More

  Kyprios bije o łeb Stradivariusa w Goodwood Cup

  Tak jak w czerwcu w Ascot Gold Cup, tak we wtorek w Goodwood Cup G1 na 3200 m, pierwsze skrzypce grał nie słynny Stradivarius, ale nowy król europejskich długodystansowców Kyprios. Tym razem ograł jednak syna Sea The Starsa tylko o łeb. W środę w Goodwood odbędzie się prestiżowy wyścig dla milerów Sussex Stakes G1, w którym bitym faworytem (1:6) będzie niepokonany w ośmiu startach czteroletni Baaeed, również syn ogiera Sea The Stars. Transmisja z Sussex Stakes i innych środowych gonitw w Goodwood od 14.30 do 18 w Polsacie Sport. 

  Od wtorku do soboty w wyścigowej Anglii znów prawdziwe święto – odbywa się mityng Glorious Goodwoód. Nie ma on aż tak wielkiego prestiżu i nie cieszy się na świecie aż taką popularnością jak czerwcowy Royal Ascot, ale rozgrywanych jest tam wiele ważnych wyścigów i przyciąga one czołowe konie w Europie oraz mnóstwo kibiców.

  W pierwszym dniu najważniejszą gonitwą dnia była próba dla stayerów – Goodwood Cup G1 na 3200 m z pulą nagród 500 tysięcy funtów. Doszło w niej do rewanżu za gonitwę Ascot Gold Cup, która wywołała w tym roku niezwykłe emocje i wiele dyskusji, po tym jak Lanfranco Dettori na Stradivariusie dał się zamknąć na prostej, nie miał przejścia, musiał wstrzymać konia i objeżdżać od pola rywali.

  Ostatecznie skończył trzeci, tylko 1,25 długości za zwycięskim synem Galileo Kypriosem, nową gwiazdą długodystansowych wyścigów w Wielkiej Brytanii. Tym samym Stradivariusowi nie udało się wyrównać rekordu Yeatsa, który czterokrotnie wygrywał Złoty Puchar w Ascot.

  W Ascot Gold Cup Kyprios pod Ryanem Moorem ograł o ponad długość Stradivariusa, na którym długo nie mógł znaleźć przejścia Lanfranco Dettori

  Trener John Gosden i właściciel Stradivariusa Bjoern Nielsen zdecydowali, że tym razem syna Sea The Starsa nie będzie dosiadał Dettori, który jechał na nim w 24 z ostatnich 26 wyścigów. W Goodwood Cup szansę na Stradivariusie dostał inny włoski dżokej 31-letni Andrea Atzeni. Urodzony na Sardynii Atzeni (gdzie jako dzieciak brał udział w wyścigach kucyków) jest o 20 lat młodszy od Frankiego.

  To nie był pierwszy dosiad Atzeniego na Stradivariusie i nie jest przypadkiem, że pojechał znów na nim na tym torze. W latach 2017 i 2018 Atzeni wygrywał na Stradivariusie Goodwood Cup, a w kolejnych dwóch latach zwyciężał na nim w tym wyścigu Dettori, dzięki czemu podopieczny Johna Gosdena jest rekordzistą tej gonitwy z czterema wygranymi.

  Po piątą wygraną we wtorek nie udało się sięgnąć, choć była ona blisko. Pierwsze skrzypce znów zagrał nie Stradivarius (notowania 9:2), ale Kyprios (był faworytem, 6:4), który pod Ryanem Moorem po pasjonującej walce pokonał rywala, choć zaledwie o łeb. Jako trzeci, 1,5 długości za Kypriosem, finiszował syn Planteura – Trueshan (2:1) pod znakomicie jeżdżącą Hollie Doyle.

   

  Kyprios tym razem o łeb pokonał w Goodwood Cup Stradivariusa, dosiadanego przez Andreę Atzeniego

  Kyprios biegał dotąd 8 razy, wygrał 6 wyścigów i ponad 635 tysięcy funtów. W ostatnim starcie w przed Ascot Gold Cup w Levmoss Stakes G3 wygrał imponująco, aż o 14 długości od Sunchart, dostał w Racing Post rating 120 funtów, taki sam otrzymał za zdobycie Złotego Pucharu w Ascot.

  Kyprios został wyhodowany przez stadninę Moyglare, która jest jego współwłaścicielem razem z Coolmore i Georgem von Opelem. Kyprios jest owocem złotego nicku Galileo/Danehill. Takie samo połączenie krwi ma fenomenalny Frankel, który na torze był niepokonany w 14 startach, a teraz jest jednym z najlepszych reproduktorów w Europie, kryje klacze po 200 tysięcy funtów.

  Z nicku Galileo/Danehill jest również polski derbista z 2021 roku, zakupiony w Coolmore – Guitar Man, który w najbliższą niedzielę ma wystartować w Nagrodzie Kozienic, po tym jak bardzo słabo biegał na wiosnę i nie został zgłoszony do Nagrody Prezesa Totalizatora Sportowego.

  Ciekawostka. Kyprios jest półbratem ogiera Free Eagle (po High Chaparral), który jest ojcem polskiego derbisty z 2022 roku Jolly Jumpera.

  Zwycięzca polskiego Derby 2022 Jolly Jumper jest synem ogiera Free Eagle, który jest półbratem Kypriosa, triumfatora Ascot Gold Cup i Goodwood Cup. Druga w Derby Lady Iwona w niedzielę pobiegnie w Oaks na Służewcu.

   Antonius Stradivarius był uznawany w XVII wieku za wybitnego lutnika. Skrzypce wykonane przez Włocha nie miały sobie równych i ich sława przetrwała do dziś. Nazwany na jego cześć ogier Stradivarius jest wybitnym stayerem, długo nie miał sobie równych w Europie w wyścigach na długich dystansach. Ma już 8 lat, biegał 35 razy, wygrał 20 wyścigów i 3,45 mln funtów, ale w Ascot Gold Cup i Goodwood Cup 2022 zabrakło mu odrobinę szczęścia i formy.

  Synem angielskiego derbisty Sea The Starsa – podobnie jak Stradivarius i polska derbistka z 2019 roku Nemezis – jest niepokonany w ośmiu startach Baaeed, który wygrał Queen Anne Stakes G1 na otwarcie Royal Ascot 2022, a w środę będzie faworytem jednego z najważniejszych wyścigów w Europie dla milerów – Sussex Stakes (pula nagród milion funtów). Relacja z tej gonitwy – i innych tego dnia w Goodwood – od 14.30 do 18 w Polsacie Sport.

  Sea The Stars – ojciec m.in. Baaeeda, Stradivariusa i Nemezis

  Baaeed jest tak mocnym faworytem, jak rzadko zdarza się w wielkich wyścigach. Jego notowania wynoszą 1:6, czyli za jednego postawionego na niego funta można dostać w przypadku zwycięstwa tylko o około 16 pensów więcej. Takie same notowania Baaeed miał w czerwcu w Ascot.

  Baaeed jest niepokonany w ośmiu startach (w tym 4 razy wygrał gonitwy G1) i zarobił już ponad 1,4 mln funtów, ma bardzo wysoki rating (131 wg Racing Post). Ten czterolatek należy do rodziny zmarłego w ubiegłym roku szejka Hamdana al Maktouma (brat kontrowersyjnego i apodyktycznego władcy Dubaju szejka Mohammeda), który jest jego hodowcą.

  Baaeed w ubiegłym roku wygrał podczas Royal Ascot prestiżową gonitwę dla trzylatków Queen Elizabeth II Stakes G1, też na dystansie mili, czyli około 1600 m. W tym roku triumfował w maju w Lockinge  Stakes G1 w Newbury, a podczas Royal Ascot z wielką łatwością w Queen Anne Stakes. W ostatnich sześciu startach dosiadał go Jim Crowley, na stałe jeżdżący dla Shadwell, i tym razem też na nim pojedzie.

  Baaeed (od klaczy Aghared po Kingmambo) jest synem słynnego ogiera Sea The Stars (półbrat najlepszego reproduktora ostatniej dekady – Galileo), który na 9 startów wygrał 8 wyścigów, w tym angielskie Derby i Nagrodę Łuku Triumfalnego w Paryżu. Sukcesy Baaeeda są o tyle zaskakujące, że Sea The Stars słynął dotąd z potomków wygrywających głównie na długich dystansach, a w tym wypadku jest ojcem wybitnego milera.

  Baaeed na 8 startów wygrał 8 razy

  Baaeed jest trenowany przez utytułowanego Williama Haggasa, zięcia legendarnego dżokeja Lestera Piggotta, który zmarł 29 maja tego roku w wieku 86 lat. Piggott wygrał w swojej karierze ponad 5300 gonitw, w tym aż 30 klasyków w Anglii, łącznie z rekordowymi dziewięcioma zwycięstwami w Epsom Derby.

  Rodzina Maktoumów posiadanie tak znakomitego konia jak Baaeed w pewnym stopniu zawdzięcza angielskiej królowej. Jego prababkami są bowiem dwie znakomite klacze, wyhodowane przez Elżbietę II – Height of Fashion (championka dwulatek, matka angielskiego derbisty Nashwana), którą Hamdan kupił od królowej, a także Highclere, która w królewskich barwach wygrała klasyk 1000 Guineas w Newmarket, a we Francji Prix de Diane, czyli Oaks. Highclere była też druga za fenomenalną Dahlią w King George VI and Queen Elizabeth Stakes.

  Występ w Sussex Baaeeda trochę wystraszył konkurencję, dlatego w środę stanie na starcie tylko siedem koni. Drugie szanse przyznawane są czteroletniej klaczy Alcohol Free, która wygrała Sussex Stakes przed rokiem (a w sumie już cztery gonitwy G1 i ponad 1,4 mln funtów), ale jej notowania wynoszą aż 11:1, a więc jest przepaść między Baaeedem, a resztą stawki.

  Trenowana przez Andrew Baldinga Alcohol Free ma bardzo szybki amerykański rodowód i jest córką jednego z najdroższych ogierów w Europie No Nay Never, który krył klacze w Coolmore po 175 tysięcy euro (w tym roku cena wynosi „tylko” 125 tysięcy euro).

  Alcohol Free w Sussex Stakes 2021 pokonała Poetic Flare

  Alcohol Free dotychczas dwa razy ściągała się z Baaeedem. W październiku w Ascot przegrała z nim o 8 długości w Queen Elizabeth II Stakes, a w maju w Newbury kończyła prawie 6 długości za nim w Lockinge Stakes G1 na milę. W ostatnim starcie 9 lipca wygrała jednak July Cup G1 na 1200 w Newmarket, bijąc o 1,5 długości dobrego Naval Crown, który w czerwcu podczas Royal Ascot wygrał Platinum Jubilee Stakes G1.

  Dwa niezłe konie w Sussex Stakes wystawiają też potentaci ze stadniny Coolmore i stajni Godolphin. Tercet Magnier – Smith – Tabor będzie reprezentował trenowany przez Aidana O’Briena doświadczony pięcioletni Order of Australia (18:1), który podczas Royal Ascot był w Queen Anne Stakes trzeci, ponad 5 długości za Baaeedem, a ostatnio łatwo wygrał w Curragh w Irlandii Minstrel Stakes G2 na 1400 m. Na Order of Australia pojedzie oczywiście znakomity Ryan Moore.

  Szejk Mohammed al. Maktoum wystawia przeciwko asowi, należącemu do rodziny jego zmarłego brata Hamdana, trzyletniego Modern Games (20:1), który był znakomitym dwulatkiem, nie tylko w Anglii, bo syn Dubawiego (najdroższy obecnie ogier w Europie – kryje klacze po 250 tysięcy funtów) poleciał do USA i wygrał tam Breeders Cup Juvenile Turf G1.

  Wielkie możliwości potwierdził wiosną tego roku we Francji, gdzie wygrał w maju klasyk 2000 Guineas na milę, ale w francuskim Derby nie dał rady, 2100 m to było dla niego trochę za długo, zajął trzecie miejsce, ponad 5 długości za zwycięskim Vadenim.

  Modern Games wygrał Breeders Cup Juvenile Turf i French 2000 Guineas. Czy w Sussex Stakes postraszy Baaeeda?

  W swoim ostatnim starcie 10 lipca w Deauville Modern Games powrócił na sprinterski dystans 1400 m, ale w Prix Jean Prat G1 był dopiero piąty, choć do zwycięzcy stracił tylko 1,5 długości. Pojedzie na nim William Buick, który jest teraz pierwszym dżokejem w stajni Godolphin. 

  Gonitwa Sussex Stakes ma ogromną tradycję, jest rozgrywana w Goodwood od 1841 roku. Tylko jednemu koniowi przez ponad 180 lat udało się ten wyścig wygrać dwa razy. Był to w latach 2011-2012 niepokonany w czternastu startach Frankel, trenowany przez wybitnego Henry’ego Cecila (ma najwięcej zwycięstw w tej gonitwie wśród trenerów – 6).

  Frankel to jedyny koń, który dwa razy wygrał Sussex Stakes

  Wśród jeźdźców rekordowe osiem razy zwyciężał w latach 1928-1952 legendarny Gordon Richards, uznawany przez wielu za dżokeja wszech czasów (aż 26 razy był championem dżokejów w Wielkiej Brytanii), stawiany wyżej od Lestera Piggotta i Lanfranco Dettoriego.

  W 2007 roku Sussex Stakes wygrał Ramonti, który w ostatnich latach krył w polskiej stadninie w Mosznej, a jego syn Magic należy w tym roku do czołowych trzylatków na Służewcu. W 2002 roku tę słynną gonitwę na 1600 m w Goodwood wygrał fantastyczny miler Rock of Gibraltar, należący do właściciela Coolmore i wówczas też Manchesteru United Johna Magniera, a także byłego trenera Czerwonych Diabłów z Old Trafford – Sir Alexa Fergusona.

  Czołowy trzylatek na Służewcu Magic to syn Ramontiego, który wygrał Sussex Stakes w 2007 roku

  Po zakończeniu kariery na torze przez Rock of Gibraltar (na 13 startów wygrał 10 razy i 1,1 mln funtów) doszło do kłótni Magniera z Fargusonem o tego konia. Magnier podarował 50 procent udziałów w Rock of Gibraltar Fergussonowi, ale po tym jak został on wybrany najlepszym koniem roku 2002 na świecie i miał zacząć karierę reproduktora (a z tego są w wyścigach konnych i hodowli największe profity, często liczone w dziesiątkach milionów euro), oświadczył, że szkoleniowiec dostał ten prezent tylko na czas kariery wyścigowej, nie hodowlanej. Sprawa skończyła się w sądzie, trener Alex Fergusson ten proces ze swoim pracodawcą przegrał, a atmosfera w Manchesterze United była wówczas fatalna.

  Sir Alex Ferguson z Rock of Gibraltar podczas Royal Ascot 2002

    

  Gonitwę Goodwood Cup 2022 można obejrzeć pod linkiem:
  https://www.youtube.com/watch?v=rq2hm5wyeJ4

  Lista startowa Sussex Stakes pod linkiem:
  https://www.racingpost.com/racecards/21/goodwood/2022-07-27/811481/

  Robert Zieliński, ekspert Służewiec iTV 

  Na zdjęciu tytułowym Kyprios wygrywa Goodwood Cup 2022 przed Stradivariusem i Trueshanem 

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły