More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 20.)

  Analiza niedzielnych gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I: 4-letnie i starsze araby, IV gr., 1600 m

  Nie jest zaskoczeniem, że w tej raczej słabej stawce, mocnym faworytem ekspertów jest Alnnajm. Na pierwszym miejscu widzi go 26 typerów. Ogier w przeszłości biegał na dużo wyższym poziomie, a w tym roku spisywał się przeciętnie, jednak w lepszym towarzystwie. Pozostałe lekko podliczane konie to: Cis (2), Sadya di Castagnoli (2), Nafea Al Khalediah (1) i Djassy A (1), wydające się kandydatami do walki o premiowane lokaty. Z tego grona najsolidniej biegał Cis, natomiast araby Cornelii Fraisl mają jeszcze mało doświadczenia i powinny progresować. Co ciekawe, pozostałe konie też trudno odrzucić, rozważając podział płatnych miejsc. Forlet i Hellada mogą posiadać rezerwy, podobnie jak debiutantka z Sopotu, Farah. Chyba nieco niżej należy ocenić szanse Makarimy. 

  II: 3-letnie folbluty, III gr., 1600 m

  Typerzy spodziewają się walki o zwycięstwo pomiędzy Cannacore (17) i Keną (10). W tym roku spotkały się one już trzykrotnie. W bezpośredniej rywalizacji o wygraną, w biegu o Nagrodę Dżamajki, nieznacznie lepsza była Cannacore, jednak w dwóch kolejnych startach wypadła przeciętnie, ulegając rywalce.

  Swoich zwolenników mają także dobrego pochodzenia Fuero Royal (2) oraz biegający w kratkę Domindar (3). Trudne do oceny są nieliczone: chimeryczny Shy Boy, nabierająca doświadczenia Jagga oraz wracająca na chyba bardziej jej sprzyjający dystans Scarlett Jive.

  Niespodzianki nie są wykluczone!

  III: 3-letnie klacze arabskie krajowej hodowli (PASB), II gr., 1800 m

  Mimo licznej stawki młodych, mało doświadczonych klaczy, mamy do czynienia z bardzo wyraźnym wskazaniem na trenowaną przez Cornelię Fraisl Kiki (25 typów na pierwsze miejsce). Obiecująca klacz dwukrotnie finiszowała na drugiej pozycji, więc może rzeczywiście czas na jej zwycięstwo. Z pozostałych klaczy liczone są: Efel (4), Proza (2) i Ghala Al Khalediah (1). Jeśli faworytka nie zawiedzie, to one powinny walczyć o kolejne miejsca. Pozostałe biegały dotąd przeciętnie, jednak debiuty Wilandy Faty i Free Stajli wypada uznać za przyzwoite, natomiast obie obniżyły poziom w drugim starcie. Na starcie staną też dwie debiutantki: janowska Patina oraz prywatnej hodowli i własności Centka.

  IV: 3-letnie i starsze folbluty, II gr., 1400 m

  Zdecydowanie najmocniej faworyzowane są trzyletni Syriusz (15 typów) i o rok starszy Inter Approach (11). Oba prezentują się w tym roku bardzo dobrze. Liczony jest również imponujący formą Caro Giorgio, który podobnie jak Syriusz, po raz pierwszy zmierzy się ze starszymi przeciwnikami. Pojedyncze wskazania uzyskały jeszcze Louisville oraz Gloria F.

  Na starcie stanie jednak jeszcze kilka dobrych koni, więc trudno aż tak ograniczać grono kandydatów do czołowych lokat. Na pewno na dobry wystep stać Lady Joannę, progresującego Feothana oraz potrafiącego sprawiać niespodzianki Islamabada. Posiadające sporo talentu Abelard F i Dakini w tym roku biegają słabo, ale jeśli się przebudzą, to mogą poważnie namieszać w czołówce. Dwa razy wygrał w tym roku So Good Malpic, jednak tym razem poprzeczka wisi chyba zbyt wysoko dla niego.

  V: 4-letnie i starsze folbluty, wył. IV gr., 1400 m

  Wycofane zostały Zireael i Indian Geleste. Na pierwszy rzut oka wyścig wydaje się trudny do typowania, jednak uczestnicy Ligi Ekspertów bardzo mocno faworyzują doświadczonego Caressera (29), którego formę bardzo wysoko ocenia trener Wojciech Olkowski. Po jednym razie na pierwszym miejscu wymieniane są rzetelny El Pago Pago i nieobliczalna Dame Gladys oraz niezła Elvas.

  Spośród koni nietypowanych na wyróżnienie zasługują mająca za sobą niezły ostatni start Elvas, solidna Toccatina oraz startujący po raz pierwszy w tym roku Mukhadar.

  VI: 3-letnie folbluty, hcp. IV gr., 2000 m

  Na solidnym poziomie biega Miss Molly i 14 uczestników LE spodziewa się, że w czwartym starcie odniesie zwycięstwo. Trafiła na przeciętną stawkę, w której sporo grono zwolenników mają jeszcze biegające, jak na razie, poniżej oczekiwań trenerów Australian Reef (9) i Sigismundus Rex (7). Po jednym wskazaniu uzyskały Trella, jako jedyna mająca na swoim koncie zwycięstwo, a także dobrego pochodzenia Fair Master.

  Trzeba pamiętać, że jest to gonitwa handikapowa najniższej kategorii, więc nie można wykluczyć niespodzianki także ze strony pozostałych koni, nawet tych nieliczonych przez eksperów.

  VII – DERBY ARABSKIE: 4-letnie araby krajowej hodowli (PASB). kat. A, 3000 m

  Wielkim faworytem będzie świetny Han Rastaban, który zajął drugie miejsce w prestiżowym Central European Arabian Derby. Trzeba jednak pamiętać, że tamten wyścig został rozegrany w rekordowym tempie i na zdecydowanie krótszym dystansie, a w dodatku ogier miał o tydzień mniej czasu na regeneracje sił niż uczestnicy biegu o Nagrodę Janowa. Mimo wszystko to jego na pierwsze miejsce typuje aż 27 uczestników LE.

  Mimo przegranej w Janowa z Ewestem (brak typów), swoich zwolenników ma Almared (4). Ta dwójka powinna być wymagającymi konkurentami dla faworyta, a na pewno może walczyć o miejsca w ścisłej czołówce. Jedno wskazanie uzyskał El Nazir, chociaż wydaje się, że nie mniejsze szanse od niego mają Oficer i Atlas. Notowania pozostałych stoją niżej, chociaż niższe płatne miejsca są w ich zasięgu. 

  VIII: 4-letnie i starsze araby, III gr., 1800 m

  Wycofana została Aliat Al Khalediah. Eksperci spodziewają się, że walkę o zwycięstwo stoczą Djenah (17) oraz Idelin de Bozouls (10). Oba konie prezentują się bardzo dobrze. Wracająca na tor po dłuższej przerwie Maeali Muscat ma mniejsze grono zwolenników (3), ale nie można jej lekceważyć. Pojedyncze wskazania uzyskały jeszcze szybki weteran Ouzbeks du Panjshir oraz solidny Honney de Bozouls. Niezwykle trudne zadanie czeka jedynego przedstawiciela polskiej hodowli – Mutara JR, który w poprzednim sezonie wygrał aż czterokrotnie!

  IX: 4-letnie i starsze folbluty, IV gr., 1600 m

  Zdecydowanie najmocniej liczone są Scuti (16) i Damask Blade (10). Nie powinno zabraknąć ich w walce o czołówce lokaty, ponieważ prezentują wysoką formę. Wskazania na pierwsze miejsce uzyskały jeszcze: Don Zou (2), Monte Carlo (1) oraz Australian Spring (1). Spośród tej trójki najsolidniej prezentuje się Don Zou, ale być może Australian Spring nawiąże w końcu do pierwszego tegorocznego występu. Przełamał się ostatnio Muminek, ale chyba większe szanse na sprawienie niespodzianki mają Grants Black, Tribunal oraz Kaszi, biegające w przeszłości na wyższym poziomie. Także ze strony chimerycznego Pileckiego nie można wykluczyć niespodzianki. 

  X: 4-letnie i starsze araby, IV gr., 1600 m

  Bardzo dobry Sjabahar ‘OA’ wystartuje po długiej przerwie spowodowanej kontuzją. Bez wątpienia nie jest jeszcze w szczytowej formie, ale w tej stawce może i tak sobie poradzić. Takiego zdania jest 23 typerów. Pozostali wskazują przede wszystkim na szybką Anwar Al Khalediah (8), choć swojego zwolennika ma także urodziwa Dalma. Pozostałe prawdopodobnie powalczą o niższe płatne miejsca.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (32 uczestników):

  I – Alnnajm, 26 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Cannacore, 17
  III – Kiki, 25
  IV – Syriusz, 15
  V – Caresser, 29
  VI – Miss Molly, 14
  VII – Han Rastaban, 27
  VIII – Djenah, 17
  IX – Scuti, 16
  X – Sjabahar ‘OA’ – 23

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Caresser, 29/32 (90% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – VI

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły