More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 40.)

  Analiza niedzielnych gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I: 2-letnie folbluty, II gr., 1000 m

  Większość koni biegała dotąd bez większych sukcesów. Najlepsze miejsce, drugie, raz wywalczył Limeryk (1), jednak ostatnio ogier rozczarował. Skrócenie dystansu raczej powinno mu odpowiadać. Dużo mocniej od niego liczone są jednak Moonara (20) oraz Imperator Antonius (10), które ścigały się w nieco silniejszych stawkach. Uczestnicy LE wskazują dość wyraźnie na tę dwójkę, choć nie można wykluczyć niespodzianki ze strony któregoś z mniej doświadczonych koni. Poprawiać powinny się Vulcaniya, a zwłaszcza Queen of Warsaw – jej debiut pozostawił spory niedosyt. Na średnim poziomie biega Flores, więc może po raz kolejny powalczyć o niższe płatne miejsce. Trudny do oceny jest debiutujący Oakley Baloo. Teoretycznie brak doświadczenia przemawia przeciw niemu, ale trafił na niezbyt wymagającą stawkę.

  II – Nagroda Mokotowska: 2-letnie ogiery (folbluty), kat. A, 1600 m

  Rola murowanego faworyta przypadnie Clyde’owi (30), który jedynie w debiucie nie zdołał wygrać. Ogier wydaje się mocno iść do przodu i może być trudny do pokonania. Tylko jeden z typerów zdecydował się nie dać go na pierwsze miejsce, stawiając na polskiej hodowli Tarika (1), radzącego sobie naprawdę znakomicie. Trzeba jednak pamiętać, że ten utalentowany ogier już raz przegrał z Clydem i to dość wyraźnie. Z kolei ostatnio nieznacznie z Tarikiem przegrał External Power, więc i on zachowuje szanse na wywalczenia miejsca w czołówce. Wyrośnięty Senlis sprawił świetne wrażenie w dwóch dotychczasowych startach, nie ma jednak doświadczenia w rywalizacji na wyższym poziomie, co nie ułatwi mu zadania.

  Nie można wykluczyć niespodzianki ze strony Joe Blacka. Co prawda, w swoim pierwszym starcie przegrał zdecydowanie z Senlisem, ale później pokazał się z bardzo dobrej strony. Solidnie radzi sobie Sprytny Heniek, natomiast Juris zademonstrował ładny finisz we Wrocławiu. Trudno ocenić pułap ich możliwości. Stawkę uzupełnia progresujący The Clash. Jego notowania będą niższe, ale tak zupełnie skreślać go nie można.

  III – Nagroda Korabia (Specjalna): 3-letnie i starsze folbluty, kat. B, 2200 m

  Z dwójki reprezentantów rocznika derbowego większe szanse na udział w rozgrywce wydaje się mieć Kaneshya (24). On jest faworytem w notowaniach Ligi Ekspertów. Ma za sobą dość ciężki sezon, ale ostatnio miał więcej czasu na regenerację sił. Miękka bieżnia raczej nie sprzyja błyskotliwemu Don Kastersowi, więc, mimo najniższej wagi w polu, czeka go chyba trudniejsze zadanie.

  Z grupy koni starszych liczone są weteran Comin’Through (3), a także posiadające zbliżone możliwości Anator (2) i Gryphon (2). Wydaje się, że cała trójka może być groźna dla faworyta, choć jesienne warunki wydają się szczególnie sprzyjać Anatorowi. Trudniej o sukces będzie Trollstroemowi, ale to niezły koń, więc niższe płatne miejsce jest w jego zasięgu.

  IV: 3-letnie araby krajowej hodowli, II gr., 2000 m

  Wycofane zostały Adrian i Afrozja. Liczna stawka młodych arabów o tej porze roku to spore wyzwanie typerskie, jednak tym razem uczestnicy LE mocno wskazują na nieźle radzącą sobie w ostatnim czasie Prozę (26). Pozostałe pięć wskazań podzieliło się pomiędzy jej towarzysza stajennego Winyla (2), robiącego postępy janowskiego Wictoriusa (2) oraz nierówno biegającego Madryta (1).

  Debiutuje wyrośnięta Ollala. Pozostałe spisywały się dotąd słabo. Na Eumaaidanie pojedzie Kamil Grzybowski.

  V – Women Power Series (5): 4-letnie i starsze araby, III gr., 2000 m

  Wycofana został Celtic Amal. Ostatnia z cyklu gonitw dla amazonek zgromadziła na starcie ciekawą i dość wyrównaną stawkę. Najwyższe notowania ma SS Alreem (11), której atutem jest dobra forma i bardzo korzystna waga. Liczone są także Djenah (8) i startujący z kolei pod najwyższą wagą w polu Echaron (8). Czwarty w zestawieniu jest Atlas (3), będący kandydatem do sprawienia niespodzianki. Jedno wskazanie uzyskała Edormana (1), jednak klacz wydaje się daleka od wiosenno-letniej formy.

  Z grona koni niewymienianych na pierwszym miejscu Purhib wydaje się mieć zdecydowanie większe szanse niż Celebryk i Momo.

  VI – Nagroda Criterium: 2-letnie i starsze folbluty, kat. A, 1300 m

  Wycofany został Caro Giorgio. Zdecydowanym faworytem w LE jest Timemaster (26), chociaż ogier zdecydowanie lepiej czuje się na dystansach 1600-2000m. Wydaje się jednak w tej nielicznej stawce i tak powinien liczyć się w rozgrywce. Krótszy dystans i elastyczna bieżnia powinny odpowiadać Jenny of Success (4), uznawanej za jego główną konkurentkę. Zbliżone możliwości do klaczy ma Emiliano Zapata (1). Rywalizacja tej trójki na dystansach 1300-1600 m w tym roku jest bardzo pasjonująca. Tanio skóry z pewnością nie sprzeda dobrze dysponowany Blizbor. Jego notowania będą niższe, jednak ostatnio zaprezentował się naprawdę dobrze. Chyba nieco trudniej o sukces będzie Dakini, chociaż jej trener liczy na jesienne warunki i formę klaczy.

  VII – Nagroda Porównawcza: 3-letnie i starsze araby, kat. A (Listed PA), 2400 m

  Na bardzo mocno faworytkę wyrasta Amwaj Al Khalediah (28). Klacz powinna być trudno do pokonania, chociaż do końca nie są jeszcze znane możliwości błyskotliwej Medan (3). Atutem klaczy jest z pewnością piorunujący finisz, a także sporo świeżości – bowiem klacz ma za sobą dopiero trzy starty w karierze i nie dała się jeszcze pokonać. Czy stać ją już na sukcesy na najwyższym poziomie? To duża niewiadoma. Znane są natomiast możliwości dzielnych Apollo del Sol oraz Kenjiy’a, który bardzo dobrze czuje się na miękkiej bieżni.

  Świetny sezon mają: imponujący warunkami fizycznymi Sharm El Sheikh, polskie Almared i Ewest oraz solidny, ale chyba trochę odstający od ścisłej czołówki Bieshan. Z tej czwórki wydaje się, że nieco większe szanse na sprawienie niespodzianki mają Sharm El Sheikh i Almared, choć ten ostatni wolałby z pewnością krótszy dystans i szybszą bieżnię.

  VIII – Nagroda Efforty: 2-letnie klacze (folbluty), kat. A, 1400 m

  Liderka wśród dwuletnich klaczy, Marigold Blossom (23), postara się obronić swoją pozycję. Klacz do tej pory trzykrotnie wygrała, a ostatnio po raz pierwszy została pokonana jedynie przez Clyde’a. Akurat z tymi rywalkami nie miała okazji jeszcze rywalizować. Za jej główną konkurentkę uznawana jest biegająca w tych samych barwach Migliore Speranza (6), która też może się pochwalić niezłym bilansem startów. Wysoko trzeba ocenić dotychczasowe dokonania polskiej Trani, chociaż wydaje się prawdopodobne, że tym razem będzie musiała stoczyć walkę o trzecie miejsce z pozostającymi na razie bez zwycięstwa Stellarmasterpiece (2) oraz Blue Sash. A może któraś z nich sprawi niespodziankę i włączy się do rozgrywki?

  IX: 3-letnie i starsze folbluty, III gr., 1200 m

  Wycofana została Cannacore, która jutro wystartuje w Hanowerze. Mocnym faworytem wydaje się Power Barbarian (22), który prezentuje się nieco słabiej niż wiosną, ale wciąż biega na dobrym poziomie. Minusem w jego przypadku jest nadwaga, ponieważ startuje grupę niżej. Kilku typerów zdecydowało się więc postawić na inne konie. Poprawy w porównaniu z pierwszym startem po dłużej przerwie należy oczekiwać od Alis Gloriae (3), jednak wydaje się, że także frontowe Fear of the Dark (2) i Charlotte RMP (2) biegną z szansami na dobry wynik. Nie można lekceważyć Poloneza, którego forma wyraźnie wzrosła, a ogier pokazał spore przyspieszenie na finiszu ostatnich startów. W formie jest również Sayif Shadad, natomiast słabiej zaprezentowały się ostatnio Inulla i Signor Cava.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (31 uczestników):

  I – Moonara, 20 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Clyde, 30
  III – Kaneshya, 24
  IV – Proza, 26
  V – SS Alreem, 11
  VI – Timemaster, 26
  VII – Amwaj Al Khalediah, 28
  VIII – Marigold Blossom, 23
  IX – Power Barbarian, 22

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Clyde, 30/31 (97% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – V

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły