More

  Dettori może w sobotę w Ascot pobić rekord Piggotta

  Najsłynniejszym mityngiem wyścigowym w Anglii jest czerwcowy Royal Ascot, ale najważniejszy wyścig na tym torze odbywa się w lipcu – King George VI and Queen Elizabeth Stakes gromadzi zwykle na starcie najlepsze konie w Europie, a czasem i z innych kontynentów. Transmisja z wyścigu „Króla i Królowej” w sobotę od 14.30 do 17.30 w Polsacie Sport News. Faworytem wyścigu jest zwycięzca irlandzkiego Derby Westover, a dżokej Lanfranco Dettori stanie przed szansą pobicia rekordu zwycięstw w tej gonitwie (7), który dzieli z legendarnym Lesterem Piggottem. 

  Na antenie Polsatu Sport News będzie w sobotę do obejrzenia pięć gonitw z Ascot, a najważniejsza z nich – King George VI and Queen Elizabeth Stakes (z pulą nagród 1 milion 250 tysięcy funtów) na 2400 m rozpocznie się o godzinie 16.35 czasu polskiego. To jest pierwszy wielki wyścig, w którym dochodzi do konfrontacji trzylatków, które ścigały się w Derby, z najlepszymi końmi 4-letnimi i starszymi.

  Enable rekordzistką Ascot

  Wyścig ten często wyłania najlepszego konia na Wyspach Brytyjskich, a nawet w Europie, w połowie danego sezonu. Drugą taką okazją do porównania najlepszych koni z wielu roczników z najsilniejszych wyścigowo krajów jest w pierwszą niedzielę października – Nagroda Łuku Triumfalnego na torze Longchamp w Paryżu (także na 2400 m).

  Wielokrotnie zdarzało się, że konie, które wygrywały Nagrodę „Króla i Królowej” w Ascot, potwierdzały swoją klasę w Paryżu triumfem w Łuku. Rekordzistką gonitwy w Ascot jest słynna Enable, która triumfowała tam trzykrotnie w latach 2017, 2019 i 2020. Z kolei w Prix l’Arc de Triomphe Enable zwyciężała w 2017 i 2018 roku, a w 2019 roku była druga za Waldgeistem i nie udało jej się zostać samodzielną rekordzistką pod względem liczby wygranych w tej gonitwie.

  Enable trzy razy wygrała w Ascot King George VI and Queen Elizabeth Stakes pod Lanfranco Dettorim

  Dettori chce prześcignąć Piggotta

  Wśród dżokejów najwięcej zwycięstw w King George VI and Queen Elizabeth mają legendy tego sportu – Lester Piggott i Lanfranco Dettori, którzy wygrywali po siedem razy. Legendarny Piggott, zwany „Drągalem” – ze względu na to, że jak na dżokeja był bardzo wysoki – zmarł niestety 29 maja tego roku w wieku 86 lat w Genewie. W karierze wygrał ponad 5000 gonitw, jest rekordzistą pod względem wygranych w angielskich klasykach, triumfował w nich aż 30 razy, w tym rekordowe 9 razy w Epsom Derby.

  Piggott i Dettori – kandydujący do tytułu dżokeja wszech czasów – byli zaprzyjaźnieni. Frankie żartował niedawno, że do Lestera brakuje mu „tylko” siedmiu zwycięstw w angielskim Derby, bo ma dwa, a Piggott 9. Jednak w „Króla i Królowej” włoski dżokej ma szansę stać się samodzielnym rekordzistą, bo w sobotę pojedzie na drugiej faworytce gonitwy – Emily Upjohn.

  Piggott swoją wspaniałą serię w Ascot rozpoczął w 1965 roku na Meadow Court, później zwyciężał jeszcze na Aunt Edith (1966), Park Top (1969), ostatnim trójkoronowanym koniu w Anglii Nijinskym (1970), Dahlii (1974), The Minstrelu (1977) i ostatni raz na Teenoso (1984).

  Lanfranco Dettori i Lester Piggott

  Dettori, oprócz trzech wygranych na Enable, triumfował w „KGVI&QE” na niepokonanym synu Nijinsky’ego – ogierze Lammtarra (1995), Swain (1998), Daylami (1999) i Doyen (2004).

  Wśród trenerów rekord zwycięstw (6) w tym słynnym wyścigu w Ascot należy do Sir Michaela Stoute’a, któremu królowa Elżbieta II nadała tytuł szlachecki. Zaczął w 1981 roku, gdy triumfował legendarny Shergar, koń który wygrał o rekordowe 10 długości dla księcia Aga Khana Epsom Derby, a następnie został porwany przez terrorystów z IRA dla okupu i nigdy go nie odnaleziono. Poza tym wygrywały dla Stoute’a Opera House (1993), Golan (2002), Conduit (2009), Harbinger (2010) i Poet’s Word (2018).

  Niepokonany Desert Crown czai się w cieniu

  Stoute w tym roku dorobku jednak nie powiększy, bowiem nie zgłosił do tego wyścigu niepokonanego w trzech startach trzyletniego Desert Crown, który w jego treningu wygrał w tym roku we wspaniałym stylu angielskie Derby w Epsom. Syn Nathaniela ma zgłoszenie na 17 sierpnia do Juddmonte International Stakes w Yorku (2100 m) oraz 10 września do Champion Stakes w Irlandii (2000 m).

  Desert Crown pozostaje faworytem październikowej Nagrody Łuku Triumfalnego (3:1), drugi w notowaniach w Paryżu jest irlandzki derbista Westover (6:1), który wystąpi w roli faworyta w Ascot, a trzecie szanse przyznaje się Emily Upjohn (7:1), która będzie chciała w sobotę go pokonać.

  Desert Crown wygrywa angielskie derby w Epsom

  Jedno zwycięstwo mniej w „KGVI&QE” od Stoute’a ma znakomity John Gosden, który siodłał pięciu zwycięzców tej gonitwy. Oprócz trzech zwycięstw Enable zwyciężały trenowane przez niego Nathaniel (2011, ojciec Enable) i klacz Taghrooda (2014). W tym roku Gosden ma szanse na szósty triumf i zrównanie się ze Stoutem, bo wystawia dwa konie, które będą najgroźniejszymi rywalami Westovera – Emily Upjohn i Mishriffa.

  Trampolina do transakcji za dziesiątki milionów

  Wśród właścicieli koni rekord zwycięstw w tej kultowej gonitwie w Ascot należy tercetu właścicieli stadniny Coolmore, która jest potentatem wśród hodowców w Europie – Johna Magniera, Michaela Tabora i Derricka Smitha. Mają oni 6 zwycięstw, które odniosły: Montjeu (2000), Galileo (2001), Hurricane Run (2006), Dylan Thomas (2007), Duke of Marmalade (2008), Highland Reel (2016).

  W sobotę wielka trójca z Coolmore będzie miała okazję triumfować po raz siódmy za sprawą sześcioletniego Broome (jego współwłaścicielem jest też Japończyk Masaaki Matsushima), ale szanse nie są za duże, bo notowania syna angielskiego derbisty ogiera Australia wynoszą 18:1.

  W ostatnich dekadach triumf w King George VI and Queen okazywał się świetną promocją i trampoliną do sprzedaży zwycięzcy za ogromne pieniądze do Japonii, gdzie wyścigi i hodowla niezwykle się rozwinęły i są na najwyższym światowym poziomie. Za kwoty w granicach 20-30 milionów dolarów zostali sprzedani do Japonii na reproduktory trzej zwycięzcy „KGVI&QE”: Lammtarra (1995), Harbinger (2010) i niemiecki Novellist (2013).

  Zwycięzca sprzed roku ma problemy

  Przed rokiem wyścig „Króla i Królowej” wygrał angielski derbista, należący do władcy Dubaju, szejka Mohammeda al. Maktoum syn niepokonanego w czternastu startach Frankela – Adayar (bijąc Mishriffa, który pobiegnie też w sobotę), który później w Nagrodzie Łuku Triumfalnego zajął czwarte miejsce za Torquator Tasso (biegnie w Ascot w tej edycji), Tarnawą i irlandzkim derbistą Hurricane Lane, też synem Frankela.

  Syn Frankela Adayar wygrał w 2021 roku angielskie Derby i Nagrodę Króla i Królowej w Ascot

  Adayar w tym roku nie wyszedł jednak do startu i choć pozostaje w zapisach i notowaniach do dużych gonitw, łącznie z Łukiem (20:1), to jego zdrowie i forma są niewiadomą. Z zapisu do „KGVI&QE” 2022 został skreślony. W sobotę na starcie w Ascot nie zobaczymy też irlandzkiego derbisty z 2021 roku, innego syna Frankela – Hurricane Lane, który w tym roku jest w słabszej formie (jego obecne notowania na Prix l’Arc to około 20:1).

  Francuski derbista czeka na Łuk

  Hurricane Lane w czerwcu podczas Royal Ascot był trzeci w Hardwicke Stakes, a ostatnio poniósł sromotną klęskę we Francji w Grad Prix Saint-Cloud G1, zajmując ósme miejsce na 9 koni, ponad 11 długości za zwycięską Alpinistą (też córka Frankela, notowania w Łuku 12:1). Kto wie, czy Alpinista nie jest obecnie najlepszym koniem w Europie…

  Stajnia księcia Aga Khana i trenera Jean-Claude’a Rougeta nie zdecydowała się na start w Ascot tegorocznego francuskiego derbisty – Vadeniego. Syn Churchilla 2 lipca pokazał się w Anglii w Eclipse Stakes G1 na 2000 m i zwyciężył, ogrywając o łeb Mishriffa, który w sobotę pobiegnie w Ascot w roli trzeciego faworyta (3,5:1). Notowania Vadeniego na Łuk wynoszą około 10:1, ale są rozrzucone od 6 do 14:1, bo zagadką jest, czy wytrzyma dystans 2400 m.

  Pechowiec z Epsom Westover królem Ascot?

  W King George VI and Queen Elizabeth Stakes nie biega zwykle dużo koni, ale zawsze jest to stawka doborowa. W tym roku pobiegnie 6 wysokiej klasy koni.

  Faworyt „KGVI&QE” 2022 Westover to wielki pechowiec tegorocznego angielskiego Derby. W Epsom pod Robem Hornbym długo był zamknięty, nie miał przejścia i po spóźnionym finiszu zajął trzecie miejsce, o łeb za Hoo Ya Malem i niecałe trzy długości za zwycięskim Desert Crown. Powetował sobie to niepowodzenie w irlandzkim Derby, wygrywając je – już pod Colinem Keanem – aż o 7 długości od Piz Badile.

  Westover został wyhodowany w stadninie Juddmonte przez księcia z Arabii Saudyjskiej Khalida Abdullaha, który zmarł w ubiegłym roku, a konie i stadninę przejęli jego sukcesorzy i biegają one w tych samych charakterystycznych zielono-różowo-białych barwach. Książę Khalid był też właścicielem tak znakomitych koni jak Frankel, Arrogate, czy właśnie Enable. Jeśli Westover wygra w sobotę, będzie to piąte zwycięstwo w tej gonitwie konia z Juddmonte.

  Syn Frankela Westover wygrał irlandzkie Derby aż o 7 długości, w sobotę w Ascot będzie faworytem

  Ogier, który kryje klacze za 200 tysięcy funtów

  Westover jest synem niepokonanego w czternastu startach Frankela, który po śmierci swojego ojca Galileo wyrasta na najlepszego ogiera w Europie. W sezonie 2021 Frankel został championem reproduktorów w Anglii i Irlandii (we Francji był na piątym miejscu, przed nim Siyouni, Adlerflug, Wootton Bassett i Kendargent), jego potomstwo wygrało też największą sumę nagród w ubiegłym sezonie na wszystkich europejskich torach.

  Wyhodowany przez Khalida Abdullaha w Juddmonte – Frankel od 2013 roku kryje w Anglii w Banstead Manor Stud (podobnie jak Kingman), należącej do tej saudyjskiej książęcej rodziny. Cena stanówki wynosiła początkowo 125 tysięcy funtów, w 2018 roku wzrosła do 175 tysięcy, a w tym roku poszybowała na 200 tysięcy funtów (drożej kryje w Europie tylko Dubawi – 250 tysięcy funtów).

  Frankel – ojciec gwiazd

  Frankel spłodził dotąd ponad dwudziestu zwycięzców gonitw G1. Szczególnie mocno rozbłysły gwiazdy dwóch koni po nim z sezonu 2021, które wygrały Derby – Adayar w Anglii, a Hurricane Lane w Irlandii (w Epsom Derby był trzeci). Adayar dołożył do tego zwycięstwo w King George Vi and Queen Elizabeth Stakes G1 w Ascot, gdzie dość łatwo pobił dużo bardziej doświadczonego, francuskiego derbistę i zwycięzcę najwyżej dotowanej gonitwy na świecie Saudi Cup – Mishriffa oraz, co znamienne, znakomitą córkę swojego ojca (jakby symbolicznie przejmując po nim pałeczkę) angielską oaksistkę Love.

  Niepokonany w czternastu startach Frankel – ojciec championów toru

  Z kolei drugi z derbistów po Frankelu – Hurricane Lane wygrał we Francji Grand Prix de Paris G1 i angielski St. Leger G1. Oba konie ponownie spotkały się jesienią 2021 w Nagrodzie Łuku Triumfalnego, tym razem Hurricane Lane zrewanżował się Adayarowi za porażkę w Epsom Derby, ale zajął dopiero trzecie miejsce, a Adayar był czwarty.

  Adayar i Hurricane Lane miały wg Racing Post ratingi odpowiednio 129 i 125 funtów. Najwyższe notowania spośród potomstwa Frankela miał jednak jak dotąd Cracksman (131), dosiadany prawie zawsze przez Lanfranco Dettoriego dla rodziny Oppenheimerów, od lat władającej światowym rynkiem diamentów.

  Cracksman na 11 startów wygrał aż osiem razy, w tym w czterech gonitwach G1 w Anglii i Francji oraz dwóch G2. W irlandzkim Derby był drugi, a w angielskim trzeci. Rekordową notę 131 funtów dostał na zakończenie kariery w październiku 2018 roku za triumf w British Champion Stakes  G1 na 2000 m, gdzie aż o 6 długości pobił Crystal Ocean i jeszcze bardziej zdecydowanie kilka innych znakomitości.

  W poprzednim tygodniu kolejny wielki łup do kolekcji zwycięstw koni po Frankelu dołożył trzyletni Onesto, który wygrał na Longchamp Grand Prix de Paris G1 na 2400 m, bijąc Simca Mille, El Bodegon i Eldar Eldarov. Ostatnie, szóste miejsce w tym wyścigu zajął irlandzki wicederbista Piz Badile. Czy Westover w sobotę w Ascot postawi pieczęć na supremacji Frankela jako reproduktora?

  Jedyna klacz okaże się najlepsza w Ascot?

  Za jego najgroźniejszą rywalkę (notowania 3:1) uważana jest trzyletnia Emily Upjohn, na której pojedzie właśnie Frankie Dettori z szansą na pobicie rekordu Piggotta. Klacz biegała dotąd cztery razy i trzy razy wygrała. Jedynej porażki doznała ostatnio w Epsom Oaks (Derby dla klaczy), gdzie pod Dettorim uległa o krótki łeb znakomitej córce Galileo – Tuesday, która później nie dała rady w irlandzkim Derby, była czwarta, ponad 10 długości za Westoverem.

  Jedyna w stawce klacz Emily Upjohn jest córką  znakomitego na torze i w hodowli angielskiego derbisty Sea The Stars, który jest półbratem epokowego Galileo. Potomkami Sea The Stars są m.in. słynny długodystansowiec (w wyścigowym slangu – stayer) Stradivarius, trzykrotny zwycięzca Ascot Gold Cup, czy polska derbistka z 2019 roku Nemezis, trenowana przez nestora polskich trenerów Andrzeja Walickiego.

  W Epsom Oaks 2022 Emily Upjohn przegrała o krótki łeb z Tuesday, córką Galileo

  Forma zwycięzcy Saudi Cup idzie w górę

  Trzecim faworytem w sobotę w Ascot będzie, trenowany – podobnie jak Emily Upjohn – przez Johna Gosdena, ale dla innych właścicieli – Mishriff (w 2021 roku był drugi za Adayarem w „KGVI&QE”), triumfator w 2021 roku najwyżej dotowanej gonitwy na świecie Saudi Cup (pula nagród 20 milionów dolarów).

  W tym roku Mishriff biega jednak w kratkę. W Saudi Cup 2022 zajął ostatnie czternaste miejsce, aż 80 długości za zwycięskim Emblem Road. Po czteromiesięcznej przerwie jednak mocno poprawił. 2 lipca zajął drugie miejsce w Eclipse Stakes G1 na 2000 m, przegrywając tylko o łeb z francuskim derbistą Vadenim.

  Mishriff wygrywa Saudi Cup 2021 – najwyżej dotowany wyścig świata (pula nagród 20 mln dolarów)

  Torquator Tasso znów sprawi sensację?

  Kolejnym słynnym koniem, którego w sobotę zobaczymy w Ascot, jest niemiecki Torquator Tasso, który jesienią 2021 roku sensacyjnie wygrał w Paryżu Prix l’Arc de Triomphe, bijąc najlepsze konie na świecie. Niskie notowania syna Adlerfluga na Longchamp był zaskakujące, bo to niemiecki wicederbista i zwycięzca Wielkiej Nagrody Baden Baden z 2021 roku.

  W tym roku Torquator Tasso zaczął od potężnej wpadki. 29 maja w wyścigu G2 na 2200 m w Baden Baden zajał dopiero szóste miejsce, ponad 17 długości za zwycięskim Alter Adler, też synem Adlerfluga (niemiecki derbista i champion reproduktorów, krewniak Galileo i Sea The Starsa).

  W kolejnym starcie Torquator Tasso jednak się zrehabilitował, bo 2 lipca wygrał w Hamburgu Grosser Hansa-Preis, bijąc o 3,5 długości Northern Rulera, a Alter Adler kończył piąty, ponad 6 długości za nim.

  Finisz Nagrody Łuku Triumfalnego w 2021 roku, Torquator Tasso bije Tarnawę i Hurricane Lane

  Nie można wykluczyć, że w sobotę w Ascot niemiecki wicederbista z 2020 roku zajrzy w oczy faworytom, a jeszcze wyższą formę może prezentować w pierwszą niedzielę października w Paryżu, gdzie będzie chciał po raz drugi z rzędu wygrać Nagrodę Łuku Triumfalnego (obecnie jest notowany 16:1).  

  Link do listy startowej King George VI and Queen Elizabeth Stakes 2022:
  https://www.racingpost.com/racecards/2/ascot/2022-07-23/812738/    

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Westover wygrywa irlandzkie Derby 2022

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły