More

  Derby 2022: Maggiore godnie zastąpi Magica?

  ANALIZA SZANS I SYLWETKI KONI – nr 15 MAGGIORE

  Gonitwa 6 – niedziela, 3 lipca 2022, godzina 16.15

  WESTMINSTER DERBY (kategoria A). Gonitwa międzynarodowa dla 3-letnich ogierów i klaczy. Dystans 2400 m.

  15. MAGGIORE
  pochodzenie: Ramonti – Magma / Sorbie Tower
  hodowca: SK Moszna
  właściciel: SK Moszna i M. Metza-Jodłowska

  trener: Maciej Jodłowski
  jeździec: dż. Konrad Mazur

  Dwa bardzo dobre konie trzyletnie po Ramontim z rodziny klaczy Miramare wyhodowała stadnina w Mosznej. Magic, mimo że wygrał Memoriał Tomasz Dula i Nagrodę Aschabada, został przez trenera Macieja Janikowskiego skreślony z Derby po zajęciu piątego miejsca w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego. W tej sytuacji w Derby z rodziny Miramare, po Ramontim jako jedyny ruszy bardzo wyrośnięty i niezwykle silny Maggiore.

  Jako dwulatek Maggiore wygrał już z debiutu w skromnej stawce, ale w drugim starcie był dopiero szósty. Ten wyrośnięty ciężki koń miał problem, by z miejsca skutecznie rywalizować z szybkimi końmi. Podobnie było w wieku trzech lat.

  1 maja zajął pod dużą wagą trzecie miejsce w handicapie na 1800 m za Domindarem i Lady Iwoną. Zrewanżował się jej jednak trzy tygodnie później na dystansie 2000 m, bijąc córkę Nathaniela o szyję. O ile jednak Lady Iwona w kolejnym starcie poszła mocno do przodu i wygrała Nagrodę Soliny, to Maggiore pozostał na swoim poziomie. W wyścigu II grupy na 2000 m przegrał niecałą długość z Daryiangel, a ograł o krótki łeb Santo Elmo. Kolejna odsłona tej rywalizacji już w Derby. Maggiore będzie sprzyjało mocne tempo, trochę brakuje mu szybkości.   

  Jego ojciec Ramonti krył we Włoszech (po 5 tysięcy euro), w 2018 roku trafił do stadniny w Mosznej. Miał znakomitą karierę, na 19 startów wygrał aż 12 wyścigów (rating 125 funtów), w tym 4 razy G1 – trzy razy na 1600 m (w tym w Anglii Queen Anne Stakes i Sussex Stakes) i na 2000 m Hong Kong Cup, Wygrał też włoskie 2000 Guineas, a w Derby w Rzymie był drugi na 2400 m. Wygrał na torze ponad 3,5 mln dolarów. Nigdy wcześniej w Polsce nie krył ogier, który zarobił tak dużo na torze.

  Pięć koni po Ramontim osiągnęło rating powyżej 100 funtów. Mac Mahon (111 funtów) wygrał podwójne Derby – we Włoszech i w Katarze. Montiridge (113) wygrał  w Anglii G3 i dwa razy LR na milę, był drugi w Sandown Mile i Joel Stakes – obie gonitwy G2.

  Rodzina żeńska Maggiore jest jedną z najlepszych po wojnie w polskiej hodowli. Matka Maggiore Magma (nie biegała, Maggiore jest jej pierwszym przychówkiem) jest półsiostrą klaczy Magia, która urodziła znakomitego Magnetica (wygrał Nagrodę Prezesa TS) oraz Magica właśnie. Babka Maggiore i Magica – Magenta i prababka Maracana wygrały Oaks na Służewcu, praprababka Maramba była w Nagrodzie Liry druga.

  Maggiore pochodzi z bardzo mocnej na świecie i w Polsce rodziny 2-n  klaczy Alexander Mare:
  Gainsborough, Sea Bird, Teddy, Rustom Pasha, Rosedrop, Silver Patriarch,  Sunglow, Alpenkoenig, Amarette, Point Given, Bronze, Selim, Jongleur, Aurelius,  Hycilla, Wedlock, Cremorne, Moulines, High Echelon, Diadem, Maria Waleska,  Diophon, With Approval, Touch Gold, Discreet Cat, Key to the Mint, Santiago,  Langfuhr, Bishop of Cashel
    Miramare (Dora, Dalila, Doris Day, Dalila, Dione, Daraj, Dead-Heat,  Dyktator, Marsala, Maracana, Magenta, Montbard, Merlini, Marlene, Mokosz,  Monaco, Meran, Mości Panna, Mości Vaćpanni, Marietta, Moja Mała, Marianna,  Maria Alm, Mavera, Magnetic), Rosa Nera (Ruch, Pink Pearl), Don Graf, (Donna Aqui, Donna  Grafia, Donna Nera), Blume (Dzięgiel, Daraj, Onyx, Marszalek), Szafir, Turf,  Alaska River, Against the Wind, Sunshine (Sun Court, Sun Lady, Słowak)      

  DERBY – NOTOWANIE 5 (29 czerwca 2022)

  3,5:1 ogier KANESHYA (FR, Krzysztof Ziemiański

  5:1 klacz MOONU (GB), trener Maciej Janikowski

  6:1 klacz LADY IWONA (IRE), Piotr Piątkowski

  7:1 ogier LE DESTRIER (IRE), Michał Borkowski

  8:1 ogier JOLLY JUMPER (IRE), Maciej Jodłowski

  10:1 ogier DON KASTERS (IRE), Janusz Kozłowski

  12:1 ogier TAYMOUR (FR), Andrzej Walicki

  12:1 ogier EL CORAZONE (IRE), Wiaczesław Szymczuk

  13:1 ogier MATT MACHINE (IRE), Maciej Jodłowski

  16:1 klacz ZARINE (IRE), Salih Plavac

  20:1 klacz IVA GREY (CZE), Krzysztof Ziemiański

  22:1 ogier DARIYANGEL (FR), Krzysztof Ziemiański

  30:1 ogier SANTO ELMO, Małgorzata Łojek

  30:1 ogier MAGGIORE, Maciej Jodłowski

  45:1 ogier ROC’H BREIZH (FR), Robert Świątek

  50:1 ogier THIRY TIME, Adam Wyrzyk

  90:1 klacz SAXON WAY (GB), Łukasz Such

  Link do programu wyścigowego na 3 lipca:
  https://torsluzewiec.pl/wp-content/uploads/2022/06/PG_18.pdf

  Robert Zieliński, ekspert Służewiec iTV

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły