More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 32.)

  Analiza sobotnich gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I – Nagroda Tunisa: 3-letnie folbluty, płoty, 2800 m

  Wycofane zostały Version d’Haspel, Mageek oraz Donny di. W tej sytuacji na starcie staną tylko cztery konie, spośród których jedynie dwa mają już płotowe doświadczenie. Całkiem nieźle karierę rozpoczął Palm Club, który uzyskał 4 wskazania w Lidze Ekspertów. Należy zakładać, że się poprawi i powinien walczy o czołowe miejsce. Et Tu Brute (1) na razie nie zachwycił, jednak też zdaje się progresować. Większość typerów (26) uważa natomiast, że brak doświadczenia w tej dyscyplinie nie przeszkodzi w odniesieniu zwycięstwa Snajperowi, wyróżniającemu się pod względem kariery w gonitwach płaskich. Stawkę uzupełnia niezła w wieku dwóch lat Joy Bere (pojedzie Karolina Kamińska), szukająca swojej szansy w nowej konkurencji.

  II: 2-letnie debiutujące folbluty, II gr., 1200 m (seria A)

  Stawka debiutantów to spore wyzwanie dla typerów. Większość z nich wskazała na jednego z dwóch koni: Trijumfa (14) lub Mecenasa (9). O pierwszym z nich pozytywną opinię ma trener Emil Zahariev, a ogier posiada tego samego ojca, co dzielny Don Kasters. Mecenas, zdaniem Macieja Janikowskiego, nieźle galopuje, ale jest koniem późniejszym. Kilku zwolenników ma także Dark Bullet (5), zatem eksperci zdecydowanie faworyzują konie zagranicznej hodowli. Ostatnim z nich jest ciekawego pochodzenia Black Angel (typowana 1 raz), na której pojedzie starszy uczeń Temur Kumarbek.

  Z grona polskich koni po jednym wskazaniu uzyskały Stradius i Moonraker. Pierwszy z nich jest po derbiście Caccininm po utalentowanej Salien, natomiast drugi to syn półsiostry derbisty Montbarda, która w stadzie dała niezłego Milionera i kilka słabszych koni. Ciekawi występ córki trójkoronowanego Bush Brave’a – Imprezy (Konrad Mazur). Outsiderką będzie Weneda.

  III – Nagroda Eldona: 3-letnie araby krajowej hodowli (PASB), I gr., 2000 m

  Wycofany został Dorian.  Bardzo mocnym faworytem w Lidze Ekspertów jest Erwan (aż 25 wskazań), który w sierpniu w dobrym stylu wygrał gonitwę II grupy, a następnie przyzwoicie wypadł w I. Tym razem trafił na nieco mniej wymagające towarzystwo i powinien się liczyć. Zdecydowanie mniej licznych zwolenników mają Ben Mark (3) oraz Ghala Al Khalediah (3). Z tej dwójki ogier jest mało doświadczony i może się jeszcze poprawiać, natomiast klacz wydaje się robić regularne postępy. Minusem w jej przypadku jest fakt, że biegnie zaledwie po tygodniu od ostatniego startu. W jej siodle zobaczymy starszego ucznia Temura Kumarbeka.

  Pozostała trójka nie jest liczona. Tydzień temu z dobrej strony pokazała się pozostająca bez wygranej Proza (pojedzie Konrad Mazur), więc nie jest bez szans na niezły wynik. Ładne zwycięstwo w eksterierowym gronie odniósł niedawno Semko, natomiast Oberon biega na solidnym poziomie.

  IV: 2-letnie debiutujące folbluty, II gr., 1200 m (seria B)

  W drugiej odsłonie rywalizacji debiutujących dwulatków także zobaczymy cztery konie zagranicznej hodowli. Uczestnicy Ligi Ekspertów najczęściej na zwycięstwo typują nieźle ocenianą Lady Gigi (22). Drugi w tym zestawieniu jest Dom Francisco (8). Jedno wskazanie uzyskała z kolei Gloria Gentis, ostrożniej oceniana przez Adama Wyrzyka. Zdaniem Saliha Plavaca Vir jest zdecydowanie późniejszym koniem.

  Polską hodowlę reprezentują synowie świetnego Golden Tirola – Iluzjon oraz Klimat od niezłej Konboli, a także klacz po og. Turati, Nea.

  V – gonitwa uczniowska (5): 4-letnie i starsze araby, wył. III gr., 1800 m

  Wycofana została Mantaa. Analizując typy uczestników LE, wygląda na to, że murowanym kandydatem do zwycięstwa będzie Sjabahar ‘OA’ (aż 29 wskazań). Pięciolatek jest dobrym koniem i mimo trochę bezbarwnego ostatniego startu, pobiegnie z dużymi szansami, szczególnie że ma w siodle dobrze znającego go jeźdźca. Pozostałe dwa wskazania podzieliły między siebie inne konie wystawiane przez Cornelię Fraisl – Purhib oraz Djenah, na której pojedzie debiutujący uczeń Marsel Zholchubekov.

  Kto może zagrozić tercetowi liderki rankingu trenerskiego? Na krótkich dystansach bardzo dobrze czuje się Asrar Al Khalediah. Niedawno z pod tą samą amazonką odniosła ładne zwycięstwo. Nie można też lekceważyć Gabonna, na którym pojedzie Oskar Nowak. Mniejsze szanse wydają się mieć: Cis, Zhaker Muscat (w siodle Nikola Cyrkler), a także Nafea Al Khalediah i Momo.

  VI: 3-letnie folbluty, wył. IV, 1800 m

  Wycofana została Dzhersi. Wyścig powinny rozgrywać Nadaal i nieznacznie przez niego ostatnio pokonana Miss Molly. Ze względu na dosiad Szczepana Mazura, to notowania ogiera stoją wyżej: 23 do 6. Pojedyncze wskazania uzyskały Sowa Matylda i Miss Margot, które są liczone przez trenerów.

  Poprawy można oczekiwać od mało doświadczonej Zayry, natomiast Katana Max (w siodle Dastan Sabatbekov) i Vatan biegają na przyzwoitym poziomie i płatne miejsca z pewnością są w ich zasięgu. Trudna do oceny jest ukraińska Gefesta, która w ub. roku wygrała w swoich dwóch jedynych startach. Trafił na niezbyt wymagającą stawkę, więc może sprawić niespodziankę. Mc Gregorsky pobiegnie po rocznej przerwie, więc też jest trudny do oceny. Stawkę uzupełnia mający za sobą jedynie nieudany debiut Orient Magic.

  VII: 3-letnie i starsze folbluty, IV gr., 1000 m

  Wycofana została Luidzha. Uwzględniając rozkład wskazań w Lidze Ekspertów, można śmiało stwierdzić, że to najbardziej wyrównany wyścig dnia. Aż osiem ze startujących 10 koni zostało przynajmniej raz wymienionych na pierwszym miejscu. Najczęściej typowane są: solidny, ale miewający problemy ze startem El Pago Pago (10), mający za sobą niezbyt udany start po dłuższej przerwie Groszek (7) oraz preferujący chyba rywalizację na dłuższych dystansach Domindar (6). W tym wyścigu kluczowy będzie start, ponieważ bardzo trudno będzie odrobić ewentualną stratę.

  Z pozostałych koni podliczane są jeszcze: dobrze dysponowany Sayif Shadad (3), drugi przed tygodniem Polonez (2), preferujący suchą bieżnię Duke Caracan (1) oraz przygotowywane przez Małgorzatę Łojek klacze Herbatka (1) i Cosmic Gift (1). Żadnego wskazania nie uzyskała Dżemma, choć zdaje się prezentować podobne możliwości do niektórych koni. Zwolenników nie ma także Ujoor, dla której bieżący sezon nie jest udany.

  VIII: 3-letnie araby krajowej hodowli (PASB), II gr., 2200 m

  w roli mocnego faworyta wystąpi poprawiający się ze startu na start Westfal (22 wskazania). Ogier ostatnio nieznacznie wyprzedził delikatnego Haruna RA (6), który nieźle się spisał w swoim pierwszym starcie na Służewcu (wcześniej biegał we Wrocławiu). Trochę liczone są jeszcze janowski Erudyt (2) oraz biegająca poniżej oczekiwań Efel (1). Taled Al Khalediah nie zachwyca, jednak niezłe płatne miejsce jest chyba w jego zasięgu. Słabsze wydają się Zarbil i Mahoń.

  IX: 4-letnie i starsze folbluty, hcp. III gr., 1600 m

  Większość uczestników Ligi Ekspertów uważa, że zwycięży niosący najwyższą wagę w polu (62,5 kg) It’s a Green Thing. 20-krotnie został wytypowany na pierwsze miejsce. Notowania pozostałych koni są natomiast niezwykle zbliżone. W dobrej formie są Betfan (3) i Harlem (2), nic więc dziwnego, że mają swoich zwolenników. Elastyczna bieżnia powinna odpowiadać Saraynowi (1) oraz Valkirie (2), ale szybkiej Toccatiny (2) i silnego So Good Malpic (0) raczej też nie można lekceważyć. Mukhadar (1) w przeszłości był bardzo dobry, ale od dłuższego czasu nie może się odnaleźć. Czy wreszcie zaskoczy na plus?

  X: 3-letnie i starsze kłusaki francuskie, hcp., 2400 m

  Pomimo ostatniej wpadki (zagalopował na prostej finiszowej), zdecydowani faworyzowany jest Factoriel (28 wskazań), który wystartuje 20 m za końmi z numerami 1-6. Obok niego ruszą również Fend d’Ukraine oraz Eden Pierji. W przypadku Fenda można zaobserwować ostatnio lekką obniżkę formy, natomiast Eden Pierji biega niewiarygodnie równo – aż w siedmiu z dziesięciu tegorocznych startów zajmował trzecie miejsce. Ma szanse poprawić ten wynik.

  W pierwszym szeregu ruszą szybkie klacze: Elka Ludoetka (1), Goteborg (1) oraz Furnika (1), których nie można lekceważyć. Pierwsza z nich ostatnio dobrze spisała się we Wrocławiu, a dwie pozostałe zasygnalizowały ostatnio zwyżkę formy. Autorem wielkiej sensacji na Partynicach był przed tygodniem Hugo des Bois. Wałach nieoczekiwanie pokonał dużo wyżej notowane konie (jak Golbs czy Elka Ludoetka), pokazując, że robi szybkie postępy. Jeśli podtrzyma tę tendencję, może pokazać się także w Warszawie. Trudne zadanie czeka średniego Espoir de Bellon i słabo biegającą w tym roku For Ever Cool.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (31 uczestników):

  I – Snajper, 26 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Trijumf, 14
  III – Erwan, 25
  IV – Lady Gigi, 22
  V – Sjabahar ‘OA’, 29
  VI – Nadaal, 23
  VII – El Pago Pago, 10
  VIII – Westfal, 22
  IX – It’s a Green Thing, 20
  X – Factoriel, 28

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Zalabar, 29/31 (94% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – VII

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły