More

  Derby 2022: Czy Lady Iwona zdąży z pełnią formy? Pomoże jej John Egan

  ANALIZA SZANS I SYLWETKI KONI – nr 8 LADY IWONA

  Gonitwa 6 – niedziela, 3 lipca 2022, godzina 16.15

  WESTMINSTER DERBY (kategoria A). Gonitwa międzynarodowa dla 3-letnich ogierów i klaczy. Dystans 2400 m.

  8. LADY IWONA (IRE)
  pochodzenie: Nathaniel – Allannah Abu / Dubawi
  hodowca: Airlie Stud & Mrs S. Rogers
  właściciel: Westminster Race Horses GmbH

  trener: Piotr Piątkowski
  jeździec: dżokej John Egan

  Najlepszy rodowód wśród koni zgłoszonych do Westminster Derby 2022 ma Lady Iwona, która nie wygrała wcześniej żadnego wyścigu grupowego, ale zwyciężyła w Nagrodzie Soliny na 2200 m. To późna, dystansowa klacz, która progresuje. Kwestia czy zdąży na Derby osiągnąć pełnię formy. Może się okazać, że najlepsza będzie jesienią, albo nawet w przyszłym sezonie. Niemniej nie można wykluczyć, że już w pierwszą niedzielę lipca będzie najlepsza.

  Notowania i koneksje Lady Iwony idą ostatnio bardzo mocno w górę. Jest ona córką Nathaniela, którego syn Desert Crown wygrał w tym roku angielskie Derby w Epsom i jest niepokonany w trzech startach. Z kolei podczas Royal Ascot 2022 syn Nathaniela Zechariah był drugi o nos do Eldar Eldarov w Queens Vase Stakes G2 na 2800 m. Polskie Derby wygrał już syn Nathaniela – Night Thunder w 2020 roku.

  Córką Nathaniela jest też oczywiście fenomenalna Enable, która na 19 startów wygrała 15 wyścigów (w tym jedenaście G1!) i ponad 10 mln funtów. Dwa razy triumfowała w Nagrodzie Łuku Triumfalnego, trzy razy w King George and Queen Elizabeth, dwa razy w Yorkshire Oaks, wygrała też Epsom Oaks, Irish Oaks, Breeders Cup Turf i Eclipse Stakes.

  Sam Nathaniel (Galileo – Magnificient Style po Silver Hawk) biegał dla Lady Rotszyld i Newsells Park Stud 11 razy, wygrał cztery wyścigi oraz 2,3 mln dolarów. Zwyciężył w dwóch gonitwach G1 – Króla i Królowej w Ascot na 2400 m oraz w Eclipse Stakes na 2000 m.

  Lady Iwona to klacz „urodzona w purpurze”, jak mawiają Anglicy. Zwycięzca Queens Vase Stakes – Eldar Eldarov jest, tak jak Lady Iwona, prawnukiem znakomitej w hodowli klaczy Alruccaba, wywodzącej się z rodziny epokowej Lady Jospehine. Lady Iwona idzie wprost od Mumtaz Mahal.

  Matka Lady Iwony Allannah Abu (po Dubawi, synu Dubai Millennium) biegała w treningu Sir Marka Prescotta 11 razy, wygrała jako trzylatka 3 wyścigi handicapowe z rzędu na 2400 m (rating 92 funty), zarobiła 14 100 funtów. Na koniec kariery była szósta w LR w Tuluzie i trzecia w LR w Szwecji – oba wyścigi na 2400 m. Urodziła wcześniej 5 koni, z których trzy wygrywały i miały rating od 88 do 98 funtów.

  W zapisce do Derby, jako jeździec na Lady Iwonie, wpisana jest starsza uczennica Oliwia Szarłat, ale będzie zmiana jazdy. Stajnia Westminster czyni starania, aby na Derby dla Lady Iwony sprowadzić dżokeja z zagranicy. Trener Piotr Piątkowski poinformował mnie, że wchodzą w grę dwa dżokeje z Francji, ewentualnie rozważano któregoś z Czechów. Z Niemiec trudno jest ściągnąć dżokeja, bo tego dnia jest tam, dużo wyścigów, w Hamburgu rozgrywane są 3 lipca niemieckie Derby.

  – Lady Iwona dobrze się czuje, nie przejęła się wyścigiem o Nagrodę Soliny – mówi trener Piątkowski. – Mam nadzieję, że jeszcze trochę pójdzie od tamtego czasu do przodu z formą, a przynajmniej nie cofnie się. Lepsza powinna być jednak w przyszłości, potrzeba czasu, aby w pełni się rozwinęła i pokazała całą skalę swoich możliwości. Pod tym względem przypomina trochę innego znakomitego konia, na którym jeździłem, Cameruna.  

  Lady Iwona pochodzi z wybornej rodziny 9-C  klaczy CRAB MARE, idzie wprost od znakomitych na wyścigach i w hodowli klaczy Lady Josephine i Mumtaz Mahal. Z tej rodziny pochodzą takie sławy jak:
    LADY JOSEPHINE (MUMTAZ MAHAL), NASRULLAH, MAHMOUD, MIGOLI, SHERGAR (SHERNAZAR),  PETIT ETOILE (ZARKAVA, ZARAK, ZAINTA), ALYDAR (OUR MIMS), TUDOR MINSTREL (LADY JUROR),  FAIR TRIAL, RISEN STAR, GRAND SLAM, ARISTOPHANES (COMMOTION), SHANTOU,  NISHAPOUR (QUARTER MOON, JUDE, YESTERDAY, ALRUCCABA, NUCCIOLINA, ALLEGRETTO),  ABERNANT, OH SO SHARP, COMBAT, ROYAL CHARGER, DYLAN THOMAS (HOMECOMMING QUEEN),  ORATORIO, KALAMOUN (RIVAZ, PALARIVA), CIMA DE TRIOMPHE, AUSSIE RULES, ALAMSHAR,  KASHMIR (ERIMO HAWK), TV LARK, PRINCE TAJ, REAL DELIGHT (CODEX), TANINO GIMLET,  CHRISTMAS PAST, PRINCESS TURIA (FORWARD PASS), SAUNTERER (JUDGE CURTIS, LIZZIE  DWYER), EINSICHT (ECKSTEIN), HAILSHAM, INDIAN QUEEN, CELINA, OMMEYAD,  SAYYEDATI, SCOT, IN A TIFF, OCTAGONAL (DANEWIN, DE BEERS, DON EDURADO, MOUAWAD),  ON THE HOUSE, GINETTA, AMEERAT, COLLIER HILL, MIRZA, ROCK CLASSIC, CROCKET,  VERA, ST. GILES, BLOOMSBURY, ALANDI
    OCTOBER, PYJAMA HUNT, EXCITING LIFE, ZAREWITSCH, MY SECRET (MYSTERY,  MACADEMIA, MYTH OF MALHAM), MASAI MOON, MOON SHADE, MAGIC MIRROR, MARGIE’S  BEST, MYSTIC SECRET.  

  DERBY – NOTOWANIE 5 (29 czerwca 2022)

  3,5:1 ogier KANESHYA (FR, Krzysztof Ziemiański

  5:1 klacz MOONU (GB), trener Maciej Janikowski

  6:1 klacz LADY IWONA (IRE), Piotr Piątkowski

  7:1 ogier LE DESTRIER (IRE), Michał Borkowski

  8:1 ogier JOLLY JUMPER (IRE), Maciej Jodłowski

  10:1 ogier DON KASTERS (IRE), Janusz Kozłowski

  12:1 ogier TAYMOUR (FR), Andrzej Walicki

  12:1 ogier EL CORAZONE (IRE), Wiaczesław Szymczuk

  13:1 ogier MATT MACHINE (IRE), Maciej Jodłowski

  16:1 klacz ZARINE (IRE), Salih Plavac

  20:1 klacz IVA GREY (CZE), Krzysztof Ziemiański

  22:1 ogier DARIYANGEL (FR), Krzysztof Ziemiański

  30:1 ogier SANTO ELMO, Małgorzata Łojek

  30:1 ogier MAGGIORE, Maciej Jodłowski

  45:1 ogier ROC’H BREIZH (FR), Robert Świątek

  50:1 ogier THIRY TIME, Adam Wyrzyk

  90:1 klacz SAXON WAY (GB), Łukasz Such

  Link do programu wyścigowego na 3 lipca:
  https://torsluzewiec.pl/wp-content/uploads/2022/06/PG_18.pdf

  Robert Zieliński, ekspert Służewiec iTV

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły