More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 31.)

  Analiza niedzielnych gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I: 3-letnie araby, II gr., 2000 m

  Z grona koni mających już sporo doświadczenia wyróżniają się Satam Al Khalediah (13) oraz Jawahr (13), które spotykały się w ostatnich dwóch startach (bilans 1:1). Cieszą się one również największym zaufaniem wśród typerów LE, u których ich notowania są podobne. Klacz biega na równym poziomie, natomiast ogier wydaje się progresować. W walce o płatne miejsce nie powinno zabraknąć trochę niedocenianego Jumpera de Bozouls (brak wskazań). Poprawy można także oczekiwać od Ghadir (pojedzie Stefano Mura) i Milany Al Gunay, natomiast Pepino di Parme (Sanzhar Abaev) będzie zdecydowanym outsiderem wyścigu.

  Trzy konie debiutują, ale rodowody nie pozwalają ich lekceważyć. Z pary wystawianej przez Cornelię Fraisl Jason d’VialettesJague des Arnets, to pierwszy z nich, na którym pojedzie Bolot Kalysbek, uzyskał 4 wskazania. Mawhoub (1) jest po Mared Al Sahra, ojcu derbistów Wielkiego Dakrisa i Alsahra. Zapowiada się ciekawa gonitwa otwierająca niedzielny meeting.

  II: 2-letnie folbluty, II gr., 1300 m

  W debiucie Westminster Grey (6) o 3 długości pokonał Sprytnego Heńka (22), jednak w kolejnym starcie mocno rozczarował, a rywal pokazał się z dobrej strony. Nic dziwnego, że to podopieczny Natalii Szelągowskiej ma tym razem liczniejsze grono zwolenników, chociaż trenerka trochę tonuje nastroje. Przyzwoicie karierę rozpoczął Westim (1), natomiast niżej trzeba ocenić polskie Oksymorona (0) i mniej od niego doświadczonego Merkurego (1).

  Z dwójki debiutantów można się spodziewać, że w debiucie większe szanse ma francuski Dab Dancer (1), chociaż Sundae (0) ma całkiem interesujący polski rodowód.

  III – Nagroda Amuratha: 3-letnie araby, kat. B, 2000 m

  Rewelacyjnie radzi sobie Storm ‘OA’ (30), który najpierw wygrał w solidnie obsadzonym biegu grupowym, a następnie w starciu z czołówką rocznika przegrał jedynie z trenowanym w Czechach Ocean Al Maury, wyraźnie pokonując pozostałe konie. Jest mocnym faworytem uczestników LE. Tym razem dosiądzie go Kamil Grzybowski. We wspomnianym biegu niemal 20 długości stracił do niego polski Kito, biegnący tu z szansami na wywalczenie dobrego płatnego miejsca. W walce o czołowe lokaty nie powinno zabraknąć szybkiej Salsabel Al Khalediah i niezłego Shahera Al Khalediah (Aslan Kardanov). Zagadkę stanowi debiutujący Jos d’Vialettes (1), który jako jedyny, obok faworyta, uzyskał wskazanie na zwycięstwo.

  IV – Nagroda Kadyksa: 2-letnie folbluty krajowej hodowli (PSB), I gr., 1300 m

  Wycofany został Niro. Zapowiada się rywalizacja o zwycięstwo pomiędzy Tytanidą (23) oraz Trani (8), która w debiucie wyraźnie uległa rywalce, ale w drugim starcie zdecydowanie się poprawiła. Większość typerów zakłada jednak, że hierarchia z poprzedniego starcia tej dwójki pozostanie bez zmian. Sprawa walki o pozostałe płatne miejsca wydaje się otwarta. Nie można też całkowicie wykluczyć, że któryś z pozostałych dwulatków poprawi na tyle, żeby włączyć się do rozgrywki, chociaż wydaje się to mało prawdopodobne.

  V – Nagroda PZHKA: 3-letnie klacze arabskie krajowej hodowli (PASB), kat. B, 2000 m

  Po ostatnim zwycięstwie mocno do góry poszły notowania dobrego pochodzenia El Nadiry (22), wyrastającej tym razem na zdecydowaną faworytkę. Mocniej liczona ostatnio Cehilla nadal ma kilku zwolenników (8). Warto podkreślić, że tym razem rywalizacja będzie toczyła się na dystansie o 400 m dłuższym, co może mieć wpływ na wynik ich konfrontacji. Jedno wskazanie uzyskała Ghala Al Khalediah, która mogła się podobać w zwycięskim występie i wydaje się poprawiać.

  Z grona pozostałych klaczy wydaje się, że nie bez szans na udział w rozgrywce jest Kiki. Poprawę widać także w dokonaniach Wilandy Faty, mogącej okazać się czarnym koniem gonitwy, mimo braku zwycięstwa do tej pory. Chyba trudniej o czołowe miejsce będzie Estaturze, która wygrała dwukrotnie w konkurencji eksterierowej. Z jeszcze mniejszymi szansami wystartuje sklasyfikowana w II grupie (podobnie jak Wilanda Fata) Alexeja.

  VI – Nagroda Przedświta: 3-letnie i starsze folbluty, kat. B, 1600 m

  Wyścig zapowiada się na bardzo wyrównany, jednak uczestnicy Ligi Ekspertów dość wyraźnie faworyzują Quibou (15), który uzyskał prawie połowę głosów. Dość wysoko stoją także notowania Power Barbariana (6) – ogier po bardzo udanych trzech startach, ostatnio wyraźnie rozczarował. W walce o czołowe miejsca nie powinno zabraknąć Don Kastersa (3) oraz Blizbora (2), chociaż oba preferują suchą bieżnię i na elastycznej może im być trudniej. O niespodziankę mogą postarać się solidny Blue Connoisseur (1), rzetelna Scuti (1) oraz nieobliczalny Islamabad (1). Ciekawe są również trzylatki. Good Gift (0) ma wysokie notowania u trenera, podobnie jak niesprawdzony jeszcze na wyższym poziomie Empire of the Sun (2). Coraz bliżej ubiegłorocznej formy jest Dakini (0), chociaż klacz wolałaby raczej krótszy dystans. Stawkę uzupełnia rzucony na głęboką wodę Via Fora (0). Czeka go arcytrudne zadanie.

  VII – Nagroda Gazelli, Mlechy i Sahary (Oaks): 4-letnie klacze arabskie krajowej hodowli (PASB), kat. A, 2400 m

  W typach Ligi Ekspertów mocno wyróżniają dwie klacze: Edormana (17), której nie udał się ostatni występ, oraz Zbrojna Fata (10) – ona powinna zyskać na wydłużeniu dystansu. Rozkręca się Dalma (3), mająca kilku zwolenników. Zobaczymy, czy półsiostra derbisty Dragona włączy się do rozgrywki. Ostatnio minimalnie uległa Zbrojnej Facie. Jedno wskazanie uzyskała Hellada (1), reprezentująca będącą w formie stajnię Kamili Urbańczyk. Biegała dotąd na niższym poziomie.

  Pozostała piątka nie jest liczona. Wydaje się, że spore szanse na wywalczenie płatnej lokaty ma Haidea. Bardzo dobre w wieku trzech lat janowskie Suzana i Sabamira kompletnie w tym roku zawodzą, ale nie można wykluczyć, że w najważniejszym dla nich biegu sezonu wypadną lepiej. Trudne zadanie czeka średnią Lorelei i słabą Cecheję, której raczej nie pomoże dosiad Dastana Sabatbekova.

  VIII: 4-letnie i starsze folbluty, hcp. IV gr., 1800 m

  Jedynie startujące pod najniższymi wagami Mister Luis oraz Suwenir nie są ani razu typowane na pierwsze miejsce. Wydaje się jednak, że na elastycznej bieżni mogą wykorzystać warunki gonitwy i powalczyć o płatne lokaty.

  Najwyżej stoją notowania Hyderabadi (18), która ostatnio wreszcie zasygnalizowała zwyżkę formy. Klacz, podobnie jak podliczany Indian Galeste (4) i lubiąca miękką bieżnię Bint Marshal (2), poniesie najwyższą wagę w polu – 60 kg. Uwzględniana w notowaniach jest West Side Glory (4), miewająca przebłyski i dysponująca niezłym finiszem. Trochę mniej liczone są Strielka (51), Fanny Mendelson (54) oraz Dekarta (55), które jednak poniosą umiarkowane wagi, co może im pozwolić na sprawienie niespodzianki?

  Każde rozstrzygnięcie wydaje się możliwe!

  IX: 3-letnie folbluty, IV gr., 1600 m

  Uczestnicy LE zakładają, że zwycięzca wyłoni się z czwórki: Nadia Morandi, Sopot, Serpention i Donny di. Ich notowania stoją właśnie w tej kolejności. Klacz ma za sobą szereg wartościowych rezultatów i popiera ją niemal połowa typerów (14/31). W końcu zwycięstwo odniósł Sopot (10), więc może pójść za ciosem. Serpention (4) wydaje się lepszy niż jego wyniki, ale pobiegnie po przerwie. Przeszedł zabieg kastracji. Donny di (3) biega dość nieregularnie i jest trudny do oceny.

  Z grona nieliczonych koni trochę niedoceniane wydają się Izalor oraz Księżna Nocy. Ogier po udanym rozpoczęciu kariery, zaczął zawodzić, ale chyba stać go na więcej. Klacz w dwóch z trzech tegorocznych biegów pokazała się z dobrej strony, więc z walki o płatne miejsce z pewnością nie zrezygnuje. Z pary towarzyszy stajennych, I’Pipo wydaje się dużo lepszy od mało doświadczonego Qool Tirola.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (31 uczestników):

  I – Jawahr i Satam Al Khalediah, po 13 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Sprytny Heniek, 22
  III – Storm ‘OA’, 30
  IV – Tytanida, 23
  V – El Nadira, 22
  VI – Quibou, 15
  VII – Edormana, 17
  VIII – Hyderabadi, 18
  IX – Nadia Morandi, 14

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Storm ‘OA’, 30/31 (97% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – VI

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły