More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 25.)

  Analiza sobotnich gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I: 3-letnie folbluty, IV gr., 1800 m

  Aż sześć koni pobiegnie grupę niżej. Bardzo dobrze prezentuje się Santo Elmo (w siodle Martin Srnec), którego na poziomie IV grupy nie powinno zabraknąć w rozgrywce. Trenerka obawia się jednak o skrócenie dystansu. W tej sytuacji 11 typerów wskazało jego jako potencjalnego zwycięzcę. Wydaje się, że z szansami na udział w rozgrywce wystartują uczestnicy wyścigu z 23 lipca – Singers Star (13 wskazań – najwięcej) wówczas o 2,5 dł. wyprzedziła Conalla Cernacha (5), z którym dość wyraźnie przegrały Vatan (sprzyja mu miękka bieżnia) oraz Filibert. W tej samej gonitwie bardzo rozczarował mocno liczony Respect (2), ale trener tym razem spodziewa się po nim lepszej postawy.

  Z pozostałych koni wyróżnić należy Zanzę, mającą jeszcze mało doświadczenia, ale rozkręcającą się klacz. Amon The Great wydaje się lepszy niż wskazują na to jego wyniki. Trudne zadanie czeka Sarę Smile i Sofronię.

  II: 3-letnie i starsze folbluty, II gr., 1600 m

  Wycofane zostały Blizbor i Saxon Way. Z grona koni starszych zdecydowanie najmocniej liczony jest Blue Connoisseur (9). Doświadczony wałach nieźle rozpoczął ten sezon, więc trzeba się z nim liczyć. Wysoko stoją notowania trzyletniego Don Kastersa (16), dla którego skrócenie dystansu może okazać się korzystne. Dystans odpowiada z pewnością Syriuszowi, który zaliczył ostatnio pierwszą wpadkę w karierze.

  Pozostałe konie nie są liczone, ale nie można wykluczyć, że niezłe Louisville i Islamabad (w siodle Temur Kumarbek, 57 kg) albo mające na koncie po dwie wygrane w tym roku Caro Giorgio i Fuero Royal sprawią niespodziankę.

  III: 2-letnie folbluty krajowej hodowli (PSB), II gr., 1300 m

  Nie jest zaskoczeniem, że większość ekspertów faworyzuje konie mające już za sobą debiuty. Najmocniej liczone są Limeryk (15) i Perlios (9), ale swoich zwolenników ma również Maestral (5), który mimo dalszego miejsca wypadł przyzwoicie. Niżej na pewno będą stały notowania Oksymorona, Pretty Baleriny i Khmera (pojedzie Anton Turgaev).

  Z grona debiutantów wskazania na zwycięstwo uzyskała tylko Finitessa, oceniana przez trenera jako obiecująca i przyszłościowa. Ciekawy rodowód ma Król Słońce, jednak Krzysztof Ziemiański spodziewa się, że ogier potrzebuje się rozbiegać. Furious Girl i Dobra Dusza mają zbliżone noty na podstawie treningów.

  IV: 3-letnie folbluty, IV gr., 1600 m

  Chyba najtrudniejszy do typowania wyścig dnia. Wśród uczestników Ligi Ekspertów zdania też są mocno podzielone. Na tej podstawie zbliżone wydają się notowania jeszcze dość mało doświadczonego Fair Mastera (8), słabo biegającego na dystansach płaskich Palm Cluba (8) oraz solidnego Be Like Zazou (6). Dość mocno liczony jest Sindicato (5), który pobiegnie po rocznej przerwie. Z pozostałych koni brane pod uwagę są jeszcze: progresujący Real Life i nie mogący się przełamać Chandalar (1).

  Słabo radzące sobie w tym roku Duszka, Angelus Satani i Miracle Star oraz debiutująca Zayra i Orient Magic nie są typowane na zwycięstwo.

  V – Nagroda Pink Pearla: 3-letnie i starsze folbluty, kat. B, 1800 m

  Wycofany został Matt Machine. Ciekawie zapowiada się starcie jedynego trzylatka Magica z czwórką koni starszych. Reprezentant rocznika derbowego poniesie najniższą wagę w polu, jednak ostatnio wyraźnie przegrał z Quibou. Ta dwójka jest zdecydowanie najmocniej liczona przez ekspertów – Quibou otrzymał 14 wskazań, a Magic 10.

  Zagadką jest postawa Comin’Through, jednak część typujących docenia jego klasę i 6 został wytypowany na pierwsze miejsce. Jedno wskazanie ma derbista Guitar Man, który w tym roku kompletnie zawodzi. Stawkę uzupełnia solidny Bat Eater.

  VI: 4-letnie i starsze araby, IV gr., 2000 m

  Eksperci bardzo mocno wskazują na Sadyę di Castagnoli (25). Z pozostałych koni lekko liczone są Atlas (4), Sensational (1) i weteran Ussam de Carrere (1), na którym pojedzie Ireneusz Wójcik. Wydaje się jednak, że kandydatów do płatnych miejsc jest więcej. W kratkę biegają Corsicana, Nestor i Sukces, więc nie są łatwe do oceny. Poprawia się Djassy A, natomiast Cis radzi sobie przeciętnie. Trudno o dobry wynik będzie Cecheji, Hazimowi Hanowi, farah, a także startującemu po raz pierwszy w tym roku Enterprizowi.

  VII – Nagroda Villarsa: 3-letnie i starsze folbluty,  I gr., 2200 m

  Kolejny interesujący wyścig porównawczy. Z grona koni starszych na pierwszy plan wysuwają się czteroletnie Gryphon (19) i Adahlen (7), biegnące pod wagą wieku. Pierwszy z nich bardzo dzielnie spisywał się na poziomie pozagrupowy, forma drugiego ewidentnie rośnie. Grupę wyżej startują Delos, So Good Malpic i Luaithrion. Spróbują wykorzystać ulgę wagi, jednak czeka je trudne zdanie. Po mały obciążeniem wystartują trzylatki – Good Gift (5) i Thiry Time. Z tej dwójki w ostatnim czasie lepiej prezentuje się Good Gift i kto wie, czy nie nawiąże walki o czołowe miejsce.

  VIII: 3-letnie araby eksterierowe, II gr., 1800 m

  Z licznej reprezentacji stajni Janów Podlaski wyróżnia się Alexeja (22), która już trzykrotnie była druga i może wreszcie wygrać. Klacz ostatnio dość wyraźnie pokonała Semko (8), chociaż można się spodziewać, że ogier się poprawi w drugim starcie. Słabsza wydaje się Patina, natomiast debiutujące Ametyda i Elika mają przyzwoite oceny. Kandydatką do walki o czołowe miejsce wydaje się dość równo biegająca Esparella. Cesicie (1) nie udał się poprzedni start, ale pod czołowym dżokejem może wypaść lepiej, na co liczą niektórzy eksperci.

  IX: 4-letnie i starsze folbluty, IV gr., 2000 m

  Wycofany został Grants Black. Bardzo mocno liczona jest Maitresse En Titre, która powinna posiadać jeszcze rezerwy. Aż 23 typerów widzi w niej zwyciężczynię ostatniej gonitwy dnia. Mniejsze grono zwolenników mają nieobliczalny Sileroy (4), rozkręcająca się Fanny Mendelson (3) i biegająca poniżej oczekiwań w tym roku Hyderabadi (1). Pozostała czwórka wydaje się słabsza.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (31 uczestników):

  I – Singers Star, 13 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Don Kasters, 16
  III – Limeryk, 15
  IV – Fair Master i Palm Club, po 8
  V – Quibou, 14
  VI – Sadya di Castagnoli, 25
  VII – Gryphon, 19
  VIII – Sileroy, 22
  IX – Maitresse En Titre, 23

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Sadya di Castagnoli, 25/31 (81% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – IV

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły