More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 26.)

  Analiza niedzielnych gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I: 4-letnie i starsze araby, wył. IV gr., 1800 m

  Wycofany został Boy Mador. Liczna stawka, jednak typerzy na zwycięstwo liczą tylko dwa konie – No Neveur Saularie (25) oraz Kabarę Al Jasrę. Oba biegają w tym sezonie dobrze, ale jeszcze nie odniosły zwycięstwa. Ogier ma za sobą serię czterech drugich miejsc, czy wreszcie ją przełamie?

  Wydaje się, że grono kandydatów do czołowych lokat jest dość szerokie. Na niezłym poziomie biegają bowiem Hudjel de Bozouls, Dioriska, Ehssana i Ibelia du Pouy. Z kolei SS Alreem wydaje się robić postępy. Najsłabsze wydają się Al-Zar i Al-Wir.

  II – Nagroda Białki: 3-letnie araby, kat. A, 2000 m

  Wycofana została Salsabel Al Khalediah. Po świetnym debiucie, bardzo mocnym faworytem będzie Ocean Al Maury, aż 26-krotnie typowany na pierwsze miejsce. Podliczane są jeszcze Storm ‘OA’ (3) oraz Salsabil II (2). Na rzetelnym poziomie biega Hilal Muscat, będący mocnym kandydatem do walki o płatne miejsce. Postępy robi Djasca d’Altus, natomiast trudna do oceny jest Jabha de Faust, która ostatnio mocno zawiodła. Jedynym przedstawicielem polskiej hodowli jest utalentowany Kito, więc warto z uwaga obserwować jego występ. Trudno zająć płatne miejsce będzie Zamanowi Muscat.

  III – Al Khalediah Poland Cup: 4-letnie i starsze araby, kat. A (Listed PA), 1600 m

  Wycofany został Rasmy Al Khalediah. Po wycofaniu ubiegłorocznego zwycięzcy, wyścig wydaje się dość otwarty. Najliczniejsze grono zwolenników ma w tej sytuacji Frehel de Bozouls (23), będący niezwykle twardym i silnym koniem. Warto jednak pamiętać, że w ub. roku nieznacznie pokonał go Mayar Al Khalediah (3). Ten ostatni jest daleki od dawnej formy, ale na swoim koronnym dystansie może się przełamać. Nieźle stoją notowania czterolatków. Gensik robi wyraźne postępy i uzyskał dwa wskazania, podobnie jak utalentowany Sharm El Sheikh. Czy włączą się do walki z doświadczonymi rywalami? Mniejsze wydają się szanse Helfika de Bozouls (1), chociaż i on już pokazał, że potrafi się ścigać.

  IV – Memoriał Bogdana Ziemiańskiego: 4-letnie i starsze araby, I gr., 1800 m

  Po udanym powrocie na wyścigową bieżnię, sporym zaufaniem cieszy się Sjabahar ‘OA’ (22 wskazania). Jeszcze jest dość trudny do oceny, ponieważ wygrał w znacznie słabszej stawce, ale z pewnością jest mocny. Udany sezon ma Got de Lagarde (5), chociaż zdarzają mu się wpadki. Dystans wydaje się mu odpowiadać, podobnie jak utalentowanego Almaredowi (3) – do tej pory najlepiej wypadał a dystansach ok. 2 km. Pojedynczy typ na pierwsze miejsce uzyskała niezwykle rzetelna Awrad Al Khalediah.

  Pozostałe nie są typowane, jednak wyścig wydaje się dość wyrównany. Na sprawienie niespodzianki stać z pewnością Al Jassima, Taranoma, czy Maeli Muscat. Solidnym zawodnikiem jest Najem du Solei. Chyba trochę niżej trzeba ocenić szanse Iago i Celebryka, ale też trudno je od razu skreślić.

  V – Nagroda Sabelliny: 4-letnie i starsze klacze arabskie, kat. B, 2000 m

  Wycofana została Wasma Al Khalediah. Typy uczestników Ligi Ekspertów rozłożyły się na trzy klacze. Zdecydowanie mocniej liczoną parę tworzą: ciągle jeszcze zagadkowa, ale utalentowana Medan (18) oraz Athal Bint Gifara (11), która pokazała się bardzo dobrej strony w starciach z czołówką. Solidna Hadjar (2) biega dobrze, ale sukcesy osiągała na poziomie grupowym i wraz z posiadającą podobne możliwości Djenah powalczą o miejsce w czołówce, choć o wygraną łatwo im nie będzie. Spore postępy robi Zoi, jednak wydaje się, że tym razem trafiła na zbyt mocne rywalki.

  VI – Nagroda Emaela – Wathba Stallions Cup: 3-letnie araby krajowej hodowli (PASB), I gr., 1600 m

  Wycofana została Cemira. Ciekawa stawka została zapisana do biegu z dodatkowym bonusem 5000 euro dla zwycięzcy. Świetnie radzi sobie Cehilla, nic więc dziwnego, że połowa typerów (16) wskazuje ją na pierwsze miejsce. Zdaniem ekspertów, wyrównane są szanse solidnej Kiki (6), poprawiającego się Erwana (5) oraz urodziwej El Nadiry (4). Niżej stoją notowania Doriana (w siodle Martin Srnec) oraz Zalabara, jedynego uczestnika gonitwy pozostającego bez wygranej.

  VII – Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan – Nagroda Europy: 4-letnie i starsze araby, kat. A (G3 PA), 2600 m

  Najważniejszy wyścig dnia ma w zasadzie jedną faworytkę – ubiegłoroczną zwyciężczynię Amwaj Al Khalediah (25 wskazań). Nic dziwnego, klacz rok temu zdeklasowała rywali, a w tym roku pokazała się z dobrej strony we Włoszech na poziomie G2. Swoich zwolenników ma bardzo zdolny derbista Han Rastaban (6). Trudno jednak na razie porównać go do starszych koni.

  Dwa pozostałe konie polskiej hodowli to również derbiści – Wielki Dakris i Dragon. Pierwszy z nich biega na dobrym i równym poziomie. Może być groźny. Drugi niestety w ostatnich miesiącach mocno obniżył loty. Czy przypomni sobie dawne sukcesy i sprawi niespodziankę?

  Na pewno nie można lekceważyć pięciolatków – Apollo del Sol i Bieshana. Apollo ostatnio wypadł nieco słabiej, ale wcześniej nie wypadał w zasadzie z pierwszej trójki. Z kolei Bieshan jest drugim obok Amwaj koniem w tej stawce, który ma na swoim koncie zwycięstwo w biegu rangi G3.

  VIII – Memoriał Izabelli Pawelec-Zawadzkiej: 3-letnie araby, II gr., 1800 m

  Zdecydowaną faworytką Ligi Ekspertów w tej stawce jest Saadya di Castagnoli (24). Klacz prezentowała się w dotychczasowych startach bardzo dobrze i wydaje się, że ma spory talent. Trochę liczone są jeszcze biegające na równym poziomie Nesmah, Jawahr i Shaher Al Khalediah. Nie powinno ich zabraknąć w walce o czołówce miejsca. Z pozostałych koni wydaje się wyróżniać Satam Al Khalediah, który ostatnio wyraźnie się poprawił.

  IX: 4-letnie i starsze araby, III gr., 2200 m

  Na koniec dnia kolejny dobrze obsadzony wyścig. Wysoko poprzeczkę może zawiesić dwójka weteranów ze stajni Cornelii Fraisl – ośmioletni Purhib (14) i ciągle mocny dwunastolatek Ouzbeks du Panjshir (5). W Lidze Ekspertów dość mocno liczony jest czwarty w Derby Oficer (8), oceniany zdecydowanie wyżej niż rówieśnicy: piąty w Derby Munes (2) i Zhaker Muscat, który dotąd ścigał się w słabszych stawkach. Po jednym wskazaniu uzyskały biegający w kratkę Hamal (1) i silna Mantaa (1). Niżej stoją notowania Echarona, ale to ciągle dobry koń.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (31 uczestników):

  I – No Neveur Saularie, 25 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Ocean Al Maury, 26
  III – Frehel de Bozouls, 23
  IV – Sjabahar ‘OA’, 22
  V – Medan, 18
  VI – Cehilla, 16
  VII – Amwaj Al Khalediah, 25
  VIII – Saadya di Castagnoli, 24
  IX – Purhib, 14

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Ocean Al Maury, 26/31 (84% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – VI

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły