More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 37.)

  Analiza sobotnich gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I – Nagroda Sexmana: 4-letnie i starsze folbluty, płoty, 3200 m

  Wycofana została Mola. Najwięcej doświadczenia w konkurencjach skakanych mają Aidan (4), Szafirka oraz Artysta (3). Najsłabsza wydaje się klacz i nie jest liczona przez typerów, natomiast pozostałe dwa mają lepsze i gorsze wyniki za sobą. Aidan zajmował trzecie miejsca (raz na płotach i raz na przeszkodach), natomiast Artysta wygrał w ubiegłorocznym debiucie i zazwyczaj mieścił się na płatnych miejsca w biegach przez płoty. Są wymieniane w szerokim gronie faworytów.

  Trudno ocenić debiut Jumeirah Beach (3) w tej konkurencji. Zajęła trzecie miejsce z potężną stratą do rozgrywającej wyścig dwójki, jednak to byli mocni i doświadczeni przeciwnicy. Niewykluczone, że tym razem będzie jej znacznie łatwiej włączyć się do rozgrywki, na co liczy część uczestników Ligi Ekspertów.

  Co ciekawe, największym zaufaniem cieszą się jednak Ventura Kingdom (12) i Tham Luang (9), które debiutują w konkurencji skakanej. Wyróżniły się one wynikami w gonitwach płaskich, więc niewykluczone, że rzeczywiście będą się liczyły w rozgrywce.

  II: 3-letnie araby krajowej hodowli (PASB), II gr., 1600 m (seria A)

  Zdecydowana większość wskazań ekspertów podzieliła się pomiędzy rozkręcającą się Wendy (16) i dużo bardziej doświadczonego Haruna RA (10). Drugie miejsca, jakie zajęły ostatnio, sugerują, że może nadszedł już czas na pierwsze zwycięstwo dla jednego z nich. Jeśli prognozy uczestników LE się sprawdzą, to o kolejne płatne miejsca powinny walczyć: córka derbisty Alladyna Sandi (2), progresujący Wictorius (2) i solidna Albira (1). Nie można też wykluczyć udanego występu biegającego w kratkę Winyla lub Filemony.

  Bez sukcesów na razie biegają Potęga i Mała Miss, a także Moran, dla którego najlepszy był pierwszy występ w karierze. Raczej trudno będzie im powalczyć o wyższe płatne miejsca.

  III – Memoriał Bogdana Tomaszewskiego: 2-letnie folbluty, II gr., 1400 m

  Wycofane zostały Night Max i Orinoco Flow. Zdecydowanym faworytem uczestników LE jest Dom Francisco (23), który był bliski zwycięstwa w debiucie. Tego samego dnia, w innej serii tego samego biegu, trzecie miejsce, ale z lepszym czasem, zajął Trijumf (7), także mający dość licznych zwolenników. Z pozostałych koni jedynie jeszcze Espresso (1) uzyskał wskazanie. Ogier mocno się poprawił w drugim występie i jego trener liczy na dalszy progres. Po dwóch dobrych startach, w trzecim rozczarował Fierce Eagle, jednak chyba nie można go tak całkowicie lekceważyć. Poprawy można także oczekiwań od Mecenasa, bo stracił do Trijumfa niecałego 2 długości.

  IV – Nagroda Eksterna: 3-letnie araby eksterierowe, I gr., 1800 m

  Gonitwa nie wydaje się łatwa do typowania. Ponad połowę wskazań w LE zgromadziła dobrze radząca sobie w gonitwach eksterierowych Ornilia Fata JR (19), która w ostatnim biegu nieznacznie pokonała Oberona (3) i Erede (1) oraz zdecydowanie bardziej wyraźnie Płomienia. Trudno powiedzieć, czy kolejność będzie tym razem dokładnie taka sama, jednak taka hierarchia wydaje się możliwa. Nieźle stoją notowania niedawnej debiutantki Cemiry (6). Klacz wygrała w zdecydowanie słabszej stawce, ale poradziła sobie łatwo, więc jej możliwości trudno jeszcze dokładnie ocenić. Chyba lepsze, niż można wnioskować na podstawie ich ostatnich wyników, są Semko (1) i Agusan (1), jednak nie wiadomo, czy to wystarczy do sprawienia niespodzianki. Esparella we Wrocławiu pokonała Erede, więc chyba nie można jej całkowicie odbierać szans. Słabsze wydają się Berlica PA i biegająca bez zwycięstwa Alexeja.

  V – Gonitwa uczniowska (6): 4-letnie i starsze folbluty, wył. IV gr., 1600 m

  Nieźle spisuje się ostatnio Tribunal (23), który pod Oskarem Nowakiem ma spore szanse na udział w rozgrywce. Nieźle z mniej doświadczoną amazonką współpracuje dzielny Arkano, który wraz z dość błyskotliwą Zireael (8) wydaje się stanowić największe zagrożenie dla faworyta. Klacz dość liczne grono zwolenników, natomiast siwy wałach nie uzyskał żadnego wskazania na zwycięstwo, podobnie jak pozostałe konie. Na dobry występ stać szybką Dżemmę i równo biegającą Lily Rose. Z mniejszymi szansami wystartują Uzza i Suwenir.

  VI: 4-letnie i starsze araby, II gr., 1800 m

  Wycofany został No Neveur Saularie. Faworytem dnia, według LE, jest dzielny Sharm El Sheikh (25 wskazań). Ogier nie biega dużo, ale jego wyniki muszą budzić respekt. Za jego najgroźniejszy rywali uznawane są: doświadczony Eldas (3), dobrze dysponowany Oficer (2) oraz solidna Hadjar (1).

  Pozostałe nie są typowane i powalczą raczej o niższe płatne miejsca. Z tego grona wypada wyróżnić Gatsby’ego de Bozouls, który wraca na tor po rocznej przerwie. To nie ułatwi mu zadania, szczególnie że w przeszłości preferował znacznie dłuższe wyścigi. O solidny wynik postarają się powalczyć także inne konie ze stajni Cornelii Fraisl: Helfik de Bozouls, Iago oraz Bashar ibn Sayf. Trudne zadanie czeka Murata JR oraz Endemola.  

  VII: 3-letnie folbluty, IV gr., 1800 m

  Wycofany został Notar. Niemal wszystkie wskazania uczestników LE podzieliły się na trzy konie: dobrze dysponowaną Apfel Nonantaise (12), silnego Conalla Cernacha (10) oraz progresującego Fair Mastera (7). Możliwe, że z tego grona wyłoni się zwycięzca. Pojedyncze typy na pierwsze miejsce otrzymały natomiast Domindar i Serpention, które wydają się najlepsze z pozostałych koni. Przebłyski miewa Shy Boy, natomiast Księżna Nocy i Algoritm biegają na średnim, dość stabilnym poziomie. Najmniejsze szanse wydają się mieć Terchova i Nigua.

  VIII: 3-letnie araby krajowej hodowli (PASB), II gr., 1600 m (seria B)

  Na wyraźną faworytkę wyrasta Wilanda Fata (23), która pokazała się już z dobrej strony, jednak ostatni bieg wyraźnie jej się nie udał. Spory wpływ mógł mieć na to incydent na prostej finiszowej, w wyniku którego klacz została wybita z rytmu. Trudniej wskazać kolejnego konia w notowaniach. Podobnie liczone są bowiem robiące postępy Efel (3) i Afrozja (2), zagadkowa Gazwa (1) oraz rozczarowujące Taled Al Khalediah (1, w siodle Temur Kumarbek) i Adrian (1). Najniżej oceniane są szanse Eumaaidana, Madryta oraz Klifa.

  IX: 3-letnie i starsze folbluty, II gr., 2000 m

  Wycofany został It’s a Gren Thing. Dzielny Bat Eater cieszy się dużym zaufanie typujących i został aż 23-krotnie wytypowany do zwycięstwa. Nieźle stoją także notowania Lady Gabi (5), która po serii przeciętnych występów, wreszcie się przebudziła. Trochę liczone są jeszcze trzylatki: Przystojnykaźmierz (2) oraz Akurat (1), które są dość wysoko sklasyfikowane. Outsiderami będą natomiast So Good Malpic i I’Pipo, które spróbują wykorzystać korzystniejsze wagi.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (31 uczestników):

  I – Ventura Kingdom, 12 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Wendy, 16
  III – Dom Francisco, 23
  IV – Ornilia Fata, 19
  V – Tribunal, 23
  VI – Sharm El Sheikh, 25
  VII – Apfel Nonantaise, 12
  VIII – Wilanda Fata, 23
  IX – Bat Eater, 23

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Sharm El Sheikh, 25/31 (81% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – I

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły