More

  Derby 2022: Czy długa przerwa nie zaszkodzi Moonu?

  ANALIZA SZANS I SYLWETKI KONI – nr 7 MOONU

  Gonitwa 6 – niedziela, 3 lipca 2022, godzina 16.15

  WESTMINSTER DERBY (kategoria A). Gonitwa międzynarodowa dla 3-letnich ogierów i klaczy. Dystans 2400 m.

  7. MOONU (GB)
  pochodzenie: Sea The Moon – Pax Aeterna / War Front
  hodowca: G.B. Partnership
  właściciel: Westminster Race Horses GmbH
  trener: Maciej Janikowski
  jeździec: dż. Alexander Reznikov

   W Westminster Derby 2022 szanse na zwycięstwo i pokonanie Kaneshyi oraz Le Destriera i Jolly Jumpera mają dwie klacze ze stajni Westminster (która wystawia aż cztery mocne konie) – Moonu i Lady Iwona. Ich kariery mają zgoła odmienny przebieg. Pierwsza była championką dwulatków, druga długo dochodziła do wysokiej dyspozycji i pierwszy swój wyścig wygrała dopiero w Nagrodzie Soliny na 2200 m.

  Obie mają jednak bardzo dobre rodowody i powinny dobrze czuć się w dystansie, zwłaszcza Lady Iwona. Moonu biegała w tym roku tylko raz. Była druga w Nagrodzie Wiosennej, w końcówce wyraźnie zbliżała się do Jenny of Success i było widać, że 1600 m to dla niej trochę za krótko. Kwestia, czy 2400 m to nie będzie trochę za długo? Trener Maciej Janikowski uznał, że nie ma sensu biegać nią w Soliny czy Iwna i pobiegnie od razu w Derby. Wygląda na konia z klasą, ale też będzie zagadką, bo od września biegała tylko raz i na 1600 m.

  Moonu doznała w Wiosennej pierwszej porażki w karierze, ale zaprezentowała się z niezłej strony. Oddawała w posyle, w końcówce zbliżała się do Jenny of Success, widać było, że 1600 m w wieku trzech lat, zwłaszcza z debiutu na wiosnę, bez przetarcia, to dla niej trochę za krótko, brakowało jej błysku. Widać też jednak było, że na dłuższych dystansach powinna być groźniejsza i radzić sobie lepiej od Jenny of Success, dla której optymalne wydają się dystanse 1200-1400 m, gdyby miała biegać w silniejszej konkurencji za granicą.

  Moonu jako dwulatka biegała bez porażki w trzech startach. Podopieczna Macieja Janikowskiego już w debiucie łatwo i o wiele długości ograła tak dobre konie jak Marvelous Stam, Scarlett Jive, Zarine i Matt Machine, któremu kompletnie nie udał się wtedy debiut. Później Moonu znokautowała Matt Machine i Marvelous Stama w Nagrodzie Skarba, za to w Nagrodzie Ministra Rolnictwa musiała stoczyć walkę z Matt Machine, wygrywając tylko o szyję. Trener Janikowski wziął to na karb tego, że Moonu wkrótce potem dostała zimowego włosa, a więc mogła już nie być w pełni formy fizycznej, dlatego był to jej ostatni start w sezonie 2021.

  Jej ojciec Sea The Moon (po przekazującym stayerskie predyspozycje Sea The Stars, z matki po niemieckim cracku Monsunie) wygrał w treningu Markusa Kluga niemieckie Derby w  Hamburgu i był drugi w Wielkiej Nagrodzie Baden Baden G1 na 2400 m. Miał bardzo wysoki GAG 102,5 kg. Konie po nim bardzo dobrze czują się w dystansie.

  Najlepszym koniem po Sea The Moon była do tej pory francuska wiceoaksistka (na 2100 m) Alpine Star (rating w RP 119), która zarobiła na torach ponad pół miliona funtów. Największym sukcesem Alpine Star było wygranie w 2020 roku podczas Royal Ascot Coronation Stakes G1 na 1600 m. Alpine Star była też druga za Tarnawą, a około 6 długości przed Inter Royal Lady, w Prix Opera G1 na Longchamp. 

   Matka Moonu – Pax Aeterna (po sprinterze War Front, synu Danziga) nie biegała. Przed Moonu urodziła dwa konie. Rainbow Sign (po Adaay, czyli ojcu Be My Girl) na 16 startów wygrał jeden wyścig (w kwietniu tego roku jako czterolatek na 1400 m w Lingfield), był bardzo przeciętny (rating ledwie 59). Pełny brat Moonu – Montanari wyszedł do startu tylko trzy razy w treningu Andrew Baldinga. Po nieudanym debiucie, gdy był dwunasty, 16 długości za świetnym Pinatubo, później był dwa razy drugi, jako dwulatek na 1600 m i jako trzylatek na 2100 m (rating 80).

  Moonu pochodzi z rodziny 1-x, idzie wprost od wybitnej klaczy La Troienne, a kolejne matki Moonu są po tak znakomitych reproduktorach jak War Front, Seeking The Gold i AP Indy, słynących z szybkości i raczej będących końmi na krótkie i średnie dystanse. To wskazuje na to, że być może optymalnym dystansem dla Moonu nie będzie 2400 m, ale raczej średnie dystanse w granicach 2000 m. W tym roczniku jest jednak kilka koni zgłoszonych do Derby z rodowodami sprinterskimi, milerskimi i średniodystansowymi.

   Moonu pochodzi z jednej z najsłynniejszych rodzin świata 1-X  od klaczy LA TROIENNE, która wydała tak znane na świecie i w Polsce konie jak:
   BUCKPASSER (BUSANDA), POKER (GLAMOUR, STRIKING), PRIVATE ACCOUNT (NUMBERED  ACCOUNT, INTRIGUING), ALLEZ FRANCE, WOODMAN, EASY GOER, BIMELECH, JET ACTION,  BERNSTEIN, COHOES, SEA HERO, SMARTY JONES, MINESHAFT, MR SIDNEY (TOMISUES  DELIGHT, PROSPECTORS DELITE, UP THE FLAGPOLE), BOLD HITTER, GO FOR GIN, SUPER  SAVER, BOUCHER, CAERLEON, MOZART, TURGEON, BORN WILD, POLISH NAVY, PRAIRIE  BAYOU, BRIGHT SKY, BLUEGRASS CAT, MORE THAN READY, FLATTER, WISEMANS FERRY, NOT  FOR LOVE, CONGRATS, SKY MESA, MUNNINGS, ROB ROY, YELLOWSTONE, FINISZOVA, FALVIO.

  DERBY – NOTOWANIE 5 (29 czerwca 2022)

  3,5:1 ogier KANESHYA (FR, Krzysztof Ziemiański

  5:1 klacz MOONU (GB), trener Maciej Janikowski

  6:1 klacz LADY IWONA (IRE), Piotr Piątkowski

  7:1 ogier LE DESTRIER (IRE), Michał Borkowski

  8:1 ogier JOLLY JUMPER (IRE), Maciej Jodłowski

  10:1 ogier DON KASTERS (IRE), Janusz Kozłowski

  12:1 ogier TAYMOUR (FR), Andrzej Walicki

  12:1 ogier EL CORAZONE (IRE), Wiaczesław Szymczuk

  13:1 ogier MATT MACHINE (IRE), Maciej Jodłowski

  16:1 klacz ZARINE (IRE), Salih Plavac

  20:1 klacz IVA GREY (CZE), Krzysztof Ziemiański

  22:1 ogier DARIYANGEL (FR), Krzysztof Ziemiański

  30:1 ogier SANTO ELMO, Małgorzata Łojek

  30:1 ogier MAGGIORE, Maciej Jodłowski

  45:1 ogier ROC’H BREIZH (FR), Robert Świątek

  50:1 ogier THIRY TIME, Adam Wyrzyk

  90:1 klacz SAXON WAY (GB), Łukasz Such

  Link do programu wyścigowego na 3 lipca:
  https://torsluzewiec.pl/wp-content/uploads/2022/06/PG_18.pdf

  Robert Zieliński, ekspert Służewiec iTV

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły