More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 24.)

  Analiza niedzielnych gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I: 4-letnie i starsze klacze arabskie, III gr., 1800 m

  Wycofane zostały Anwar Al Khalediah i Ehssana. Faworytką ekspertów jest bardzo solidna Awrad Al Khalediah (14), która w czterech tegorocznych startach nie wypadła z trójki. W Sopocie o 2 dł. pokonała także liczoną tym razem Irokę de Bozouls (12), chociaż trzeba zauważyć, że wtedy różnica w niesionych wagach na korzyść Iroki była zdecydowanie większa (było 8 kg, są 4). Mniej zwolenników mają silna Mantaa (4) i rozkręcająca się Edormana (1). Najmniejsze szanse przyznawane są Haidei.

  II: 3-letnie folbluty, IV gr., 1400 m

  Wycofany został Nomen Omen. Kolejna gonitwa handikapowa, w której grono kandydatów do zwycięstwa może być dość szerokie. Najwięcej wskazań zgromadziły: niosąca najwyższą wagę Sara Smile (9), posiadający chyba jeszcze rezerwy Polonez (7) oraz nabierająca doświadczenia, dosiadana tym razem przez Szczepana Mazura, Katana Max (7). W drugim szeregu wymieniane są: wracająca na dystanse płaskie Katy Star (3), mało doświadczony Real Life (3, w siodle Aslan Kardanov) i nieco rozczarowujący Spear Dancer (2).

  Niżej stoją notowania Magic Universe’a, Jowity, Sowy Matyldy oraz Duszki, na której pojedzie Aleksandra Kowalik.

  III: 2-letnie folbluty, II gr., 1400 m

  Wycofana została Torpeda. Bardzo ciekawa stawka dwulatków. Czwórka mających już za sobą debiuty pokazała się z dobrej strony i raczej trzeba się spodziewać, że to one pobiegną z większymi szansami na zwycięstwo. Najwięcej wskazań otrzymały Clyde (13) i Renoma (10), dla których wydłużenie dystansu powinno być korzystne. Mogły się też podobać Fierce Eagle (4), który liczył się w walce o wygraną, a także Sprytny Heniek, widoczny w licznej stawce. Poszczególne konie trudno porównać między sobą, więc czeka nas ciekawa rozgrywka.

  Spośród debiutantów jedno wskazanie uzyskała pozytywnie oceniana przez Saliha Plavaca Moonara, natomiast Masterpeace ma interesujący rodowód, a jego dodatkowym atutem będzie dosiad Szczepana Mazura.

  IV: 3-letnie araby, II gr., 1800 m

  Zgromadziła się liczna i ciekawa stawka młodych arabów, z których piątka debiutuje. W tym gronie jest m. in. ogier Storm ‘OA’, półbrat bardzo dobrego Sjabahara. To właśnie ogierek wzbudził największe zaufanie uczestników LE i jest typowany na pierwsze miejsce aż 21 razy! Trenerka ocenia go jako konia utalentowanego, ale mającego dość trudny charakter. Pozostali debiutanci nie są liczeni. Ciekawy rodowód posiada Al Sharjah, nieco niżej oceniana niż Storm, a także HB VollowMe Kossack, siostra bardzo dobrego Vasylego Kossacka. Ta ostatnia ma niezłe noty w stajni Dmytro Bondarchuka. Hilal de la Gloire ma tego samego ojca, jak dobry Hilal Muscat, natomiast norweska Mynte jest córką świetnie biegającego na Służewcu Elkara z Reguła (wygrał trzy gonitwy kat. B, był trzeci w Derby) oraz matki po francuskim Marwanie I.

  Niewykluczone jednak, że atut doświadczenia wykorzystają inne ciekawie zapowiadające się konie. Wydaje się, że najlepsze z pośród nich powinny być posiadająca sporo szybkości Jawahr (6 wskazań) oraz Juana de Bozouls (2), która zaliczyła dwa przyzwoite starty we Francji. Swoich zwolenników ma także Jafar des Arnets (2) – powinien się poprawiać. Niżej trzeba ocenić dotychczasowgo dokonania Meli Melo P Kossack oraz świetnego pochodzenia Satama Al Khalediah.

  V – Nagroda Skarba: 2-letnie folbluty, kat. B, 1300 m

  Choć na starcie stanie tylko pięć koni, rywalizacja zapowiada się naprawdę interesująco. Aż czwórkę posyła do boju trener Maciej Jodłowski. Z największym zapasem swój wyścig wygrała wyrośnięta Gandia (7), ale pewne zwycięstwo odniosła również Marigold Blossom (5). Z kolei doświadczenie w walce zgromadził już Doppio (4), co może okazać się korzystne w trudniejszym wyścigu. Jednakże niemal połowa ekspertów wskazała na jedynego przeciwnika stajni Macieja Jodłowskiego – wystawianego przez Wojciecha Olkowskiego Manchestera (15). Ogier potrafił ładnie przyspieszyć na prostej, co przykuło uwagę. Czy w silniejszym towarzystwie też błyśnie?

  Zdecydowanie najsłabsza wydaje się Free Gal.

  VI: 4-letnie i starsze araby, IV gr., 1600 m

  Uczestnicy Ligi Ekspertów najczęściej stawiają na doświadczonego Najem du Soleil (18), który biega na dobrym poziomie, ale od dwóch lat nie może wygrać. W tej licznej stawce nie jest bez szans, choć jest kilku innych kandydatów do rozgrywki. Wyraźne postępy robi Hermes d’Etiolles (7), jednak poniesie najwyższą wagę w polu. Poprawiają się także Sadya di Castagnoli (4) i Dioriska (1). Ostatnim koniem typowanym do zwycięstwa jest chimeryczny Magor HB (1).

  Notowania pozostałych stoją niżej. Wydaje się, że z szansami na dobry wynik pobiegną jeszcze mało doświadczony Jabaar oraz niezła Ideale de Bozouls. Poprawić mogą się Hellada i Cepun, schodzące na niższy poziom. Trudne zadanie czeka Ranę P, Federicę i Al-Zara (w siodle Ulan Kohomkulov).

  VII: 3-letnie i starsze folbluty, III gr., 1300 m

  Na wyraźną faworytkę wyrasta Scuti (19), ale dość liczne grono koni uzyskało wskazania na pierwsze miejsce. Klacz biega na równym, wysokim poziomie i nie powinno zabraknąć jej w rozgrywce, chociaż prawdopodobnie wolałaby nieco dłuższy dystans. Liczone są jeszcze: świetnie dysponowana w tym roku Charlotte RMP (4), trzyletni utalentowany Emperor’s Game (3), błyskotliwa i nieobliczalna Freya Z (2), a pojedyncze wskazania mają jeszcze The Kid Bobby B, Scarlett Jive i Marvelous Stam.

  Co ciekawe, zarówno Fugaz, Kena, jak i niezła Inulla wcale nie są bez szans na sprawienie niespodzianki. Słabo biega w tym roku Herbatka, więc czeka ją trudne zadanie w tej stawce.

  VIII: 4-letnie i starsze folbluty, IV gr., 1800 m

  Typerzy spodziewają się, że walkę o zwycięstwo rozegrają między sobą Caresser (15) i Damask Blade (13). Pierwszy z nich jest weteranem, a jego formę bardzo wysoko ocenia trener. Drugi też ma duże możliwości i biega w tym roku na dobrym poziomie. Pojedyncze wskazania uzyskały Don Zou, Elvas i West Side Glory. Nie liczone są Miss Equus i Mukhadar, chociaż tak zupełnie raczej nie można ich skreślac.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (31 uczestników):

  I – Awrad Al Khalediah, 14 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Sara Smile, 9
  III – Clyde, 13
  IV – Storm ‘OA’, 21
  V – Manchester, 15
  VI – Najem du Soleil, 18
  VII – Scuti, 19
  VIII – Caresser, 15

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Storm ‘OA’, 21/31 (68% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – II

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły