euro. W 2018 roku Fangio i Parisienne zajęły 3 i 4 miejsce w skromnie obsadzonej Nagrodzie Dakoty, Fangio był też trzeci w Skarba.

  5. RENOMA

  Jedna z trzech klaczy w tej gonitwie, trenowanych przez Macieja Jodłowskiego. Na ciekawej pochodzeniowo Renomie (wymiary 158-181-19,5) ma pojechać lider klasyfikacji jeźdźców Dastan Sabatbekov.

  Ojciec Renomy – Churchill (po słynnym Galileo, synu Sadler’s Wellsa, od Meow po Storm Cat) to wschodząca gwiazda wśród reproduktorów. W tym roku francuskie Derby w Chantilly wygrał w wielkim stylu o 5 długości syn Churchilla – Vadeni pod Christophem Soumillonem dla księcia Aga Khana. W Polsce do sezonu 2022 są zgłoszone dwie dwuletnie klacze po Churchillu.

  Churchill na 13 startów wygrał dla Coolmore 7 wyścigów i 1,3 mln funtów. Był championem dwulatków na Wyspach Brytyjskich, wygrał też dwa klasyki 2000 Guineas – w Anglii i Irlandii (rating 125 funtów).

  Zaczął kryć w 2018 roku w Coolmore (po 35 tysięcy euro), a więc jest to pierwszy rocznik trzylatków po nim, a w nim od razu derbista. Cena za krycie z tego roku (25 tysięcy euro) w przyszłym sezonie zapewne mocno podskoczy, zwłaszcza, że oprócz Vadeniego dał już 11 innych koni z ratingiem od 100 funtów wzwyż.

  Matka Renomy – Orafinitis jest córką Oratorio (syn Danehilla), który jest również ojcem matki konia roku 2020 w Polsce Timemastera. Orafinitis biegała w Irlandii 18 razy, wygrała jeden wyścig jako trzylatka na 1400 m i 4164 funty (rating 67).

  Orafinitis urodziła wcześniej trzy konie, z których żaden nie wygrał wyścigu. True Horizon miał rating 81 funtów, Big Wing 78, a Battleitis zaledwie 33.  

  6. QUEEN CAPPELLA

  Kolejny dwulatek wystawiany przez trenera Adama Wyrzyka, który w tym sezonie jest jak na razie głównym rywalem Macieja Jodłowskiego w wyścigach koni w tej kategorii wiekowej. Queen Cappella (wymiary 159-183-19) to – podobnie jak biegnące tu Renoma i Celtic Touch – wnuczka samego Galileo.

  – Queen Capella to duża, wyrośnięta klacz. Może potrzebować trochę czasu, żeby się rozkręcić – ocenił trener Wyrzyk.

  Queen Cappella to pierwszy w Polsce koń po mało znanym reproduktorze Cappella Sansevero (po niezłym sprinterze i reproduktorze Showcasing, synu Oasis Dream), który na 11 startów wygrał 4 wyścigi i ponad 131 tysięcy funtów (rating 112). Biegał aż 8 razy jako dwulatek i tylko trzy razy w wieku trzech lat. Był szybkim, wczesnym koniem. Jako dwuletni wygrał w Curragh w Irlandii – Round Tower Stakes G3 na 1200 m oraz Marble Hill Stakes LR na 1000 m. Był też drugi w Coventry Stakes G2 na 1200 m podczas Royal Ascot i trzeci w Phoenix Stakes G1 na 1200 m w Curragh.

  Cappella Sansevero  zaczął kryć w 2016 roku w Irlandii po 4500 euro. Od tego roku jest reproduktorem we Włoszech przy takiej samej cenie stanówki. Z koni po nim tylko jeden przekroczył rating 100 funtów – Pierre Lapin (112) wygrał pierwsze dwa wyścigi jako dwulatek, w tym Mill Reef Stakes G2 na 1200 m w Newbury, ale zagrał się wysoko i później nie osiągał już żadnych sukcesów. Podczas Royal Ascot 2020 poszedł w Coomonwealth Cup G1 na 1200 m, ale był ostatni na 16 koni.

  Matka Queen Cappella – Jane Austen jest córką multichampiona reproduktorów Galileo. Jako roczniaczka została zakupiona przez właścicieli Coolmore za 150 tysięcy gwinei (podobne notowania do funta) na aukcji Tattersalls, a sprzedana trzy lata później na matkę do Newsells Park Stud za 210 tysięcy gwinei. W 2013 roku stadnina Timaskea Stud kupiła ją za 52 tysiące gwinei.

  Jane Austen była długodystansową klaczą, biegała w barwach Coolmore tylko trzy razy, ale dwa razy wygrała. Jako dwulatka była w listopadzie ostatnia w jedenastu koniach. W wieku trzech lat, po wygraniu gonitwy maiden na 2800 m, wygrała w Fairyhouse gonitwę Finale Stakes LR na 2400 m (rating 102) pod Johnnym Murtaghiem.  Uzbierała w karierze 29,5 tysiąca funtów.

  Spośród pięciu koni od Jane Austen, 4 zwyciężały. Najwyższy rating 87 funtów miał Mansfield (po Exceed and Excel), który wygrał 4 wyścigi (na 1000-1400 m) na aż 79 startów. Queens Novel (po King’s Best) wygrała jeden wyścig jako trzylatka na 2200 m (rating 76).   

  7. CELTIC TOUCH

  Jedna z trzech w tym wyścigu klaczy polskiej hodowli, wychowanka stadniny w Mosznej. Podobnie jak Piosenkę Celtic Touch (nie mierzona) trenuje Kazimierz Rogowski.

  Ojciec Celtic Touch – Touch of Genius to jeden z lepszych synów Galileo, trenowanych w Europie Środkowo-Wschodniej. Na 19 startów (w Czechach, na Słowacji i we Włoszech) wygrał 7 wyścigów i około 120 tysięcy euro. W 2015 roku wygrał pod Jaromirem Safarem czeskie i słowackie Derby, został wtedy koniem roku w Czechach.

  W czeskim St Leger na 2800 m był trzeci. Jako czterolatek zajął w Italii czwarte miejsce w Gran Premio di Milano G2 na 2400 m. W 2018 roku kończył karierę jako sześciolatek, wygrywając w Czechach Memoriał Smolika na 2400 m. Trenował go Josef Vana senior.

  W 2019 roku Touch of Genius zaczął kryć w stadninie w Mosznej, Celtic Touch pochodzi właśnie z pierwszego rocznika koni po nim (sześć koni po tym synu Galileo zostało zgłoszonych do sezonu 2022 w Polsce). W tym roku Touch of Genius kryje w Golejewku (wraz z trójkoronowanym Bush Brave i Umberto Caro), cena stanówki 2300 zł brutto.    

  Matka Celtic Touch – Celtic Song (po dobrym dwulatku i sprinterze Arcano, synu Oasis Dream) biegała w treningu Macieja Janikowskiego 12 razy, wygrała jeden wyścig (IV grupa na 1600 m, jako trzylatka) i 14 100 zł. Celtic Touch to jej pierwszy przychówek.  

  NOTOWANIA KONI:

  2,5:1 Gandia, 4:1 Renoma, Queen Cappella, 6:1 Celtic Touch, 8:1 Free Gal, 12:1 Piosenka.

  Link do programu wyścigowego na 25 czerwca:

  https://torsluzewiec.pl/wp-content/uploads/2022/06/PG_16-17.pdf

  Robert Zieliński, ekspert Służewiec iTV

  Na zdjęciu tytułowym trenowany przez Macieja Jodłowskiego Doppio wygrywa pod Sanżarem Abajewem pierwszy w tym roku wyścig w Polsce dla dwulatków. Fot. Monika Metza-Jodłowska

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły