More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 41.)

  Analiza sobotnich gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I: 2-letnie folbluty, II gr., 1200 m

  Wycofane zostały Eliminator i Queen Capella. Zdaniem uczestników Ligi Ekspertów, walka o zwycięstwo rozegra się pomiędzy Orinoco Flow (16) i minimalnie mniej doświadczonym Stradiusem (14). Klacz po średnim pierwszym starcie, w drugim mocno się poprawiła i była bliska wygranej. Wyraźnie pokonała Cherry Madness, która z kolei lepiej zaprezentowała się w pierwszym z dwóch występów na torze. Stradius udanie rozpoczął karierę i można się po nim spodziewać progresu, podobnie jak po pokonanym przez niego o niemal 8 długości Dark Bulletcie. Stawkę uzupełnia zdecydowanie najbardziej doświadczony Oksymoron. Ogier ma do tej pory najwyższą sumę zarobionych pieniędzy, jednak jego notowania powinny być niższe. Atutem w jego przypadku będzie dosiad Dastana Sabatbekova.

  II: 3-letnie araby eksterierowe, II gr., 1400 m

  Wycofana została Patina. Najmocniej liczone są klacze, które spotkały się na początku września i ukończyły wyścig bardzo blisko siebie – Filemona (12) i mniej od niej doświadczona Antaba (10). Krótki dystans wydaje się dla nich korzystny. Filemona później dwukrotnie wypadła bezbarwnie w rywalizacji z końmi krajowej hodowli. Tymczasem Antaba w kolejnym starcie potwierdziła niezłą formę i zajęła drugie miejsce w biegu eksterierowym, o 2,5 dł. pokonując Cesitę (3) i nieco o ponad 5 dł. Elikę. Dla Cesity był to najlepszy występ w karierze, więc wydaje się dobrze dysponowana. Po raz pierwszy na Służewcu zobaczymy Bellę Bonitę (5), nieźle radzącą sobie we Wrocławiu. Trudno ją porównać z rywalkami, ale nie trafiła na szczególnie wymagające towarzystwo. Stawkę uzupełnia debiutantka Najna.

  III: 4-letnie i starsze folbluty, wył. IV gr., 1300 m

  W roli zdecydowanego faworyta wystąpi Caresser (25), na którym pojedzie Konrad Mazur w zastępstwie kontuzjowanego Alexandra Reznikova. Sześcioletni ogier biega cały czas na rzetelnym poziomie i być może uda mu się odnieść pierwsze zwycięstwo w sezonie. Najgroźniejsi konkurenci, a więc: równo biegający Arkano (1), dzielny, ale miewający problemy ze startem El Pago Pago (2) oraz mająca za sobą słabszy ostatni występ Zireael (2) mają mniejsze grono zwolenników.

  Z pozostałej czwórki nie można skreślać szans na dobry wynik West Side Glory oraz Dżemmie, jako że ostatnio pokazały się z niezłej strony. Trudniejsze zadanie czeka Uzzę i Suwenira.

  IV: 4-letnie i starsze araby, II gr., 2000 m

  Wycofane zostały Oficer i El Nazir. W tej sytuacji mamy bardzo mocne wskazanie na Sjabahara ‘OA’ (26), który wraca do wysokiej formy. Za jego najgroźniejsze konkurentki uznawane są rzetelna pięciolatka Hadjar (3) oraz utalentowana czterolatka Athal Bint Gifara (1). Nie można lekceważyć także pozostałych, obok Sjabahara, arabów Cornelii Fraisl: biegnącego po raz drugi po przerwie Gatsby de Bozouls, nierówno spisującego się Helfika de Bozouls oraz prezentującego niezły poziom Iago. Trudniej o dobry wynik będzie Zeebie Al Khalediah, która zdecydowanie wolałaby krótszy dystans.

  V: 3-letnie folbluty, wył. III gr., 1400 m

  Wycofana została Jagga. Na wyższym poziomie w tym sezonie pokazywały się Taymour (12), Feothan i Grande Plaine (15). Pierwszy z nich miał niezłą pierwszą część sezonu, a później trochę zawodził. W ostatnim starcie znów jednak wypadł dobrze, co może oznaczać powrót do wyższej formy. Feothan imponował formą w lecie, z kolei nieco słabiej wypadł na początku miesiąca. Być może preferuje lżejszą bieżnię, jednak nie można go lekceważyć. Grande Plaine karierę rozpoczęła dopiero w tym roku. W lecie odniosła dwa zwycięstwa na niższym poziomie, natomiast w biegu o Nagrodę Dżudo spisała się znakomicie, pokonując kilku wyżej notowanych rywali. Eksperci spodziewają się, że w rozgrywce nie zabraknie Taymoura i Grande Plaine.

  Solidnie radzi sobie Sopot, który dotąd nie wypadł z czwórki. Lekko podliczany w LE Serpention (3) wydaje się rozkręcać ze startu na start. To dwójka kandydatów do sprawienia niespodzianki. Z mniejszymi szansami pobiegną Scarlett Jive (w siodle Bolot Kalysbek), a zwłaszcza Duszka.

  VI: 4-letnie i starsze araby, IV gr., 1400 m

  Z dobrej strony pokazała się ostatnio Iroka de Bozouls (22) i to właśnie ona cieszy się największym zaufanie typerów. Klacz jest szybka na finiszu, ale być może wolałaby troszkę dłuższy dystans. Sprint odpowiada z kolei Anwar Al Khalediah (4) oraz Asrar Al Khalediah (1). Z tej dwójki nieco mocniej liczona w LE jest starsza z klaczy. Pojedyncze wskazania uzyskały jeszcze Sadya di Castagnoli (1), weteran Gabonn (1) oraz Hellada (1).

  Z pozostałej szóstki chyba jedynie Idelin de Bozouls oraz Sensational mogą pokusić się o sprawienie niespodzianki.

  VII: 3-letnie i starsze folbluty, IV gr., 2000 m

  Wycofany został Domindar. Po serii średnich startów z bardzo dobrej strony pokazał się siedmioletni Pilecki (16), nieoczekiwanie odnosząc zwycięstwo. Spora część typerów zakłada, że może pójść za ciosem i ponownie wygrać. Wysoko stoją także notowania Luaithriona (10). Niżej oceniane są: silny Conall Cernach (2), doświadczona Bint Marshal (1) oraz niedawna zwyciężczyni z Wrocławia – Miss Molly (1).

  Z grona koni nietypowanych zdecydowanie wyróżnia się Showmeyourheaven, ale ostatnie zwycięstwo nie pozwala lekceważyć Madiby Movie. Korzystna waga może pozwolić włączyć się do walki o płatne miejsca Trelli, natomiast prawdopodobnie nie pomoże Undinie oraz Nigui, której dosiądzie Bolot Kalysbek.

  VIII: 3-letnie i starsze folbluty, IV gr., 1600 m

  Wycofany został Chandalar. W tej sytuacji pozycję mocnej faworytki ma Fanny Mendelson (27). Klacz biega poniżej oczekiwań trenera i właścicielki, jednak ostatni występ miała niezły, więc jej forma zdaje się rosnąć. Rywali ma bardzo przeciętnych. Niedawny debiutant, Dabirknight (2), powinien się poprawić. Ogier ma niezłe pochodzenie i zapewne w pierwszym starcie nie pokazał jeszcze pełni możliwości. Trudna do oceny jest Gefesta (1, w siodle Bolot Kalysbek), która na Służewcu wypadła blado, ale na ukraińskich torach wygrała dwukrotnie w ub. roku. Słabo radzą sobie Zoya RMP, Galeriusz oraz Nigrosa, więc zapewne powalczą o niższe płatne miejsca.

  IX – Kryterium 3-latków: 3-letnie kłusaki francuskie, start wolny, 2400 m

  Wycofany został Jogurt. Kolejne wyzwanie dla typerów. Na starcie stanie aż 10 zaprzęgów, spośród których tylko cztery mają za sobą starty w Polsce. Z tego grona najlepsze wrażenie sprawił niedawno Je T’Aime Meinhart (25), nic więc dziwnego, że to on jest zdecydowanie najmocniej liczony przez uczestników LE. W rywalizacji o płatne miejsca nie powinno zabraknąć Jablonki oraz Just Be Free. Joy Pawelce niedawno debiutowała, więc może się znacząco poprawić.

  Bez sukcesów we Francji biegały Joy d’Abomey (1) oraz Johnny Rep. Są trudne do oceny. Z kolei podliczany Jastin Bonomo (4) oraz Jama Pro całkiem nieźle spisywały się na ukraińskich torach. Ich atutem będzie spore doświadczenie i fakt, że dotąd unikały dyskwalifikacji.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (30 uczestników):

  I – Orinoco Flow, 16 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Filemona, 12
  III – Caresser, 25
  IV – Sjabahar 'OA’, 26
  V – Grande Plaine, 15
  VI – Iroka de Bozouls, 22
  VII – Pilecki, 16
  VIII – Fanny Mendelson, 27
  IX – Je T’Aime Meinhart, 25

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Sharm El Sheikh, 27/30 (90% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – II

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły