More

  Jolly Jumper wygrywa Derby 2022

  Najważniejszą gonitwę pierwszej części sezonu na Służewcu – Westminster Derby, wygrał trenowany przez Macieja Jodłowskiego Jolly Jumper. Do sukcesu poprowadził go niezawodny Szczepan Mazur. W końcówce ogiera bardzo mocno zaatakowała finiszująca z końca stawki Lady Iwona.

  Polski dżokej chwilę wcześniej wygrał też prestiżowy wyścig o Nagrodę Prezesa Totalizatora Sportowego na Neverlandzie ze stajni Andrzeja Laskowskiego. W Memoriale Fryderyka Jurjewicza triumfował znakomity Timemaster (dż. Martin Srnec, tr. Krzysztof Ziemiański), a w wysoko dotowanym wyścigu dla czteroletnich arabów UAE President Cup Central European Arabian Derby – trenowany w Czechach Zenhaf (dż. Jan Verner, tr. Štěpánka Myšková).

  Wielki sukces stajni Macieja Jodłowskiego!

  Od początku sezonu Jolly Jumper był wymieniany w gronie głównych kandydatów do triumfu w Derby. Łatwo wygrał bieg o Nagrodę Generała Andersa, a następnie poradził sobie z rywalami w rywalizacji o Nagrodę Rulera. Po nieszczęśliwym przebiegu gonitwy o Nagrodę Iwna zajął czwarte miejsce. W Derby zapisano na niego najlepszego polskiego dżokeja, Szczepana Mazura.

  Szczepan Mazur po zwycięstwie w Derby 2022 na Jolly Jumperze

  Mocne tempo podyktowały mało liczne Saxon Way przed Thiry Time. Za nimi trzymały się Matt Machine, Maggiore oraz Santo Elmo, z kolei z tyłu stawki Roc’h Breizh, Don Kasters, Lady Iwona oraz Dariyangel. Szczepan Mazur ulokował się na Jolly Jumperze mniej więcej w połowie peletonu, który wypadł na prostą dość mocno zgrupowany.

  Do boju ruszyły konie stajni Westminster: najpierw Matt Machine, a następnie Moonu. Jolly Jumper znalazł się na zewnętrznej, ale już pięknie rozpędzony. Dużo więcej straciła na tym manewrze Lady Iwona, rozpoczynając finisz najbliżej publiczności, z ostatniego miejsca. Przy kanacie pokazał się tymczasem Santo Elmo, ale to Jolly Jumper galopował najlepiej. Nie dała rady nawiązać z nim walki Moonu, a także przedzierający się między końmi Kaneshya.

  Dekoracja zwycięzców po polskim Derby 2022

  Tymczasem coraz dynamiczniej galopowała Lady Iwona. Szczepan Mazur nie stracił ani na moment koncentracji i nie dał się zaskoczyć. Rywalka, finiszująca pod Johnem Eganem, była coraz bliżej, jednak ogier utrzymał przewagę krótkiego łba.

  Jolly Jumper o krótki łeb ograł Lady Iwonę, na której źle pojechał 54-letni John Egan

  To pierwsze zwycięstwo w Derby na Służewcu dla trenera Macieja Jodłowskiego. Właścicielami wyhodowanego w Irlandii (przez E. Enrighta) Jolly Jumpera są: Adam Gawryszewski, Zygmunt Sobolewski oraz Stanisław Wiśniewski. Dodajmy, że ogier ma nadal szanse skompletowania tzw. „potrójnej korony”, bo wcześniej wygrał przecież gonitwę o Nagrodę Rulera (1600 m). Brakującym klejnotem jest od dzisiaj już tylko St. Leger (2800 m), zaplanowane na 28 sierpnia.

  Jolly Jumper z wieńcem w kolorach Derby

  O pechu może mówić stajnia Westminster, która posłała do boju aż cztery konie (wszystkie liczone) – trzy z nich zaprezentowały się kapitalnie, zajmując drugie (Lady Iwona, tr. P. Piątkowski), trzecie (Kaneshya, tr. K. Ziemiański) i czwarte (Moonu, tr. M. Janikowski) miejsce. Świetnie spisał się również reprezentujący polską hodowlę Santo Elmo ze stajni Małgorzaty Łojek, finiszując na 5. miejscu.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły