More

  Han Rastaban w wielkim stylu wygrywa arabskie Derby

  Powszechnie faworyzowany Han Rastaban w wielkim stylu wygrał pod Szczepanem Mazurem polskie Derby 2022 dla koni czystej krwi arabskiej. To kolejny w tym roku wielki sukces polskiego dżokeja – wcześniej wygrał Derby dla folblutów oraz Nagrodę Prezesa TS. Zgodnie z oczekiwaniami kolejne płatne miejsca podzieliły między siebie trzy pierwsze konie z gonitwy o Nagrodę Janowa (w dodatku w tej samej kolejności): Ewest, Almared i Oficer, a piąty był Munes.

  Po nieco spokojniejszym początku dość solidnym tempem prowadził Ewest. W czołówce trzymały się Munes, Almared, Oficer, a ustawiony początkowo w połowie stawki Han Rastaban, wkrótce przesunął się za czołową grupkę. Jeszcze przed wyjściem na prostą finiszową zaczął od niej odstawać Munes i cztery najmocniej liczone konie uzyskały przewagę nad rywalami. Przy kanacie przeszedł Han Rastaban, który wprost odjechał rywalom. Wygrał z przewagą nad 14 długości!

  Dekoracja zwycięzców po zwycięstwie Han Rastabana w Derby 2022 dla koni czystej krwi arabskiej

  Nieco osłabł Oficer i odpadł na czwarte miejsce. Tymczasem Ewest z Almaredem toczyły między sobą bój o drugie miejsce. W połowie prostej Ewest wydawał się już bardzo zmęczony. Almared dość wyraźnie go wyprzedził, ale dosiadany przez Kamila Grzybowskiego siwek znów pokazał niesamowity charakter i poderwał się do walki raz jeszcze. Podobnie jak w rywalizacji o Nagrodę Janowa zdołał przypuścić skuteczny kontratak na rywalu i został wicederbistą.

  Trenowany przez Andrzeja Laskowskiego (to jego drugi sukces w Derby Arabskim) Han Rastaban został wyhodowany przez spółkę Nessa Arabians i jest własnością L. Kowala oraz P. Laskowskiej. Kariera tego urodziwego konia rozwija się doskonale. Prawdopodobnie w kolejnym starcie zmierzy się z czołówką koni starszy w biegu o Nagrodę Europy.

  Duże możliwości potwierdziły ponownie Ewest ze stajni Kamili Urbańczyk oraz przygotowywany przez Krzysztofa Ziemiańskiego dla najlepszego polskiego hodowcy Zbigniewa Górskiego Almared. Dzielny Oficer tym razem był przeprowadzony bardziej ofensywnie i nie potrafił przyspieszyć, ale zrobił niezły wyścig, podobnie jak piąty na mecie Munes. 

  W walce o drugie miejsce w Derby Ewest pokonał Almareda

  Cornelia Fraisl umacnia się na czele czempionatu

  Po powrocie wyścigów na Służewiec po przerwie letnie, znów brylują araby ze stajni Cornelii Fraisl. W sobotę wygrywały dla niej trzyletni Kito oraz czteroletnia Medan, natomiast w niedzielę trenerka dopisała do swojego dorobku trzy kolejne sukcesy: młodej Kiki, najstarszego konia ściągającego się obecnie na torze – 12-letnie weterana Ouzbeksa du Panjshir (wygrał po raz 16 w karierze!) oraz Sjabahara ‘OA’, powracającego do rywalizacji po kontuzji. Zdecydowanym liderem czempionatu jeźdźców pozostaje oczywiście Dastan Sabatbekov.

  Jedno ze zwycięstw dla Cornelii Fraisl odniósł 12-letni Ouzbeks du Panjshir pod Temurem Kumarbekiem

  Leading Lion bezkonkurencyjny

  W rozgrywanych w sobotę gonitwach płotowych, triumfowali liczeni w drugiej kolejności: gość z Czech, Chittussi oraz Leading Lion. Pierwszy z nich triumfował w Nagrodzie Baracza w przekonującym stylu, meldując się w celowniku o niecałe dwie długości przed faworyzowanym Karakiem.

  Trenowany w Czechach Chittussi wygrywa Nagrodę Baracza

  Prawdziwą dominację pokazał w gonitwie o Nagrodę Kastora pokazał Leading Lion. Przygotowywany przez Janusza Kozłowskiego i dosiadany przez Rostislava Bensa pięciolatek na dystansie 3800 metrów uzyskał ponad 20 długości przewagi nad drugim Khamsinem Rmp.

  W Nagrodzie Kastora zdecydowanie najlepszy okazał się Leading Lion, drugi był Khamsin RMP

  Nagroda Demon Cluba padła łupem Adahlena, którego Szczepan Mazur poprowadził dość nietypowo, od początku dyktując mocne warunki. Ten duet musiał do ostatnich metrów odpierać ataki Quibou, ale ostatecznie wyszedł z zaciętej walki zwycięsko.

  Nagrodę Demon Club wygrywa Adahlen przed Quibou

  Sensacyjną wygraną odniósł, w gonitwie dla debiutujących dwulatków, polskiej hodowli Tarik. W stawce 11 debiutantów aż dziewięć z nich legitymowało się zagranicznymi rodowodami, jednak jako pierwszy w celowniku zameldował się wyhodowany Stadninie Koni Krasne – Tarik.

  Gniady ogierek to pierwszy przychówek po trójkoronowanym w Polsce ogierze Bush Brave, co napawa optymizmem w kontekście potencjału potomstwa tego utytułowanego konia. Z ciekawością będziemy też śledzić karierę Tarika – zaczęła się kapitalnie.

  Wyhodowany w Krasnem syn trójkoronowanego Bush Brave’a i słowackiej oaksistki Tantry wygrał wyścig dla debiutujących dwulatków, bijąc 9 koni z Europy Zachodniej i Maestrala

  Na zdjęciu tytułowym Han Rastaban wygrywa polskie Derby 2022 dla koni arabskich. Fot. Mateusz Błaszczak. Zdjęcia z sobotnich gonitw Monika Metza-Jodłowska

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły