More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 23.)

  Analiza sobotnich gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I: 2-letnie folbluty krajowej hodowli (PSB), II gr., 1200 m (seria A)

  Na starcie stanie czwórka koni mających za sobą pierwsze starty i czwórka debiutantów. Spośród tych „bieganych”, zdecydowanie najmocniej liczony jest Perlios (19 wskazań), który zajął trzecie miejsce w gonitwie otwartej, tracąc 9,5 dł. do zwycięskiego Doppio. 7 dł. za nim bieg ukończył Oksymoron, tym razem dosiadany przez Szczepana Mazura. Oba konie powinny się poprawić.

  W innej gonitwie, dla koni krajowej hodowli, dość przeciętnie karierę rozpoczęły Trani (4) i Machu Picchu (1). Dzieliło je na mecie 1,75 dł. na korzyść klaczy, której strata do ówczesnej triumfatorki wyniosła 17 dł. Trudno porównać je do Perliosa i Oksymorona.

  Pozostała czwórka debiutuje. Z tego grona zdecydowanie największym zaufaniem cieszy się Empathy (7 wskazań), córka niepotrzebującego rekomendacji Ecosse’a i wicederbistki Electry Deelites, która jednak dotąd w hodowli nie błysnęła, choć jej syn Excalibur wygrał dwa wyścigi i był drugi w biegu o Nagrodę Iwna. Całkiem nieźle radzi sobie brat klaczy Norden Touch, Northern Poker – wygrał w debiucie w wieku dwóch lat, a także jeden wyścig w tym roku. Mercury i Lepton mogą być ciekawymi końmi, jednak wydaje się, że są raczej późniejsze.

  II: 4-letnie i starsze araby, hcp. IV gr., 2000 m

  Trudny do typowania handikap. Typy uczestników LE podzieliły się pomiędzy cztery konie. Najczęściej wymieniany na pierwszym miejscu jest Zhaker Muscat (13), mający za sobą dwa niezłe ostatnie starty, ale też niosący najwyższą wagę w polu – 62 kg. Zbliżone notowania mają dość solidnie biegający Machir JR (8) oraz dosiadana przez uczennicę, sklasyfikowana najwyżej w tym towarzystwie, Ibelia du Pouy (7). Ładne zwycięstwo w Sopocie odniosła Supra (3), której również nie można skreślać.

  Zawodzą w tym roku Cis i Momo, ale tym razem trafiły na towarzystwo, które wydaje się w ich zasięgu. Możliwe, że pod doświadczonymi jeźdźcami i umiarkowanymi wagami powalczą o najlepszy wynik w sezonie. Płatne miejsca wydają się w zasięgu Matadora oraz niosącego tylko 49 kg Priusa. Raczej trudno o dobry wynik, mimo korzystnych warunków gonitwy, będzie Cecheji i Nafei Al Khalediah.

  III: 3-letnie folbluty, IV gr., 1600 m

  Wycofana została Dominanta. Zdecydowanym faworytem wyścigu będzie uczestnik Derby Taymour (27), który schodzi na znacznie niższy poziom i wraca na krótszy dystans. Za jego najgroźniejszego konkurenta uznawany jest Izalor (4 wskazania), także wracający na milę po mniej udanych startach na 2200 m. W walce o płatne miejsca powinny liczyć się klacze: Nadia Morandi, minimalnie przez nią pokonana w Sopocie Charming Wiktoria, rozczarowująca Jagga, a także silny Notar. Trudno ocenić Signora Cavę, dość przyzwoicie radzącego sobie na poziomie grupowym. Outsiderami gonitwy będą Gloris (w siodle Ravshanbek Mannanbek) oraz Galeriusz.

  IV: 3-letnie araby krajowej hodowli (PASB), II gr., 1600 m

  Wycofany został Lord Lore. Bardzo mocno liczony jest mało doświadczony Erwan, którego na zwycięstwo wskazało aż 28 typerów. Trzecie miejsce w Sopocie zajął Mahoń, ale jego strata do zwycięzcy była dość duża. Nie jest bez szans na solidny wynik. Pozostałe „biegane” konie dotąd nie zachwycały. Spośród nich typerzy spodziewają się postępów ze strony Westfala (1), ale pozostałe też powinny się poprawiać. Na Aressie pojedzie Dastan Sabatbekov.

  Ciekawi, ze względu na pochodzenie, są debiutanci. Saab Al Khalediah jest półbratem niezłego Sahma Al Khalediah i bardzo szybkiego Sadena Al Khalediah. Nie powinno się go lekceważyć. Potęga jest córką zwycięzcy biegu o Nagrodę Europy Sartejano i triumfatorki biegu o nagrodę Sasanki – Pasimy, która w stadnie dała dwa niezłe ogiery: Porywa (5 zwycięstw) i Pakmena (cztery), ale też kilka słabszych koni. Sandi jest z kolei pierwszym wychodzącym do startu potomkiem debisty Alladyna. Jej matka dała przeciętne Sakiewkę i Sendai (obie po Vonie).

  V: 2-letnie folbluty krajowej hodowli (PSB), II gr., 1200 m (seria B)

  Wycofana została Baby Belle. Dobrze karierę rozpoczęły Dafne i pokonany przez nią o 3,5 dł. External Power. Mają przewagę doświadczenia nad pozostałymi rywalami i nie powinno ich zabraknąć w rozgrywce. Typerzy mocniej liczą klacz (24 do 6). Jeden z uczestników LE zdecydował się wskazać na debiutującego Bohuna z Darley, syna dającego dzielne konie Exaltation i córki znakomitego Singspiela – Badawah. Niezła może być córka oaksistki Nebbii Namiętność, natomiast Citronella jest oceniana jako „drobna, ale sprytna” klaczka. Khmer, zdaniem trenerki, może potrzebować jednogo lub dwóch wyścigów, żeby się rozkręcić.

  VI: 4-letnie i starsze araby, II gr., 1600 m

  Eksperci najmocniej liczą Helfika de Bozouls (14) oraz Hadjar (12), która w swoim drugim tegorocznym starcie pokonała rywala o 0,75 dł. W tym samym wyścigu dalsze miejsca, ale z niewielką stratą, zajęły Eldas i Musab (1). Ten ostatni ostatnio wygrał w Sopocie i trenerka wierzy, że był to dla niego moment zwrotny w sezonie. Ostatni z koni starszych, Mutar JR, miał bardzo udany poprzedni sezon, ale wydaje się, że poprzeczka tym razem wisi dla niego zbyt wysoko. Z dwójki czterolatków lepiej dotąd spisywał się Al Jassim (4), który ma tym razem swoich zwolenników. Niżej stoją notowania Gensika, chociaż ogier wydaje się progresować.

  VII: 4-letnie i starsze folbluty,  IV gr., 1200 m

  Wycofana została Degusta. Bardzo zbliżone notowania biegnących grupę niżej Duke’a Caracana (9) i Lady Gabi (10) oraz rzadko startującego Kodi Expressa (10). Z pozostałych koni po jednym wskazaniu uzyskały tylko Gone Hill oraz Kaszi.

  Na dobry wynik stać na pewno frontowego Fear of the Dark, a o płatne miejsca mogą powalczyć również biegająca w kratkę Cape’cry, ostry Harlem, nieobliczalny Sayif Shadad, a być może także Ujoor, chociaż szanse tej czwórki wydają się nieco niższe.

  VIII: 4-letnie i starsze folbluty, hcp. III gr., 2200 m

  Co ciekawe, każdy ze startujących tu koni uzyskał przynajmniej jedno wskazanie w LE. Najwięcej, niemal połowę, zgromadził Sileroy (15), dosiadany tym razem przez Szczepana Mazura. Warunki gonitwy wydają się dla niego dość korzystne, ale rywali ma dość groźnych. Liczone są także lubiący suchy tor Parys (6) oraz dobrze dysponowany w tym roku So Good Malpic (4). Ten ostatni, podobnie jak Sarayn (1), wygrał w tym roku już dwa wyścigi. Zdaniem dwójki ekspertów, najniższą wagę w polu może wykorzystać dobry w przeszłości Largo Forte. Taką samą liczbę zwolenników ma niezły ukraiński Edgar, na którym ponownie pojedzie Alexander Reznikov. Stawkę uzupełnia zagadkowy Tham Luang (1). Wałach lepiej czuje się na bieżni elastycznej, jednak potrafi ładnie finiszować, jeśli ma swój dzień.

  Reasumując – niemal każde rozstrzygniecie jest możliwe!

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (31 uczestników):

  I – Perlios, 19 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Zhaker Muscat, 13
  III – Taymour, 27
  IV – Erwan, 28
  V – Dafne, 24
  VI – Helfik de Bozouls, 14
  VII – Lady Gabi i Kodi Express, po 10
  VIII – Sileroy, 15

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Erwan, 28/31 (90% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – VII

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły