More

  Derby 2022: Santo Elmo nawiąże do sukcesów wybitnej rodziny?

  ANALIZA SZANS I SYLWETKI KONI – nr 14 SANTO ELMO

  Gonitwa 6 – niedziela, 3 lipca 2022, godzina 16.15

  WESTMINSTER DERBY (kategoria A). Gonitwa międzynarodowa dla 3-letnich ogierów i klaczy. Dystans 2400 m.

  14. SANTO ELMO
  pochodzenie: Exaltation – Santa Caterina / In Camera
  hodowca: SK Krasne
  właściciel: M. Łojek, J. Romanowski „Expert Host” i M. Zawada

  trener: Małgorzata Łojek
  jeździec: k. dż. Bolot Kalysbek Uulu

  Należał do czołówki koni polskiej hodowli w wieku dwóch lat. Powoli się rozkręcał, wygrał w swoim trzecim starcie, a w kolejnym miał udany bieg w Nagrodzie Scyrisa (I grupa), w której był trzeci, tylko o szyję za Magicem (wygrał Memoriał Dula na otwarcie sezonu 2022 i Nagrodę Aschabada) i pół długości za Przystojnym Kaźmierzem. Nie wyszedł mu ostatni występ w 2021 roku w Nagrodzie Hipokratesa, w której zajął ostatnie, siódme miejsce.

  Jako trzylatek stopniowo się rozkręcał. Był w gonitwach grupowych czwarty i dwa razy trzeci. Biegał na coraz dłuższych dystansach i najlepszy występ zanotował w ostatnim starcie na 2000 m, gdy przegrał o 0,75 długości z Daryiangel i krótki łeb do Maggiore. Bardzo dobrze szedł końcem, progresuje, wydłużenie dystansu mu służy i w Derby może im się zrewanżować. Może jednak być tak, że pełnię formy osiągnie dopiero jesienią, albo nawet w przyszłym sezonie, w ostatnim starcie sprawiał wrażenie jeszcze lekko okrągłego.  

  – Santo Elmo wiązałam z nim duże nadzieje i cały czas z nich nie rezygnuję. Z każdym startem idzie do przodu, w dodatku nie odczuwa kolejnych biegów. Udział w Derby nie powinien mu w żaden sposób zaszkodzić, a może się okaże, że to będzie jego dzień? – powiedziała trener Małgorzata Łojek

  Ma bardzo dobry rodowód. Jego matka Santa Caterina jest córką wybitnej Sonory, zwyciężczyni Oaks i Wielkiej Warszawskiej. Od Sonory wywodzą się tak wybitne konie jak derbista Solozzo, szybki Sokman, dwukrotny zwycięzca Wielkiej Warszawskiej San Luis, trójkoronowany San Moritz, czy bardzo blisko spokrewniony z Santo Elmo derbista Soros.

  Santa Caterina urodziła już (po Sorbie Towerze) dobrego Santo Cerro, który po wygraniu jako dwulatek gonitwy na Służewcu został sprzedany do Czech. W treningu Grzegorza Wróblewskiego jako trzylatek wygrał we Włoszech płotowe gonitwy G1 i G2, a później w przeszkodach wygrał G2 i był trzeci w G1.

  Santo Elmo jest synem ogiera Exaltation (po Rainbow Quest), który w gonitwie Derby Trial G3 był tylko 1,5 długości za epokowym Galileo, wygrał Gallinule Stakes G3 w Irlandii, w irlandzkim Derby był piąty, zgromadził 109 tysięcy dolarów. W Polsce dał tak dobre konie jak Dżulietto (wygrał Strzegomia, Rulera, Iwna i Kozienic), czołowy sprinter Tybet, czy Ułan – zwycięzca słowackiego St. Leger i drugi w czeskim Derby.

  Santo Elmo pochodzi z rodziny 2-s klaczy Orville  Mare, a więc tej samej co Secretariat. Wydała ona tak znane na świecie i w Polsce konie jak:
   Secretariat (Somethingroyal, Sir Gaylord), Alleged (Determined Lady),  Clarissimus, Empery, Nonoalco, Nancy jr, Mutafaweq, Chichicastenango, Busted,  Siberius, Pampered Miss, Cinq a Sept, Elocutionist, Malibu Moon, Silver Deputy
    San Moritz (Sonora, Sylistrja, San Luis, Solozzo, Sinaja, Sycylia, Sajgonka,  Susy, Silencio, Sergio, Sokman, Szarlatan, Szeroka Polana, Sodana, Soros, Song,  Sarton), Life and Liberty, Socialist    

  DERBY – NOTOWANIE 5

  3,5:1 ogier KANESHYA (FR, Krzysztof Ziemiański

  5:1 klacz MOONU (GB), trener Maciej Janikowski

  6:1 klacz LADY IWONA (IRE), Piotr Piątkowski

  7:1 ogier LE DESTRIER (IRE), Michał Borkowski

  8:1 ogier JOLLY JUMPER (IRE), Maciej Jodłowski

  10:1 ogier DON KASTERS (IRE), Janusz Kozłowski

  12:1 ogier TAYMOUR (FR), Andrzej Walicki

  12:1 ogier EL CORAZONE (IRE), Wiaczesław Szymczuk

  13:1 ogier MATT MACHINE (IRE), Maciej Jodłowski

  16:1 klacz ZARINE (IRE), Salih Plavac

  20:1 klacz IVA GREY (CZE), Krzysztof Ziemiański

  22:1 ogier DARIYANGEL (FR), Krzysztof Ziemiański

  30:1 ogier SANTO ELMO, Małgorzata Łojek

  30:1 ogier MAGGIORE, Maciej Jodłowski

  45:1 ogier ROC’H BREIZH (FR), Robert Świątek

  50:1 ogier THIRY TIME, Adam Wyrzyk

  90:1 klacz SAXON WAY (GB), Łukasz Such

  Link do programu wyścigowego na 3 lipca:
  https://torsluzewiec.pl/wp-content/uploads/2022/06/PG_18.pdf

  Robert Zieliński, ekspert Służewiec iTV

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły

  Ta strona jest przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich.

  Potwierdź, że masz ukończone 18 lat lub opuść stronę.