More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 36.)

  Analiza niedzielnych gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I – Nagroda Cheval Francais: 3-letnie i starsze kłusaki francuskie, 2600 m

  Do najważniejszego wyścigu sezonu dla koni tej rasy ruszy oczywiście świeżo upieczony „Mistrz Polski” Factoriel (aż 30 wskazań), którego we Wrocławiu mocno postraszył Fend d’Ukraine. Ten drugi po serii słabszych występów uciekł najgroźniejszym rywalom i był bliski sukcesu. Factoriel długo się rozpędzał, ale ostatecznie pokonał rywala. Na dobrym poziomie formę ustabilizowała Furnika, a na Służewcu może być jeszcze groźniejsza. To właśnie ona, jako jedyny z koni poza Factorielem, została raz wskazana na pierwsze miejsce. Rośnie forma Goteborg. Ta utalentowana klacz miała nieudaną pierwszą część sezonu, jednak teraz spisuje się coraz lepiej. W kratkę biega Gobs, który już raz pokonał najlepsze zaprzęgi w Polsce i na stałe zagościł w czołówce. Niezwykle solidny Eden Pierji z pewnością też jest kandydatem do płatnego miejsca. Trudniej o sukces będzie Elce Ludoetce oraz Buzyryzowi.

  II – Nagroda Bandoli: 3-letnie klacze arabskie, I gr., 1800 m

  Wycofana została Shahd Al Khalediah. Znakomitego pochodzenia Salsabel Al Khalediah nieco rozczarowywała w pierwszych startach, jednak ostatnio przełamała się dwukrotnie pokazała duży talent do galopowania. Trafiła tym razem na kilka zdolnych rywalek, ale może być niełatwa do pokonania. Tak uważa 20 spośród uczestników Ligi Ekspertów. Niezłe wydają się także jej towarzyszki stajenne – Juline du Pouy (2) chyba jeszcze nie zademonstrowała pełni możliwości, natomiast Djasca d’Altus (1) zajmowała płatne miejsca w bardzo mocnych stawkach, co również wystawia jej solidną notę.

  Java d’Vialettes (1) ostatnio nieznacznie przegrała z Juline du Pouy, więc może się jej zrewanżować, z kolei Jawahr (7) biega bardzo równo i to ona, obok faworytki, ma najwyższe notowania. Trudne zadanie czeka polskiej hodowli Kiki, choć to też jest solidna klacz.

  III: 2-letnie klacze (folbluty) krajowej hodowli (PSB), II gr., 1300 m

  Liczna stawka zwiastuje spore emocje. Trzecie miejsce w debiucie zajęła Piosenka, ale w kolejnym starcie spisała się znacznie gorzej, więc nie jest liczona. Bardzo wysoko stoją za to notowania czwartej na mecie w debiucie Baby Belle (aż 24 wskazania na zwycięstwo), która miała dość solidnych rywali. Minusem w jej przypadku jest trzymiesięczna przerwa w startach. Bardziej doświadczone Free Gal (2) i Celtic Touch nie zachwycają, jednak mają realne szanse na wywalczenie płatnych lokat.

  Ad Rem lepiej rozpoczęła karierę niż Barletta – obie klacze powinny się poprawić. Nieco wyżej oceniane są jednak szanse dwóch innych mających za sobą po jednym występie klaczy – Innej (2) oraz Norden Touch (3). Poprawy należy oczekiwać od Furious Girl. Z dwójki debiutantek lepiej na papierze od Negro Afriki prezentuje się Destiny, choć jej trenerka podkreśla, że ma ona niełatwy charakter i nie do końca wiadomo, jak zachowa się w nowej sytuacji.

  IV – Nagroda Sambora: 3-letnie araby, kat. A, 2200 m

  Wycofana została Nesmah. Bardzo dobrze zapowiada się kariera Storma ‘OA’, który w trzech startach dał się pokonać tylko raz – liderowi rocznika Ocean Al Maury. Nic dziwnego, że jest murowanym kandydatem do wygranej i uzyskał 100% wskazań w LE. Storm w rywalizacji o Nagrodę Białki wyraźnie pokonał Salsabila II, jednak siwek tym razem może okazać się groźniejszym konkurentem. Z walki o miejsce w czołówce nie zrezygnuje z pewnością Hilal Muscat, choć może być mu trudno pokonać wymienioną wyżej dwójkę. Ładne zwycięstwo we Wrocławiu odniósł Hilal de la Gloire. Tym razem czeka go trudniejsze zadanie, ale nie można wykluczyć, że ma jeszcze rezerwy. Mniejsze szanse mają Zaman Muscat i polskiej hodowli Ember.

  V – Nagroda Intensa: 2-letnie folbluty hodowli krajowej (PSB), kat. B, 1400 m

  Zdecydowanie wyróżniają się trzy konie: utalentowany syn trójkoronowanego Bush Brave’a – Tarik, wyraźnie rozpędzający się External Power oraz triumfatorka dwóch biegów Trani. Chociaż to klacz jest sklasyfikowana na poziomie pozagrupowym, uczestnicy Ligi Ekspertów są przekonani, że wygra jeden z ogierów. Nieco wyżej stawiają External Powera (17 do 14).

  Pozostała trójka pozostaje bez zwycięstwa i stoczy zapewne walkę o czwarte miejsce.

  VI – Nagroda Michałowa: 4-letnie i starsze araby, kat. A, 2800 m

  Zapowiada się wielki rewanż za gonitwę o Nagrodę Europy pomiędzy derbistą Hanem Rastabanem, a utytułowaną Amwaj Al Khalediah. Ogier nadspodziewanie łatwo ostatnio wygrał i wydaje się, że długi dystans jemu bardziej odpowiada. To przekonało ekpertów, którzy jednogłośnie typują go na zwycięstwo (31/31). Siedmiolatki nie można jednak lekceważyć. Świetnie spisuje się w tym roku Kenjiy, który zrobił duże postępy. Trudno przewidzieć, czy zdoła zagrozić wyżej wymienionej dwójce, ale ma duże szanse na miejsce w pierwszej trójce, szczególnie że jesienne warunki mu odpowiadają. Dragon najlepsze lata ma już za sobą, chociaż jego ostatni występ nie był zły. Ewest i Sjabahar ‘OA’ też nie są bez szans na wywalczenie płatnych miejsc.

  VII: 3-letnie i starsze folbluty, III gr., 2200 m

  Wycofany został Przystojnykaźmierz. Udany sezon ma dzielny Zanzily Passion (22 wskazania). Jego minusem będzie najwyższa waga w polu i kilka mocnych wyścigów w nogach, jednak i tak trzeba się z nim liczyć. Jego rówieśnicy wydają się słabsi, szczególnie Nadworny, ale klacze Maitresse En Titre oraz Dekarta zasygnalizowały zwyżkę formy, co jest istotne jesienią. Najstarszy w stawce Delos (1) biega na średnim poziomie, jednak nie jest bez szans na zajęcie czołowego miejsca.

  Z grona trzylatków w pierwszej kolejności trzeba wymienić obiecującego Empire of the Sun (5). Dwa zwycięstwa w tym sezonie wcale nie muszą być końcem jego sukcesów. Nieco w kratkę biega Filibert (3), w poprzednim starcie zdołał pokonać Delosa, więc i jego nie można lekceważyć. Johnny Double może za to wykorzystać korzystną wagę. Takie samo obciążenie (54 kg) pod Bolotem Kalysbekiem poniesie robiąca postępy Apfel Nonantaise. Trafiła na dość mocną stawkę, ale klacz radzi sobie coraz lepiej. 

  VIII: 3-letnie araby eksterierowe, II gr., 1600 m

  Zapowiada się niezwykle wyrównana rozgrywka. Poszczególne konie trudno ze sobą porównać. Najwięcej doświadczenia ma Erudyt (16), jednak jego ostatnie starty  nie były szczególnie udane. Tym razem ma chyba nieco słabszych konkurentów, ale poprzednie wyniki stawiają mały znak zapytania przy jego formie. Z trójki mających sporo doświadczenia klaczy szanse michałowskiej Pustynnej Lilii (4) i janowskiej Alpinki wydają się większe niż przeciętnie biegającej Cesity.

  Całkiem udane debiuty zaliczyły Antaba (11) i Elika, więc ich ewentualny udział w rozgrywce nie wydaje się wykluczony. Pierwsza z nich jest uznawana za główną konkurentkę Erudyta. Permedia pobiegnie po raz pierwszy, ale na treningach zbiera całkiem niezłe noty.

  IX: 3-letnie i starsze folbluty, hcp. IV gr., 2000 m

  Na koniec dnia wyścig, w którym typy uczestników Ligi Ekspertów są najbardziej rozrzucone. Jedynie Ana Swing nie uzyskała wskazania na zwycięstwo, choć wcześniej klacz biegała dość solidnie.

  Największym zaufaniem cieszy się Trella (12), która poprzednio trafiła na dużo mocniejszą stawkę i niewiele straciła. Drguei pod względem liczby wskazań są w zestawieniu nieźle radząca sobie w handikapach Strielka (4) oraz chyba nieco lepiej czujący się na krótszych dystansach Spear Dancer (4). Trochę w kratkę biega I’Pipo (3), ale stajnia Saliha Plavaca prezentuje wysoką formę, więc i jego nie można lekceważyć.  Swoich zwolenników mają także lubiący elastyczną bieżnię Vatan (2) oraz goście z Wrocławia: Zanza (2) i Octobermen (2). Pojedyncze wskazania uzyskały także Magic Universe (1) oraz Fanny Mendelson (1).

  Reasumując – każde rozstrzygnięcie wydaje się możliwe.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (31 uczestników):

  I – Factoriel, 30 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Salsabel Al Khalediah, 20
  III – Baby Belle, 24
  IV – Storm ‘OA’, 31
  V – External Power, 17
  VI – Han Rastaban, 31
  VII – Zanzily Passion, 22
  VIII – Erudyt, 16
  IX – Trella, 12

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Storm ‘OA’ i Han Rastaban, 31/31 (100% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – IX

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły