More

  Ciekawy pierwszy zapis do Wielkiej Warszawskiej

  14 koni zostało zgłoszonych do Wielkiej Warszawskiej 2022, która zostanie rozegrana w niedzielę 25 września. Wśród nich ubiegłoroczny zwycięzca WW Night Tornado, tegoroczny derbista Jolly Jumper, oaksistka Lady Iwona, a także druga w polskim Oaksie, trenowana we Francji przez Alicję Karkosę Calliepie. Z kolei trenujący konie w Czechach Grzegorz Wróblewski zgłosił niemieckiego Wilantosa, a Martina Havelkova irlandzkiego Culihrach. Na Służewiec mogą też wrócić Plontier i wicederbistka oraz oaksistka 2021 – niemiecka Nania.

  Preludium do Wielkiej Warszawskiej będziemy mieli w najbliższą niedzielę, gdy w St. Leger zwycięzca Nagrody Rulera i Derby Jolly Jumper będzie walczył o tytuł konia trójkoronowanego, ale na jego drodze stanie koń roku 2021 w Polsce Night Tornado, który powoli wraca do formy po kłopotach zdrowotnych.

  Na Jolly Jumpera w St. Leger został zapisany Szczepan Mazur, który w ostatnią niedzielę jeździł na 58,5 kg. Trzyletni Jolly Jumper ma wagę wieku 54 kg w St. Leger. Nasz eksportowy dżokej umówił się jednak z trenerem Maciejem Jodłowskim, że dostanie dodatkowe dwa kilogramy i pojedzie na 56 kg. Trzymamy kciuki, aby Szczepanowi udało się „zrobić” taką wagę i zachować formę fizyczną.

  Jolly Jumper w Derby o łeb pokonał Lady Iwonę

  Do St. Leger nie została zgłoszona wicederbistka i oaksistka Lady Iwona. Córka Nathaniela pobiegnie w Nagrodzie Krasne dla klaczy. Do konfrontacji Lady Iwony z Jolly Jumperem i Night Tornado dojdzie więc prawdopodobnie w Wielkiej Warszawskiej. Jednak oprócz doborowej trójki ze Służewca, apetyt na zwycięstwo w WW 2022 ma też kilka koni trenowanych za granicą.

  Trenująca konie w Chantilly Alicja Karkosa znów zamierza wystawić należącą do braci Andrzeja i Ryszarda Zielińskich Calliepie, która w polskim Oaks zajęła drugie miejsce, tracąc do Lady Iwony tylko pół długości, a przy dość wolnym tempie w dystansie była prowadzona na ostatnim miejscu. Przy bardziej sprzyjających okolicznościach mogła jeszcze mocniej postraszyć faworytkę.

  W Oaksie Lady Iwona pokonała Calliepie

  Być może na Służewcu ponownie zobaczymy utytułowanego Plontiera (wygrał nagrody Golejewka, Widzowa, Kozienic, dwa razy Korabia), który od 2021 roku jest trenowany we Francji przez Simone Brogiego. Sześciolatek należący do Sławomira Pegzy wygrał we Francji w ciągu roku aż 5 wyścigów plus jeden w Hiszpanii w Madrycie (uzbierał z premiami około 81 tysięcy euro).

  W swoim przedostatnim starcie 30 czerwca na torze San Siro w Mediolanie Plontier zajął drugie miejsce w Premie Coppa d’Oro LR na 3000 m. Na takim samym dystansie pobiegł w minioną niedzielę w najpoważniejszym wyścigu w swojej karierze – Darley Prix Kergorlay G2.

  Zajął pod Ioritzem Mendizabalem szóste miejsce na 7 koni, ale spisał się bardzo solidnie, bo w stawce samych koni black type do piątego Control Tower stracił zaledwie 0,75 długości, a do zwycięzcy Goya Senora tylko niecałe 5 długości. Po tej gonitwie dostał w Racing Post rating 107 funtów.

  Plontier ma szansę po dwóch latach wrócić na Służewiec

  Na Służewiec wróci też niemiecka czterolatka Nania, która w treningu Rolanda Dzubasza w Derby 2021 na Służewcu po zaciekłej walce minimalnie przegrała z Guitar Manem, a następnie wygrała polski Oaks i była piąta w Wielkiej Warszawskiej. Ostatnio biegała na dużo niższym poziomie, 4 czerwca tego roku nie poradziła sobie we Wrocławiu w Nagrodzie Konstelacji, w której zajęła 7 miejsce na 9 koni.

  Nania wygrała na Służewcu Oaks, a w Derby była druga

  W WW będzie chciał znowu o sobie przypomnieć w gonitwach płaskich nasz znakomity trener koni płotowych i przeszkodowych Grzegorz Wróblewski, który od wielu lat przygotowuje konie w Czechach. Zgłosił do Wielkiej Warszawskiej pięcioletniego Wilantosa, niemieckiej hodowli syna znakomitego Adlerfluga, po którym jest Torquator Tasso, ubiegłoroczny zwycięzca Nagrody Łuku Triumfalnego.

  Wilantosa w dwóch poprzednich sezonach trenował w Niemczech Hank Grewe, a syn Adlerfluga często biegał we Francji. W sezonie 2021 wygrał wyścig w niemieckim Baden Baden na 2000 m i w francuskim Deauville na 2500 m. Najwyższy jego francuski rating wynosił 35.

  W treningu Wróblewskiego Wilantos biegał w tym roku 5 razy. 19 czerwca wygrał w Karlovych Varach handicapowy wyścig I kategorii na 3200 m. Jego kariera jest pod tym linkiem:
  http://dostihyjc.cz/kun.php?ID=190657

  Drugim koniem trenowanym w Czechach, a zgłoszonym do WW 2022, jest pięcioletni irlandzki wałach Culihrach (Alhebayeb – Cantaloupe po Priolo), którego przygotowuje Martina Havelkova. W trzech poprzednich sezonach Culihrach, dosiadany przez swoją trenerkę, wygrał w Czechach trzy wyścigi niskiej kategorii (od III do V na 1700 i 2400 m). 30 lipca tego roku wygrał wyścig trochę wyższej rangi, kategorii II, w Karlovych Varach na 2400 m (handicap pod niską wagą 51 kg).

  Dzień 34 – niedziela, 25 września Wielka Jesienna Gala

  Wielka Warszawska – G1 POL (kat. A)

  306250 zł (175000-70000-35000-17500-8750)

  Gonitwa międzynarodowa dla 3-letnich i starszych koni. (2600m)

  Opłata za zapis 5250 zł (1750, 3500). Zapis 24.08.2022 do godziny 12:00,

  I skreślenie 14.09.2022 do godziny 8:00.

  W terminie I skreślenia dopuszcza się możliwość dodatkowego zapisu – 35000 zł.

  Tr Simone Brogi (FR)

  1. PLONTIER (FR)

  Tr Roland Dzubasz (GER)

  1. NANIA (GER)

  Tr Martina Havelková (CZE)

  1. CULIHRACH (IRE)

  Tr Maciej Janikowski

  1. GRYPHON (IRE)

  2. MOONU (GB)

  Tr Maciej Jodłowski

  1. JOLLY JUMPER (IRE)

  Tr Alicja Karkosa (FR)

  1. CALLIEPIE (FR)

  Tr Piotr Piątkowski

  1. LADY IWONA (IRE)

  Tr Grzegorz Wróblewski (CZE)

  1. WILANTOS (GER)

  Tr Adam Wyrzyk

  1. ADAHLEN (IRE)

  Tr Emil Zahariev

  1. KABULA (IRE)

  Tr Krzysztof Ziemiański

  1. KANESHYA (FR)

  2. NIGHT TORNADO (GB)

  3. PETIT (FR)

  W sumie: 14 koni

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym Night Tornado wygrywa Wielką Warszawską 2021 przed Petitem

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły