More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 33.)

  Analiza niedzielnych gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I: 3- i 4-letnie kłusaki francuskie, hcp., 2400 m

  Wycofany został Ikarus OV. Konie po raz kolejny wystartują w dwóch rzędach, oddalonych od siebie o 20 metrów. W pierwszym szeregu mamy cztery mało doświadczone zaprzęgi, spośród których obecnie najlepsza wydaje się Just Be Free.

  Uwaga typujących skupiła się więc na dwójce koni ruszających z drugiej grupie. Zdecydowanie największym zaufaniem cieszy się Iriska OV (aż 25 wskazań), która tydzień temu zaliczyła wpadkę we Wrocławiu, zajmując piąte miejsce. Dużo lepiej spisała się wówczas Isalyne d’Abomey (6), odnosząc zwycięstwo. Bardzo dobrze spisał się także Iron Alba Vel – zajął drugą lokatę. Widać, że jego forma rośnie. Nie można lekceważyć też biegającego trochę w kratkę Inoui de Boijaret. Image de Reve nie zachwycała we Francji, a jej pierwszy start w Polsce był nieudany. Nerwowej Infancie trudno będzie włączyć się do rozgrywki.

  II: 3-letnie araby krajowej hodowli (PASB), II gr., 1800 m

  Wycofana została Sandi. Bardzo dobre wrażenie sprawiła niedawno Free Stajla (22) i jeśli pójdzie za ciosem, to powinna liczyć się w rozgrywce. Tego samego zdania są uczestnicy Ligi Ekspertów, dlatego klacz ma zdecydowaną przewagę we wskazaniach. W drugiej kolejności liczone są: chyba lepsza niż to pokazała ostatnio Albira (3) oraz niedawna debiutantka Wendy (3). Jej debiut był dość słaby, ale powinna się poprawić. Po jednym wskazaniu uzyskały jeszcze eksterierowa Filemona, mająca za sobą przyzwoite rozpoczęcie kariery Gazwa oraz debiutująca Shahd Al Khalediah. Pozostałe nie są liczone.

  III: 2-letnie folbluty, II gr., 1200 m

  Wycofany został Night Max. Udany debiut ogiera Manwhataman (20) sprawił, że tym razem jest faworytem biegu. Dwulatek był trochę ciężkawy i trener Krzysztof Ziemiański podkreśla, iż może jeszcze potrzebować 1-2 startów, żeby się na dobre rozbiegać. Wysoko stoją notowania Joe Blacka (6), także mającego za sobą niezły pierwszy występ. Cały czas znakomitą opinią trenera cieszy się Limeryk, któremu powinno odpowiadać skrócenie dystansu (4). Poprawy można spodziewać się po jego towarzyszu stajennym Espresso (1). Notowania The Great Ivara oraz Gerbery są najniższe.

  IV – Nagroda Rzeki Wisły: 3-letnie i starsze klacze (folbluty), kat. B, 2000 m

  Wygląda na to, że wyścig rozegrają między sobą trzyletnie Lady Jaguar i Chibani oraz o rok starsza Virago Westminster. Ta ostatnia niedawno wyraźnie przegrała z Chibani, natomiast bilans rywalizacji rówieśniczek jest remisowy. Co ciekawe, uczestnicy Ligi Ekspertów zdecydowanie faworyzują Lady Jaguar (21), natomiast notowania jej rywalek są takie same – po 5 wskazań.

  Wydaje się mało prawdopodobne, że do walki o wyższe miejsca włączą się daleka od ubiegłorocznej formy Gabriela Essence lub progresująca Mary Blueberry (Temur Kumarbek).

  V: 4-letnie i starsze araby, hcp. III gr., 2000 m

  Wycofany został Endemol. Mocny faworytem, mimo najwyższej wagi w polu (62,5 kg) będzie Oficer, który uzyskał aż 24 wskazania. Ogier prezentuje się bardzo solidnie w tym roku. Nieźle stoją notowania innego z uczestników Derby – Atlasa (4), niosącego korzystniejszą wagę. Lekko liczone są także Bashar ibn Sayf (2) oraz Dioriska (1).

  Z grona pozostałych koni wydają się wyróżniać Inouk de Bozouls, Ehssana, Ibelia du Pouy oraz Echaron. Każdy z nich może sprawić niespodziankę.

  VI: 2-letnie klacze (folbluty), II gr., 1000 m

  Wycofana została Sunsara. Zdecydowaną liderką pod względem liczby wskazań w LE jest Renoma (20), która przewyższa rywalki doświadczeniem. W drugiej kolejności wymieniane są: mająca za sobą przyzwoity debiut Donnia (5) oraz debiutantka, nieźle oceniana Charlotte Ava (5). Jedno wskazanie uzyskała nie zachwycająca na razie Queen Cappella (1, pojedzie Temur Kumarbek) – powinna zyskać na skróceniu dystansu. Najmniej liczone są Pioseka i Vulcaniya.

  VII: 4-letnie i starsze araby, IV gr., 1400 m

  Wycofane zostały Hermes d’Etiolles oraz No Neveur Saularie. W tej sytuacji, LE dość wyraźnie wskazuje na Kabarę Al Jasrę (20), jako potencjalną triumfatorkę. Drugi w notowaniach jest Magor HB (9), który ustabilizował formę na bardzo rzetelnym poziomie. Pojedyncze wskazania uzyskały jeszcze dobrze czująca się na tym dystansie Anwar Al Khalediah oraz chyba jeszcze nie do końca sprawdzona Sadya di Castagnoli.

  Z grona koni nie wymienianych na pierwszym miejscu na lekkie wyróżnienie zasłużył Hudjel de Bozouls (w siodle uczeń Marsel Zholchubekov). Wydaje się, że płatne miejsce jest też w zasięgu Cepuna.

  VIII – Nagroda Wielkiego Szlema: 4-letnie i starsze araby, kat. B, 3000 m

  Zapowiada się ciekawa rywalizacja mocnych przedstawicieli rocznika derbowego i zapleczem czołówki koni starszych. Z dwójki czterolatków wyżej stoją notowania wicederbisty Ewesta (8), który miał sporo czasu na regenerację sił, a ponadto ewidentnie odpowiada mu długi dystans biegu. Atutem Bint Gifary (3) będzie wyraźnie najniższa waga w polu, co na 3 km może mieć spore znaczenie. Klacz biega na bardzo solidnym poziomie.

  Najwięcej wskazań uzyskał jednak czwarty w biegu o Nagrodę Europy pięcioletni Apollo del Sol – 13. Ogier od początku kariery prezentuje się równo i jedyną wpadkę zaliczył w czerwcu, nie zajmując płatnego miejsca. To silny ogier, więc dystans także nie powinien stanowić dla niego problemu. Fantastycznie w poprzednim starcie spisał się Kenjiy (5). Jeśli znów to będzie elastyczny, to nie można odbierać mu szans na kolejny sukces. Jedno wskazanie uzyskał Got de Lagarde, ale podobnie jak Helfik de Bozouls, wydaje się mieć mniejsze szanse na podjęcie walki o czołową trójkę.

  IX: 3-letnie i starsze folbluty, IV gr., 2000 m

  Wycofane zostały Trella i Tryps. Zdecydowanym faworytem będzie Luaithrion (22), ale z pewnością wysoko będą stały notowania trzyletniego Roc’h Breizha (6), mającego za sobą kilka solidnych występów. Szanse The Kid Bobby B (2, w siodle Dastan Sabatbekov) może ograniczyć elastyczna bieżnia, ale doświadczony ogier potrafi sprawiać niespodzianki. Z nadziejami na dobry wynik pobiegnie rozkręcająca się Lily Rose (1). Niżej stoją notowania Algoritma.

  X: 3-letnie folbluty, hcp. IV gr., 1600 m

  W tej przeciętnej stawce uczestnicy LE zdecydowanie wyróżnili Fair Mastera (19). Ogier zdaje się robić regularne postępy i być może rzeczywiście przyszedł czas na jego zwycięstwo. Pozostałe konie mają zbliżone notowania. Uzyskały po 2-3 wskazania na zwycięstwo, z wyjątkiem nieliczonego Spear Dancera.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (31 uczestników):

  I – Iriska OV, 25 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Free Stajla, 22
  III – Manwhataman, 20
  IV – Lady Jaguar, 21
  V – Oficer, 24
  VI – Renoma, 20
  VII – Kabara Al Jasra, 20
  VIII – Apollo del Sol, 23
  IX – Luaithrion, 22
  X – Fair Master, 19

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Iriska OV, 25/31 (81% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – VI

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły