ANALIZA SZANS I SYLWETKI KONI – nr 16 IVA GREY
Gonitwa 6 – niedziela, 3 lipca 2022, godzina 16.15
WESTMINSTER DERBY (kategoria A). Gonitwa międzynarodowa dla 3-letnich ogierów i klaczy. Dystans 2400 m.
16. IVA GREY (CZE)
pochodzenie: The Grey Gatsby – Infamia / Tempelwächter
hodowca: J. Traka
właściciel: J., M., R. i Z. Traka
trener: Krzysztof Ziemiański
jeździec: dż. Stefano Mura
Polską hodowlę będą w Derby reprezentować cztery konie, a najlepsza spośród nich może być Iva Grey, której ojciec The Grey Gatsby wygrał francuskie Derby, a matka Infamia Derby na Służewcu, a później urodziła dwie bardzo dobre klacze – Iron Belle i Incepcję. Wyhodowana przez rodzinę Traków Iva Grey próbuje pójść w ich ślady.
W Nagrodzie Wiosennej na 1600 m była na niezłym czwartym miejscu, w Nagrodzie Soliny była trzecia, co było jednak lekkim rozczarowaniem, bo dość wyraźnie przegrała z Lady Iwoną i Lady Jaguar. Dłuższe dystanse powinny jednak jej bardziej odpowiadać i należy oczekiwać od Ivy Grey, która najwyższą formę może osiągnąć na Oaks.
Iva Grey w Wiosennej bardzo mocno poprawiła w stosunku do Nagrody Dżamajki, w której była dopiero szósta, tracąc 3-3,5 długości do Cannacore i Keny, które w klasyku dość wyraźnie pokonała na samym dystansie 1600 m..
Z tym trzymaniem dystansu teoretycznie może być różnie. Jej półsiostra Incepcja, która – choć była córką polskiej derbistki Infamii i francuskiego derbisty Le Havre, dającego zwykle dystansowe konie – to była jednak milerką, radziła sobie też w sprintach i na średnim dystansie, ale nie w gonitwach powyżej 2000 m. Wydaje się jednak na podstawie budowy i stylu biegania, że Iva Grey powinna lepiej czuć się na długich dystansach niż Incepcja. Od Infamii była też oaksistka Iron Belle, jednak po niemieckim derbiście, mającym raczej stayerski rodowód Belenusie.
– Dariyangel, Kaneshya, Iva Grey – cała trójka prezentuje się bardzo dobrze, rozpiera je energia. Derby to jednak specjalny wyścig, a zadanie utrudnia fakt, że pobiegnie bardzo dużo koni. Może się wiele wydarzyć, dlatego prognozowanie jest właściwie niemożliwe. Trzymam kciuki, żeby obyło się bez incydentów wpływających na rozstrzygnięcia.– powiedział ich trener Krzysztof Ziemiański.
Matka Ivy Grey Infamia wygrała Nagrodę Dżamajki w 2010 roku i mimo że słabiej wypadła w Nagrodzie Soliny, to sensacyjnie wygrała Derby, a następnie Oaks, w obu przypadkach ogrywając o długość Kardinale, która później łatwo wygrała St. Leger i była druga o łeb w Wielkiej Warszawskiej.
Infamia urodziła już świetną milerkę Incepcję i oaksistkę Iron Belle, ale trzeba pamiętać, że były od Infamii także słabsze konie, jak Exostar, czy Iron Man. Cztery lata temu została skojarzona z kolejnym francuskim derbistą The Grey Gatsby i z tego połączenia urodziła się Iva Grey, która jako dwulatka biegała dwa razy.
W debiucie była druga, pół długości za Przystojnymkaźmierzem, a w drugim starcie błyskotliwie wygrała o trzy długości wyścig dla koni polskiej hodowli, sygnalizując duże możliwości. Jej docelowym wyścigiem będzie zapewne Oaks, ale to nie oznacza, że opuści Derby. Może nawet włączyć się do walki o płatne miejsce.
Ojciec Ivy Grey – siwy The Grey Gatsby (po Mastercraftsmanie, synu Danehill Dancer) biegał w treningu Dermota Welda 28 razy, wygrał 4 wyścigi i 2,7 mln funtów. Zwyciężył w francuskim Derby G1 na 2100 m i Irish Champion Stakes G1 na 2000 m (rating 126 funtów), był też 8 razy drugi, w tym 4 razy w G1.
Zaczął kryć w 2018 roku (a więc jest to pierwszy rocznik trzylatków po nim) we Francji po 7 tysięcy euro, w tym roku cena stanówki wyniosła 8 tysięcy euro. Na razie dwa konie po nim przekroczyły rating 100 funtów – Master Gatsby (101) i Mylady (108), która w kwietniu wygrała Dr Busch Memorial G3 w Krefeld na 1700 m, ale w niemieckim 1000 Guineas nie dała rady, była 8 na 11 klaczy.
Iva Grey pochodzi z bardzo mocnej na świecie i w Polsce rodziny 10-a klaczy Queen Mary, jej najbardziej znani przedstawiciele to:
Riverman (Rock of Gibraltar), Kris S, Deputy Minister (Charismatic), Blink Bonny, Bayardo (Lemberg, My Dear), Hampton (Sir Bevys), Refuse to Bend (Media Puzzle), Go and Go, Exclusive Native (Exclusive Dancer), Fraam (Majestic Kahala, Crowning Honors), Bonnie Scotland, Poet’s Voice, Solid Illusion, Caller Ou, Altgold, Dulcia, Perola, Right Tack, Knight’s Baroness, Static Memory, Whiskaway, Pavot, Summerly, Nelcius, Aleppo, Blair Athol, Broomielaw
Lira, Iranda (Intens, Infamia, Informatyk, Imma, Iryklon, Imbra, Ibrala, Ivomec, Irlandia, Imola, Inari, Impala, Imlozja, Isaura, Imka, Indian Reef), Alwa (Addis Abbeba, Aksum, Appasionata, Afryka, Amman, Addar, Adrar, Angola, Alpinus, Apenina, Awantaż), Wisus, Rutilio Rufo, Census CS (Century, Cedros, Cejlon, Cent, Cetina, Cesta)
DERBY – NOTOWANIE 5 (29 czerwca 2022)
3,5:1 ogier KANESHYA (FR, Krzysztof Ziemiański
5:1 klacz MOONU (GB), trener Maciej Janikowski
6:1 klacz LADY IWONA (IRE), Piotr Piątkowski
7:1 ogier LE DESTRIER (IRE), Michał Borkowski
8:1 ogier JOLLY JUMPER (IRE), Maciej Jodłowski
10:1 ogier DON KASTERS (IRE), Janusz Kozłowski
12:1 ogier TAYMOUR (FR), Andrzej Walicki
12:1 ogier EL CORAZONE (IRE), Wiaczesław Szymczuk
13:1 ogier MATT MACHINE (IRE), Maciej Jodłowski
16:1 klacz ZARINE (IRE), Salih Plavac
20:1 klacz IVA GREY (CZE), Krzysztof Ziemiański
22:1 ogier DARIYANGEL (FR), Krzysztof Ziemiański
30:1 ogier SANTO ELMO, Małgorzata Łojek
30:1 ogier MAGGIORE, Maciej Jodłowski
45:1 ogier ROC’H BREIZH (FR), Robert Świątek
50:1 ogier THIRY TIME, Adam Wyrzyk
90:1 klacz SAXON WAY (GB), Łukasz Such
Link do programu wyścigowego na 3 lipca:
https://torsluzewiec.pl/wp-content/uploads/2022/06/PG_18.pdf
Robert Zieliński, ekspert Służewiec iTV