More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 18.)

  Analiza niedzielnych gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I: 2-letnie debiutujące folbluty, II gr., 1200 m

  Wycofana została Marigold Blossom, która wygrała tydzień temu. W tej sytuacji eksperci bardzo mocno faworyzują drugą z klaczy Macieja Jodłowskiego – Skarbie (aż 27 wskazań na zwycięstwo). Czy trener ze Służewca utrzyma 100% skuteczność wygranych w biegach dla dwulatków?

  Z pozostałych koni najmocniej liczony jest Clyde (3) – ogier ma tego samego ojca co Good Gift i Lesvos. Nieco niżej stoją notowania Szachrajki (wspólny nick Gleneagles/Dalakhani z Adahlenem) i Manchestera (po 1), jego ojciec dał m. in. Kaneshyę. Z mniejszymi szansami pobiegną polskie Flores i Weneda.

  II: 3-letnie folbluty, hcp III gr., 1600 m

  Wycofany został Impas. Wyścig wydaje się niełatwy do typowania. Uczestnicy Ligi Ekspertów najczęściej stawiają na Singers Star (15 razy na pierwszym miejscu). która biega na solidnym poziomie, jednak poniżej oczekiwań trenera. Dzięki dosiadowi starszego ucznia skorzysta z 3 kg ulgi wagi i poniesie 60. Wśród typerów uznaniem cieszą się silna Sara Smile (6) oraz trudny do oceny Nomen Omen (5), całkiem nieźle prezentujący się na poziomie grupowym. Możliwe, że posiada jeszcze rezerwy.

  Rzadziej jako potencjalni zwycięzcy wymieniane są również Miss Molly (2), Grande Plaine (2), Cinamoon (1) oraz Sofronia (1). Z tego grona w ostatnich występach lepiej pokazały się Miss Molly i Sofronia (w nieco słabszej stawce). Grande Plaine trochę rozczarowała na dłuższym dystansie – teraz wraca na milę, natomiast Cinamoon pobiegnie po dłuższej przerwie od nieudanego występu w sprincie. Zmienił stajnię (przeszedł od Krzysztofa Ziemiańskiego do Adama Wyrzyka) i poniesie korzystną wagę.

  Pozostała trójka nie jest liczona. Dobrze w wieku dwóch lat biegał Palm Club, ale w tym roku dwukrotnie wypadł słabo. On również zmienił stajnię (od tr. Ziemiańskiego do Janusza Kozłowskiego), ale poniesie najwyższą wagę w polu, co nie ułatwi mu zadania. Korzystne są warunki handikapu dla Angelusa Satani, który powinien się poprawiać, bo niedawno rozpoczął sezon. Fuero Royal udanie rozpoczął karierę, ale przepadł w mocniejszym towarzystwie. Może tutaj będzie mu łatwiej o dobry wynik.

  III – Memoriał Fryderyka Jurjewicza: 3-letnie i starsze folbluty, kat. A, 1600 m

  Nadal największym zaufaniem cieszy się świetny Timemaster, który ostatnio potknął się na prostej finiszowej. 27 ekspertów wskazuje go na zwycięstwo. Trzykrotnie na pierwsze miejscu typowany jest triumfator gonitwy o Nagrodę Haracza – Emiliano Zapata. Ogier prezentuje w tym roku wysoką formę. Dwóch typerów największe szanse przyznaje z kolei trzyletnie Jenny of Success, zwyciężczyni klasycznej gonitwy o Nagrodę Wiosenną (na tym samym dystansie).

  Z koni nietypowanych wyróżnić wypada z pewnością dwukrotnie drugiego w tym roku na poziomie pozagrupowym Power Barbariana, zdobywcy Nagrody Jaroszówki Blizbora oraz biegające na bardzo solidnym i dobrym poziomie Zanzily Passiona oraz Blue Connoisseura. Niewykluczone, że do walki o czołowe miejsce włączy się też druga z trzyletnich klaczy – Westminster Cat, która, podobnie jak Jenny, poniesie korzystną wagę (prawdopodobnie około 53 kg) lub sześcioletni Ophelia’s Aidan, obecnie trenowany w Czechach. Stawkę uzupełnia Abelard F – jego trener liczy na zdecydowanie lepszą postawę ogiera niż w dwóch poprzednich startach.

  IV: 2-letnie debiutujące folbluty krajowej hodowli (PSB), II gr., 1300 m

  Pierwsze starcie dwulatków wyłącznie krajowej hodowli. Faworytką będzie dobrego pochodzenia Dafne, którą na pierwsze miejsce wytypowało 22 uczestników Ligi Ekspertów. Kolejne w zestawieniu są pozytywnie oceniane przez trenerów Macchu Picchu (5) oraz Baby Belle (3). Ogier jest synem niezłej w wieku dwóch lat Marsy Alam, natomiast klacz córką dobrze spisującego się w hodowli Ramontiego – dał dobre Magica i Maggiore, czy niezłego Impasa.

  Pojedyncze wskazania uzyskały jeszcze External Power (po zwyciężczyni Wiosennej Endorphin) i Tytanida (siostra przeciętnych Tutulali, Tymoliny i Teleii). Zagadkowe są Tirreno Adriatico, syn dobrej Testarossy, oraz Trani, półsiostra niezłej Travnej. Ich notowania są niższe.

  V – Nagroda Prezesa Totalizatora Sportowego: 4-letnie i starsze folbluty, kat. A, 2600 m

  Faworytem będzie oczywiście Night Tornado. Uczestnicy Ligi Ekspertów zakładają, że jego forma od startu w gonitwie o Nagrodę Widzowa (czwarty) wzrosła i tym razem powalczy o zwycięstwo. Został 23-krotnie wytypowany na pierwsze miejsce. Mocno liczona jest Kabula (6). Klacz w ubiegłorocznej gonitwie o Nagrodę Wiosenną była trzecia, ale potem pauzowała w wyniku kontuzji. Po powrocie wygrała gonitwę grupową we Wrocławiu, podobnie jak na początku tego sezonu. Ostatnio w dobrym stylu triumfowała w biegu o Nagrodę Konstelacji. Tym razem ma zdecydowanie silniejszy przeciwników, ale trener mocną w nią wierzy. Po raz pierwszy będzie też rywalizowała na dystansie powyżej 2000 m.

  Pojedyncze wskazania uzyskały: triumfator biegu o Nagrodę Widzowa – Petit, minimalnie przez niego pokonany Gryphon oraz trzeci wówczas na mecie Neverland. Niżej stoją notowania dwukrotnie piątego Anatora oraz późno rozpoczynającego sezon, utalentowanego stayera Hipopa de Loire.

  VI – WESTMINSTER DERBY: 3-letnie ogiery i klacze (folbluty), kat. A, 2400 m

  Najważniejsza gonitwa pierwszej części sezonu nie ma zdecydowanego faworyta. Eksperci najczęściej na pierwsze miejsce wskazywali Le Destriera (12), niepokonanego dotąd w dwóch startach. W Memoriale Jerzego Jednaszewskiego o 0,75 dł. pokonał Don Kastersa (1 wskazanie na zwycięstwo) i o 2,5 dł. Taymoura (brak).

  Drugi w zestawieniu szans według LE jest Jolly Jumper (7), cały czas zachowujący szanse na skompletowanie „potrójnej korony” (zdobył Nagrodę Rulera). Ostatnio, niezbyt szczęśliwie przeprowadzony, finiszował na czwartym miejscu w rywalizacji o Nagrodę Iwna. Wygrał wówczas Kaneshya (liczony w trzeciej kolejności – 5 wskazań) przed Matt Machine (brak) oraz El Corazone (brak). Rodowód dwóch ostatnich sugeruje, że lepiej powinny spisywać się na krótszych dystansach, ale ostatni występ i wysoka forma nie pozwala ich lekceważyć.

  Na pierwsze miejsce typowane są jeszcze dwie klacze: Lady Iwona (czterokrotnie) i Moonu (trzykrotnie). Pierwsza z nich wygrała ostatnio po raz pierwszy w karierze, jednocześnie zdobywając Nagrodę Soliny. Sukces w dobrym stylu mocno podniósł jej notowania. Moonu była najlepszą dwulatką poprzedniego sezonu, a w tym pobiegła tylko raz, zajmując drugie miejsce w Wiosennej. Jej forma jest sporą niewiadomą, jednak trener Maciej Janikowski jest pozytywnie nastawiony do tego występu. Nieźle w rywalizacji z nimi wypadała Iva Grey, której nie można odbierać szans na udany start.

  Na poziomie grupowym z dobrej strony pokazywały się w tym roku Dariyangel, Saxon Way, Maggiore i Thiry Time. Czy sprawią niespodziankę w starciu z elitą? Z kolei trochę poniżej oczekiwań biegały Roc’h Breizh, Zarine i Santo Elmo, jednak ich trenerzy nadal wierzą w przełamanie.

  Więcej o uczestnikach gonitwy można poczytać w innych materiałach na Trafnews.pl oraz Torsluzewiec.pl.

  VII – UAE President Cup Central European Arabian Derby: 4-letnie araby. kat. A, 2000 m

  Typowane są przede wszystkim dwa konie: Han Rastaban (16) i Zenhaf (14). Pierwszy z nich od początku kariery biega na bardzo równym, wysokim poziomie. Ostatnio ładnie finiszował, jednak nie zdołał nawiązać walki z Zenhafem. A ten sprawił dużą niespodziankę, wygrywając w debiucie w mocno obsadzonej gonitwie o Nagrodę Kabareta.

  W tym samym wyścigu kolejne miejsca zajęły: Sharm El Sheikh (brak wskazań), Al Jassim (brak), Athal Bint Gifara (1) i Gensik (1), który później bieg III grupy. Niewykluczone, że w innej rozgrywce będą groźniejsze. Stawkę uzupełnia mało doświadczony, obiecujący Taranom.

  VIII – Nagroda Novary: 3-letnie klacze, I gr., 2000 m

  Wycofana została Inter Holy Rock. Faworytką dnia, wg LE, jest Lady Jaguar, typowana na pierwsze miejsce aż 28 razy. Klacz po udanym występie w rywalizacji o Nagrodę Soliny, wydaje się wyróżniać w tej stawce. Trochę liczone są jeszcze Apfel Nonantaise (3) oraz Chibani (1). Pierwsza z nich poprawia się z każdym startem, natomiast Chibani zaliczyła ostatnio dwa solidne występy.

  Z pozostałej trójki najwięcej doświadczenia, także w rywalizacji na wysokim poziomie, ma Kena. Trella i Jagga odniosły niedawno trochę niespodziewane zwycięstwa, ale pułap ich możliwości nie jest jeszcze znany. Powinny się poprawiać.

  IX: 3-letnie i starsze folbluty, II gr., 1400 m

  Wycofana została Herbatka. Bardzo trudny do typowania wyścig. Największą liczbę zwolenników (spośród typerów) mają Freya Z (12) oraz Scuti (8). W zestawieniu pojawiają się jeszcze: El Pago Pago (4), Gloria F (2), Marvelous Stam (2), Tullamore i Louisville. Trzeba powiedzieć, że wygrana żadnego z tych koni nie byłaby zaskoczeniem. Nie bez szans są z pewnością także doświadczony Tribunal, waleczna Lady Joanna, czy dobrze w tym roku biegająca Charlotte RMP. Niespodziankę, zdaniem trenera, może sprawić Amon the Great.

  Teoretycznie niżej powinny stać notowania West Side Glory i Kasziego, ale czy można jest bezpiecznie skreślić? Każde rozstrzygnięcie wydaje się możliwe!

  IX: 4-letnie i starsze folbluty, II gr., 2000 m

  Także i wyścig kończący derbowy meeting zapowiada się interesująco. Eksperci liczą przede wszystkim na Bat Eatera (15 wskazań) oraz Damask Blade’a (9). Oba zaprezentowały się w tym roku z dobrej strony. Swoich zwolenników ma również Quibou (4). Szybki ogier ma duży talent, ale jest trochę nieobliczalny. Pojedyncze wskazania uzyskały: silna Virago Westminster, drobna, niosąca korzystną wagę Mala Czarna, solidny Grants Black oraz dwukrotnie pierwszy w tym roku Sarayn. Z szansami na wywalczenie miejsca w czołówce pobiegnie również mniej liczona Lady Gabi.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (32 uczestników):

  I – Skarbie, 27 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Singers Star, 15
  III – Timemaster, 27
  IV – Dafne, 22
  V – Night Tornado, 23
  VI – Le Destrier, 12
  VII – Han Rastaban, 16
  VIII – Lady Jaguar, 28
  IX – Freya Z, 12
  X – Bat Eater – 15

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Lady Jaguar, 28/32 (88% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – VI

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły