More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 35.)

  Analiza sobotnich gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I: 3- i 4-letnie kłusaki francuskie, hcp, 2400 m

  Znów kłusaki wystartują w dwóch szeregach oddalonych od siebie o 20 m. Wydaje się, że zaprzęgi ruszające z pierwszego pobiegną z niewielkimi szansami na wywalczenie czołowych lokat, chociaż nie można całkowicie wykluczyć, że lekko progresująca Je T’aime Meinhart albo w miarę solidnie spisująca się Jablonka wykorzystają warunki handikapu i zajmą niższe płatne miejsce.

  Faworyci ruszą jednak z tyłu. Możliwościami i formą wyróżnia się szybka Isalyne d’Abomey i to jest wyraźnie wskazywana przez uczestników Ligi Ekspertów jako potencjalna zwyciężczyni (aż 26 typów na pierwsze miejsce). Biorąc po uwagę ostatnie wyniki jej najgroźniejszymi konkurentami powinny być rzetelna i silna Iriska ‘OV’ (4) oraz zyskujący na wymagającej bieżni Iron Alba Vel (1). Czołowe miejsce jest w zasięgu lepszego wiosną Inoui de Boijaret oraz Infanty, która miewa kłopoty z galopami, ale jeśli czysto przekłusuje wyścig, może sprawić niespodziankę. Drobniutka Image de Reve dopiero zapoznaje się z polskimi torami i może z każdym startem się poprawiać.

  II: 3-letnie araby, II gr., 1400 m

  Wycofana została Milana Al Gunay. Zebrała się liczna i niezła stawka arabów zagranicznej hodowli. Zdecydowanie najwyższe notowania w LE ma Satam Al Khalediah (23 wskazań), który od pewnego czasu biega na solidnym poziomie. Wydaje się bardzo prawdopodobne, że będzie w rozgrywce tej gonitwy, chociaż warto zwrócić uwagę na znacznie skrócenie dystansu w porównaniu z poprzednim startem (z 2000 do 1400 m). Krótki dystans może odpowiadać podliczanym klaczom: Juanie de Bozouls (4), Saadyi di Castagnoli (2) oraz Jalmie d’Vialettes (1). Dwie pierwsze radzą sobie rzetelnie, natomiast Jalma ostatnio pokazała się z bardzo dobrej strony, więc jej forma zdaje się rosnąć.

  Ostatnim z koni wymienianych na pierwszym miejscu (raz) jest debiutująca Quaraar. Jej możliwości stanowią zagadkę, ale może być jej trudno nawiązać walkę z doświadczonymi rywalami. Poprawy można oczekiwać od Josa d’Vialettes, mającego za sobą tylko jeden start w mocnej stawce. Mynte, HB VollowMe Kossack, Shaher Al Khalediah oraz Ghadir radziły sobie do tej pory przeciętnie.

  III: 2-letnie folbluty, II gr., 1300 m

  Po niezłym debiucie rola faworyta musiała przypaść Dab Dancerowi (18 wskazań), który ma niezłą notę w stajni i powinien progresować. Wyraźnej poprawy można także oczekiwań od Marcusa Aureliusa (7), bowiem rozpoczynał on karierę w mocnej stawce, a ponadto został chyba zbyt ofensywnie przeprowadzony i w końcówce opadł z sił. Nieźle stoją także notowania debiutanta Westminster Moona. Ogier ma tego samego ojca, właściciela i trenera co świetna w wieku dwóch lat Moonu. Czy pójdzie w jej ślady? Maciej Janikowski trochę tonuje nastroje. Po jednym wskazaniu uzyskały zawodzące, jak na razie, Imperator Antonius i Eliminator. Czy wreszcie „odpalą”?

  W drugim starcie wyraźnie poprawiła się Gerbera. Jeśli zrobi dalsze postępy, powinna być mocno widoczna. Pojedzie na niej Dastan Sabatbekov. Całkiem ciekawie na papierze prezentują się debiutanci ze stajni Macieja Kacprzyka – Queen of Warsaw oraz The Great Iga.

  IV: 4-letnie i starsze araby, III gr., 1600 m

  Typy uczestników LE są w tej gonitwie bardzo rozrzucone, co sugeruje niezwykle wyrównaną rozgrywkę. Największym zaufaniem został obdarzony Idelin de Bozouls (9 wskazań), który po serii solidnych startów, w ostatnim rozczarował. Być może była to tylko jednorazowa wpadka. Kilku zwolenników ma oczywiście dobrze dysponowana Zeeba Al Khalediah, zawsze groźna na krótkich dystansach. Nieźle stoją także notowania dzielnej Djenah (5), ponownie dosiadanej przez ucznia, oraz wracającego do rywalizacji na milę po startach na poziomie pozagrupowym El Nazir (5).

  Mniej liczone są: rzetelny Galito de Bozouls (2), utalentowana Maeali Muscat (1), chimeryczne Farhat (1) i Gabonn (1) oraz wyrośnięty Atlas (1). Najniżej stoją notowania weterana Hamala, Celebryka oraz debiutantki – Macarelli.

  V – Nagroda Dżudo: 3-letnie i starsze folbluty, I gr., 1400 m

  Chociaż gonitwa wydaje się dość otwarta, to jednak mamy do czynienia z bardzo wyraźnym wskazaniem na Power Barbariana (24). Ogier biega w tym roku dobrze i rzeczywiście powinien się liczyć. Pięć wskazań uzyskał debiutujący na Służewcu Thibaan. Ogier nieźle biegał na Wyspach, co wystawia mu wysoką notę, ale pauzował już ponad rok, więc jego aktualna dyspozycja jest dużą zagadką. Trochę liczona jest jeszcze Freya Z (2 typy na zwycięztwo).

  Trudno jednak lekka ręką skreślać solidnego Blizbora, czy utalentowane trzylatki: Feothana oraz Dakini. Płatne miejsca są w zasięgu Louisville’a, czy Fear of the Darka. Niespodzianki potrafią sprawiać Jagga i Gloria F. Chyba trudniejsze zadanie czeka Grande Plaine oraz Dacinniego, chociaż całkowicie odbierać im szans nie można.

  VI – Nagroda Druida: 4-letnie i starsze araby, hcp. I gr., 2000 m

  Wycofany został Endemol. Większość typujących wskazuje na dwa konie: dzielnego Al Jassima (11) oraz startującego pod najwyższą wagą w polu Almareda (10). Jeśli jednak bieżnia będzie grząska, niesione wagi mogą mieć spore znaczenie. Liczone są także rozkręcająca się Zoi (4) i szybki Gensik (4), chociaż ogier wolałby zapewne krótszy dystans. Pojedynczych zwolenników mają jeszcze Musab oraz weteran Ouzbeks du Panjshir.

  Niżej stoją notowania Hermesa d’Etoilles, Celtic Amal oraz Honneya de Bozouls.

  VII: 3-letnie folbluty, hcp. III gr., 1600 m

  Wycofane zostały Donny di oraz Primaveraa. Kolejny wyrównany wyścig. Eksperci najwyżej oceniają szanse Nadii Morandi (14 wskazań), ale liczona jest także Cannacore (7). Pierwsza z nich jest w dobrej formie, druga ostatnio zaprezentowała się bardzo dobrze, chociaż tym razem poniesie najwyższą wagę w polu pod niedoświadczonym uczniem.

  W dalszej kolejności wymieniane są jeszcze: biegający w kratkę Amon the Great (3), solidny Sopot (2), niezła Dominanta (2), rozczarowująca Scarlett Jive (2) i ostry Marvelous Stam (1). Zwycięstwo żadnego z nich nie byłoby wielką sensacją. Na sprawienie niespodzianki stać chyba Impasa oraz mało jeszcze doświadczoną Katharsis (w siodle Anton Turgaev). Chou Pet i Notar też nie są bez szans na wywalczenie płatnych lokat.

  VIII: 3-letnie i starsze folbluty, IV gr., 1000 m

  Zdaniem ekspertów największe szanse ma tym razem El Pago Pago (19), którego ostatnio pokonał Polonez (3), jednak ówczesny triumfator poniesie tym razem o 4 kg więcej. Po długiej przerwie wraca na tor Alis Gloriae (9), mimo wszystko klacz ma spore grono zwolenników. Długo w akcji nieoglądany był także Rock Me Amadeus. Niezłe ostatnio występy nie pozwalają lekceważyć Ujoor, Sayifa Shadada oraz Signora Cavy. Big Bang z kolei wydaje się mieć większe szanse niż Uzza i Nigrosa.

  IX: 3-letnie folbluty, wył. IV gr., 1300 m

  Faworytem dnia jest Mc Gregorsky (27), natomiast pozostałe wskazania uzyskały: Sowa Matylda (2), której powinno odpowiadać skrócenie dystansu, przyzwoicie sobie radząca na płotach Katy Star (1) i nie zachwycający na razie Sindicato (1), który ciągle może mieć rezerwy. Borgo miewał przebłyski w pierwszej części sezonu, ale ostatnio biega słabiej. Nic wielkiego nie pokazały na razie jeszcze Miracle Star i Mrs Elif.

  X: 3-letnie i starsze kłusaki francuskie, 1600 m

  Wycofana została For Ever Cool. Nieźle tydzień temu we Wrocławiu wypadł Henzo du Pont (19) i to właśnie jemu przypadnie rola faworyta. Forma ubiegłorocznej derbistki Hmary d’Ukraine wydaje się stopniowo rosnąć, natomiast Hronika i Hello Bill jakby ostatnio przeżywały kryzys. Krótki dystans powinien odpowiadać średniemu, ale lubiącemu uciekać w dystansie Hadolowi de Brion. Habanera wydaje się mieć spore możliwości, jednak bardzo często przytrafiają się jej galopy, co na krótkim dystansie może być kluczowe.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (31 uczestników):

  I – Isalyne d’Abomey, 26 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Satam Al Khalediah, 23
  III – Dab Dancer, 18
  IV – Idelin de Bozouls, 9
  V – Power Barbarian, 24
  VI – Al Jassim, 11
  VII – Nadia Morandi, 14
  VIII – El Pago Pago, 19
  IX – Mc Gregorsky, 27
  X – Henzo du Pont, 19

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Mc Gregorsky, 27/31 (87% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – IV

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły