More

  Gloria Gentis, Espresso i Mercury wygrywają wśród wyścigowej młodzieży

  W miniony weekend rozegrano cztery wyścigi o nagrody imienne, ale nie było walki na poziomie pozagrupowym. Drugiego dnia rywalizacji szczególnie mogły się podobać wygrane dwuletniej Glorii Gentis (Nagroda Jaguara) oraz Good Gifta (III gr.), a cztery zwycięstwa odnieśli starszy uczeń Temur Kumarbek oraz trener Adam Wyrzyk. Bohaterem soboty był Sanzhar Abaev, który trzykrotnie mijał celownik jako pierwszy.

  W jedynej niedzielnej gonitwie imiennej, o Nagrodę Jaguara (1300 m) dla dwulatków I grupy, na starcie stanęły tylko dwa konie mające za sobą wcześniejsze zwycięstwa – mocno faworyzowany Manchester i polskiej hodowli Tytanida. Można było oczekiwać, że poprawi się w porównaniu z niedawnym debiutem Gloria Gentis i powalczy z wymienioną parą. Rzeczywiście, zaraz po starcie te trzy konie oderwały się od znacznie niżej ocenianego duetu Flores-Oksymoron. Pierwsza biegła Tytanida, której pilnował Manchester, a tuż za nimi trzymała się Gloria Gentis. Sytuacja na początku prostej nie zwiastowała niespodzianki. Tytanida uciekała przy kanacie, a polem lekko doszedł do niej Manchester. Tymczasem między nimi rozpędziła się Gloria Gentis. Najmniej doświadczona klacz w połowie prostej pięknie przyspieszyła i nadspodziewanie łatwo oddaliła się od konkurentów. Nieoczekiwanie w końcówce ogier kompletnie opadł z sił i Tytanida łatwo wywalczyła drugie miejsce.

  Młody Kirgiz Temur Kumarbek wygrał w niedzielę aż cztery wyścigi, w tym na Glorii Gentis Nagrodę Jaguara

  Odległości na celowniku były zaskakująco duże: 10 i 4 długości. Wyhodowana w irlandzkim Rathasker Stud triumfatorka jest współwłasnością Patryka Gorczycy oraz trenera Adama Wyrzyka.

  Szkoleniowiec z Podbieli miał dzisiaj bardzo udany dzień, bo wygrywały dla niego także inne konie, w tym jego hodowli i własności dwuletni Mercury. Świetnie też rozpoczął i zakończył meeting, bo na dzień dobry zwycięstwo odniosła rozkręcająca się Elvas, a ostatni bieg weekendu po pięknej walce z faworyzowanym Nadaalem skutecznie zakończył The Resindencies.

  Trener Adam Wyrzyk triumfował też w gonitwie dla dwulatków polskiej hodowli, wyhodowanym przez siebie Mercurym
  Temur Kumarbek wygrał też u trenera Wyrzyka na klaczy Elvas
  Temur Kumarbek swoje niedzielne popisy zakończył zwycięstwem na The Residencies u trenera Wyrzyka, który również tego dnia zanotował cztery wygrane

  Te cztery sukcesy pozwoliły kilkukrotnemu czempionowi przesunąć się na drugie miejsce w klasyfikacji trenerów, ale strata do liderki nie stopniała znacząco, ponieważ konie Cornelii Fraisl w niedzielę były niemal tak samo skuteczne, wygrywając  w trzech biegach dla arabów. Triumfowały dla niej: czteroletnia Kabara Al Jasra (po raz trzeci z rzędu minęła celownik jako pierwsza), a jej rówieśniczka SS Alreem po raz pierwszy w karierze. Świetne wrażenie sprawiła też trzyletnia debiutantka Al Suweida, gładko rozprawiając się z niezłymi i bardziej doświadczonymi rywalami.

  Kabara Al Jasra wygrywa dla Cornelii Fraisl pod Kamilem Grzybowskim
  Debiutującą klacz Al Suweida do zwycięstwa poprowadził Dastan Sabatbekow, który na ten wyścig wrócił do współpracy z Cornelią Fraisl

  Wśród jeźdźców w niedzielę szczególnie imponował Temur Kumarbek, który prawdopodobnie szybko awansuje w hierarchii. Młody Kirgiz wygrywał tego dnia trzykrotnie dla Adama Wyrzyka (Elvas, Gloria Gentis i The Residencies) i raz dla Cornelii Fraisl (na SS Alreem), co jest bardzo imponującym wyczynem, jak na starszego ucznia. Na pewno też sporo satysfakcji sprawiło mu pokonanie w bezpośredniej walce na finiszu urzędującego czempiona Sanzhara Abaeva, jadącego na mocniej liczonym koniu (The Residencies vs Nadaal).

  Temur Kumarbek wygrał też na SS Alreem, arabie trenowanym przez Cornelię Fraisl

  W czempionacie trenerskim ciągle wyraźnie prowadzi więc Cornelia Fraisl (40 wygranych). Podium na ten moment uzupełniają Adam Wyrzyk (33) i Krzysztof Ziemiański (32). Dla tego ostatniego w sobotę wyścig o Nagrodę Eksterna wygrała arabska Ornilia Fata, natomiast w niedzielę z całkiem niezłymi rywalami na poziomie III grupy w kapitalnym stylu rozprawił się Good Gift. Trzylatek wydaje się mocno iść do przodu i niewykluczone, że w przyszłym sezonie dołączy do czołówki koni starszych.

  Ornilia Fata wygrywa Nagrodę Eksterna
  Good Gift wygrał wyścig trzeciej grupy dowolnie o dziewięć długości

  Na początek sobotniego meetingu rozegrano wyścig płotowy o Nagrodę Sexmana, w którym zdecydowanie najlepszy okazał się przygotowywany przez Martę Barbuzińską we współpracy z Patrykiem Wróblewskim Ventura Kingdom pod Rostislavem Bensem. Dla sympatycznej trenerki to pierwszy sukces w niedawno rozpoczętej karierze.

  Ventura Kingdom wygrywa Nagrodę Sexmana. To pierwsze zwycięstwo Marty Barbuzińskiej w roli trenerki.

  W innym biegu wysokie notowania potwierdził znakomicie prezentujący się już na padoku Sharm El Sheik. Wygrał tym razem na poziomie II grupy, ale w pokonanym polu zostawił kilka naprawdę dobrych koni. Świetne wrażenie sprawił też minimalnie przez niego ograny Oficer, a także kolejne na mecie Hadjar i Eldas. Czas wyścigu na torze elastycznym w skali 3,4 był znakomity – 2’04,7” (1800 m).

  Sharm El Sheik wygrywa w znakomitym czasie

  Przedostatnią w tym roku gonitwę uczniowską wygrał Oskar Nowak na faworyzowanym Tribunalu ze stajni Saliha Plavaca. Jednak zwycięstwo w całym cyklu zapewnił sobie Temur Kumarbek, zajmując trzecie miejsce na Dżemmie. Spośród dotychczas rozegranych wyścigów zaliczanych do tej klasyfikacji Kirgiz był pierwszy pięciokrotnie, a utalentowany Polak czterokrotnie. Najniższy stopień podium wywalczyła Nikola Cyrkler. Ostatnia odsłona rywalizacji młodych jeźdźców zaplanowana jest na 22 listopada.

  Oskar Nowak wygrał na Tribunalu gonitwę uczniowską
  Dekoracja po gonitwie uczniowskiej, wygranej przez trenowanego przez Saliha Plavaca Tribunala

  W nadchodzący weekend (15-16 października) na Służewcu nie będzie gonitw. W sobotę rywalizacja będzie toczyć się na wrocławskich Partynicach, a głównym punktem programu jest prestiżowy wyścig przeszkody Crystal Cup.

  Sanżar Abajew w sobotę wygrał trzy gonitwy, w tym Memoriał Bogdana Tomaszewskiego na dwuletnim Espresso

  Na zdjęciu tytułowym Gloria Gentis wygrywa pod Temurem Kumarbekiem Nagrodę Jaguara

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły