More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 38.)

  Analiza niedzielnych gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I: 4-letnie i starsze folbluty, III gr., 2600 m

  Wycofany został Via Fora. Niemal wszystkie typy uczestników Ligi Ekspertów podzieliły się pomiędzy solidnie biegające Don Zou (18) oraz Elvas (11). Klacz poniesie korzystniejszą wagę, ale ogier ma w siodle jeźdźca, który doskonale go zna. Z pozostałych koni lekko liczone są jeszcze weteran Kaszi (1) oraz niedawny zwycięzca z Wrocławia – Power Spirit (1). Z tej dwójki nieco większe zaufanie wzbudza ten pierwszy.

  Spośród folblutów nie wymienianych na pierwsze miejsce w LE o niespodziankę, w zależności od warunków atmosferycznych, mogą postarać się lepszy na suchym torze Gone Hill oraz lubiąca miękką bieżnię Valkirie. Nieobliczalna jest także Inulla. W niezłej formie jest Harlem, więc płatne miejsce jest w jego zasięgu. Duke Caracan po raz pierwszy wystartuje w okularach. Czy mu to pomoże?

  II: 4-letnie i starsze araby, hcp. IV gr., 2000 m (seria A)

  Po udanym występie w Oaks, zdecydowanie najwyżej stoją notowania Dalmy (21 wskazań), która poniesie jedną z wyższym wag w polu – 61,5 kg. Kilogram więcej, pod Temurem Kumarbekiem, na grzbiecie będzie miała rozkręcająca się SS Alreem (3), natomiast Djassy A (3) 58,5 kg pod Kamilem Grzybowskim. Ta dwójka jest uznawana za najgroźniejszych konkurentów półsiostry derbisty Dragona do wygranej.

  Warunki handikapu nie są też szczególnie korzystne dla podliczanych Matadora (2) i Heliadesa Armora (1). W nieco lepszej sytuacji jest Sukces (1). Jednak cała trójka nie może zaliczyć ostatniego występu do udanych. Po niezłym debiucie zupełnie obniżył loty dobrego pochodzenia Jabaar. Czy w końcu się przebudzi.

  Atut niskich wag spróbują wykorzystać Cecheja, która na dłuższym dystansie pokazała się w końcu z nieco lepszej strony i Floryna, mająca chyba większe możliwości niż wynika to bezpośrednio z jej tegorocznych wyników.

  III: 2-letnie folbluty krajowej hodowli (PSB), II gr., 1600 m

  Trudny do typowania wyścig dla dwulatków krajowej hodowli. Przyzwoity debiut ma za sobą Iluzjon i to wystarczyło, aby zdobył największe zaufanie typerów. Jest 14-krotnie wskazywany na pierwsze miejsce. Z każdym startem powinien się poprawiać Merkury (8), więc nie można go lekceważyć. Swoich zwolenników mają także: najbardziej doświadczony w stawce Perlios (3), jego towarzysz stajenny – debiutant Macini (3) oraz Lepton (2), który poprawił się w drugim starcie.

  Niezbyt udanie zadebiutowały Incredible, Klimat i Sundae. Z tego grona zdecydowanie najwyżej trzeba ocenić tego pierwszego, ale wydaje się raczej koniem na przyszły rok. Intissar i Venom debiutują, co nie stawia ich w korzystnej sytuacji.

  IV: 4-letnie i starsze araby, III gr., 1400 m

  Zebrała się bardzo ciekawa i dość wyrównana stawka. Mimo wszystko uczestnicy Ligi Ekspertów mają bardzo mocną faworytkę w postaci Kabary Al Jasra (27), który może wygrać po raz trzeci z rzędu. Tak silne wskazanie na klacz w licznie obsadzonym biegu jest trochę zaskakujące. Ostatnio łatwo pokonała Magora HB (1) oraz Anwar Al Khalediah, biegnące z szansami na wywalczenie czołowych miejsc. Krótki dystans odpowiada Zeebie Al Khalediah (1, w siodle Kumushbek Dogdurbek), Asrar Al Khalediah (w siodle Klaudia Zwolińska) oraz Najemowi du Soleil (1). Niezłe są Iroka de Bozouls, Ideale de Bozouls oraz Edormana, chociaż te dwie ostatnie biegają trochę w kratkę. Całkiem solidny poziom prezentuje natomiast Zhaker Muscat (1). Zagadkę stanowi ZF Gawharat Oman, która przyzwoicie biegała we Francji. Trudne zadanie czeka lepszego na suchej bieżni Alnnajma.

  V – Nagroda Jaguara: 2-letnie folbluty, I gr., 1300 m

  Wycofane zostały Empathy oraz Thetis. W tej sytuacji wygrane na swoim koncie mają jedynie Manchester (25) i Tytanida (4). Zdecydowanie wyżej oceniane są szanse ogiera. Miejsce w trójce powinna zająć niedawna debiutantka Gloria Gentis (2). Czy mimo braku doświadczenia spróbuje sprawić niespodziankę? Słabsze są Oksymoron i Flores.

  VI: 3-letnie araby, II gr., 1800 m

  Wycofane zostały Mawhoub oraz Jague des Arnets. Bardzo udanie karierę na polskich torach zaczęła Jelbena de Bozouls (27). Wystąpi w roli zdecydowanej faworytytki. Drugi w notowaniach LE jest John d’Vialettes (3), który ma chyba spore możliwości, ale też nie jest łatwy do prowadzenie w wyścigu. Jedno wskazanie otrzymała zagadkowa debiutantka Al Suweida (1). Poprawy można oczekiwań od Jasona d’Vialettes. Milana Al Gunay i Jocker de Bozouls (pojedzie Temur Kumarbek) biegają na średnim poziomie, ale tu mają spore szanse powalczyć o miejsce w czwórce.

  VII: 3-letnie i starsze folbluty, hcp. IV gr., 1600 m

  Wycofany został Orient Magic. Chyba najtrudniejszy do typowania wyścig. Jedynie Sara Smile nie została ani razu wytypowana na pierwsze miejsce, chociaż wydaje się, że klacz pod umiarkowaną wagą nie jest bez szans na dobre miejsce. Tymczasem zdecydowanie najwyżej stoją notowania Primavery (14), która wygrała ostatnio we Wrocławiu w dobrym stylu. Przeciwko klaczy przemawia stosukowo wysoka waga, jaką poniesie. Z pozostałych najmocniej liczone są trochę rozczarowująca Hyderabadi (4), mające za sobą tegoroczne wygrane Donny di (3) oraz Duszka (2), a także średnio radząca sobie Katana Max (2).

  Reszta koni uzyskała po jednym wskazaniu. Wszystko w tej gonitwie jest możliwe.

  VIII: 3-letnie i starsze folbluty, III gr., 1800 m

  Wycofany został Napston. Faworytem dnia jest Good Gift (28). Ogier pokazał w drugiej części sezonu sporo talentu i wydaje się jeszcze rozkręcać. Dzielna Scuti (2) z pewnością nie podda się bez walki. W formie są Snajper oraz Miss Equus. Miewający przebłyski Islamabad potrafi zaskakiwać dużo mocniej ocenianych konkurentów. Dość równym poziom prezentują Maitresse En Titre i Betfan. Niezły The Kid Bobby B zdecydowanie preferuje suchą bieżnię.

  IX: 4-letnie i starsze araby, hcp. IV gr., 2000 m (seria B)

  W roli faworytki pobiegnie dosiadana przez ucznia wiceoaksistka Haidea (14). Za jej nagroźniejszego konkurenta uznawany jest Zenith (7), który przebudził się w czwartym starcie i minimalnie pokonał Sensationala (3). Czy dojdzie do rewanżu między nimi? Swoich zwolenników mają lepszy na dłuższych dystansach Munes (2), dość równo biegający Machir JR (2), średni Cis (2) oraz rozczarowująca od pewnego czasu Ibelia du Pouy (1). Mimo najniższych wag w polu trudne zadanie czeka mało ambitnego Cepuna i eksterierowego Enterprize’a.

  X: 3-letnie folbluty, wył. IV gr., 2000 m

  Wycofany został Qool Tirol. Zdaniem uczestników LE sprawa zwycięstwa powinna się rozegrać pomiędzy Nadaalem a niedawno sprowadzonym do Polski The Residencies, który nie błysnął w debiucie. Jedno wskazanie uzyskała jeszcze Miss Margot – do jej siodła wraca dobrze współpracujący z nią jeździec. Vatan wydaje się lepszy od Angelusa Satani i Galeriusza, chociaż płatne miejsca leżą w zasięgu tej trójki.

  Stawkę uzupełnia debiutujący Dabirknight.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (31 uczestników):

  I – Don Zou, 18 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Dalma, 21
  III – Iluzjon, 14
  IV – Kabara Al Jasra, 27
  V – Manchester, 25
  VI – Jelbena de Bozouls, 27
  VII – Primaveraa, 14
  VIII – Good Gift, 28
  IX – Haidea, 14
  X – Nadaal, 19

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Good Gift, 28/31 (90% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – VII

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły