More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 29.)

  Analiza sobotnich gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I: 3-letnie araby eksterierowe, II gr., 1400 m

  Wycofany został Fister. Najbardziej doświadczony w tej stawce Ahmed (1 wskazanie) lepsze występy przeplata słabszymi. Krótki dystans powinien mu odpowiadać. Całkiem nieźle prezentują się Alpinka (5) i Filemona (19), więc też powinny się tu liczyć. Ta druga jest córką dającego dość utalentowane potomstwo Kuriera, natomiast przeciwko niej przemawia dłuższa przerwa w startach. Nie zraziło to jednak typerów, którzy mocną ją faworyzują.

  Z trójki debiutantów najlepszy rodowód pod katem wyścigowym ma Cemira (6 wskazań), natomiast Antaba, na podstawie treningów, jest wyżej oceniana niż Helota.

  II – Nagroda Coolmore Stud: 2-letnie folbluty, II gr., 1400 m

  Wycofane zostały Silver Run i Namiętność. Ostatecznie stanie więc na starcie dwanaście dwulatków. Zdecydowanie najliczniejsze grono zwolenników ma Fierce Eagle (18), którego dosiądzie tym razem Szczepan Mazur. Z dobrej strony w debiucie pokazały się Siedem Grzehoof (2) oraz Blue Sash (5). Pierwsza z nich długo walczyła o zwycięstwo, natomiast druga na prostej ładnie finiszowała i nadrobiła sporo dystansu straconego w pierwszej części dystansu. Liczony jest także Night Max (3, w siodle I. Wójcik), który w debiucie na dzisiejszym dystansie był drugi.

  Pojedyncze wskazania uzyskały także mające niezłe oceny w stajniach: Eliminator (1, pojedzie A. Turgaev), Empathy (1) oraz Moonara (1). Poprawy można oczekiwań od Maybacha i Szachrajki, które powinny się rozkręcać. Na solidnym poziomie biega Renoma, więc płatne miejsce jest w jej zasięgu. Trudne zadanie czeka Stellarmasterpiece oraz debiutującą Miss Dynamite.

  III – Nagroda Piechura – Wathba Stallions Cup: 3-letnie araby, I gr., 2000 m

  Wycofany został Mijad Ibra. Aż cztery konie do boju posyła trener Cornelia Fraisl. Najwyżej ocenia parę NesmahJava d’Vialettes i za jej przykładem poszli uczestnicy Ligi Ekspertów, wskazując je na pierwsze miejsce, odpowiednio, 12 i 11 razy. Jedno wskazanie uzyskała wyrośnięta Shandharh Alfalah (1), natomiast mniejsze szanse wydaje się mieć Anything Goes. Groźną rywalką wydaje się Juline du Pouy (7), ponieważ bardzo udanie rozpoczęła karierę i może jeszcze mieć rezerwy. To samo dotyczy Ben Marka. Ogier popisał się imponującym finiszem i chyba ma sporo talentu, choć w starciu z końmi zagranicznej hodowli czeka go znacznie trudniejsze zadanie.

  IV – Nagroda Goffs Dakoty: 2-letnie folbluty, kat. A, 1300 m

  Niepokonana w dwóch startach Marigold Blossom (27) jest bitą faworytką w LE. Klacz wydaje się bardzo mocna i zapewne nie będzie łatwo nawiązać z nią walkę. Drugie notowania ma Rabiosa (Anton Turgaev w siodle), która nieźle rozpoczęła karierę we Wrocławiu. Pojedyncze wskazania uzyskały konie polskiej hodowli: progresująca Drink Life (w debiucie wyraźnie przegrała z Marigold Blossom) oraz External Power. Niżej oceniane są szanse Thetis i przyszłościowego Adamita.

  V: 4-letnie i starsze folbluty, wył. IV gr., 1400 m

  Wycofany został Indian Galeste. Dobrze radzi sobie Elvas (22), która jest uznawana za zdecydowaną faworytkę wyścigu. Powalczyć może z nią Caresser (7). Ogier stracił do rywalki 6 długości w ostatnim występie, jednak nie był on dla niego najbardziej udany, a ponadto tym razem rywalizacja będzie na znacznie krótszym dystansie. Pojedyncze wskazania mają weterani bieżni: Tribunal i Arkano (Konrad Mazur), które ciągle jeszcze miewają przebłyski i mogą pokusić się o niespodziankę. Z szansami na wywalczenie płatnych miejsc pobiegną nieźle dysponowany Sayif Shadad, nieobliczalny Onyks (pojedzie tr. Wiaczesław Szymczuk) i szybka Dżemma. Mniejsze szanse ma Uzza.

  VI – Westminster Freundschaftpreis: 3-letnie i starsze folbluty, kat. A, 2000 m

  Oczywiście najwyżej stoją notowania obrońcy tytułu Timemastera (27). Utytułowany ogier może wygrać ten wyścig po raz trzeci. Być może spróbują mu zagrozić przedstawiciele rocznika derbowego, Kaneshya (w siodle Kamil Grzybowski) i Magic, niosące o 4 kg mniej od faworyta. Uzyskały one po dwa wskazania w LE. Z pozostałych koni starszych wyróżniają się Comin’Through, choć jego pierwszy tegoroczny start na Służewcu był przeciętny, a także lepszy na elastycznej bieżni Anator (Bolot Kalysbek). Przyzwoicie w Niemczech zaprezentowały się Wedding Ring, Ophelia’s Aidan, a także trenowany za naszą zachodnią granicą Atze. Trudno powiedzieć, na ile to wystarczy w tej stawce, ale mogą znaleźć się w czołówce. Pozytywne wrażenie sprawił ostatnio Bat Eater – czy znów sprawi niespodziankę?

  VII: 4-letnie i starsze araby,  hcp. IV gr., 1600 m

  Trudny do typowania wyścig, jednak uczestnicy Ligi Ekspertów zdecydowanie wskazują na dwa konie: biegające na średnim, ale dość równym poziomie Djassy’ego A (15) oraz Machira JR (11). Być może któryś z tej dwójki wreszcie w tym roku wygra. Sporo niżej stoją notowania dwójki wystawiane przez Kamilę Urbańczyk: niemieckiego Zenitha (2) i rozczarowującej Hellady (2). Jedno wskazanie uzyskał natomiast uczestnik Derby Cepun (1), dosiadany tym razem przez Szczepana Mazura.

  Pozostałe nie są liczone. Z tego grona wydają się nieco wyróżniać Sensational i Supra, ale to wyścig handikapowy, więc niespodzianki nie są wykluczone!

  VIII – Westminster Charity Race: 3-letnie i starsze folbluty, III gr., 1300 m

  Mocną faworytką uczestników LE jest Freya Z (21). Do walki o czołowe miejsca, według typerów, mogą włączyć się: It’s a Green Thing (4), Cannacore (3), Kena (2) i Dominanta (1). Szanse pozostałych wydają się mniejsze, chociaż Charlotte RMP oraz Inulla (Kumushbek Dogdurbek) też są utalentowane, a Kaszi to wyścigowy weteran. Na średnim poziomie biegają natomiast Gone Hill, Chou Pet i Marvelous Stam (Anton Turgaev).

  IX: 3-letnie i starsze folbluty, IV gr., 2000 m

  Po udanym ostatnim starcie wysoko stoją notowania Amona the Great (18). Mocno liczona jest także Miss Equus (9). W przypadku obu koni mamy zmiany jazdy – na ogierze pojedzie Kamil Grzybowski, a klaczy dosiądzie Ireneusz Wójcik. Lekko podliczane są konie Adama Wyrzyka, Pilecki jest typowany na pierwsze miejsce dwukrotnie, a debiutujący na polskich torach The Residencies raz. Z pozostałych koni Notar i Parys wydają się lepsze od Shy Boya i Mister Luisa.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (31 uczestników):

  I – Filemona, 19 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Fierce Eagle, 18
  III – Nesmah, 12
  IV – Marigold Blossom, 27
  V – Elvas, 14
  VI – Timemaster, 27
  VII – Djassy A, 15
  VIII – Freya Z, 21
  IX – Amon The Great, 18

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Timemaster i Marigold Blossom, 27/31 (87% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – III

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły