More

  Crystal Cup: rewanż za Wielką Wrocławską

  Sobota, 15 października 2022, godz. 15:00 – gon. 6

  Crystal Cup

  Międzynarodowa gonitwa z przeszkodami dla 5-letnich i starszych koni pod patronatem Polskiego Klubu Wyścigów Konnych.

  Dystans 5500 m

  1. Her Him

  Siedmioletni Her Him (po Kendargent), trenowany w Czechach przez swoją właścicielkę Ivanę Porkatovą, dużo podróżuje w tym roku. I spisuje się świetnie – ma na koncie trzy zwycięstwa, z czego dwa odniesione w Szwecji. W czerwcu wygrał Svenskt Grand National (4500 m) w Stromsholmie, a we wrześniu był najlepszy w H. M. Konungens Pris (4200 m) na torze Bro Park niedaleko Sztokholmu, pokonując Mutadaffeqa, który był trzeci. Wygrał również gonitwę na dyst. 3850 m rozegraną pod koniec maja na Partynicach.

  Tegoroczny sezon rozpoczął już w marcu, zajmując drugie miejsce w krosowej gonitwie (3900 m) we włoskim Treviso. W Nagrodzie Otwarcia Sezonu Przeszkodowego na Partynicach był trzeci, dwie długości za zwycięskim Haad Rinem. Po wygraniu gonitwy we Wrocławiu, ścigał się w niemieckim Bad Harzburgu, gdzie zajął czwarte miejsce w gonitwie krosowej (3550 m). Udział w Wielkiej Wrocławskiej Nagrodzie Prezydenta Wrocławia zakończył na czwartej przeszkodzie (upadek).

  W poprzednim sezonie Her Him odniósł dwa zwycięstwa na Partynicach. W maju wygrał gonitwę na dyst. 3850 m, a niespełna miesiąc później triumfował w Nagrodzie Wrocławska Trial, w której niespodziewanie, o półtorej długości, pokonał Larizano, wyprzedzając również Turiona (czwarty) i Nicka (szósty). Memorial Evy Palyzovej w Lysa nad Labem kończył trzeci, ze stratą 12 długości do drugiego na celowniku Larizano.

  W Crystal Cup na Partynicach pobiegnie pierwszy raz.

  Her Him, fot. A. Władyczka

  2. Nick

  Trenowany przez Elwirę Porębną dla stajni EM-EKO.CZ 11-letni Nick (po Jape) wygrał tegoroczną Wielką Wrocławską Nagrodę Prezydenta Wrocławia, bijąc o szyję Larizano; do celownika dobiegły tylko trzy konie, a gonitwy nie ukończyły Haad Rin, Gap Pierji, Her Him i Turion. Dobrze zaprezentował się też w Nagrodzie Tiumena, w której tylko o półtorej długości uległ Haad Rinowi. Ponadto nie ukończył Nagrody Otwarcia Sezonu Przeszkodowego na Partynicach z powodu upadku jeźdźca na przeszkodzie wodnej, nie wyszedł mu również start w gonitwie na dyst. 3400 m, w której był dopiero siódmy daleko za czołówką.

  W poprzednim sezonie Nick zajął piąte miejsce w Wielkiej Wrocławskiej Nagrodzie Prezydenta Wrocławia, dwie i pół długości za trzecim na celowniku Haad Rinem i z większą stratą do drugiego Larizano, a o dwie i pół długości wyprzedził Turiona (siódmy). We Wrocławska Trial był szósty, przegrywając z Her Himem (pierwszy), Larizano (drugi) i Turionem (czwarty). Nagrodę Zamknięcia Sezonu przegrał niemal w samym celowniku o szyję.

  Będzie to jego trzeci występ w Crystal Cup. W ubiegłym roku, kiedy wygrał Larizano, nie ukończył gonitwy (jeździec spadł), a w 2020 r. zajął siódme miejsce z dużą stratą do czołowej szóstki, w tym do walczących o zwycięstwo Larizano (drugi) i Haad Rina (trzeci).

  Nick, fot. A. Władyczka

  3. Larizano

  Ubiegłoroczny zwycięzca Crystal Cup 14-letni Larizano (po Jape), trenowany w Czechach przez swojego hodowcę i właściciela Stanislava Popelkę, dobrze zaczął tegoroczny sezon, wygrywając gonitwę I kat. Prvomajova steeplechase w Lysa nad Labem. Gorzej powiodło mu się w dwóch kolejnych startach: Nagrody Tiumena na Partynicach nie ukończył z powodu upadku jeźdźca już w początkowej fazie gonitwy, a w Memoriale Evy Palyzovej (kros I kat., dyst. 4600 m) w Lysa nad Labem zajął dopiero szóste miejsce. Wielką Wrocławską Nagrodę Prezydenta Wrocławia przegrał o szyję z Nickiem (wyścigu nie ukończyły Haad Rin, Gap Pierji, Her Him i Turion).

  Miał bardzo udany poprzedni sezon, który po serii drugich miejsc zakończył zwycięstwem w Crystal Cup, z dużą przewagą nad Almost Human. Drugie miejsce zajął w Wielkiej Wrocławskiej Nagrodzie Prezydenta Wrocławia, ze znaczną przewagą nad trzecim na celowniku Haad Rinem, a także Nickiem (piąty) i Turionem (siódmy). Drugi był w gonitwie Wrocławska Trial, przegrywając niespodziewanie, o półtorej długości, z Her Himem, a pokonując nieznacznie Turiona i Nicka. Na drugiej pozycji przybiegł również w Memoriale Evy Palyzovej, krosie I kat. na dystansie 4600 m w Lysa nad Labem, wyraźnie dystansując Her Hima (trzeci).

  W Crystal Cup na Partynicach wystartuje po raz czwarty. W ubiegłym roku zwyciężył, dwa lata temu był drugi, bijąc o krótki łeb Haad Rina, w 2019 r. zajął szóste miejsce z dużą stratą do zwycięskiego Haad Rina.

  Larizano, fot. A. Pyzara

  4. Mutadaffeq

  Dziewięcioletni Mutadaffeq (po New Approach), którego w Szwecji dla stajni Stall Stora Skuggan od dwóch lat trenuje Karen Kuszli, wygrał w tym roku na torze Bro Park trzy gonitwy z przeszkodami (2 x 3500 m i 4200 m). We wrześniu w H. M. Konungens Pris (4200 m) był trzeci dwie i pół długości za zwycięskim Her Himem, a wygranej przez tego konia Svenskt Grand National nie ukończył.

  W poprzednim sezonie odniósł jedno przeszkodowe zwycięstwo i był czwarty w Svenskt Grand National. We Wrocławiu wystartował w płotowej Wielkiej Partynickiej i zajął szóste miejsce. Zanim trafił do Szwecji, biegał w Irlandii i Wielkiej Brytanii w gonitwach płaskich, z płotami i z przeszkodami, odnosząc siedem zwycięstw.

  W Crystal Cup na Partynicach pobiegnie pierwszy raz.

  Mutadaffeq, zdjęcie ze zbiorów Toru Partynice

  5. Turion

  Najlepszy wynik w tym sezonie siedmioletni Turion (po Roulette) trenowany w Czechach przez Pavla Polesa osiągnął w swoim ostatnim występie, gonitwie z przeszkodami III kat. w Brnie (4100 m), w której był drugi o nos. Wcześniejsze starty reprezentant stajni Tippler Group s.r.o. miał mniej udane. Na początku maja był piąty w krosowej gonitwie III kat. (3500 m) w Pardubicach, a dwa tygodnie później na tym samym torze przybiegł szósty (ostatni) w krosie II kat. (3300 m). W lipcowym Memoriale Evy Palyzovej, krosowej gonitwie I kat. na dystansie 4600 m w Lysa nad Labem, został zatrzymany w drugiej części wyścigu, a start w Wielkiej Wrocławskiej Nagrodzie Prezydenta Wrocławia zakończył na czwartej przeszkodzie (upadek).

  W poprzednim sezonie Turion ścigał się wyłącznie we Wrocławiu, rozpoczynając swoje starty od piątego miejsca w Nagrodzie Otwarcia Sezonu Przeszkodowego. Później dwukrotnie był czwarty – w Nagrodzie Tiumena, tylko pół długości za Nickiem oraz we Wrocławska Trial, z niewielką stratą do zwycięskiego Her Hima i drugiego na celowniku Larizano, a przed Nickiem. W Wielkiej Wrocławskiej Nagrodzie Prezydenta Wrocławia przybiegł siódmy, trzy i pół długości za Nickiem (piąty) i w nieco większym odstępie za Haad Rinem (trzeci) i Larizano (drugi).

  To będzie jego pierwszy występ w Crystal Cup.

  Turion, fot. koniewyscigowe.pl

  6. Haad Rin

  Ośmioletni Haad Rin (po Samum) trenowany na Partynicach przez Roberta Świątka dla stajni Borowa, to triumfator Crystal Cup z 2019 r. W tym sezonie zwycięsko zakończył dwa pierwsze starty – w Nagrodzie Otwarcia Sezonu Przeszkodowego, bijąc o dwie długości Her Hima oraz w Nagrodzie Tiumena, półtorej długości przed Nickiem. Wielkiej Wrocławskiej Nagrody Prezydenta Wrocławia nie ukończył (jeździec spadł na czwartej przeszkodzie).

  W ubiegłorocznej Wielkiej Wrocławskiej zajął trzecie miejsce, siedem długości za drugim na celowniku Larizano, a przed Nickiem (piąty) i Turionem (siódmy). Z wyjazdów na zagraniczne tory przywiózł czwarte miejsce w gonitwie G1 Grande Steeple Chase Di Milano we Włoszech i piąte w 11-konnej stawce krosowej gonitwy we francuskim Compiegne.

  W Crystal Cup wystartuje po raz czwarty. W 2019 r. zwyciężył z dużą przewagą nad Larizano (szósty), rok później finiszował trzeci o krótki łeb za tym samym rywalem, w poprzednim sezonie gonitwy nie ukończył z powodu ominięcia przeszkody w końcowej fazie wyścigu.

  Haad Rin, fot. A.Władyczka

  7. Gap Pierji

  Sześciolatek Gap Pierji (po Kapgarde), którego trenuje Josef Vana młodszy, najlepszy wynik w tym roku osiągnął na początku lipca, zajmując drugie miejsce w krosowej gonitwie klasy 3 na dystansie 5200 m w Vittel we Francji (ze stratą 15 długości do zwycięzcy). Drugi również (o szyję) reprezentant włoskiej stajni Scuderia Aichner był w gonitwie z przeszkodami klasy 4 (3900 m) w Wissembourgu. Lipcowy kros w Merano (4100 m) kończył trzeci, a w swoim pierwszym tegorocznych występnie, w krosie klasy 3 (4500 m) w Nancy (Francja), przybiegł piąty z dużą stratą do czołówki. Dwóch ostatnich startów – w Wielkiej Wrocławskiej Nagrodzie Prezydenta Wrocławia i w przeszkodowej gonitwie na początku października w Merano (3800 m) – nie ukończył z powodu upadku.

  W poprzednim sezonie startował osiem razy na torach francuskich i włoskich. Odniósł jedno zwycięstwo, wygrywając w walce o szyję gonitwę z przeszkodami na dyst. 3600 m w Vittel. W płotowej gonitwie G3 Gran Corsa Siepi Di Pisa rozegranej na początku roku w Pizie zajął czwarte miejsce.

  W Crystal Cup na Partynicach pobiegnie pierwszy raz.

  Gap Pierji, zdjęcie ze zbiorów trenera konia

  8. Almost Human

  Almost Human (po le Havre), to dziewięcioletni przedstawiciel stajni Jokr-Vana, którego trenuje Josef Vana starszy. W tym sezonie biegał pięciokrotnie w Merano, gdzie nie ukończył pierwszego startu, w krosie na dyst. 3500 m, później jednak radził sobie świetnie. Wygrał krosową gonitwę na dyst. 4100 m, a następnie był trzykrotnie drugi: w G3 Grande Steeple-Chase di Roma (5000 m), w Premio Paolo Meandri (4100 m) i w G2 Premio Delle Nazioni (6000 m), czyli włoskiej części Crystal Cup.

  W poprzednim sezonie zwyciężył w G3 Grande Steeple-Chase di Roma, a także był drugi i trzeci w krosach na 3500 m i 4100 m.

  W Crystal Cup wystartuje po raz drugi. W ubiegłym roku przybiegł piąty, daleko za zwycięskim Larizano i pozostałą czwórką rywali.

  Almost Human, zdjęcie ze zbiorów Toru Partynice

  Piotr Pękala – Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły