More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 30.)

  Analiza sobotnich gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I: 3-letnie i starsze klacze (folbluty), III gr., 1800 m

  O tym, jak bardzo może to być wyrównany wyścig, świadczą typy uczestników Ligi Ekspertów. Najniżej oceniane są szanse Trelli (brak wskazań na zwycięstwo) oraz Apfel Nonantaise (1), natomiast pozostała piątka ma niemal identyczne notowania.

  Zarine (7) oraz Lady Gabi (7) ścigały się ostatnio na wyższym poziomie. Trzylatka pauzowała od Oaks, natomiast starsza z klaczy biega trochę bez błysku, jednak mogła się podobać w niedawnej rywalizacji na poziomie kat. B. Zireael (6) skorzysta tym razem z ulgi wagi, co może jej pomóc na średnim dystansie we włączeniu się do rozgrywki. Trochę poniżej oczekiwań biega Saxon Way (6), natomiast Maitresse En Titre, która późno rozpoczęła sezon, wydaje się rozkręcać. Każda z nich może walczyć o wygraną.

  II: 2-letnie folbluty krajowej hodowli (PSB), II gr., 1200 m

  Wycofane zostały Celtic Touch i Nea (dodatkowo). W roli mocnej faworytki wystąpi mająca za sobą niezły debiut Citronella (22). Wyraźnie poprawiła się w drugim starcie Pretty Balerina (6), więc to ona wyrasta na jej główną rywalkę. Przeciętnie spisuje się Free Gal (1), ale nie można wykluczyć, że się poprawi. Pozostała czwórka debiutuje. Na „papierze” lepiej od First Girl prezentują się Ad Rem oraz Barletta (2).

  III – Nagroda El Ghazi: 4-letnie i starsze araby, hcp. I gr., 1400 m

  Wycofany został Mutar JR. I znów wyścig, w którym trudno jednoznacznie wskazać faworyta. Świetnie spisał się ostatnio Almared (11), dosiadany tym razem pod wysoką wagą przez uczennicę. Krótki dystans powinien mu sprzyjać. Wyrównane notowania mają: Al Jassim (7), na którym pojedzie Kamil Grzybowski pod 64 kg, rekordzista toru na tym dystansie Eldas (5) oraz solidny Musab (6). Z dobrej strony pokazał się w ostatnich startach Munes (2), wracający do rywalizacji na znacznie krótszym dystansie. Jego atutem będzie korzystna waga i dosiad Szczepana Mazura. Stawkę uzupełnia dzielny Najem du Soleil, dla którego warunki handikapu są umiarkowanie korzystne, więc niespodzianki z jego strony nie można wykluczyć.

  IV – Nagroda Łeb w Łeb: 3-letnie i starsze folbluty, I gr., 2400 m

  Wszystkie konie korzystają z ulgi wagi. Oczywiście w nieco korzystniejszej sytuacji będą trzylatki, mimo to najmocniej liczone są konie starsze, w szczególności dobrze dysponowany Damask Blade (aż 23 wskazania na zwycięstwo). Drugi w zestawieniu, Edgar, został wytypowany na pierwsze miejsce czterokrotnie. Siwek wydaje się zyskiwać wraz z wydłużaniem dystansu. Najstarszy w stawce Delos jest daleki od dawnej formy, ale nie można go lekceważyć (1). Z grona trzylatków po jednym wskazaniu na zwycięstwo uzyskały: polski Przystojnykaźmierz, progresujący Sigismundus Rex oraz solidny na poziomie niższych grup Filibert. Outsiderką wyścigu jest doświadczona Duszka.

  V: 3-letnie araby krajowej hodowli (PASB), II gr., 1800 m

  Wycofane zostały Afrozja i Taled Al Khalediah. Wygląda na to, że bitym faworytem wyścigu będzie Zalabar, który uzyskał aż 30 wskazań na 31 możliwych. Ogier prezentuje się solidnie i być może przyszedł czas na jego pierwszy w karierze sukces. Jedynym z pozostałych koni wskazywany na zwycięstwo jest Winyl (1), również spisujący się całkiem solidnie.

  Z grona koni nieliczonych wydaje się wyróżniać Proza. Po jednym w miarę udanym starcie mają za sobą Klif i Moran. Poprawy można oczekiwać od Wictoriusa i Madryta. Mimo dobrego rodowodu, bardzo słabo spisuje się Adrian. Eumaaidan (w siodle Artur Klochynskyi) debiutuje. Ma przeciętną notę w stajni.

  VI: 4-letnie i starsze araby, IV, 2000 m

  Wyścig jest trochę zagadkowy, ze względu na zapis kilku utalentowanych, ale biegnących po przerwie koni. Jednym z nich jest bardzo dobry Saden Al Khalediah (16), najczęściej typowany przez uczestników LE na zwycięstwo. Wałach w wieku trzech lat prezentował się naprawdę dobrze. Wraca do ścigania się po poważnej kontuzji i jego forma jest pewną niewiadomą. Po pięciu latach na tor wyścigowy powraca derbista Mogadiusz. Ma już 10 lat i jest jeszcze większą zagadką. Uzyskał dwa wskazania. Nieźle zapowiadała się też kariera Celtic Amal (1), wracającej do rywalizacji po kilku miesiącach od nieudanego startu.

  Z grona koni startujących regularnie wydają się wyróżniać uczestnik Derby Farhat (5) oraz poprawiająca się ze startu na start SS Alreem (7, w siodle Anton Turgaev). Płatne miejsce powinno być w zasięgu robiącego postępy Sukcesa, a być może także Corsicany i średniego Cisa. Rozczarowuje Momo, natomiast Hazim Han i Boy Mador są raczej słabsze.

  VII – Women Power Series (4): 3-letnie folbluty, IV gr., 1200 m

  Kolejny niezwykle wyrównany wyścig. Aż piątka koni jest wymieniana na pierwszym miejscu w LE, a w dodatku ich notowania są zbliżone. Pod tym względem minimalnie wyróżnił się Chandalar, na którego liczy ósemka typerów. Krótki dystans powinien odpowiadać ogierowi. Zdaniem uczestników LE, z szansami na udział w rozgrywce pobiegną także dosiadane przez doświadczone amazonki Polonez (6) i Signor Cava (6), drobna Mary Queen (6) oraz mające za sobą zaledwie dwa starty w karierze Sindicato (5). Z pozostałej czwórki zdecydowanie najlepszy wydaje się Big Bang. Mrs Elif, Kaliope i Nigrosa mają mniejsze szanse.

  VIII: 3-letnie i starsze folbluty, hcp. II gr., 1600 m

  Wycofany został Akurat. Swoimi poprzednimi występami, przekonał do siebie typerów Fuero Royal (17) i to on wyrasta na faworyta wyścigu. Nieźle stoją również notowania drugiego z trzylatków, Caro Giorgio (7), chociaż jego ostatnie dokonania wydają się mniej imponujące. Z grona koni starszych większym poparciem niż szybka Lady Joanna (1, w siodle Ireneusz Wójcik) cieszą się biegnący pod wysoką wagą Louisville (3) oraz So Good Malpic (3). Mniejsze szanse przyznawane są Tullamore, na którym ma pojechać niedoświadczona amazonka.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (31 uczestników):

  I – Lady Gabi i Zarine, po 7 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Citronella, 22
  III – Al Jassim, 11
  IV – Damask Blade, 23
  V – Zalabar, 30
  VI – Saden Al Khalediah, 16
  VII – Chandalar, 8
  VIII – Fuero Royal, 17

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Zalabar, 30/31 (97% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – I i VII

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły