More

  Trenowana przez Alicję Karkosę Miss Take po raz drugi wygrywa na Longchamp

  Niezwykle efektowne zwycięstwo o 8 długości odniosła w czwartek 21 lipca trenowana w Chantilly przez Alicję Karkosę 4-letnia Miss Take, córka niemieckiego derbisty Pastoriusa. To jej druga z rzędu wygrana na paryskim torze Longchamp. Tym razem była najlepsza w handicapie klasy trzeciej Prix d’Ivry na 2200 m (10 500 euro za pierwsze miejsce) w stawce czternastu koni. Ponownie dosiadał jej Benjamin Marie.

  W niedzielę 31 lipca trener Alicja Karkosa wystawia na Służewcu dwie klacze trenowane we Francji dla Andrzeja i Ryszarda Zielińskich. Trzyletnia Calliepie pobiegnie w polskim Oaksie, a pięcioletnia Mang’Seko w sprinterskiej Nagrodzie Syreny. Na obu klaczach ma jechać francuski dżokej Ludovic Boisseau, który na stałe współpracuje z polską trenerką.

  Wyhodowana w Niemczech czteroletnia Miss Take (Pastorius – Miss Mala po Azamour) dopiero w czerwcu tego roku trafiła pod opiekę Alicji i Roberta Karkosów, którzy wspólnie przygotowują konie w ośrodku treningowym Chantilly pod Paryżem. Jej właścicielem jest Andy Claire.

  Już w pierwszym starcie w treningu Alicji Karkosy Miss Take wygrała 7 lipca pod Benjaminem Marie i wagą 60 kg handicap trzeciej kategorii na Longchamp na dystansie 2250 m o ponad długość od Nice Stroke, wygrywając 9500 euro. Otrzymała po tym wyścigu handicap 28,5 w francuskiej skali.

  W czwartek znów niosła 60 kg. Tym razem odjechała drugiej na celowniku Polly Gray (po Sea The Moon – ojciec czwartej w Derby 2022 na Służewcu Moonu) z niemieckiej stadniny Ammerland aż o 8 długości.  

  Miss Take wygrywa pod Benjaminem Marie handicap na Longchamp aż o 8 długości

  Trzeci w tym wyścigu był Mirasch po Vespone (ten syn kryjącego w Polsce Llandaffa wygrał Grand Prix de Paris i jest we Francji solidnym reproduktorem), a czwarty Aban po Outstrip, ojcu zwycięzcy nagród Mokotowskiej i Strzegomia Matt Machine.

  Miss Take, zanim trafiła do treningu Karkosów, biegała raz w Niemczech i dziewięć razy we Francji, nie wygrała wcześniej wyścigu, była dwa razy druga i raz trzecia.

  Miss Take jest córką niemieckiego derbisty z 2012 roku Pastoriusa (wygrał też we Francji Prix Ganay G1 na 2100 m), który jest bardzo bliskim krewnym polskiego derbisty z 2013 roku Patronusa oraz championa dwulatków w Polsce w 2011 roku – Prince of Ecosse.  Babka Pastoriusa – sprowadzona do Polski przez Andrzeja Zielińskiego – Princess Dancer jest też babką Patronusa i matką Prince of Ecosse.

  Zwycięska ekipa klaczy Miss Take

  W niedzielę 31 lipca Alicja Karkosa zamierza przyjechać z Chantilly na Służewiec z trenowanymi przez siebie klaczami właśnie dla Andrzeja i Ryszarda Zielińskich. Trzyletnia Calliepie pobiegnie w polskim Oaksie, który jest rozgrywany pod patronatem ich Stadniny Pegaz.

  Pochodząca ze znakomitej rodziny żeńskiej córka francuskiego derbisty Le Havre – Calliepie zadebiutowała dopiero w tym sezonie. 6 maja spisała się bardzo obiecująco, zajęła dobre trzecie miejsce w mocnej stawce w conditions w Chantilly na 2000 m. Ograła w tym wyścigu m.in. dwie klacze należące do księcia Aga Khana, z tyłu były klacze po Galileo, Sea The Stars, Almanzorze, czy Le Havre.

  Drugi start 7 czerwca w Dieppe na 2200 m zupełnie jej nie wyszedł, zajęła dopiero dziewiąte miejsce, tracąc ponad 20 długości do zwyciężczyni. Znacznie lepiej wypadła w swoim trzecim i ostatnim jak dotąd starcie w karierze. 25 czerwca w Lyonie była trzecia w gonitwie conditions na 2000 m.

  Karkosowie mieli obawy, czy Calliepie, która trafiła do nich do treningu dopiero ostatniej zimy, będzie gotowa na polski Oaks. Zdecydowali się jednak z właścicielami zgłosić ją do tego wyścigu po ostatnim niezłym występie w Lyonie. Ciekawie zapowiada się jej konfrontacja z Lady Iwoną i Moonu, pozwoli ona na sprawdzenie siły obecnych trzylatków trenowanych w Polsce.

  Do sprinterskiej Nagrody Syreny Karkosowie i Zielińscy zgłosili pięcioletnią Mang’Seko, która jesienią ubiegłego roku wygrała pierwszy wyścig w trenerskiej karierze Alicji Karkosy – handicap trzeciej kategorii w Deauville na 1900 m.

  W swoim ostatnim starcie w maju w Chantilly Mang’Seko zajęła dopiero 14 miejsce, teraz miała czas, aby odpocząć, bo we Francji biegała już 32 razy, z czego 18 razy była na płatnym miejscu, wygrała ponad 74 tysiące euro.

  Film z czwartkowego zwycięstwa Miss Take można obejrzeć na naszym profilu na Facebooku:
  https://www.facebook.com/TrafOnline/

  RZ       

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły