More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 28.)

  Analiza niedzielnych gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I: 3-letnie i starsze kłusaki francuskie, hcp., 2400-2440 m

  Bardzo ciekawa gonitwa, w której konie będą podzielone na trzy grupy, startujące co 20 metrów. Zdecydowanym królem sezonu jest Factoriel, który wraz z szybkim Fendem d’Ukraine wystartuje 40 m za pierwszym szeregiem. Mimo wszystko wałach jest bitym faworytem uczestników Ligi Ekspertów, ponieważ aż 28 z nich uznawało, że sobie poradzi. Jeden z typerów wskazał na Fenda, lepiej spisującego się na krótszych dystansach.

  Dwa wskazania uzyskał Gobs, startujący z numerem pierwszym. Sześciolatek będzie w dobrej sytuacji, mając na początku 40 m przewagi nad głównymi rywalami. Obok niego ruszą For Ever Cool, Hmara d’Ukraine, Emesto Quantum oraz George Banks. Z tej grupy najlepiej w tym roku biegał Emesto Quantum.

  W środkowym szeregu znajdą się trzy zaprzęgi: Goteborg, Elka Ludoetka i Furnika. Wydaje się, że nieco większe możliwości mają Goteborg i Furnika, ale dla nich ten sezon, jak na razie, jest zupełnie nieudany. Czy po przerwie się przebudzą? Elka Ludoetka biegała bardzo dobrze w maju i czerwcu, więc nie można jej lekceważyć. Jest bardzo szybka.

  II – Nagroda Deer Leapa: 3-letnie i starsze folbluty, kat. B, 1300 m

  Wycofany został Blizbor. Tylko dwa konie typowane są na zwycięstwo, a ich notowania są niemal identyczne. Zwyciężczyni biegu o Nagrodę Syreny, Jenny of Success, uzyskała 16 głosów, a uznawany za jej jedynego rywala Emiliano Zapata – 15. Ogier stracił do klaczy tylko 0,5 dł., a teraz rywalka poniesie 1 kg więcej, inne też będą warunki na bieżni (wtedy tor był elastyczny).

  Z pozostałej trójki korzystne wagi poniosą Feothan i Dakini, które ostatnio pokazały się z dobrej strony. Dzielna Lady Gabi w tym roku beiga bezbarwnie, ale może w mniej licznej stawce przypomni sobie o dawnych wynikach.

  III: 2-letnie folbluty, II gr., 1200 m

  Wycofany został Imperator Antonius. Z grupy koni, które już biegały, w typach wyróżnione zostały Migliore Speranza (18), Westminster Grey (8) oraz Gangs N’Roses (4). Cała trójka ma za sobą niezły debiut i powinna iść do przodu. Jedno wskazanie uzyskała także Queen Capella, mająca więcej doświadczenia. Jej starty nie były rewelacyjne i raczej czeka ją trudniejsze zadanie.

  Poprawić powinny się Cherry Madness (miała niezły debiut), Orinoco Flow i The Great Ivar, więc niespodzianki z ich strony nie są wykluczone. Ciekawie zapowiadają się debiutanci: Espresso i Manwhataman.

  IV – SK Krasne: 3-letnie i starsze klacze, kat. A, 2200 m

  W tej skromnie obsadzonej gonitwie walka o wygraną powinna rozstrzygnąć się pomiędzy oaksitką Lady Iwoną (25) oraz dzielną Moonu (6). Zdecydowanie wyżej stoją notowania pierwszej z nich, jednak skrócenie dystansu powinno bardziej odpowiadać Moonu. Zdaniem trenera Andrzeja Walickiego, w wysokiej formie jest Chibani, ale chyba trudno będzie jej włączyć się do rozgrywki, chyba że tor stanie się mocno elastyczny. Takie warunki odpowiadałyby także reprezentantce starszych roczników – Virago Westminster. Klacz jest dobrze dysponowana i postara się sprawić niespodziankę, chociaż poniesie najwyższą wagę w polu. Outsiderką jest Warszawa Express, biegnąca do pomocy faworytce.

  V – Nagroda St. Leger: 3-letnie i starsze folbluty, kat. A, 2800 m

  Wycofany został Neverland. Tu także typowane są dwa konie. Znakomity Night Tornado ma trochę pecha w tym sezonie, ale w biegu o Nagrodę Kozienic pokazał, że powoli odzyskuje formę. Na niego wskazało 21 typerów. 10 głosów z kolei uzyskał derbista Jolly Jumper – gdyby wygrał, byłby kolejnym koniem trójkoronowanym. Jego atutem będzie niższa waga od starszych rywal.

  Nieźle radzi sobie w tym roku Zanzily Passion, który tym razem ma wspierać Night Tornado. Trollstroem i Luaithrion biegały na poziomie grupowym, ale długi dystans im odpowiada. Stan ich rywalizacji z dwóch ostatnich startów to 1 do 1.

  VI – Gonitwa uczniowska (4): 3-letnie folbluty, wył. IV gr., 2000 m

  Na zdecydowaną faworytką wyrasta Miss Molly, typowana na pierwsze miejsce aż 26 razy. Trzy wskazania uzyskała Sowa Matylda, która ostatnio pokazała się z lepszej strony, a po jednym trenowane przez Adama Wyrzyka Katana Max i Mary Blueberry.

  Z pozostałej trójki wydaje się, że warto zwrócić uwagę na dosiadanego przez Oskara Nowaka Nadaala, natomiast Miss Margot wydaje się nieco lepsza od Ligii.

  VII: 3-letnie araby krajowej hodowli (PASB), II gr., 2000 m

  Wycofanego zostały Zarbil i Martell. Mimo wszystko na starcie stanie aż 16 koni. Typy ekspertów są dość rozrzucone, chociaż dość wyraźnie przoduje w nich Taled Al Khalediah (14), wybrany przez pierwszego jeźdźca ze stajni Janusza Kozłowskiego. Nieco niżej stoją notowania Ghali Al Khalediah (4) oraz Albiry (4), która ostatnio się poprawiła. Postępy zrobił także Westfal (3), a niektórzy ciągle wierzą w dobrego pochodzenia Haruna RA (3), ścigającego się dotąd w gonitwach otwartych. Córka Assy’ego, Wendy (3), także ma trójkę zwolenników. Wskazania uzyskały jeszcze klacze ze stajni Adama Wyrzyka – Free Stajla (2) oraz Efel (1).

  Pozostałe nie są liczone.

  VIII – Women Power Series: 4-letnie i starsze klacze arabskie, IV gr., 1800 m

  Wycofana została Kontancja. Rywalizacja amazonek i klaczy zapowiada się interesująco. Zdecydowanie najwięcej wskazań uzyskała szykowana do Oaks Zbrojna Fata – 18. Klaczy dosiądzie walcząca w rankingu o zwycięstwo Karolina Kamińska. Jej główna rywalka, Daria Pantchev, pojedzie z kolei na doświadczonej Maantcie (1), startującej po tygodniu. Wyżej jednak stoją notowania drugiej z klaczy Zbigniewa Górskiego – Dalmy (8), mającej za sobą udany występ. Dosiądzie jej Klaudia Zwolińska. Być może do walki o czołowe miejsca włączą się Ideale de Bozouls (3), lub Dioriska. Słabsza wydaje się Rana P (1).

  IX – Nagroda Gangesa: 3-letnie araby eksterierowe, I gr., 1600 m

  W rywalizacji arabów eksterierowych na poziomie pierwszej grupy zdecydowanie najmocniej liczony jest trenowany we Wrocławiu Erede (18). Ogier mógł się ostatnio podobać. W Sopocie pokonał pozostającego bez wygranej Erudyta (5), a we Wrocławiu Płomienia. Dobre wrażenie na Służewcu sprawiła Ornilia Fata JR (5), więc i jej nie można lekceważyć. Dość dawno na bieżni nieoglądany był Oberon (1), ale ogier fajnie finiszował w debiucie. Estatura (2) może sprawić niespodziankę, natomiast Belamina jest outsiderką.

  X: 3-letnie folbluty, III gr., 1800 m

  Wycofany został Notar. Uczestnicy LE zdecydowanie największe szanse przyznają Lady Jaguar (25). Liczony jest też Johnny Double (4), który może jeszcze posiadać rezerwy. Po jednym wskazaniu uzyskały progresujące Empire of the Sun oraz Jagga. Niezłe są Impas i biegnący po przerwie Przystojnykaźmierz. Izalor i Roc’h Breizh nieco rozczarowują, jednak trenerzy nadal mocno je liczą.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (31 uczestników):

  I – Factoriel, 28 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Jenny of Success, 16
  III – Migliore Speranza, 18
  IV – Lady Iwona, 25
  V – Night Tornado, 21
  VI – Miss Molly, 26
  VII – Taled Al Khalediah, 11
  VIII – Zbrojna Fata, 18
  IX – Erede, 18
  X – Lady Jaguar, 25

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Factoriel, 28/31 (90% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – VII

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły