More

  Derby 2022: Le Destrier jak Desert Crown?

  ANALIZA SZANS I SYLWETKI KONI – nr 11 LE DESTRIER

  Gonitwa 6 – niedziela, 3 lipca 2022, godzina 16.15

  WESTMINSTER DERBY (kategoria A). Gonitwa międzynarodowa dla 3-letnich ogierów i klaczy. Dystans 2400 m.

  11. LE DESTRIER (IRE)
  pochodzenie: Le Havre – Quanzhou / Dubawi
  hodowca: Haras de la Perelle
  właściciel: BMS Group S. Pegza
  trener: Michał Borkowski
  jeździec: dż. Dastan Sabatbekov

  Po Memoriale Jerzego Jednaszewskiego kluczowe jest, który z tej trójki walczących koni – Le Destrier, Don Kasters, Taymour pójdzie do przodu, a który się cofnie. Najgroźniejszym rywalem Kaneshyi i Moonu może okazać się Le Destrier, który wygrał Memoriał Jednaszewskiego i ma wstępne zgłoszenie do Prix l’Arc de Triomphe. Możliwości ma duże, ale trudno określić, jak duże i czy się nie cofnie po takim nagłym skoku na głęboką wodę.

  Problemem Le Desteriera jest pewne opóźnienie w treningu i startach. Biegał dotąd tylko dwa razy. Polskiego Derby jeszcze nigdy nie wygrał koń, który nie biegał jako dwulatek (Wielką Warszawską niedawno wygrała Rain and Sun, która zaczęła karierę jako trzylatka, ale to jednak było jesienią). Może być też tak, że Le Destrier jest tak dobry, że dowolnie wygra Derby, jeśli ciągle progresuje, a później pojedzie już na Zachód.

  Gdyby Le Destrier wygrał polskie Derby, statystyki miały podobne do tegorocznego angielskiego derbisty Desert Crown, który pozostaje niepobity w trzech startach, a właśnie w trzecim starcie w karierze wygrał Derby w Epsom. Czy Le Destrier zrobi to samo 3 lipca na Służewcu?

  Le Destrier zozstał zakupiony na aukcji roczniaków w Deauville jesienią 2020 roku przez Sławomira Pegzę za 40 tysięcy euro. Jego matka Quanzhou (po Dubawi) była bardzo dobrą klaczą wyścigową w treningu Royera Dupre. Biegała we Francji dla swoich hodowców Haras de Perelle 9 razy, wygrała dwa wyścigi (na 2000 i 2100 m) i 65 tysięcy euro. Zwyciężyła w gonitwie Listed – Grand Prix du Nord na 2100 m. Była też druga w Prix Volterra LR na 2000 m w Saint-Cloud (najwyższy francuski rating 45).

  Przed Le Destrierem od Quanzhou biegały trzy konie. Klacz Quemada (po Teofilo) w ośmiu startach pozostała bez zwycięstwa (ale z premiami uzbierała 26 tysięcy euro, rating 34,5). Jej pełna siostra Cuba la Bella na 6 startów wygrała 2 wyścigi (na 2100 i 2200 m) i z premiami 30 tysięcy euro, była szósta i ósma w Listed (rating 39). Jako roczniaczka kosztowała 220 tysięcy euro, a więc o 180 tysięcy więcej od swego półbrata Le Destriera.

  Najlepszy z przychówku Quanzhou był wałach Hooking (po Lope de Vega), który na 22 starty wygrał 4 wyścigi i był 13 razy na płatnym miejscu, ugrał z premiami 146 tysięcy euro (rating 43). Hooking biegał dla Antoine’a Griezmanna, napastnika reprezentacji Francji, byłego gwiazdora Barcelony, a obecnie Atletico Madryt (kosztował jako roczniak 94 tysiące euro). Hooking trzy razy biegał w gonitwach Pattern. Dwukrotnie w Listed Race na 1600 – był czwarty w Lyonie i szósty na Longchamp.

  Le Destrier powinien dobrze czuć się na długich dystansach, nie tylko ze względu na Le Havre. Babka Le Destriera – Quezon Sun (po niemieckim championie na torze i w hodowli dystansowym Monsunie) też nieźle biegała. Na 12 startów wygrała dwa wyścigi (na 1900 m) i 45 tysięcy euro (rating 41,5), zajmowała 2 i 3 miejsca w LR na 2100 m.

  Urodziła najlepszego konia z tej nogi rodziny nr 10 – znakomitego stayera Mille Et Mille (po Muhtathir), który biegał 58 razy, wygrał 11 wyścigów i 723 tysiące euro (z premiami za francuski rodowód ponad milion euro). Jego największym osiągnięciem było zwycięstwo w Prix Cadran G1 na Longchamp na 4100 m (rating 50,5).

  Le Destrier jest synem francuskiego derbisty Le Havre, który biegał dla francuskiego multimilionera Gerarda Augustin-Normanda tylko 6 razy, ale wygrał aż 4 wyścigi, w tym Derby w Chantilly oraz Prix Djebel LR trzylatkim na 1400 m, a po tym wyścigu był drugi w francuskim klasyku Poule d’Essai des Poulains (2000 Guineas).

  Po Le Havre były dwie francuskie oaksistki Le Cressonierre i Avenir Certain. Najlepszym koniem po nim  była Wonderful Tonight, która na 11 startów wygrała 6 wyścigów i 638 tysięcy funtów (rating w Racing Post 120). Wygrała na Longchamp Prix de Royallieu G1 na 2800 m (w dniu Łuku), a w Ascot Fillies and Mare Stakes G1 na 2400 m oraz Hardwicke Stakes G2 na 2400 m. W Łuku biegała natomiast inna córka Le Havre, francuska oaksistka Avenir Certain. W 2014 roku była 11 na 20 koni, 6,5 długości za zwycięską Treve.

  Le Destrier pochodzi dość nielicznej obecnie rodziny, rdzennej dziesiątki (inne jej odnogi są bardziej rozbudowane), czyli linia nr 10 klaczy Fair  Helen. Konie, które się z niej wyróżniły to:
    Aimwell, Petrarch (Tormentor GB, Paul, Vollmond), Dionys, Let’s Elope, Chamour,  Pretender, Amur, Manfred, Vespa, Fox Hunt, Protection Racket, Pauline (Goswin,  Uriel)
    Special Motivation, Barbakan (Bochnia, Brzask, Bohater, Burbon), Madras,  Tormentor POL (Mortimer)   

  DERBY – NOTOWANIE 5 (29 czerwca 2022)

  3,5:1 ogier KANESHYA (FR, Krzysztof Ziemiański

  5:1 klacz MOONU (GB), trener Maciej Janikowski

  6:1 klacz LADY IWONA (IRE), Piotr Piątkowski

  7:1 ogier LE DESTRIER (IRE), Michał Borkowski

  8:1 ogier JOLLY JUMPER (IRE), Maciej Jodłowski

  10:1 ogier DON KASTERS (IRE), Janusz Kozłowski

  12:1 ogier TAYMOUR (FR), Andrzej Walicki

  12:1 ogier EL CORAZONE (IRE), Wiaczesław Szymczuk

  13:1 ogier MATT MACHINE (IRE), Maciej Jodłowski

  16:1 klacz ZARINE (IRE), Salih Plavac

  20:1 klacz IVA GREY (CZE), Krzysztof Ziemiański

  22:1 ogier DARIYANGEL (FR), Krzysztof Ziemiański

  30:1 ogier SANTO ELMO, Małgorzata Łojek

  30:1 ogier MAGGIORE, Maciej Jodłowski

  45:1 ogier ROC’H BREIZH (FR), Robert Świątek

  50:1 ogier THIRY TIME, Adam Wyrzyk

  90:1 klacz SAXON WAY (GB), Łukasz Such

  Link do programu wyścigowego na 3 lipca:
  https://torsluzewiec.pl/wp-content/uploads/2022/06/PG_18.pdf

  Robert Zieliński, ekspert Służewiec iTV

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły