More

  Derby 2022: Santo Elmo nawiąże do sukcesów wybitnej rodziny?

  ANALIZA SZANS I SYLWETKI KONI – nr 14 SANTO ELMO

  Gonitwa 6 – niedziela, 3 lipca 2022, godzina 16.15

  WESTMINSTER DERBY (kategoria A). Gonitwa międzynarodowa dla 3-letnich ogierów i klaczy. Dystans 2400 m.

  14. SANTO ELMO
  pochodzenie: Exaltation – Santa Caterina / In Camera
  hodowca: SK Krasne
  właściciel: M. Łojek, J. Romanowski „Expert Host” i M. Zawada

  trener: Małgorzata Łojek
  jeździec: k. dż. Bolot Kalysbek Uulu

  Należał do czołówki koni polskiej hodowli w wieku dwóch lat. Powoli się rozkręcał, wygrał w swoim trzecim starcie, a w kolejnym miał udany bieg w Nagrodzie Scyrisa (I grupa), w której był trzeci, tylko o szyję za Magicem (wygrał Memoriał Dula na otwarcie sezonu 2022 i Nagrodę Aschabada) i pół długości za Przystojnym Kaźmierzem. Nie wyszedł mu ostatni występ w 2021 roku w Nagrodzie Hipokratesa, w której zajął ostatnie, siódme miejsce.

  Jako trzylatek stopniowo się rozkręcał. Był w gonitwach grupowych czwarty i dwa razy trzeci. Biegał na coraz dłuższych dystansach i najlepszy występ zanotował w ostatnim starcie na 2000 m, gdy przegrał o 0,75 długości z Daryiangel i krótki łeb do Maggiore. Bardzo dobrze szedł końcem, progresuje, wydłużenie dystansu mu służy i w Derby może im się zrewanżować. Może jednak być tak, że pełnię formy osiągnie dopiero jesienią, albo nawet w przyszłym sezonie, w ostatnim starcie sprawiał wrażenie jeszcze lekko okrągłego.  

  – Santo Elmo wiązałam z nim duże nadzieje i cały czas z nich nie rezygnuję. Z każdym startem idzie do przodu, w dodatku nie odczuwa kolejnych biegów. Udział w Derby nie powinien mu w żaden sposób zaszkodzić, a może się okaże, że to będzie jego dzień? – powiedziała trener Małgorzata Łojek

  Ma bardzo dobry rodowód. Jego matka Santa Caterina jest córką wybitnej Sonory, zwyciężczyni Oaks i Wielkiej Warszawskiej. Od Sonory wywodzą się tak wybitne konie jak derbista Solozzo, szybki Sokman, dwukrotny zwycięzca Wielkiej Warszawskiej San Luis, trójkoronowany San Moritz, czy bardzo blisko spokrewniony z Santo Elmo derbista Soros.

  Santa Caterina urodziła już (po Sorbie Towerze) dobrego Santo Cerro, który po wygraniu jako dwulatek gonitwy na Służewcu został sprzedany do Czech. W treningu Grzegorza Wróblewskiego jako trzylatek wygrał we Włoszech płotowe gonitwy G1 i G2, a później w przeszkodach wygrał G2 i był trzeci w G1.

  Santo Elmo jest synem ogiera Exaltation (po Rainbow Quest), który w gonitwie Derby Trial G3 był tylko 1,5 długości za epokowym Galileo, wygrał Gallinule Stakes G3 w Irlandii, w irlandzkim Derby był piąty, zgromadził 109 tysięcy dolarów. W Polsce dał tak dobre konie jak Dżulietto (wygrał Strzegomia, Rulera, Iwna i Kozienic), czołowy sprinter Tybet, czy Ułan – zwycięzca słowackiego St. Leger i drugi w czeskim Derby.

  Santo Elmo pochodzi z rodziny 2-s klaczy Orville  Mare, a więc tej samej co Secretariat. Wydała ona tak znane na świecie i w Polsce konie jak:
   Secretariat (Somethingroyal, Sir Gaylord), Alleged (Determined Lady),  Clarissimus, Empery, Nonoalco, Nancy jr, Mutafaweq, Chichicastenango, Busted,  Siberius, Pampered Miss, Cinq a Sept, Elocutionist, Malibu Moon, Silver Deputy
    San Moritz (Sonora, Sylistrja, San Luis, Solozzo, Sinaja, Sycylia, Sajgonka,  Susy, Silencio, Sergio, Sokman, Szarlatan, Szeroka Polana, Sodana, Soros, Song,  Sarton), Life and Liberty, Socialist    

  DERBY – NOTOWANIE 5

  3,5:1 ogier KANESHYA (FR, Krzysztof Ziemiański

  5:1 klacz MOONU (GB), trener Maciej Janikowski

  6:1 klacz LADY IWONA (IRE), Piotr Piątkowski

  7:1 ogier LE DESTRIER (IRE), Michał Borkowski

  8:1 ogier JOLLY JUMPER (IRE), Maciej Jodłowski

  10:1 ogier DON KASTERS (IRE), Janusz Kozłowski

  12:1 ogier TAYMOUR (FR), Andrzej Walicki

  12:1 ogier EL CORAZONE (IRE), Wiaczesław Szymczuk

  13:1 ogier MATT MACHINE (IRE), Maciej Jodłowski

  16:1 klacz ZARINE (IRE), Salih Plavac

  20:1 klacz IVA GREY (CZE), Krzysztof Ziemiański

  22:1 ogier DARIYANGEL (FR), Krzysztof Ziemiański

  30:1 ogier SANTO ELMO, Małgorzata Łojek

  30:1 ogier MAGGIORE, Maciej Jodłowski

  45:1 ogier ROC’H BREIZH (FR), Robert Świątek

  50:1 ogier THIRY TIME, Adam Wyrzyk

  90:1 klacz SAXON WAY (GB), Łukasz Such

  Link do programu wyścigowego na 3 lipca:
  https://torsluzewiec.pl/wp-content/uploads/2022/06/PG_18.pdf

  Robert Zieliński, ekspert Służewiec iTV

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły