More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 39.)

  Analiza sobotnich gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I – Nagroda Scyrisa: 2-letnie folbluty hodowli krajowej (PSB), I gr., 1400 m

  Wycofana została First Girl. Najwięcej wskazań na pierwsze miejsce w Lidze Ekspertów uzyskała Empathy (19), której nie udało się jeszcze odnieść zwycięstwa, ale biega na dobrym poziomie. Ostatnio nieźle wypadła na poziomie kategorii B. Postępy widać w dokonaniach Machu Picchu (11) – jego ostatnie zwycięstwo mogło zrobić wrażenie, natomiast przeciwników tym razem będzie miał mocniejszych. Z pozostałych koni jedynie Furious Girl uzyskała jedno wskazanie. Klacz wyraźnie się poprawiła w drugim starcie i wygrała wyścig po walce.

  Notowania pozostałej trójki są niższe. Trenerzy oczekują postępów ze strony Innej oraz Klimata, biegających na razie dość bezbarwnie. Debiutująca Laurella jest nieźle oceniana w stajni, choć w debiucie raczej będzie jej trudno włączyć się do rozgrywki.

  II: 3-letnie i starsze folbluty, III gr., 2200 m

  Wycofany został Domindar. Zupełnie nie udał się ostatni występ Zanzilemu Passion (18), ale to właśnie on jest dość wyraźnie faworyzowany w LE. Wcześniej prezentował się bardzo dobrze. Wysoko stoją także notowania trzyletnich klaczy: Chibani (7) oraz Lady Jaguar (4). Pojedyncze wskazania uzyskały jeszcze Zarine (1) i Proletarius (1), których forma wydaje się rosnąć, jednak w tej stawce czeka je bardzo trudne zadanie.

  Spośród koni niewymienianych na pierwszym miejscu, dobrej postawy można oczekiwać od biegnącego pod korzystną wagą Johnny’ego Double oraz solidnego Empire of the Sun. Mala Czarna wystartuje po dłuższej przerwie, ale stać ją na sprawienie niespodzianki. Zagadkowe są Katharsis i Cinamoon, które chyba jeszcze nie zaprezentowały pełni talentu.

  III – Nagroda Batyskafa: 3-letnie araby krajowej hodowli (PASB), I gr., 1800 m

  Zaskakująco mocne są notowania Zalabara (21), bowiem ogier uzyskał zdecydowaną większość wskazań na zwycięstwo. Ogier rzeczywiście zdaje się robić regularne postępy i od pewnego czasu utrzymuje się w wysokiej formie. Podobne możliwości wydają się posiadać solidny Erwan (6) i ciągle jeszcze nabierający doświadczenia Ben Mark (1). Wyraźne postępy robią natomiast Westfal (2) i Free Stajla (0), chociaż po raz pierwszy pobiegną na wyższym poziomie. Lekceważyć nie można Wilandy Faty (0), biegającej trochę w kratkę. Trudny do oceny jest Dorian (1), mający za sobą zupełnie nieudany ostatni występ. Biorąc pod uwagę jego pochodzenie oraz wcześniejsze wyniki – nie należy go skreślać.

  Pozostała czwórka to konie eksterierowe, więc może być im nieco trudniej. Z janowskiego tercetu najlepiej prezentuje się Oberon, aczkolwiek Erudyt w swoich najlepszych startach także mógł się podobać. Trochę mniejsze szanse wydają się mieć Agusan oraz mało jeszcze doświadczona Cemira.

  IV: 2-letnie debiutujące folbluty, II gr., 1200 m

  Liczna stawka późno debiutujących dwulatków to spore wyzwanie dla typerów. Większość wskazań podzieliła się pomiędzy trzy konie: klaczkę Noir (10) oraz ogierki Great Sea (8) i Shamadrama (6). Cała trójka uzyskała pozytywne, choć oczywiście ostrożne, oceny trenerów. Oprócz tej trójki, importowane z Zachodu są jeszcze: raczej późniejszy Savage Storm (1), a także Petrol Express (2) i Killbixy (1), którym w pierwszym starcie może być trudniej, chociaż takie przewidywania nie zawsze się sprawdzają.

  Litewskie Chilli Pepper oraz Star Dust mogą potrzebować nieco więcej czasu, żeby się rozkręcić, podobnie jak State of Mind – jego matka osiągała większe sukcesy w wieku czterech lat. Dwa wskazania uzyskał nieźle oceniany w stajni God of War (2). Z dwójki ciekawie zapowiadających się potomków trójkoronowanego Bush Brave’a, szanse ogiera Baden Baden (1) są oceniane trochę wyżej niż Imprezy.

  V: 3-letnie araby, II gr., 1600 m

  Wycofana została Milana Al Gunay. Rola zdecydowanej faworytki przypadnie Alghabrze (23), która udanie rozpoczęła karierę we Wrocławiu, nieznacznie pokonując Jelbenę de Bozouls (w siodle Alexander Reznikov) i wyraźnie A’asama Al Khalediah oraz Reem KB. Równo biega Juana de Bozouls (2), która w sierpniu nieznacznie uległa Jalmie d’Vialettes (1), a we wrześniu Satamowi Al Khalediah (5). Ta trójka jest uznawana za głównych przeciwników faworyzowanej Alghabry.

  Postępy zdają się robić Jason d’Vialettes oraz Ghadir, natomiast Jos d’Vialettes dwukrotnie przebiegł bezbarwnie. Po jednym nieudanym starcie mają za są norweska Mynte i francuska Qaraar, po której, z racji świetnego pochodzenia, można się spodziewać wyraźnych postępów.

  VI: 2-letnie klacze (folbluty), II gr., 1300 m

  Zdaniem uczestników LE walka o zwycięstwo rozstrzygnie się pomiędzy Gangs N’Roses (17) i minimalnie mniej liczona Miracles (13). Klacze są trudne do porównania, ponieważ biegały dotąd na różnych torach. Jedno wskazanie uzyskała jeszcze The Great Iga, po której można się spodziewać znacznej poprawy w porównaniu z debiutem.

  Postępy powinny robić również dawno nieoglądana Szachrajka oraz zagadkowa Destiny. Mniejsze szanse wydają się mieć Namiętność i Negro Africa. Debiutująca Quick Vixen ma całkiem pozytywna ocenę trenera, więc nie można wykluczyć niespodzianki z jej strony.

  VII – gonitwa uczniowska (7): 4-letnie i starsze araby, wył. IV gr., 1800 m

  Wycofane zostały No Neveur Saularie, Dioriska oraz Djassy A. W tej sytuacji trudno wskazać jednoznacznego faworyta wyścigu. Uczestnicy Ligi Ekspertów wskazują przede wszystkim na dwie klacze: mającą trochę rozczarowujący sezon doświadczoną Ehssanę (13) oraz dość nierówno biegającą Sadyę di Castagnoli (9). Pierwsza z nich będzie dosiadana przez stosunkowo mało doświadczoną uczennicę, regularnie otrzymującą dosiady w tego typu gonitwach od trenerki Małgorzaty Łojek, natomiast na drugiej pojedzie wrocławska amazonka Joanna Rychlak.

  Wskazywane na pierwsze miejsce w LE, ale znacznie rzadziej, są jeszcze: solidnie i często biegający Machir JR (3), lepszy wiosną Hudjel de Bozouls (2), startująca po raz pierwszy w Polsce Al Athraa (2, w siodle Katja Sulejmanova), wracający do rywalizacji na bieżni po 5 latach przerwy Mogadiusz (1) oraz eksterierowi Enterprize (1).

  Pozostałe nie są wymieniane w gronie faworytów i może być im trudno powalczyć o czołowe miejsca, aczkolwiek w tak licznie obsadzonej gonitwie uczniowskiej nawet duże niespodzianki są możliwe.

  VIII – Nagroda Witraża: 4-letnie i starsze araby, I gr., 1600 m

  Wycofany został Eldas. Stawka wydaje się bardzo wyrównana. Najwięcej zwolenników mają świetnie dysponowany Oficer (12) oraz dobrze czujący się na tym dystansie Gensik (11). Bez walki nie podda się z pewnością również Al Jassim (3), który ostatnio nieznacznie pokonał Gensika, niosąc od niego o 3,5 kg mniej. Nieobliczalny Got de Lagarde (3) bez wątpienia ma możliwości, żeby włączyć się do rozgrywki, chociaż przeciwko niemu przemawia najwyższa waga w polu, jako jedynemu starszemu arabowi w stawce. Świetnie spisuje się ostatnio Kabara Al Jasra (2), która zaliczyła hat-tricka na nieco niższym poziomie. Klacz jest w formie, a to jesienią jest bardzo ważne. Ponadto poniesie najniższą wagę w polu. Najmniej liczony jest El Nazir (w siodle Dastan Sabatbekov), jednak jego ostatnie zwycięstwo, odniesione w bardzo dobrym czasie na tym samym dystansie nie pozwala odbierać mu szans na wywalczenie czołowego miejsca.

  IX: 3-letnie folbluty, IV gr., 1400 m

  Wycofana została Mary Queen. Mocnym faworytem LE jest Limlight (22), a za jego najgroźniejszego, choć znacznie niżej notowanego, konkurenta uważany jest Respect (4). Oba ostatnio zaliczyły wpadki, jednak tym razem trafiły na przeciętnych rywali. Trochę liczone są jeszcze: zagadkowy Rock Me Amadeus (2), Big Bang (1, pojedzie Bolot Kalysbek) oraz nie potrafiący odnaleźć wiosennej formy Groszek (1).

  Pozostałe nie są liczone. Zbliżone wydają się szanse Mrs Elif, Katy Star i Zanzy. Trudna do oceny jest Gloris, która może się sporo poprawić w porównaniu z pierwszym startem na Służewcu. Niewykluczone jednak, że bardziej odpowiadałby jej dłuższy dystans gonitwy.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (31 uczestników):

  I – Empathy, 19 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Zanzily Passion, 18
  III – Zalabar, 21
  IV – Noir, 10
  V – Alghabraa, 23
  VI – Gangs N’Roses, 17
  VII – Ehssana, 13
  VIII – Oficer, 12
  IX – Limlight, 22

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Sharm El Sheikh, 23/31 (74% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – IV

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły