More

  Wielka Wrocławska dziewiątka

  Niedziela, 4 września 2022, godz. 16:40 – gon. 5

  Wielka Wrocławska Nagroda Prezydenta Wrocławia

  Międzynarodowa gonitwa z przeszkodami dla 5-letnich i starszych koni pod patronatem Polskiego Klubu Wyścigów Konnych.

  Dystans 5000 m

  1. Haad Rin

  Haad Rin (po Samum), ośmiolatek z partynickiej stajni wyścigowej trenera Roberta Świątka, pozostaje niepokonany w tym sezonie. Na początku maja bez trudu wygrał Nagrodę Otwarcia Sezonu Przeszkodowego na Partynicach, pewnie pokonując trzeciego na celowniku Her Hima. Równie bezproblemowo rozstrzygnął na swoją korzyść Nagrodę Tiumena rozegraną pod koniec maja. Z rywali zgłoszonych do tegorocznej Wielkiej Wrocławskiej pokonał wówczas Nicka; do pojedynku z Larizano i Ministrem Wojny nie doszło, ponieważ z pierwszego już w początkowej fazie gonitwy spadł jeździec, a drugi został zatrzymany pod koniec wyścigu.

  W poprzednim sezonie reprezentant stajni Borowa był trzeci w Wielkiej Wrocławskiej, siedem długości za drugim na celowniku Larizano, a przed Nickiem (piąty) i Turionem (siódmy). Zaliczył też dwa dobre starty na zagranicznych torach, zajmując czwarte miejsce w gonitwie G1 Grande Steeple Chase Di Milano we Włoszech i piąte w 11-konnej stawce krosowej gonitwy we francuskim Compiegne.

  W Wielkiej Wrocławskiej wystartuje po raz trzeci, raz gonitwy nie ukończył.

  Haad Rin, fot. Agata Władyczka

  2. Dragon

  Siedmioletni Dragon (po Planteur) trenera Dalibora Toroka ma za sobą w tym sezonie trzy starty, wszystkie w gonitwach z przeszkodami we Francji. Był blisko czwarty w Wissembourgu na dyst. 3900 m i trzeci w Aix-le-Bains, też na 3900 m. Ostatni występ miał jednak słabszy – w Prix Chamberko (4000 m) na torze Le Lion d’Angers przybiegł ostatni w stawce 12 koni.

  W zeszłym roku przedstawiciel czeskiej stajni DS Pegas biegał tylko dwa razy, w krótkim odstępie czasu. Rozpoczął sezon 3 września od wygrania gonitwy z płotami III kat. (3400 m) w Pardubicach, a zakończył 12 września czwartym miejscem na pięć koni w płotowej gonitwie I kat. Zlaty Pohar Elektrizace Zeleznic Praha a. s. (4200 m) rozegranej w Pradze.

  3. Gap Pierji

  Gap Pierji (po Kapgarde) to sześciolatek, którego trenuje Josef Vana młodszy. Najwartościowszy wynik w czterech tegorocznych występach osiągnął na początku lipca, kiedy w krosowej gonitwie klasy 3 na dystansie 5200 m w Vittel we Francji zajął drugie miejsce, chociaż ze znaczną stratą do zwycięzcy (15 długości). Drugi był również, ale tylko o szyję, w stiplu klasy 4 (3900 m) w Wissembourgu. Sezon rozpoczął piątym miejscem w krosie klasy 3 (4500 m) w Nancy (Francja), także w dużym odstępie za czołówką. Ostatni tegoroczny start, w połowie sierpnia w krosowej gonitwie (4100 m) w Merano, ukończył na trzeciej pozycji.

  Reprezentant włoskiej stajni Scuderia Aichner SRL miał bardzo intensywny poprzedni sezon. Startował osiem razy na torach francuskich i włoskich, odniósł jedno zwycięstwo. W sierpniu wygrał w walce o szyję gonitwę z przeszkodami na dyst. 3600 m rozegraną w Vittel. Był też czwarty w płotowej gonitwie G3 Gran Corsa Siepi Di Pisa rozegranej na początku roku w Pizie.

  Gap Pierji, fot. Kata Mrazova

  4. Turion

  Turion (po Roulette), siedmiolatek ze stajni czeskiego trenera Pavla Polesa, biegał trzykrotnie w tym sezonie. Na początku maja zajął piąte miejsce w krosowej gonitwie III kat. (3500 m) w Pardubicach, dwa tygodnie później przybiegł szósty (ostatni) w krosie II kat. (3300 m) rozegranym na tym samym torze. Ostatniego występu, w lipcowym Memoriale Evy Palyzovej, krosie I kat. na dystansie 4600 m w Lysa nad Labem, nie ukończył – został zatrzymany w drugiej części gonitwy.

  Wszystkie swoje starty w poprzednim sezonie przedstawiciel stajni Tippler Group s.r.o. miał we Wrocławiu. Rozpoczął zmagania od piątego miejsca w Nagrodzie Otwarcia Sezonu Przeszkodowego. W Nagrodzie Tiumena przybiegł czwarty, tylko pół długości za Nickiem. Czwarty był również we Wrocławska Trial, tracąc niewiele do zwycięskiego Her Hima i drugiego na celowniku Larizano, a wyprzedzając Nicka. Sezon zwieńczył startem w Wielkiej Wrocławskiej, zajmując siódme miejsce, trzy i pół długości za Nickiem (piąty) oraz w nieco większym odstępie za Haad Rinem (trzeci) i Larizano (drugi).

  W Wielkiej Wrocławskiej wystartuje po raz drugi.

  Turion, źródło: koniewyscigowe.pl

  5. Larizano

  Trenowany w Czechach przez swojego hodowcę i właściciela Stanislava Popelkę 14-letni Larizano (po Jape) tegoroczny sezon rozpoczął od wygrania gonitwy I kat. Prvomajova steeplechase w Lysa nad Labem. Dwa kolejne starty miał jednak mniej udane. Nagrody Tiumena na Partynicach nie ukończył z powodu upadku jeźdźca już w początkowej fazie gonitwy. W lipcu pobiegł w Memoriale Evy Palyzovej, krosie I kat. na dystansie 4600 m w Lysa nad Labem, i zajął dopiero szóste miejsce; rok wcześniej był w tej gonitwie drugi wyraźnie przed Her Himem.

  W zeszłorocznej Wielkiej Wrocławskiej Larizano zajął drugie miejsce, o siedem długości wyprzedzając trzeciego na celowniku Haad Rina; w pokonanym polu zostawił również Nicka i Turiona. Poprzedni sezon przyniósł mu wreszcie zwycięstwo w jednej z dwóch najważniejszych gonitw na Partynicach – wygrał Crystal Cup i był zdecydowanie lepszy od Rekiego. Niespodziewanie jednak przegrał o półtorej długości z Her Himem gonitwę Wrocławska Trial, tutaj również bijąc Turiona i Nicka.

  Najbardziej doświadczony uczestnik Wielkiej Wrocławskiej, w której startował pięć razy. Oprócz zajęcia drugiego miejsca w 2021 r. dwukrotnie jeszcze finiszował drugi z minimalną stratą do zwycięzcy: raz o szyję za Rekim w 2019 r. i raz o pół długości (za Delight My Fire) w 2015 r.; poza tym był piąty i szósty.

  Larizano, fot.A.Pyzara

  6. Minister Wojny

  Najmłodszy uczestnik gonitwy, pięcioletni Minister Wojny (po Indy Champ), trenowany jest na Partynicach przez Michała Borkowskiego. W tym sezonie biegał trzykrotnie we Wrocławiu. Wygrał gonitwę na dystansie 3850 m podczas inauguracji sezonu. Nagrody Tiumena nie ukończył – ominął w końcówce wyścigu chorągiewkę obowiązkowego przejazdu. W połowie czerwca był drugi w gonitwie na dyst. 3400 m, trzy czwarte długości za Rekim i z ogromną przewagą nad Nickiem.

  W ubiegłym roku przedstawiciel stajni Konary rywalizował z rówieśnikami w cyklu gonitw z przeszkodami dla czteroletnich koni. Najlepiej prezentował się pod koniec sezonu, kiedy zajął drugie miejsce w Nagrodzie Marszałka Województwa Dolnośląskiego i odniósł zwycięstwo w ostatnim dniu wyścigowym na Partynicach; wcześniej był też dwukrotnie trzeci.

  Minister Wojny, fot. Tor Partynice

  7. Nick

  Nick (po Jape) trenowany przez Elwirę Porębną, to doświadczony 11-letni przeszkodowiec. Najlepiej w tegorocznych startach wypadł w Nagrodzie Tiumena, w której tylko o półtorej długości przegrał z Haad Rinem. Nagrody Otwarcia Sezonu Przeszkodowego na Partynicach nie ukończył z powodu upadku jeźdźca na przeszkodzie wodnej. Również ostatni występ miał mniej udany, w gonitwie na dyst. 3400 m zajął dopiero siódme miejsce, bardzo daleko za walczącymi o zwycięstwo Rekim i Ministrem Wojny.

  Dobrze reprezentant stajni EM-EKO.CZ zaprezentował się w ubiegłorocznej Wielkiej Wrocławskiej. Finiszował piąty, dwie i pół długości za trzecim na celowniku Haad Rinem i w większym już odstępie za drugim Larizano, a o dwie i pół długości wyprzedził siódmego Turiona. Najbliżej zwycięstwa w zeszłym roku był w Nagrodzie Zamknięcia Sezonu, którą przegrał niemal w samym celowniku o szyję.

  Będzie to jego trzeci występ w Wielkiej Wrocławskiej. W 2019 r., kiedy wygrał Reki o szyję przed Larizano, zajął trzecie miejsce.

  Nick, fot. A.Pyzara

  8. Her Him

  Siedmioletniego Her Hima (po Kendargent) trenuje w Czechach jego właścicielka Ivana Porkatova. W tym roku jej pupil odniósł cenne zwycięstwo w Szwecji, wygrywając w czerwcu Svenskt Grand National. Zwyciężył również w gonitwie na dyst. 3850 m rozegranej pod koniec maja we Wrocławiu. Ma w nogach sześć tegorocznych startów, które rozpoczął w marcu drugim miejscem w krosowej gonitwie we włoskim Treviso. Nagrodę Otwarcia Sezonu Przeszkodowego na Partynicach kończył trzeci, dwie długości za zwycięskim Haad Rinem.

  Poprzedni sezon przyniósł Her Himowi dwa zwycięstwa na Partynicach. W maju wygrał gonitwę na dyst. 3850 m, a niespełna miesiąc później triumfował w Nagrodzie Wrocławska Trial, w której niespodziewanie, o półtorej długości, pokonał Larizano, lepszy był także od Turiona (czwarty) i Nicka (szósty). W Memoriale Evy Palyzovej w Lysa nad Labem przybiegł trzeci, 12 długości za drugim na celowniku Larizano.

  Her Him, fot. Agata Władyczka

  9. Reki

  Trenowany przez Hanę Kabelkovą 10-letni Reki (po Look Honey) – syn znakomitej Registany, dwukrotnej zwyciężczyni Wielkiej Pardubickiej – ma za sobą tylko jeden start w tym roku. W czerwcu na Partynicach odniósł zwycięstwo w gonitwie na dystansie 3400 m, pokonując o trzy czwarte długości Ministra Wojny i z ogromną przewagą Nicka.

  Poprzedni sezon reprezentant stajni Wrbna Racing rozpoczął od trzeciego miejsca w mocno obsadzonej gonitwie krosowej na dystansie 4400 m w Pardubicach, a zakończył również trzecim miejscem w Crystal Cup na Partynicach. Do zwycięzcy wrocławskiej gonitwy Larizano stracił jednak prawie 20 długości. We Wrocławiu, gdzie ściga się regularnie od 2016 r., odniósł swoje największe sukcesy w karierze, wygrywając Crystal Cup (2017) i Wielką Wrocławską (2019), w tej drugiej bijąc o szyję Larizano.

  Czterokrotny uczestnik Wielkiej Wrocławskiej, w której oprócz zwycięstwa zanotował również drugie i trzecie miejsce, a także raz był piąty.

  Reki, źródło: koniewyscigowe.pl

  Piotr Pękala – Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły